Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2011, 12:52:53
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
eram odata la vecernie si era o fatuca in pantaloni scurti (chiar f scurti) dupa un moment dat a lesinat acolo la vecernie; a foast oare o pedeapsa data de la Dumnezeu?
Parintele Arsenie Papacioc spunea ca tinuta in biserica a femeilor in pantaloni este o anatema.
Probabil fata intra pentru prima data intr-o biserica si atunci nu stia ce tinuta sa adopte.
De obicei acestia sunt "turisti" in biserica. Vin, stau 5 minute se foiesc putin dupa care pleaca.
Domnul sa fie cu ei si sa le indrepte calea!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2011, 10:03:24
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Papacioc spunea ca tinuta in biserica a femeilor in pantaloni este o anatema.
Probabil fata intra pentru prima data intr-o biserica si atunci nu stia ce tinuta sa adopte.
De obicei acestia sunt "turisti" in biserica. Vin, stau 5 minute se foiesc putin dupa care pleaca.
Domnul sa fie cu ei si sa le indrepte calea!
Poate chiar acestea care stau 5 minute sunt mai buni decat noi....in 5 minute s-a cait sincer......
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2011, 03:09:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Papacioc spunea ca tinuta in biserica a femeilor in pantaloni este o anatema.
Probabil fata intra pentru prima data intr-o biserica si atunci nu stia ce tinuta sa adopte.
De obicei acestia sunt "turisti" in biserica. Vin, stau 5 minute se foiesc putin dupa care pleaca.
Domnul sa fie cu ei si sa le indrepte calea!
Si culmea Maria40 vad aici romance venite noi din Rom si vin la slujba in pantaloni nu stiu daca trebuie sa fie o anatema dar cred ca Dumnezeu nu ne judeca asa aspru cum judecam noi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2011, 03:46:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

si eu sunt smintita de tinutele altora in biserica,insa mi-am dezvoltat un punct de atac:in biserica stau cu ochii in podea,in acest fel nu mai privesc pe nimeni in mod intentionat sau accindental...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 29.08.2011 at 03:54:28.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2011, 11:56:57
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tinuta in biserica

Cred ca mai mai mult castig ar fi avut fata cu pantaloni scurti daca NU ar fi intrat in biserica...
Poate ca ea nu stia ce ganduri poate provoca in mintea barbatilor si ce paguba duhovniceasca pot avea ei in aceste cazuri... Si ea este vinovata ca si ei... Apoi, desigur, poate nu stia ce lipsa de respect fata de preoti, care sunt invesmantati cu atea vesminte si suporta zaduful zilelor toride imbracati cum este regua in Biserica. Si lor le este cald dar suporta cu dragoste si cu daruire fata de Hristos , de Maica Lui, fata de Sfinti, si de ce nu, fata de noi, caci pentru noi se roaga ei.
NU trebuie sa intram in biserica imbracati oricum. Daca suntem in trecere pe langa o biserica si avem nevoie urgenta de inchinare si rugaciuni o putem face si de afara, la usa, langa intrare daca nu suntem intr-o tinuta decenta.
In lupta pt mantuire, scopul NU scuza mijloacele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2011, 14:17:20
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Cred ca mai mai mult castig ar fi avut fata cu pantaloni scurti daca NU ar fi intrat in biserica...
Daca sintem credinciosi, ar trebui sa ne dorim cu onestitate si tarie ca TOTI oamenii sa intre in biserica si sa-L afle acolo pe Dumnezeu. Ar trebui sa dorim ca TOTI sa se mantuiasca.
Gandeste-te ca daca insusi Dumnezeu i-a permis sa intre in biserica imbracata asa (sau nu crezi ca i-ar fi putut da Dumnezeu alta treaba de facut daca ar fi vrut?), atunci cine sintem noi sa judecam si sa decidem in locul Lui Dumnezeu cu privire la semenii nostrii? Nu crezi ca Dumnezeu a facut ca ea sa doreasca sa intre in biserica? Stii tu ce-o fi fost in sufletul fetei aceleia? Numai Dumnezeu stie. Asa ca mai bine l-am lasa pe Dumnezeu sa-i pastoreasca pe semenii nostrii cum stie El cel mai bine si sa-i cheme la El cum stie El cel mai bine, iar noi sa ne vedem de pacatele proprii si sa nu punem stavila nimanui de a intra in biserica, prin nici una din actiunile noastre (nici prin atitudinea lipsita de intelegere si de dragoste fata de ceilalti).
Iar de te sminteste, lupta-te TU cu ispitele tale spre pacat (caci asa sintem datori), roaga-te Lui Dumnezeu sa-i lumineze mintea ca sa-si dea ea singura seama ca poate sminti pe altii (roaga-te pt ea ca Dumnezeu sa o ajute sa devina ea mai credincioasa). De te simti ispitit (deci slab), cere-i Lui Dumnezeu ajutorul - si pt tine si pt ea.
Iar de te simti duhovnicesc, atunci poti sa incerci s-o indrepti, dar NUMAI cu duhul blandetii - caci asa e porunca Biblica:

