Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.04.2010, 13:10:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dumnezeu da si pedepse in viata si inca usturatoare. Canonul este slab, pe langa ce avem de indurat in viata. De aia spun ca n-ar fi necesar.
Este insa util ca o corectie personala.

Daca vreti un exemplu clasic: un copil n-a invatat si i-a o nota proasta.
Pedeapsa: nota proasta si o mai incaseaza si de la parinti.
Corectia lui proprie: invata, isi ia si citeste si lucreaza, ca sa stie data viitoare. Asta mi e pare cea mai utila dintre toate.
Unii parinti sau profesori dau si pedeapsa: scrie de 100 ori nu stiu ce (ce n-ai stiut, sau ai gresit), sau stai la colt. Asta ar fi canonul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.04.2010, 20:49:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dumnezeu da si pedepse in viata si inca usturatoare. Canonul este slab, pe langa ce avem de indurat in viata. De aia spun ca n-ar fi necesar.
Este insa util ca o corectie personala.
Duhovnicul ne da mai intai un cuvant de invatatura si ne spune sa facem canon niste rugaciuni si metanii. Ce alt semn mai mare pentru dragostea ce ni se poarta, in schimbul pacatelor, de care suntem gata sa ne despartim pentru totdeauna?!?
Cine a simtit odata rusinea pentru pacatele facute, si a primit in schimb acest semn de dragoste, nu se poate simti pedepsit, ci usurat si salvat.
Cine nu si-a marturisit inca toate pacatele, ar fi bine sa o faca, pentru a se elibera de greutatea acestora, pe care o poarta fara sa stie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2010, 11:25:07
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Nu cred ca Dumnezeu mai da pedepse. Consecinta pacatului e suferinta. Si nu doar pacatul meu imi produce suferinta, ci si al celorlalti care sunt liberi sa aleaga, ceea ce inseamna ca sunt liberi sa aleaga si sa imi faca mie rau, sa ma faca sa sufar. Ce fac eu cu suferinta e alta problema... Dar din cate am inteles eu canonul nu e deloc pedeapsa. E medicament, e vindecare... e ajutor ca sa lupti cu pacatul. La urma urmei asta e si scopul, nu? ca dupa spovedanie sa nu mai repeti aceleasi pacate.
Cum poate fi pedeapsa rugaciunea, milostenia, etc??? Nu pricep. Ca sunt dureroase uneori pentru ca ne smulg din obisnuintele proaste ... nu ma indoiesc. Imi amintesc ca l-am auzit pe un parinte spunand ca prin canon ce facem e sa anulam consecintele pacatului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.04.2010, 12:15:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camivero19 Vezi mesajul
Nu cred ca Dumnezeu mai da pedepse. Consecinta pacatului e suferinta. Si nu doar pacatul meu imi produce suferinta, ci si al celorlalti care sunt liberi sa aleaga, ceea ce inseamna ca sunt liberi sa aleaga si sa imi faca mie rau, sa ma faca sa sufar. Ce fac eu cu suferinta e alta problema... Dar din cate am inteles eu canonul nu e deloc pedeapsa. E medicament, e vindecare... e ajutor ca sa lupti cu pacatul. La urma urmei asta e si scopul, nu? ca dupa spovedanie sa nu mai repeti aceleasi pacate.
Cum poate fi pedeapsa rugaciunea, milostenia, etc??? Nu pricep. Ca sunt dureroase uneori pentru ca ne smulg din obisnuintele proaste ... nu ma indoiesc. Imi amintesc ca l-am auzit pe un parinte spunand ca prin canon ce facem e sa anulam consecintele pacatului.
Am explicat mai sus cum vad eu problema. Problema este ca am auzit ca unii primesc canoane care ii darama si nu e vorba de rugaciuni, ci de lucruri fizice extreme. Iar pentru mine suferinta este o pedeapsa de la Dumnezeu cumva. Nu cred ca intotdeauna. Suferinta mai vine si fara pacat, ca incercare. E greu de explicat.
Si se mai intampla si altfel: uneori cand faci ceva rau iti capeti pedeapsa de sus (patesti tu ceva, sau pierzi, sau ti se strica ceva, sau chiar nu-ti iese fapta rea pe care o planuiesti). Dumnezeu acolo sus vede si te mai trage de maneca.
Milostenia, rugaciunea, n-ar trebui sa fie canoane, ci ceva obisnuit si benevol pentru noi toti. Sa le facem de la noi putere.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.04.2010, 21:21:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am explicat mai sus cum vad eu problema. Problema este ca am auzit ca unii primesc canoane care ii darama si nu e vorba de rugaciuni, ci de lucruri fizice extreme.
Ne-ai explicat; foarte bine, sophia. Dar la ce ne foloseste punctul tau de vedere?!?
Si inca ceva: tu te bazezi pe ce spune X si Y despre canoanele primite, in loc sa te informezi singura, mergand la duhovnic si primind canon, sa vezi ce canoane se dau cu adevarat?!?
Drept sa-ti spun, ma asteptam la mai multa obiectivitate din partea ta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.04.2010, 21:52:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ne-ai explicat; foarte bine, sophia. Dar la ce ne foloseste punctul tau de vedere?!?
Si inca ceva: tu te bazezi pe ce spune X si Y despre canoanele primite, in loc sa te informezi singura, mergand la duhovnic si primind canon, sa vezi ce canoane se dau cu adevarat?!?
Drept sa-ti spun, ma asteptam la mai multa obiectivitate din partea ta.
Si pentru a face o mica gluma , ca sa-i spun astfel , intreb la randu-mi : cati au suferit sau au murit din cauza canoanelor primite ? dar sunt sigur ca multi au suferit si au pierit din cauza pacatelor si patimilor lor
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.04.2010, 18:18:15
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Eu canonul il vad ca pe un ajutor de la Dumnezeu pentru a ma ajuta sa ma vindec de patimile mele...
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.04.2010, 12:00:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am explicat mai sus cum vad eu problema. Problema este ca am auzit ca unii primesc canoane care ii darama si nu e vorba de rugaciuni, ci de lucruri fizice extreme. Iar pentru mine suferinta este o pedeapsa de la Dumnezeu cumva. Nu cred ca intotdeauna. Suferinta mai vine si fara pacat, ca incercare. E greu de explicat.
Si se mai intampla si altfel: uneori cand faci ceva rau iti capeti pedeapsa de sus (patesti tu ceva, sau pierzi, sau ti se strica ceva, sau chiar nu-ti iese fapta rea pe care o planuiesti). Dumnezeu acolo sus vede si te mai trage de maneca.
Milostenia, rugaciunea, n-ar trebui sa fie canoane, ci ceva obisnuit si benevol pentru noi toti. Sa le facem de la noi putere.

