Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.05.2010, 12:10:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Părintele Sofronie a fost iubirea făcută vizibilă, întrupată. Și era plin de umor. Când l-am văzut prima oară, l-am întrebat de ce este îmbrăcat în negru tot timpul. Acesta a fost tipul de întrebări spirituale pe care i le-am pus la început. Și ne-am dus la fereastră și mi-a spus să privesc mașinile care treceau pe drum. Erau Wolkswagen-uri, Fiat-uri verzi, Mercedes-uri negre și așa mai departe. Și m-a întrebat: „Care mașină îți place mai mult?” „Mercedes-ul negru.” „Vezi, de aceea umblăm și noi în negru…”
Mi-a plăcut la părintele Sofronie că nu era precum mulți preoți – și ortodocși, și catolici, și chiar budiști – măreți, spre care trebuie să te întinzi ca să ajungi. El a fost ca și Hristos, Care S-a coborât la ceilalți. Dacă n-aș fi simțit acel respect, acea iubire covârșitoare la el, n-aș fi astăzi creștin ortodox.
Cel mai important lucru în creștinism este iubirea.
  #42  
Vechi 12.05.2010, 12:38:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Asta e minunat,ca desi Klaus Kenneth conferentiaza,nu a avut inselari de genul pe care le are Danion.Oricum ,Kenneth traieste mult mai profund ,si intelege mult mai mult ortodoxia.
Eu sunt de parere sa asteptam sa vedem ce se va intampla cu Danion.
Inca nu a trecut la stilisti.
Danion are multe ispite din invidia celui rau.
De multe ori diavolul loveste si in cei apropiati pentru a ne face sa pacatuim ,ii starneste impotriva noastra.
Klaus Kenneth nu a avut aceste ispite pentru ca mesajul lui nu este pe masura celui transmis de Danion .Danion fiind tanar poate aduce pe multi la credinta ,mai ales tineri.
Poate ca nu am dreptate dar asta e parerea mea.
  #43  
Vechi 12.05.2010, 12:40:16
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu sunt de parere sa asteptam sa vedem ce se va intampla cu Danion.
Inca nu a trecut la stilisti.
Danion are multe ispite din invidia celui rau.
De multe ori diavolul loveste si in cei apropiati pentru a ne face sa pacatuim ,ii starneste impotriva noastra.
Klaus Kenneth nu a avut aceste ispite pentru ca mesajul lui nu este pe masura celui transmis de Danion .Danion fiind tanar poate aduce pe multi la credinta ,mai ales tineri.
Poate ca nu am dreptate dar asta e parerea mea.
Nu ai dreptate,mesajul lui Kenneth e net superior.
  #44  
Vechi 12.05.2010, 12:41:11
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Conferinte Kenneth in Romania,in luna mai

Ploiești, 04 mai

ora 18: Conferință, Casa Memorială „Paul Constantinescu”, str. N. Bălcescu, nr. 15

București, 05 mai

ora 17: Lansarea volumului Călător pe pământ românesc. Convorbiri. File de jurnal, autor Klaus Kenneth (convorbiri realizate de Romeo Petrașciuc și Raluca Toderel), Librăria Sophia, str. Bibescu Vodă, nr. 19, sector 4

ora 18: Conferință, Aula Facultății de Drept Teologie

Alba Iulia, 07 mai

ora 18: Conferință la Centrul Catehetic Sf Ioan de Kronstandt al Bisericii Memoriale Mihai Viteazul

Deva, 13 mai

ora 18: Casa de Cultura

Caransebeș, 14 mai

ora 18: Sala de Festivitati a Episcopiei Caransebesului

Petroșani, 17 mai

ora 18: Conferință, Aula Universității Petroșani

Craiova, 18 mai

ora și locația urmează a fi stabilite

Sibiu, 19 mai

ora 18: Conferință, Aula Facultății de Teologie

Sibiu, 20 mai

ora 12: Întâlnire cu tinerii, Biblioteca ASTRA

Campina, 21 mai

ora si locația urmează a fi stabilite

Pitești, 24 mai

ora și locația urmează a fi stabilite

Buzău, 25 mai

ora și locația urmează a fi stabilite

Iași, 27 mai

ora 18: Conferință, Universtitate

Botoșani, 28 mai

ora și locația urmează a fi stabilite

Suceava, 31 mai

ora și locația urmează a fi stabilite
  #45  
Vechi 12.05.2010, 12:53:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu ai dreptate,mesajul lui Kenneth e net superior.
Nu stiu ce sa spun ,cred ca ma voi mobiliza si eu sa il vad .Vine si la mine in oras.
Nu am ce pierde ,pana la urma e legat de credinta.
Unde vad precis programul conferintelor ?
Oricum multumesc.
  #46  
Vechi 12.05.2010, 12:55:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

