Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2009, 10:26:08
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit Intrebare despre numele diversilor ierarhi

Am observat ca multi ierarhi primesc nume dupa localitatea in care s-au nascut sau in care sunt episcopi, arhiepiscopi, etc.

Exemplu: Ivireanul, Aghioritul, Snagoveanul, Tomitanul.

Ma intereseaza sa aflu cum se construiesc aceste substantive proprii. Daca se poate, va rog sa dati cateva exemple cu orase din Romania si de peste hotare.

Multumesc.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2009, 13:09:29
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Am observat ca multi ierarhi primesc nume dupa localitatea in care s-au nascut sau in care sunt episcopi, arhiepiscopi, etc.

Exemplu: Ivireanul, Aghioritul, Snagoveanul, Tomitanul.

Ma intereseaza sa aflu cum se construiesc aceste substantive proprii. Daca se poate, va rog sa dati cateva exemple cu orase din Romania si de peste hotare.

Multumesc.
Aghioritul nu e nume de ierarh, se adauga la numele unor parinti atoniti cum ar fi Sf Paisie Aghioritul.
Ivireanul : e vorba de Sf Antim Ivireanul. Acest sfant a fost din Georgia, care se numea si Iviria (sau Gruzia)
La noi in tara, episcopilor vicari li se adauga la numele lor denumirea unei zone sau a unei localitati din aria de pastorire. Snagoveanul de la Snagov, Tomitanul de la Tomis (Constanta). Tot asa la Cluj un episcop vicar are numele de Bistriteanul (Bistrita face parte din episcopie), la Timisoara de Lugojanul (Lugojul face parte din Arhiepiscopie), la Sibiu de Fagaraseanul (Fagarasul face parte din Arhiepiscopie).

Asta e explicatia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2009, 14:09:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Aghioritul nu e nume de ierarh, se adauga la numele unor parinti atoniti cum ar fi Sf Paisie Aghioritul.
http://www.dexonline.news20.ro/cuvant/aghiorit.html

AGHIORÍT, aghioriți, s.m. de pe Muntele Athos. Părintii aghioriți sunt părinti duhovnicești, călugări și pustnici din Muntele Athos – din greacă : agion oros

aghiorit = cel sfintit sau sfant, pentru ca:

Hagia Graphe = Sfanta Scriptura

Aghion Oros = Muntele Sfant
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2009, 14:46:10
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Carevasazica „Aghioritul” poate insemna „atonit”, adica „de pe muntele Athos”, la fel cum „Tomitanul” inseamna „din Tomis”. De dezbatut daca astea sunt doar nume sau titulaturi, dar pana la urma au cu toate acelasi statut.

Mersi de informatii. M-ar interesa mai multe exemple de acest gen. Nu am auzit deloc de „Bucuresteanul”, „Craioveanul”, „Ieseanul”. De ce oare?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2009, 14:51:00
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit Nume

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Carevasazica „Aghioritul” poate insemna „atonit”, adica „de pe muntele Athos”, la fel cum „Tomitanul” inseamna „din Tomis”. De dezbatut daca astea sunt doar nume sau titulaturi, dar pana la urma au cu toate acelasi statut.

Mersi de informatii. M-ar interesa mai multe exemple de acest gen. Nu am auzit deloc de „Bucuresteanul”, „Craioveanul”, „Ieseanul”. De ce oare?
Daca nu ai auzit, nu inseamna ca nu sunt. Vicentiu Ploiesteanu, Gurie Gorjeanu, Ciprian Campineanu, Irineu Slatineanu, si altii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum a aparut sarbatoarea Sfintilor Trei Ierarhi? Marius22 Diverse Sarbatori 5 30.01.2014 22:33:17
SFINTII TREI IERARHI si actualitatea gandirii lor georgeval Biserica Ortodoxa Romana 10 15.07.2013 14:57:55
intrebare-numele adimari Botezul 6 21.04.2009 19:10:21
Cuvinte adanci ala Sfintilor Trei Ierarhi georgeval Generalitati 4 30.01.2009 22:28:33
Sfintii Trei Ierarhi adorcrysti Despre Biserica Ortodoxa in general 6 30.01.2009 18:17:55