Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.09.2009, 03:30:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sensul acestor cuvinte este ca trebuie sa ne osândim la iad pentru rautatea noastra dar sa nu deznadajduim ci sa credem în mila lui Dumnezeu.

Acest gând e folosit împotriva înaltarilor mândriei si totodata prin el avansam în smerenie.

Ceva iti scapa Andrei, deoarece daca noi deja ne osindim la iad pentru rautatea noastra asa cum spui si intr-un fel te reprezinta, inseamna ca noi deja suntem in deznadejde , cu alte cuvinte pierduti si dusi.

Nu pot sa spun ca inteleg complet aceasta invatatura dumnezeiasca soptita sfintului de catre Duhul Sfint insa privita cu trezvie si barbatie nu inseamna decit sa nu te dai batut indiferent de cit de groaznic este citoadata ceea ce ti se serveste in carti!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.09.2009, 09:52:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am inima impietrita si nesimtitoare, mintea mea judeca totul rational si masoara prea mult fiecare lucru, rugaciunea nu imi este comuniune, ci rostire de litere si cuvinte, slujbele imi par anevoioase, oamenii sunt greu de rabdat si iubit, uscaciunea ma doboare... cu toate ca vad toate aceste lucruri, nu pot face nimic sa le indepartez de la mine, caci mandria ma leaga pe mine cu legaturi de care, vrand sa fug, parca mai mult ma apropii.

Cu toate acestea, Hristos are puterea de a ma ridica si stiu ca asteapta doar intoarcerea mea.

"Doamne, nu ma parasi pana in sfarsit!"
"Doamne, vreau si nu pot, ajuta'ma!"
"Doamne, de voiesc sau nu, mantuieste'ma!"

"Și un lepros a venit la El, rugându-L și îngenunchind și zicând: De voiești, poți să mă curățești.
Și făcându-I-se milă, a întins mâna și S-a atins de el și i-a zis: Voiesc, curățește-te." (Marcu 1,40-41)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.09.2009, 19:09:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ceva iti scapa Andrei, deoarece daca noi deja ne osindim la iad pentru rautatea noastra asa cum spui si intr-un fel te reprezinta, inseamna ca noi deja suntem in deznadejde , cu alte cuvinte pierduti si dusi.

Nu pot sa spun ca inteleg complet aceasta invatatura dumnezeiasca soptita sfintului de catre Duhul Sfint insa privita cu trezvie si barbatie nu inseamna decit sa nu te dai batut indiferent de cit de groaznic este citoadata ceea ce ti se serveste in carti!
Nu e interpretarea mea ci a arhimandritului Sofronie si a parintelui Rafail Noica:

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...u-deznadajdui/

Mai adaug ca nu este o metoda lucrata de om ci, ca orice lucrare a virtutilor, este lucrata de Dumnezeu în cei ce traiesc potrivit poruncilor Lui.

Si nu este o noutate în traditia Bisericii ci este vechea învatatura despre plângerea pacatelor si nemultumirea de sine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.10.2009, 13:38:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Formula ascetica a "staretului " Siluan: "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" se potriveste cu propriul moto duhovnicesc al parintelui Sofronie: "Stai pe marginea prapastiei deznadejdii, dar cand simti ca ai sa cazi in gol, da-te inapoi".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.10.2009, 14:55:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citatul din Sofronie e:

Traieste-ti deznadejdea pana la capat. Cand simti ca te apropii de a cadea in prapastie, du-te si fa-ti un ceai.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.10.2009, 15:35:51
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Citatul din Sofronie e:

Traieste-ti deznadejdea pana la capat. Cand simti ca te apropii de a cadea in prapastie, du-te si fa-ti un ceai.
Asa am fost de cand ma stiu.
Indiferenta este o forma de putere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.10.2009, 15:48:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
Asa am fost de cand ma stiu.
Indiferenta este o forma de putere.
Indiferenta este o masca folosita pentru a ascunde slabiciunea pe care nu esti in stare sa o infrunti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.10.2009, 15:56:50
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Indiferenta este o masca folosita pentru a ascunde slabiciunea pe care nu esti in stare sa o infrunti.
indiferenta este lipsa nevoii de a reactiona. omul care are nevoie de mancare este slabit, cel hranit nu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.10.2009, 16:01:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Indiferenta este o masca folosita pentru a ascunde slabiciunea pe care nu esti in stare sa o infrunti.
Ihm...foarte de acord.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.10.2009, 16:54:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sensul cuvintelor: "Tineti mintea in iad", poate fi deci si acesta: Considera neincetat ca meriti sa suferi din cauza pacatelor tale, chinurile si suferintele iadului. Este o invitatie pentru recunoasterea permanenta a pacatului.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cruce, iad



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mintea deschisa geo_olt Generalitati 22 26.07.2010 02:58:36
tine mintea ta in iad si nu deznadajdui innocentul Rugaciuni 33 29.05.2010 18:23:42
Dumnezeu ne-a dat si mintea apex-criss Intrebari utilizatori 1 15.02.2010 10:44:10
Mintea archanghel Stiri, actualitati, anunturi 0 04.09.2009 10:58:41