Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2013, 10:16:53
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Multumesc ca m-ai luminat, frate. Deci asa procedeaza. Lepadaturi!... Sper sa dea faliment toti aceia, care fac asa. De, am vrut comert liber si tot ce este putere si modus vivendi negustoresc. Dupa 1789/1848, nu ne-a mai placut puterea Bisericii/regilor/voievozilor. Ei, acum sa ne spalam pe cap cu gunoaiele astea de "semeni", care sunt in stare sa vinda, sa zicem, (dar nu m-ar mira sa fie si real exemplul meu) acizi pe post de limonada, doar ca sa aiba "profit".
Adesea "apicultorii" astia nici nu realizeaza ce fac. Un prieten care a stat cu familia la noi pentru un timp aducea miere de la tara, de la un unchi care avea stupi. Cristaliza destul de repede, dar mie mi s-a parut ciudata culoarea si gustul si felul in are cristaliza, mai mare, grunjos (zgrumturos). I-am zis ca mie nu mi se pare mierea aceea ok, si am refuzat sa folosesc din ea. Colegul meu zicea ca nu se poate, ca e de la unchiul lui, ca doar nu i-ar da lui, daca nu ar fi buna. Peste vreun an mi-a spus ca a aflat de la un alt nepot al unchiului respectiv ca de fapt hraneste cu zahar albinele ca sa faca miere multa...
Reply With Quote
Răspunde