Niciodata un canon nu este dat peste putinta omului, iar daca omul stie ca nu il poate implini si tace atunci cand i se da, greseste! Si daca il primeste totusi si nu reuseste sa se tina de el , e bine sa mearga la duhovnic sa il micsoreze!

Toti stim ca trebuie sa ne rugam ori sa facem milostenie dar mai exista si lenea, zgarcenia etc. Canonul este un mijloc de indreptare si il primesti pentru a-ti vedea pacatele, a te curati de ele si a te indrepta. Nu este o pedeapsa dar lipsa lui nu cred ca e buna!

Poti face dupa voia ta insa faptele facute cu binecuvantarea duhovnicului sunt de un real folos!

Cand consideram ca nu avem nevoie de canon, cadem in mandrie...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2010, 12:36:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Eu canonul il vad ca pe un ajutor de la Dumnezeu pentru a ma ajuta sa ma vindec de patimile mele...
Canonul, departe de a fi o pedeapsa, este un mijloc de insanatosire a firii omenesti. In rugaciunea dinainte a marturisirii se spune :" Tu ai venit la doctor,nu te intorce fara sa te vindeci" ,iar Sinodul Trlan(692) maeturiseste : "Cei ce au primit de la Dumnezeu puterea de a lega si dezlega vor actiona ca niste docori atenti la a gaai doctoria specifica pentru fiecare credincios si pentru fiecare greseala a lui ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2010, 12:41:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca nu am avea sfaturile duhovnicesti primite prin canoane am fi asemenea unor copii fara parinti care s-ar conduce dupa propriile lor pareri. Canoanele le-am inteles in perspectiva lor terapeutica, tamaduitoare-ca niste "medicamente" pentru pacatele noastre.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie pentru prima data alinadeacu Pocainta 43 11.01.2013 20:19:58
Îndreptar pentru spovedanie Simply_me Generalitati 0 31.07.2012 23:42:01
Indreptar pentru spovedanie just1fun Generalitati 0 19.05.2011 22:56:59
Indreptar pentru spovedanie Sanduu Generalitati 17 14.04.2011 22:20:05