Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.04.2010, 12:00:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu cred ca faptul spovedeaniei la preot e unul mai mult simbolic, in definitiv,...dumnezeu,prin binecuvatarea preotului ne iarta faptele rele, canonul e relativ...si de fapt trebuie sa-l inventam noi,pt noi...adica sa contrabalansam faptele rele prin fapte noi,bune, de data asta, cat mai felurite,si mai ales sa nu cadem iarasi in vechile fapte rele !
Dumnezeu ne iarta pe masura seriozitatii noastre si a dorintei de a ne apropia de el, dar si tiand cont de incercarile prin care trecem !!! Ca...totusi unii au o viata mai blanda, mai fericita, si altii...mai plina de incercari,de tot felul si de necazuri,altii la mijloc intre acestea doua...etc...
Deci eu cred ca D-zeu,tine cont de toate aceste aspecte in mod individual ,pt fiecare persoana in parte !
Eu te-am inteles si sunt de acord cu ceea ce spui. Dumnezeu ne stie pe fiecare in parte, cu bune si cu rele, cu greutati, limite si greseli. Noi trebuie sa facem ceva si El ne ajuta. Canonul...putem sa-l facem si noi (sa ne impunem ceva bun de facut: rugaciuni, acatiste, fapte bune, dar cu masura).
Dumnezeu nu ne cere sa facem lucruri care sa ne faca rau, sa ne imbolnavaeasca, omoare sau pierde... Am auzit de canoane care au dus oamenii la limita vietii sufletesti si fizice. Dumnezeu nu cere asa ceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.04.2010, 12:26:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu te-am inteles si sunt de acord cu ceea ce spui. Dumnezeu ne stie pe fiecare in parte, cu bune si cu rele, cu greutati, limite si greseli. Noi trebuie sa facem ceva si El ne ajuta. Canonul...putem sa-l facem si noi (sa ne impunem ceva bun de facut: rugaciuni, acatiste, fapte bune, dar cu masura).
Dumnezeu nu ne cere sa facem lucruri care sa ne faca rau, sa ne imbolnavaeasca, omoare sau pierde... Am auzit de canoane care au dus oamenii la limita vietii sufletesti si fizice. Dumnezeu nu cere asa ceva.
Sofia draga , Radu nu a vorbit de canoane nici pe departe , ci de iertarea pacatelor . Este vorba de Sfanta Spovedanie , Sofia draga si nimic mai mult !

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2010, 13:51:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristi -????
Nu mentioneaza "Sf. Spovedanie" dar ma rog. Vorbeste despre iertarea pacatelor si spune si "canonul e relativ..."
Eu asa am priceput, tu asa ai priceput...
Si multa lume leaga iertarea pacatelor de canon. Adica ieratrea fara canon nu se face. Aici este intrebarea de fapt. Cred eu...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2010, 14:50:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristi -????
Nu mentioneaza "Sf. Spovedanie" dar ma rog. Vorbeste despre iertarea pacatelor si spune si "canonul e relativ..."
Eu asa am priceput, tu asa ai priceput...
Si multa lume leaga iertarea pacatelor de canon. Adica ieratrea fara canon nu se face. Aici este intrebarea de fapt. Cred eu...
Nu se da obligatoriu canon , si apoi sa primesti canon o rugaciune , un psalm sa-l inveti pe dinafara , sunt lucruri bune si normale ! Nu facem din exceptii nedorite reguli !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2010, 15:00:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si multa lume leaga iertarea pacatelor de canon. Adica ieratrea fara canon nu se face. Aici este intrebarea de fapt. Cred eu...
Atunci multa lume greseste. Iertarea o primesti in mod gratuit ca urmare a marturisirii tale si a caintei tale. Nu poti sa platesti iertarea cu vreun canon asa cum jertfa lui Hristos pe cruce este atat de mare incat orice am face noi nu putem sa dam compensatie. Canonul este pentru indreptarea ta si pentru ca sa te ajute sa te vindeci. Sau, in cazul opririi temporare de la impartasanie, ca sa iti dai seama cu adevarat de gravitatea pacatului.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.04.2010, 16:49:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristi - tocmai. Nu toti dau/primesc canoane, deci iertare se poate si fara.
Dar uite ca unii nu concep asta.
Nu, nu este rau sa citesti un acatist, sa te rogi. O faci si din proprie initiativa. asta vreau sa spun. Eu o fac fara sa primesc canon.
Dar asta nu are nimic a face cu iertarea de la spovedanie. Asta vroiam sa spun.
De ce sa faci pedeapsa din a citi o rugaciune, sau un psalm?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.04.2010, 20:26:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristi - tocmai. Nu toti dau/primesc canoane, deci iertare se poate si fara.
Dar uite ca unii nu concep asta.
Nu, nu este rau sa citesti un acatist, sa te rogi. O faci si din proprie initiativa. asta vreau sa spun. Eu o fac fara sa primesc canon.
Dar asta nu are nimic a face cu iertarea de la spovedanie. Asta vroiam sa spun.
De ce sa faci pedeapsa din a citi o rugaciune, sau un psalm?
Hai sa-i nu-i spunem pedeapsa ci " o tema pentru acasa " , caci toate sunt pana la urma spre binele nostru . Uite eu in trecut am primit "Tema pt. acasa " sa invat perfect Psalmul 50 , asta ca un exemplu ! Mi-a stricat ? in nici un caz ! Deci sa nu luam ca pedepse , ci , ca teme duhovnicesti pentru indreptarea si binele nostru pana la urma ! De am fost oprit de la Sf. Impartasanie din cauza fumatului , a fost rau ? Nu ! Biserica a mai castigat astfel un nefumator , si pot continua . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.04.2010, 22:14:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dincolo de aspectul etimologic, canonul nu este o pedeapsa, ci un exercitiu duhovnicesc- prin care incercam sa fortificam firea noastra in lupta impotriva patimilor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.04.2010, 09:13:54
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

La inceput am vazut canonul ca pe un fel de pedeapsa pe care am facut-o dintr-o oarecare ascultare pe care I-o promisesem lui Dumnezeu pentru un anumit timp. Acum il vad ca pe o declaratie de dragoste pe care mi-a facut-o Doamne si pe care i-o fac zilnic. E cordonul ombilical prin care ma hranesc zilnic cu Doamne. E rugaciunea care daca lipseste intr-o zi, acea zi parca nu am trait-o.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.04.2010, 11:51:13
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Am citit undeva referitor la canon: 'iti faci in lumea asta canonul ca sa nu il faci dincolo'. Dumnezeu te iarta dar nu fara pedeapsa sau un act de penitenta din partea ta. Cum a fost exemplul proorocului David: Dumnezeu l-a iertat pentru ce a savarsit, mai ales ca a compus si Psalmul 50, dar tot i-a murit copilul...
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie pentru prima data alinadeacu Pocainta 43 11.01.2013 20:19:58
Îndreptar pentru spovedanie Simply_me Generalitati 0 31.07.2012 23:42:01
Indreptar pentru spovedanie just1fun Generalitati 0 19.05.2011 22:56:59
Indreptar pentru spovedanie Sanduu Generalitati 17 14.04.2011 22:20:05