http://www.agnos.ro/blog/2010/05/04/...-kenneth-2010/
  #47  
Vechi 12.05.2010, 13:30:59
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit KLAUS KENNETH-interviu

Cum înțelegi traseul acesta de la protestantism la Ortodoxie? Chiar a trebuit să te poarte Dumnezeu prin toate celelalte vămi până a te aduce la El? Nu era mai ușor să intri în creștinism prin poarta Ortodoxiei?

Mie îmi pică mereu greu fisa… Nu uitați, am avut nevoie de două milioane de kilometri ca să ajung la Adevăr. Eu nu sunt așa de rapid (râde).
Ortodocșii sunt un popor tare adormit, ei nu fac publicitate, nu fac evanghelizare. Protestanții merg miercurea sau duminica, atunci când e târg, prin comunități și împart fluturași. E clar că e vorba și de bani - pastorii au nevoie de ei -, dar măcar fac ceva! Până acum, în toată viața mea, nu am întâlnit niciun ortodox, în afară de mine (râde), care să-I facă reclamă sau publicitate lui Hristos. Și pe câțiva dintre clericii noștri, cu putere de decizie și răspundere în Biserică, i-aș pișca un pic, să le vină mai mult sânge în vine, să îi pun pe drumuri, pentru că dacă ei rămân închiși în Biserica lor ca într-o închisoare, atunci înseamnă că în lume lucrează puternic yoga, zen, satanismul și toate celelalte, în timp ce ortodocșii moțăie frumos în bisericile lor. Trebuie să mă scuz - poate că ei chiar fac ceva și eu nu știu -, dar chiar nu am văzut astfel de lucruri! Și am fost în Rusia, în Grecia, în Bulgaria, în România… Nicăieri nu am văzut acțiune.
Și nu ți-a dat tocmai asta de gândit că poate locul tău nu e în Ortodoxie?
Faptul că nu fac publicitate?
Și că noi, ortodocșii, suntem atât de adormiți, în vreme ce tu ai nevoie de atâta viață, tărie și curaj al mărturisirii?
Da, numai că voi, adormiții, aveți Adevărul! Asta am văzut asta cu ochii mei, prin modelele pe care le-am întâlnit. Nu mai trebuie decât să vă treziți un pic și să faceți și partea aceasta, a evanghelizării. Dar oare nu ați citit Biblia? Acolo scrie doar foarte clar: Mergeți în toată lumea și răspândiți vestea cea bună! În Rusia și, de fapt, nu numai acolo, ci și aici și peste tot, baptiștii, metodiștii sunt foarte activi și vă fură oamenii. Ar fi cazul să reacționați!
  #48  
Vechi 12.05.2010, 14:10:32
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Până acum, în toată viața mea, nu am întâlnit niciun ortodox, în afară de mine (râde), care să-I facă reclamă sau publicitate lui Hristos. Și pe câțiva dintre clericii noștri, cu putere de decizie și răspundere în Biserică, i-aș pișca un pic, să le vină mai mult sânge în vine, să îi pun pe drumuri, pentru că dacă ei rămân închiși în Biserica lor ca într-o închisoare, atunci înseamnă că în lume lucrează puternic yoga, zen, satanismul și toate celelalte, în timp ce ortodocșii moțăie frumos în bisericile lor. Trebuie să mă scuz - poate că ei chiar fac ceva și eu nu știu -, dar chiar nu am văzut astfel de lucruri! Și am fost în Rusia, în Grecia, în Bulgaria, în România… Nicăieri nu am văzut acțiune.
Daca mai aveam indoieli si acordam oarecari circumstante atenuante domnului KK, acum pot spune ca incep sa ma dumiresc de-a binelea.

