Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2010, 16:09:58
stefanbogdan17 stefanbogdan17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Locație: targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit preoti fara har?

da eu unul am intalnit preot fara har ci e preot doar pt bani si nevoile zilnice.sa va spun o scurta povestire intamplata din viata mea si e real nu baliverne.exista un preot in care nu are acel har de a fi preot mai degraba are harul baniilor si a avutiilor.eu din cate stiu un preot este asemenea apostolilor si a ucenicilor care au cautat sa invete poporul si sa fie ascultat cuvantul domnului din gura si buzele lor,pe cand acest proet nu are acel dar aceavoce care sa intre la inimile oamenilor invataturile sfintilor parinti transmise prin cuvintele si vorbele lui.poate ca judec pe cineva dar nu judec pt a nu fi si eu judecat la randul meu de cel de sus.eu vorbesc de ceva timp cu fata lui si nu e de acord cu aceasta relatie deoarece nu am o facultate terminata ci doar intrerupta dupa al 2 lea an de studiu si nu accepota asa ceva,deoarece ii cauta fiicei lui un baiat in care fata lui sa nu munceasca niciodata ci doar sa aibe tot ce ii trebe.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2010, 16:21:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefanbogdan17 Vezi mesajul
da eu unul am intalnit preot fara har ci e preot doar pt bani si nevoile zilnice.sa va spun o scurta povestire intamplata din viata mea si e real nu baliverne.exista un preot in care nu are acel har de a fi preot mai degraba are harul baniilor si a avutiilor.eu din cate stiu un preot este asemenea apostolilor si a ucenicilor care au cautat sa invete poporul si sa fie ascultat cuvantul domnului din gura si buzele lor,pe cand acest proet nu are acel dar aceavoce care sa intre la inimile oamenilor invataturile sfintilor parinti transmise prin cuvintele si vorbele lui.poate ca judec pe cineva dar nu judec pt a nu fi si eu judecat la randul meu de cel de sus.eu vorbesc de ceva timp cu fata lui si nu e de acord cu aceasta relatie deoarece nu am o facultate terminata ci doar intrerupta dupa al 2 lea an de studiu si nu accepota asa ceva,deoarece ii cauta fiicei lui un baiat in care fata lui sa nu munceasca niciodata ci doar sa aibe tot ce ii trebe.
1. Nu vă puteți pronunța cu obiectivitate asupra acelui preot, fiind "parte în proces".
2. Asigurarea resurselor necesare traiului întregii familii este în primul rând un minister al bărbaților căsătoriți. Dacă nu acceptați această idee, probabil că pregătirea dv pentru căsătorie este, deocamdată, insuficientă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.09.2011, 17:00:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu exista preoti (hirotoniti canonic), fara har. Exista insa preoti care conlucreaza, intr-un mod mai vadit, simtit, constient, cu harul dat lor, si altii, care, mai alipiti de cele ale lumii, parca ascund darul primit.

Dumnezeu lucreaza insa haric si prin unii si prin altii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2011, 01:57:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca intrebarea la care merita sa ma opresc
nu este daca preotul cutare are sau nu are har (!???)
cat mai ales: cum sunt eu si ce fac eu in relatia mea cu preotul pe care mi l-a harazit Hristos.

Nu vi se pare o grosolanie izbitoare sa ne intrebam daca un preot al lui Hristos are sau nu are har? Mie asa imi pare: o grosolanie si o garantie clara privind apa in care se scalda fiecare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2012, 20:26:06
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Am si eu o intrebare: ce facem daca nu suportam vocea unui preot? Este frumoasa de nu o suport...acum nu inteleg ce se intampla cu mine: ori am impresia ca este o voce prefacuta sau prea studiata sau prea frumoasa sa mai cada accentul pe cuvinte si zic ca e preotul fara har (desi asta poate nu e adevarat) sau am eu o problema...dar mi se pare crunt sa ma chinuiesc sa ascult vocea la slujba.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2012, 20:53:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: ce facem daca nu suportam vocea unui preot? Este frumoasa de nu o suport...acum nu inteleg ce se intampla cu mine: ori am impresia ca este o voce prefacuta sau prea studiata sau prea frumoasa sa mai cada accentul pe cuvinte si zic ca e preotul fara har (desi asta poate nu e adevarat) sau am eu o problema...dar mi se pare crunt sa ma chinuiesc sa ascult vocea la slujba.
Sunt atatea Biserici si atatia Preoti , draga Tomita , incat avem , noi cei de aici , de unde alege ! Solutia sta in hotararea si chibzuinta ta , si nu are rost sa te incarci cu astfel de mici tulburari , care uneori ne apasa si nu ne dau pace , si numai Dumnezeu stie de ce !
Multe bucurii si mai ales liniste sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2012, 16:19:07
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt atatea Biserici si atatia Preoti , draga Tomita , incat avem , noi cei de aici , de unde alege ! Solutia sta in hotararea si chibzuinta ta , si nu are rost sa te incarci cu astfel de mici tulburari , care uneori ne apasa si nu ne dau pace , si numai Dumnezeu stie de ce !
Multe bucurii si mai ales liniste sa ai !
Mersi Cristi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2010, 10:50:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu suntem noi in masura sa afirmam care preot are har si care nu, deoarece nu noi il oferim. Altfel, doar emitand opinii, ne vom afla vorbind in necunostinta de cauza. De aceea, se cade sa vorbim despre ceea ce cunoastem, adica despre faptul ca Dumnezeu este Cel care lucreaza atat prin preotul vrednic, cat si prin cel nevrednic.

Dumnezeu lucreaza prin cel care Il marturiseste cu fapta dar si prin cel care Il tagaduieste prin ea. Asta pentru ca nu pentru faptele sale sau pentru dreptatea sa, primeste el harul sfintitor al preotiei, ci pentru nevoia de a sfinti credinciosii. Dumnezeu va tine sema la Judecata de pacatele preotului, dar in lume cauta mai mult spre nevoia poporului pastorit de el.

Altfel, nu ne-am putea explica paradoxol, ca preotul chiar daca nu este sfant - care nu duce o viata de sfintenie - cum de poate sfinti lumea prin Sfintele Taine si ierurgii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
har, preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42