Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.03.2024, 12:05:39
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Intelectualul Gabriel Purcăruș despre comasare:
(...)
[highlight]Așa că de ce să nu facă și România la fel, de vreme ce s-a primit ordin de sus? Iar mesajul e mereu același – sa izoleze “extremiștii” – adică cei ce apără libertatea, demnitatea, suveranitatea, credința, familia.
(...)
Poate că în alte țări ar fi ceva potrivire pentru așa viziune. În cazul României, este clar că Simion / AUR nu au nicio legătură cu suveranitatea României, ci dimpotrivă ar fi rețeta perfectă pentru o afectare colosală a suveranității, intereselor și drepturilor românești, chiar și așa mult diminuată cum este. Unul dintre argumentele foarte clare în acest sens este cel prezentat chiar în postarea anterioară și cu alte ocazii. (Apropo de credință, cred că este foarte clar ce credință religioasă apără în realitate BINOMUL SINISTRU SIMION-AUR, este vorba despre credința iudaică, religia iudaică, se deduce foarte clar din aceleași argumente.)

Deci este clar din multe surse consultate, mă refer la cei așa-ziși din „tabăra suveranistă și conservatoare”, că ei descriu sistematic, inclusiv în cazul României viitoarele alegeri ca o confruntare „apocaliptică” cu „tabăra globalistă, neomarxistă și cum o mai fi” , orice altă părere dizidentă, alternativă fiind exclusă din „peisaj”, fiind băgată la indexul interziselor, așa cum este cazul opiniilor pe care le-am exprimat mai sus și în alte dezbateri de aici de pe forum. S-a stabilit cumva un consens general, apropo de faptul că nici de exemplu „USL” sau USR etc. nu îi atacă pe o astfel de temă, că aceste aspecte trebuie trecute total sub tăcere, ceea ce este clar că dă senzația că e cazul unor ordine de tip militar, deci care se execută și nu se discută. (Ca exemple chiar și numai doi menționați aici în dezbatere, Purcăruș și Neamțu, se încadrează foarte clar în această schemă, dar sînt mulți alții care se comportă în această chestiune ca niște militari supuși, la ordine, la comandă, efectiv ca fiind ca sub un consemn militar.)
Reply With Quote