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel 6:1
Citat:
Fraților, chiar de va cădea un om în vreo greșeală, voi cei duhovnicești îndreptați-l, pe unul ca acesta cu duhul blândeții, luând seama la tine însuți, ca să nu cazi și tu în ispită
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.09.2011 at 14:20:10.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2011, 17:05:12
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Gandul bun de a intra in Biserica a venit si peste aceasta fata. Si a mers la Biserica cum a stiut. Lesinul s-a produs din cauza credintei ei putine.
Eu cat am fost mica nu am fost la biserica. Nu a avut cine sa imi sadeasca credinta in suflet. Singura data cand am intrat in biserica in anii copilariei a fost pe la 10 ani cand am fost domnisoara de onoare la o nunta. Si atunci mi-a venit rau si lesin. M-au scos repede afara parintii si rudele. Si acum imi amintesc spaima ce am avut-o cand am intrat inauntru.
In biserica s-au intalnit necredinta din suflet cu credinta din biserica. De aceea a lesinat. Impactul este cu atat mai mare cu cat credinta din suflet este mai mica.
sau ati facut hipoxie din cauza lumanarilor aprinse. Opinia mea e sa nu cautam explicatii metafizice la o problema ce are raspuns stiintific...
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2011, 22:11:59
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Mie mi-a spus un preot de curand ca el se bucura atunci cand vin tinerii la biserica, chiar daca nu sunt imbracati corespunzatorm sau daca fac galagie..... Dumnezeu nu se uita la vesminte, se uita la suflet... E adevarat ca astfel de fete distrag atentia barbatilor si baietilor, dar asta e ispita.... Diavolul lucreaza mereu, e neobosit.... Cunosc fete de cea mai joasa speta, dupa parerea multora, dar care au o credinta atat de puternica incat ar putea sa faca de ras multi crestini, asu farisei, doar ca ele nu vor sa se afiseze, pentru ca nu e la moda.... Cunosc baieti care se dau atat de smecheri si care se cred stapanii lumii, dar sunt atat de credinciosi incat multi nu ar crede nici daca ar vedea... Va rog sa nu mai judecati atat dupa aparente, pentru ca numai Dumnezeu stie care e cu adevarat alaturi de El si care nu... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2011, 00:24:13
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mie mi-a spus un preot de curand ca el se bucura atunci cand vin tinerii la biserica, chiar daca nu sunt imbracati corespunzatorm sau daca fac galagie..... Dumnezeu nu se uita la vesminte, se uita la suflet... E adevarat ca astfel de fete distrag atentia barbatilor si baietilor, dar asta e ispita.... Diavolul lucreaza mereu, e neobosit.... Cunosc fete de cea mai joasa speta, dupa parerea multora, dar care au o credinta atat de puternica incat ar putea sa faca de ras multi crestini, asu farisei, doar ca ele nu vor sa se afiseze, pentru ca nu e la moda.... Cunosc baieti care se dau atat de smecheri si care se cred stapanii lumii, dar sunt atat de credinciosi incat multi nu ar crede nici daca ar vedea... Va rog sa nu mai judecati atat dupa aparente, pentru ca numai Dumnezeu stie care e cu adevarat alaturi de El si care nu... Doamne ajuta!!!

...Scuze, da' cum poti sa fii in acelasi timp foarte credincios si sa te si crezi stapanul lumii?
Sau cum poti sa crezi in Dumnezeu dar cei din jurul tau sa te considere de cea mai joasa speta pentru ca tu nu iti afisezi credinta? De ce sa nu-ti afisezi credinta? Nu e destul sa-L marturisesti pe Iisus Hristos cu inima; trebuie sa Il marturisesti si cu gura. E foarte mare pacat si lasitate sa crezi in Dumnezeu dar sa nu le spui celorlalti pe motiv ca nu e la moda.
Sa ne ierte Dumnezeu pe toti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2011, 08:38:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
De ce sa nu-ti afisezi credinta? Nu e destul sa-L marturisesti pe Iisus Hristos cu inima; trebuie sa Il marturisesti si cu gura. E foarte mare pacat si lasitate sa crezi in Dumnezeu dar sa nu le spui celorlalti pe motiv ca nu e la moda.
Foarte de acord ! Evident, nu trebuie să "strigăm de pe acoperișuri", nici să "ne rugăm pe la răscruci". Dar, creștinii de azi par a fi căzut în extrema opusă fariseismului: în extrema rușinării de Cristos. Or, chiar El ne spune ce se va întâmpla cu cei care se rușinează de El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O stranie intamplare cozia Din Vechiul Testament 6 02.11.2011 11:41:21
O intamplare banala ElisabetaM Generalitati 10 09.06.2011 00:27:14
O intamplare Laurentiu Generalitati 0 08.02.2007 11:24:16