Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.01.2024, 14:20:55
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Târziu are carieră jurnalistică bogată, găsești și pe blogul lui vechi destule articole.

https://c-tarziu.blogspot.com/search/label/anticomunism
https://c-tarziu.blogspot.com/search...ea%20legionara
https://claudiutarziu.ro/despre-mine/curriculum-vitae/
Edit: Și articolele lui de pe Rost Online: https://www.rostonline.ro/author/claudiu-tarziu/
Păi tocmai ce îți spuneam, că văd că nu pricepi, astea sînt CIRCUMSTANȚE AGRAVANTE pentru Claudiu Târziu.

Iar dacă vrei cumva să îmi spui că Ion Gavrilă (Ogoranu), părintele Adrian Făgețeanu, Simion Mehedinți (ca să dau doar trei nume de pe coperte ale revistei „Rost” pe care le am în bibliotecă) ar fi fost de acord cu promisiunile trădătoare, abominabile, de extremă gravitate, pe care le-a făcut stăpînul „marelui” Târziu, „suveranistul-gargară” Simion, dă-mi voie să îți spun că nu cred în așa ceva, prin urmare cu fiecare zi care trece „marele” Târziu se compromite tot mai tare și riscă să ajungă acolo unde va ajunge și Simion după alegerile politice din acest an. (În ceea ce îl privește pe Simion, sper totuși că după rezultate, nu va ajunge într-o situație similară cu a tatălui său alcoolist.)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.01.2024, 14:34:15
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 760
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de RappY
E hai, mai decredibilizat ca tine nu are cum sa fie. Fiecare om cu pacatele lui.
Nu am reținut de când pretinzi mata că ai cunoaște „păcatele” mele și „gravitatea” lor
Nu le cunosc dragă, unde am zis că le știu? Am zis că fiecare om are păcatele sale de care trebuie să-și poarte de grijă, și tu și Simion. Păcatele tale sunt treaba ta și a duhovnciului tău dar adevărul e că nimeni nu știe dacă tu măcar ești ortodox. Ți s-a mai zis dar tu ai misiunea ta obsesivă, 90% din posturi sunt despre aceiași 3 oameni și 100% sunt despre politică.

Citat:
(În ceea ce îl privește pe Simion, sper totuși că după rezultate, nu va ajunge într-o situație similară cu a tatălui său alcoolist.)
Acum te iei și de familia lui, nu vezi că nimeni nu mușcă?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.01.2024, 14:41:29
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Asta e o minciună de-a ta, Șoșoacă se agață de AUR (...)
Șoșoacă are tot dreptul să critice „AURul” lui Simion; ceea ce face însă Simion este activitate de „parazitare”. Un exemplu recent, pe lângă ticăloșia incalificabilă de a tăvăli în noroiul lui, „noroi de aur” evident, imaginea papei de la Roma, lucru care probabil va face probleme României ca țară din cauza acestui măscărici sinistru, deci un alt exemplu este că, avînd în vedere că în urmă cu ceva vreme Diana Șoșoacă a avut o emisiune la un post tv în care era alături de soțul dumneaei, ce să vezi că recent „parazitul” Simion a apărut într-o emisiune la un alt post tv alături de Ilincuța, evident într-un format „întîmplător” asemenea cu emisiunea Dianei Șoșoacă. Simion este un impostor total, da capo al fine!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.01.2024, 15:06:18
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A vota AUR e trădare de țară, nu a vota PSD, PNL, care au nenorocit țara de 30 de ani (...)
Da, a vota AUR și Simion ar fi una dintre cele mai mari răutăți împotriva poporului român și a suveranității sale naționale, nu ar face decât să creeze potențial pentru ca „AURarii” să continue și chiar să ducă la un alt nivel nenorocirile produse de PSD, PNL, PDL, UDMR, USR și așa mai departe.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.01.2024, 23:02:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.074
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu mă mir; am remarcat că ai anumite probleme serioase de înțelegere a realității și de raportare la ea. Numai pe prima pagină a acestei discuții ai mai comis-o o dată:
Văd că toți au probleme de percepție numai tu ai lumina înțelegerii, lasă-ne bă.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu am reținut de când pretinzi mata că ai cunoaște „păcatele” mele și „gravitatea” lor, însă „signore” Simion, după cum s-a prezentat singur la recenta parazitare a imaginii papei de la Roma, s-a băgat singur în „groapa de gunoi, de excremente”, s-a băgat până peste cap și într-o lume normală acest măscărici sinistru nu ar mai avea cum să iasă de acolo „basma curată”, cel puțin nu în fața românilor. Bine, el de fapt nici măcar nu mai are cum să iasă, darămite să iasă „basma curată”; singura lui șansă să mai repare ceva ar fi să dispară de îndată din politică pentru totdeauna, altfel fiecare zi care trece nu face decât să îi agraveze permanent situația, și bineînțeles și pe a complicilor lui de diverse grade.

