Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.08.2007, 14:16:28
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Si eu cred ca la Taina Pocaintei, preotul vrednic este luminat de Dumnezeu, sa citeasca in sufletul penitentului, sa-i lumineze inima, sa-l ajute sa se cunoasca si sa inteleaga ce i se intampla, sa-i ofere solutii si, foarte important, sa-i dea canon si dezlegare de pacate. Si pentru asta este nevoie doar de prezenta activa a harului Duhului Sfant, de intelepciunea pe care Hristos cel prezent o da preotului, de cainta si sinceritatea penitentului si abia mai apoi, de alte discipline insusite, sau alte abilitati omenesti. Eu am certitudinea ca la spovedanie, Dumnezeu vorbeste prin gura duhovnicescului meu parinte, si asta se intampla inca de la prima mea marturisire la acest preot. Dumnezeu sa-i dea sanatate si sa ma ierte si pe mine pentru rugaciunile lui!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.08.2007, 23:20:35
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Si eu cred ca la Taina Pocaintei, preotul vrednic este luminat de Dumnezeu, sa citeasca in sufletul penitentului, sa-i lumineze inima, sa-l ajute sa se cunoasca si sa inteleaga ce i se intampla, sa-i ofere solutii si, foarte important, sa-i dea canon si dezlegare de pacate. Si pentru asta este nevoie doar de prezenta activa a harului Duhului Sfant, de intelepciunea pe care Hristos cel prezent o da preotului, de cainta si sinceritatea penitentului si abia mai apoi, de alte discipline insusite, sau alte abilitati omenesti. Eu am certitudinea ca la spovedanie, Dumnezeu vorbeste prin gura duhovnicescului meu parinte, si asta se intampla inca de la prima mea marturisire la acest preot. Dumnezeu sa-i dea sanatate si sa ma ierte si pe mine pentru rugaciunile lui!
sunt intru totul de acord cu tine,nu trebuie sa stie nimic poate sa fie si analfabet atat timp cat e preot la spovedanie vb Dumnezeu prin el
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.08.2007, 23:22:49
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

si inca ceva iertati-ma,chiar daca duhovnicul da un sfat prost,fiul duhovnicesc pt ca face ascultare de duhovnic,Dumnezeu va face astfel ca lucrurile sa se indrepte in bine pt ascultarea fiului
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2007, 00:03:23
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
si inca ceva iertati-ma,chiar daca duhovnicul da un sfat prost,fiul duhovnicesc pt ca face ascultare de duhovnic,Dumnezeu va face astfel ca lucrurile sa se indrepte in bine pt ascultarea fiului
Doamne ajuta!
Iarta-ma dar pana acum eu nu am auzit ca un dhuovnic sa dea un sfat prost! :D
In acelasi timp relatia mea cu duhovnicul meu este una asemeni aerului cu pieptul omenesc, spre exemplu, nu pot trai daca nu respir aer! asa si eu nu cred ca as mai putea face ceva daca nu as vorbi intai si mai intai cu duhovicul meu! cu parintele ce ma alinta si ce-mi alina sufletul.EL imi este exemplu si tot EL este cel care m-a redus la viata!
SLAVA DOMNULUI CA L-AM CUNOSCUT SI CA NU MA LASA!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.08.2007, 00:11:30
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Citat:
În prealabil postat de iuda
si inca ceva iertati-ma,chiar daca duhovnicul da un sfat prost,fiul duhovnicesc pt ca face ascultare de duhovnic,Dumnezeu va face astfel ca lucrurile sa se indrepte in bine pt ascultarea fiului
Doamne ajuta!
Iarta-ma dar pana acum eu nu am auzit ca un dhuovnic sa dea un sfat prost! :D
In acelasi timp relatia mea cu duhovnicul meu este una asemeni aerului cu pieptul omenesc, spre exemplu, nu pot trai daca nu respir aer! asa si eu nu cred ca as mai putea face ceva daca nu as vorbi intai si mai intai cu duhovicul meu! cu parintele ce ma alinta si ce-mi alina sufletul.EL imi este exemplu si tot EL este cel care m-a redus la viata!
SLAVA DOMNULUI CA L-AM CUNOSCUT SI CA NU MA LASA!
ionita sa fie cu iertare dar eu una am auzit un preot care a dat un sfat prost dar din cauza ascultarii fiului s-a transformat intr-un sfat bun ,asta am vrut sa zic si bineinteles ca prin pronia lui Dumnezeu niciodata fiul nu va crede ca duhovnicul a dat un sfat rau.pe de alta parte si duhovnicul chiar daca are mustrari de constiinta faptul ca la spovedanie s-a aflat Hristos in persoana care l-a insuflat at sfatul e bun ,caci a fost de la Hristos insusi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.08.2007, 13:35:18
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

urzicutza are o problema cu psihologia...
eu cred ca tu urzicutzo n-ai avut parte de un duhovnic adevarat pana acum. si de aia umbli cu ratacirile tale. tu n-ai nici cele mai elementare cunostinte despre Taina Spovedaniei. inainte sa-ti citesti cartile pe care le lauzi citeste sfintii nostri parinti. iti garantez ca acolo o sa gasesti din toate domeniile. citeste-l pe parintele cleopa care a invatat carte pe deal, cu oile, caprele si magarii. si crede-ma, cu toate facultatile tale, nici un sfert din cultura lui generala nu o ai... citeste volumele sale sa vezi ce cunostinte diverse avea de la istorie, matematica pana la astronomie... si toate astea doar din vietile sfintilor surioaro si nu din tratatele de psihologie si alte materii pe care ni le fluturi pe sub nas. ca n-avea de unde pe vremea aia. pe de alta parte, uita-te la prietenii tai din vest care sunt dependenti de psihiatrii. se sinucid pe capete, divorteaza din doi pasi si asa mai departe. duhovnicii nostri ne-au pastrat cu capul pe umeri surioaro. si nu psihiatrii. vrei o carte adevarata? psihologia ortodoxa de dr.avdeev. un doctor psiholog rus care iti va spune ca e zero cunostinta din facultate fara Dumnezeu. cum vrem noi sa ne lecuim daca traim in continuare in pacat? daca nu facem ascultare de duhovnic? daca nu ne spovedim cu inima curata si pastram pentru noi pacatele rusinoase?...
lasati-ma cu psihologia la preoti... Dumnezeu e Cel care lumineaza duhovnicul. dar el nu poate face nimic fara participarea noastra sincera la Taina Spovedaniei. problema e la noi draga urzicutza si nu la duhovnic. noi suntem cei bolnaviori si nestiutori intr-ale psihologiei si nu duhovnicul.
:)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2007, 15:40:09
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
Citat:
În prealabil postat de ionita
Citat:
În prealabil postat de iuda
si inca ceva iertati-ma,chiar daca duhovnicul da un sfat prost,fiul duhovnicesc pt ca face ascultare de duhovnic,Dumnezeu va face astfel ca lucrurile sa se indrepte in bine pt ascultarea fiului
Doamne ajuta!
Iarta-ma dar pana acum eu nu am auzit ca un dhuovnic sa dea un sfat prost! :D
In acelasi timp relatia mea cu duhovnicul meu este una asemeni aerului cu pieptul omenesc, spre exemplu, nu pot trai daca nu respir aer! asa si eu nu cred ca as mai putea face ceva daca nu as vorbi intai si mai intai cu duhovicul meu! cu parintele ce ma alinta si ce-mi alina sufletul.EL imi este exemplu si tot EL este cel care m-a redus la viata!
SLAVA DOMNULUI CA L-AM CUNOSCUT SI CA NU MA LASA!
ionita sa fie cu iertare dar eu una am auzit un preot care a dat un sfat prost dar din cauza ascultarii fiului s-a transformat intr-un sfat bun ,asta am vrut sa zic si bineinteles ca prin pronia lui Dumnezeu niciodata fiul nu va crede ca duhovnicul a dat un sfat rau.pe de alta parte si duhovnicul chiar daca are mustrari de constiinta faptul ca la spovedanie s-a aflat Hristos in persoana care l-a insuflat at sfatul e bun ,caci a fost de la Hristos insusi
Doamne ajuta!
In putinele mele cunostinte, chiar nu am auzit ca un duhovnic/preot sa fatuiasca prost!!Sa ma ierti ca am revenit cu acest subiect dar chiar vroiam sa iti spun ca eu nu am auzit:D:D:D!!
Iar legat de ceea ce ai spus privind momentul spovedaniei eu cred ca de fiecare data Mantuitorul sta la scanul de spovedanie si ne asculta pe noi si in acelasi timp El este Cel ce ii insufla duhovnicului ce sa ne spuna!! Deci tot ce auzim atunci si acolo*SI NU NUMAI* sunt de la Iisus Hristos!!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.08.2007, 22:34:29
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

ai dreptate ionita ,eu doar am zis ce am auzit de la un preot si nu m-am gandit si am scris pe forum,ai dreptate orice zice duhovnicul e de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.08.2007, 22:34:50
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..rebelu,ai ceva personal cu mine ca am doua facultati,aproape oricine are bani in tara asta face 10 facultati nu doua..care-i problema am doua coli de hartie intr-un sertar,nimeni nu s-a laudat ca a citit mult..draga,nimeni nu a trimis pe nimeni la psihiatru :psihiatrie si psihologie sunt doua notiuni diferite si nu spun asta cu un aer de superioritate ci ca sa te ajut sa nu faci confuzie..sa te faci de cacao..despre Taina numita de tine stiu cate ceva,poate nu atat de multe pe cate stii tu fericitule. te asigur ca eucunosc persoane care pe langa ca stiu cate ceva...sunt implicati direct in aceasta Taina..de pilda sotul meu care este un bun duhovnic,foarte bine pregatit din toate puctele de vedere...dar el nu s-a muktumit doar sa-l citeasca pe par.Cleopa,el a citit si eretici ca sa invete sa-i combata cu armele lor.cat despre par.Cleopa da,pastea oile bine si bipedele si patrupedele,sa se odihneasca fericit...din cate stiu nu a fost canonizat..tu deja il pui in icoana(sa nu ma injurI ca nu ma indoiesc de sfintenia lui)...si nu mai sunt in ratacire,eu asa consider
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2007, 13:40:52
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
..rebelu,ai ceva personal cu mine ca am doua facultati,aproape oricine are bani in tara asta face 10 facultati nu doua..care-i problema am doua coli de hartie intr-un sertar,nimeni nu s-a laudat ca a citit mult..draga,nimeni nu a trimis pe nimeni la psihiatru :psihiatrie si psihologie sunt doua notiuni diferite si nu spun asta cu un aer de superioritate ci ca sa te ajut sa nu faci confuzie..sa te faci de cacao..despre Taina numita de tine stiu cate ceva,poate nu atat de multe pe cate stii tu fericitule. te asigur ca eucunosc persoane care pe langa ca stiu cate ceva...sunt implicati direct in aceasta Taina..de pilda sotul meu care este un bun duhovnic,foarte bine pregatit din toate puctele de vedere...dar el nu s-a muktumit doar sa-l citeasca pe par.Cleopa,el a citit si eretici ca sa invete sa-i combata cu armele lor.cat despre par.Cleopa da,pastea oile bine si bipedele si patrupedele,sa se odihneasca fericit...din cate stiu nu a fost canonizat..tu deja il pui in icoana(sa nu ma injurI ca nu ma indoiesc de sfintenia lui)...si nu mai sunt in ratacire,eu asa consider
daca te mai iei de mine s-ar putea sa ai surpriza sa primesti un croseu de dreapta direct in nas prin calc.;)
degeaba incerci sa fii acida pentru ca stiu foarte bine insemnatatea celor 2 cuvinte. voiam doar sa faci diferenta intre duhovnici si psihiatrii.
ori psihologia este studiata de catre psihiatrii. asta a fost legatura. nu-i nevoie sa ma umilesti pentru ca pot s-o fac si singur daca e nevoie. insa nu e cazul de fata. putin ma intereseaza cele 2 facultati ale tale. chiar si ale mele. nu fac cat o ceapa degerata, vorba ta, cele 2 coli de hartie... si daca n-ai inteles nimic din ceea ce spun atunci e clar ca nu ti-au folosit mai nimic. si mai mult. mi-e mila de copilasii aia pe care zici ca-i educi. cu astfel de propuneri iti spun eu ca mai mult le sucesti mintile... auzi! psihologie la calugari... asta e cea mai tare chestie pe care am auzit-o de o bucata de timp de la ala care a fost rapit de extraterestrii si dus la supermarket.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Program duhovnicesc iosif Generalitati 19 23.10.2012 00:52:02
Discernamantul duhovnicesc mirela.t Preotul 66 28.08.2012 16:16:26
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
sa continui sau nu relatia... ada03 Nunta 50 14.01.2011 23:08:44
Relatia mea cu Dumnezeu The_Fallen Despre Sfanta Scriptura 21 27.06.2010 18:40:35