Efortul tau de a-l prezenta cu tot dinadinsul pe KK intr-o lumina favorabila nu face decat sa il arate asa cum este el de fapt - departe de duhul ortodoxiei pe care isi imagineaza ca o publiciteaza.

Iti multumesc, m-am lamurit, acum consider ca nu am nevoie sa cumpar si sa lecturez cartea cu pricina. Dar nici la conferintele domnului nu as avea ce cauta. Pentru mine este suficient.
  #49  
Vechi 12.05.2010, 14:22:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Daca mai aveam indoieli si acordam oarecari circumstante atenuante domnului KK, acum pot spune ca incep sa ma dumiresc de-a binelea.

Efortul tau de a-l prezenta cu tot dinadinsul pe KK intr-o lumina favorabila nu face decat sa il arate asa cum este el de fapt - departe de duhul ortodoxiei pe care isi imagineaza ca o publiciteaza.

Iti multumesc, m-am lamurit, acum consider ca nu am nevoie sa cumpar si sa lecturez cartea cu pricina. Dar nici la conferintele domnului nu as avea ce cauta. Pentru mine este suficient.
I-am citit cartea acum opt ani in urma,editata la editura Patriarhiei Romane,si de atunci si pana acum ,nu am avut motiv sa ma smintesc,si pastrez drumul spre ortodoxie,prin citirea cartilor ortodoxe,mersul la Biserica,post,spovedanie, imparatsanie etc.Spun asta ,ca sa nu existe suspiciuni..
Crezi ca s-a inselat atunci Patriarhia ,condusa de Teoctist-sa publice o carte eretica? Sau se inseala Rafail Noica ,bun prieten cu Klaus Kenneth,care in momentul de fata,se afla cazat la manastirea Lupsa,o vestita manastire de la noi?
Sau s-a inselat Parintele Sofronie cand l-a botezat?
  #50  
Vechi 12.05.2010, 14:27:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit din interviu

De peste 20 de ani te-ai statornicit în Ortodoxie, încăpățânându-te să crezi și să mărturisești că aceasta e plinătatea Tainelor și a Adevărului. Se tot vorbește în ultima vreme de apropierea religiilor și, mai mult chiar, de o relație fraternală între Ortodoxie și Catolicism. Trăiești într-o țară preponderent catolică, în care nici neoprotestantismul nu e deloc de neglijat. Ce te-a făcut să optezi, totuși, pentru Ortodoxie?

În fața oamenilor nu putem veni cu morală și asta este ceea ce mă deranjează așa de rău la catolici. Nu ai voie, nu ai voie, nu ai voie. Dar trebuie! Pentru că sunt dependent! Nu mă ajută deloc dacă dai cu bâta în mine. Bâta e morala. Asta e romano-catolicismul!
Noi suntem creați după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, chip și asemănare care au fost distruse. Deci Biserica, prin preoții ei, trebuie să ne ajute, în primul rând, să observăm că nu mai suntem chip și asemănare. În Ortodoxie vorbim mult despre sfințirea vieții. Însă sfințire înseamnă și vindecare. Bâta Ortodoxiei e dragostea.
Haideți să ne imaginăm că în seara aceasta Hristos ar veni în România. Sunt sigur că unii preoți L-ar răstigni. Pentru că nu Îl cunosc! Pentru că doar au studiat teologia sau pentru că nu cunosc decât legile.
Cu părintele Rafail Noica am vorbit mult despre asta. Ortodoxia e dragoste. Canoanele sunt valori ale experiențe, nu sunt legi. Sunt experiențe! Sunt importante, dar mereu pe cel mai înalt plan stă dragostea! Vechiul Testament e plin de legi. Și nu sunt legi pe care Hristos să le fi îndepărtat. Dar le-a împlinit. Înseamnă că Hristos Își iubește aproapele. Păcătoasa de la fântână, de pildă… Dacă El e acolo, îi poate spune: Du-te și nu mai păcătui! Dar dacă i-ar fi spus că e cam lucru slab - Ia, pune-te pe treabă și te fă mai bună! -, atunci ea nu s-ar fi făcut mai bună. Doar prin El a putut asta. Du-te și nu mai păcătui, pentru că Eu sunt cu tine de acum!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06