Cum poți parazita imaginea papei, tu te auzi ce zici prostănacule, Simion a ajuns acolo printr-o invitație a oamenilor de afaceri catolici, după ce a donat pt proiecte caritabile, el și cu încă unul din psd au fost singurii din vreo 500 de parlamentari că restul nu au donat.

N-a parazitat și imaginea Georgiei Meloni mîrșavule manipulator ?

Crezi că la Papă intri așa de pe stradă oricum, sunt măsuri de securitate, se știe și biografia ta și dacă ești ostil cu ceva, de când a fost tentativa de asasinat a Papei Paul al 2-lea nu poți sta în proximitatea papei.

Tu ești unul din proștii care-l cred pe Bot, pe CTP și pe alți precari care n-au înțelegere analitică a lucrurilor.

Văd că repeți la virgulă punctajele lui Bot aici pe site inclusiv porecla cu che gargară e de la el, atât de precar intelectual ești să repeți ca un papagal toate invectivele, intrigile și manipulările zămislite de omul usr și al pnl, un ziarist care n-are niciun scrupul și are rolul de a diaboliza și a da cu rahat în ventilator și tu pui botul evident.

Bot, Cartianu și ăștia de-i prizezi tu sunt anti referendumul pt familie, visceral chiar, au fost primii pt închiderea Bisericilor și măsurile draconice din pandemie, pt vaccinismul agresiv și alte nelegiuiri liberticide.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.01.2024 at 23:05:23.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.01.2024, 23:15:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.074
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Șoșoacă are tot dreptul să critice „AURul” lui Simion; ceea ce face însă Simion este activitate de „parazitare”
Șoșoacă nu exista fără AUR (ca personaj public cu notorietate mă refer), nici ea nici Rodica Boancă care a turnat AUR pt spitalul mobil inspirat din spitalele făcute de Patriarhia Română în campania sănătate pt sate.

Șoșoacă a parazitat imaginea mănăstirii Frăsinei, cu circul incalificabil făcut acolo cu Singurov un preot demisionar din BOR cu probleme, chiar părintele Ioanichie nu e de acord să i se folosească numele în scandaluri.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Un exemplu recent, pe lângă ticăloșia incalificabilă de a tăvăli în noroiul lui, „noroi de aur” evident, imaginea papei de la Roma, lucru care probabil va face probleme României ca țară din cauza acestui măscărici sinistru, deci un alt exemplu este că, avînd în vedere că în urmă cu ceva vreme Diana Șoșoacă a avut o emisiune la un post tv în care era alături de soțul dumneaei, ce să vezi că recent „parazitul” Simion a apărut într-o emisiune la un alt post tv alături de Ilincuța, evident într-un format „întîmplător” asemenea cu emisiunea Dianei Șoșoacă. Simion este un impostor total, da capo al fine!
Tu cred că ești imbecil prin vocație, Simion apare pe site-ul Vatican Media, nu e nicio rușine pt Vatican să se asocieze cu el, e chiar un semnal puternic pt conservatorismul catolic să susțină AUR la următoarele alegeri, poze cu Simion

https://photo.vaticanmedia.va/it/892...e.html?page=11

Uite cum a stat adevărul despre întâlnirea George Simion cu Papa, nu versiunea concepută pt retardați a lui Bot:

Adevărul despre întâlnirea lui George Simion cu Papa Francisc.

Eugen Terteleac a detaliat pentru Economedia că, în calitate de co-organizator, el a stabilit lista delegației din România. El l-a invitat pe președintele AUR, George Simion, împreună cu un parlamentar PSD. Acest lucru s-a întâmplat deoarece ambii politicieni au sprijinit o inițiativă a asociației.

„Lista cu delegația din România am stabilit-o eu în calitate de co-organizator. Am ales anul acesta și doi politicieni care să participe în calitate de persoană fizică: un parlamentar de la PSD, Alfred Mihai, și pe George Simion. I-am ales datorită faptului că au fost sensibili și atenți asupra unui proiect pe care l-am lansat în urmă cu câteva săptămâni, ROUNIT,pentru repatrierea românilor din străinătate.

Au fost singurii politicieni care și-au demonstrat sprijinul. L-am invitat și pe Marcel Ciolacu, care nu a venit în cele din urmă. George Simion mi-a confirmat cu rezervă că participă întrucât avea agendă plină, cu întâlniri cu președintele italian Georgia Meloni și alte întâlniri politice. A reușit să vină.

Eu i-am invitat ca persoane fizice, nu ca politicieni. Nu a fost o întâlnire oficială, nu a fost o întâlnire de stat. A fost o întâlnire privată cu organizații, asociații, sponsori și simpatizanți ai asociației”, a declarat Eugen Terteleac, pentru Economedia.

Terteleac a subliniat că George Simion nu a efectuat nicio plată pentru întâlnirea cu Papa Francisc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.01.2024, 10:38:58
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
(...) 90% din posturi sunt despre aceiași 3 oameni și 100% sunt despre politică.
În primul rînd, dacă ai vreo problemă cu libertatea de exprimare, poți să mergi să încerci să schimbi Constituția României conform cu poftele unor abuzatori bisericești.

În al doilea rînd, faptul că mai scriu și despre subiecte de politică nu înseamnă că „totul ar fi politic”; dimpotrivă, pe de o parte eu și politica o analizez în principal prin prismă religioasă, creștină ortodoxă, pe altă parte, cei care se amestecă și fac jocuri extrem de criticabile și chiar condamnabile în zona politică sînt chiar niște oameni cu funcții mari în Biserică, și aici discutăm la subiect chiar de situația menționată în prima pagină a acestei dezbateri, și pe de altă parte, dumneata ai impresia greșită că dacă eu aș fi fost în AUR sau vreun „slugoi” al nulității malefice Simion sau chiar vreun „slugoi” al așa-zisului „chiriarh” IPS Streza, m-aș fi reținut de la a face, inclusiv în public, așa cum scriu aici, critici la adresa acestor evenimente și personaje.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.01.2024, 02:02:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.074
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Da, a vota AUR și Simion ar fi una dintre cele mai mari răutăți împotriva poporului român și a suveranității sale naționale, nu ar face decât să creeze potențial pentru ca „AURarii” să continue și chiar să ducă la un alt nivel nenorocirile produse de PSD, PNL, PDL, UDMR, USR și așa mai departe.
Vezi că scrutinele au fiecare specificul lor, de exemplu la europarlamentare cu o mobilizare masivă s-ar opri multe din măsurile care vor distruge nivelul de trai prin suprataxare pe motive de ecologie, s-ar opri avântul promigraționist, distrugerea agriculturii, ideologizarea educației șamd.

Soluția nu e boicot vot, anulare vot, fragmentare, a făcut o acțiune tâmpită Nașul tv în 2020 când a încercat să fac boicot el și cu Pompiliu Diplan.

Dacă un partid de opoziție sau mai multe, au 50 de parlamentari pe cale democratică pot contesta orice vot al majorității parlamentare la Curtea Constituțională, dacă o forță de opoziție nu avea doar 9% nu se închideau Bisericile de Florii, Paști, nici afacerile private, nu se mai măscăreau înmormântările cu oameni băgați în saci cu sicriul închis, nu se mai transmitea frica televizată, ca să forțeze oamenii să se vaccineze, nu se mai dădeau amenzile acelea uriașe care oricum au căzut, nu se mai vorbea de bătrâni închiși în case după ora 12.

Deci cine încearcă să demobilizeze de fapt face campanie pt PNL-PSD-USR, să nu mai zic că până și mărirea accizei la carburanți a fost luată prin votul PNL-USR care au votat PNRR-ul, deci ăștia s-au angajat să ne distrugă nivelul de trai prin suprataxare pe orice
Dacă mergeau 70% la vot ponderea USR nu mai era atât de mare cât să guverneze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.01.2024, 00:29:24
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 760
Implicit

E bine făcut episodul ăsta din „Conservatorii”, AUR are potențialul de a readuce o dimensiune intelectuală autentică în politica românească: https://www.youtube.com/watch?v=U_m61jDWJ98
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.01.2024, 02:59:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.074
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
E bine făcut episodul ăsta din „Conservatorii”, AUR are potențialul de a readuce o dimensiune intelectuală autentică în politica românească: https://www.youtube.com/watch?v=U_m61jDWJ98
Chiar e bun episodul, mă bucur că urmărești, Eminescu s-a luptat cu PNL-ul și mi se pare suspect că nu se studiază opera lui politică, comentariile politice, la un moment dat Iohannis încerca să-l confiște recitând din el.

Dacă Eminescu trăia s-ar fi luptat cu PNL, PSD ca principalii exponenți ai distrugerii din interior și cu USR care ar fi un echivalent al Junimii pe care-i persifla.

Oare cum arăta țara dacă Eminescu ar fi fost la putere în vremea lui ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde