Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 29.11.2010, 15:20:19
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Samanta este cuvantul si cuvantul este samanta. Se impune semanarea samantei pentru ca aceasta sa rodeasca. Dar va rodi doar cea cazuta in pamantul cel bun la timpul potrivit.Din pilda Domnului intelegem ca doar a patra parte a dat rod.
Multe cuvinte si sfaturi bune se irosesc pentru ca nu au gasit o inima primitoare si totusi...vine o vreme cand iti aduci aminte de sfaturile bune si esti dispus sa le accepti si vrei sa te schimbi. Chiar si mustrarile mai dure ti se imprima si nu le poti uita ( si uneori este chiar necesar sa fie asa), dar si o vorba calda, spusa cu dragoste , te marcheaza. Am auzit o predica in care parintele spunea care sunt cauzele pentru care Dumnezeu nu ne asculta rugaciunile. Printre acestea exista si conditia ca femeia sa nu se roage neacoperita . Nu stiu ce s-a intamplat atunci in inima mea, dar am inteles ca nu mai pot altfel si n-am mai avut nevoie de nici alta explicatie.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 29.11.2010, 16:15:57
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Dragă, Creștin Simona

Este un topic binevenit. Resping total ideea horoșchiopului (sic). Despre muncitorii care lucrează în incinta sfintelor biserici știu și eu că nu se dau în lături să ia o doză mai mare de întăritor, să mai tragă câte o țigară și dacă "scârțâie" un pic lucrarea, să zică vreo două vorbe de duh rău. Este deranjant, vă rog frumos să mă credeți, dragi creștini! La biserica parohială unde merg, ori de câte ori au fost lucrări, au participat activ enoriașii; alți meșteri au participat doar când s-a lambrisat exteriorul bisericii, când s-a schimbat acoperișul, când s-a construit clopotnița nouă și când s-a extins pridvorul (dar, pe lângă ei au participat și enoriașii). Recent, s-a înlocuit pardoseala din lemn cu beton și gresie. Am participat și eu. Cu durere spun că au fost destui care s-au "întărit" cu băutură peste limita lucidității, alții au folosit destule expresii triviale, alții au fumat; toate în curtea bisericii. Dumnezeu să mă ierte că am amintit aici de păcate ale fraților mei, dar când le-am zis s-o lase mai ușor cu cele care nu sunt ale bisericii, mi s-a răspuns ceva de genul: "A plecat un pic popa și poate ai rămas tu în locul lui." Când era preotul de față, se comportau normal.
În biserică atunci când preotul sau strana atât de frumos psalmodiază către Dumnezeu, e deranjant "ringtone-ul" unui telefon mobil. Ce caută în Sfânta Biserică telefonul mobil, când la Heruvic se spune așa de frumos "toată grija cea lumească, acum să o lepădăm". O dată, la un Sfânt Maslu, era lângă mine un om la care a început să-i sune telefonul. Nu m-am putut abține și i-am zis: "Bade, închide telefonul!!!". Apoi, cu ținuta indecentă a junelor, asortată din belșug cu ruj, farduri, coafuri și machiaje nu sunt de acord. Spunea într-o predică părintele Amfilohie Brânză că "dacă vrei să nu te încerce demonul curviei, adoptă o ținută mai decentă". Cred că fetele care mai vin la biserică, ar putea să poarte o fustă lungă, ar putea renunța la ruj, farduri, machiaje șiu dacă nu suportă baticul, ar putea măcar să adopte o pieptănătură decentă. La mănăstirea Călui (DJ), când mai slujește bătrânul duhovnic și vede fetele îmbrăcate indecent, spune direct: "Voi ați venit aici ca să-mi smintiți băieții (n.m.: ucenicii)?" La o mănăstire aproape de mine, părintele stareț dacă vede vreo fată/femeie fără fustă și batic, imediat le trimite la pangar unde are batice și fuste. Direct, nu mă deranjează, pentru că nu mă uit după oameni; prefer să-mi concentrez atenția la Sfânta Liturghie. Însă sunt unii care abia au început să vină la biserică și se pot sminti ușor. Prin adolescență recunosc faptul că îmi mai aruncam privirea după câte o jună cu minifustiță.
Îmi permit o mică paranteză. În comuna vecină unde îmi desfășor serviciul, este o comunitate mică de penticostali. Adeptele mereu poartă fustă lungă și măcar o eșarfă pe cap în viața de zi cu zi.
Mă întreb de ce ei pot să adopte o ținută smerită, iar noi care ne batem cu pumnul în piept că suntem adepții adevăratei credințe, nici la Sfânta Liturghie nu putem să avem o ținută decentă?!? Pentru bunul Dumnezeu nu am putea face acest lucru?!?
Mai mult, dacă unele fete adoptă baticul pe cap și fusta lungă, sunt caracterizate drept habotnice. Știu un caz real, iar fata respectivă (o bună creștină) se gândea să renunțe la batic în Sfânta Biserică. Părerea mea personală este că, în Biserică, ținuta ideală ar fi costumul popular. Uneori îl mai îmbrac (la hramul bisericii și când se face maslu de obște, dar și mai rar în alte duminici).
Pentru a lua atitudine, primul pas este exemplul personal, apoi dojana cu blândețe.
Rog pe bunul Dumnezeu să mă ierte pentru că am pomenit păcatele fraților mei!!!
Post binecuvântat și plin de bucurii duhovnicești să aveți!!!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 29.11.2010, 17:37:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Din postarile voastre si din discutia avuta cu un user care doreste sa ramana anonim:

,,si explicat faptul ca in biserica se vine pt Dumnezeu, nu pt oameni, deci trebuie
"impodobita" inima cu rugaciune si cu slava lui Dumnezeu, si nu trupul
cu fel de fel de haine extravagante si accesorii in trend''


,,de asemenea, trebuie explicat de ce pantalonii, sau o fusta mulata vatama pe cel ce e pacatos,
poate chiar atins de patima curviei si vine la biserica incercand sa se vindece"

Sa intocmim pentru inceput - pentru noi momentan - o lista la care fiecare sa adauge un citat din Sfintii Parinti, canoane, etc ca si un preview ca sa zic asa la cum ar arata o asemenea brosura:

,,si cred ca ideea asta, circuland pe forum ar avea posibilitatea sa se "imbunatateasca" cu parerile fiecaruia si fiecare si-ar putea aduce contributia la ea astfel incat, rezultatul final sa fie "lucrator" in inima cui citeste''
Se materializeaza o lista cu sfaturi.
Poate ca pe langa reguli privind infatisarea cuviincioasa, ar trebui sa se adauge si una referitoare la parfum. Eu nu folosesc parfum (decat ff rar), de aceea percep ca foarte "violente" parfumurile altora. Parfumul nu ar trebui perceput de cineva care este la o distanta mai mare de 50 cm (sau in fine, ceva ce ar corespunde "spatiului personal").

De asemenea, rujul.. ar trebui evitat in biserica. Sau macar sa nu fie sarutate icoanele de cele care au ruj/gloss pe buze.

S-ar putea alcatui o lista cu reguli de conduita/infatisare in biserica, iar aceasta lista , ar putea fi multiplicata si distribuita la pangar. Nu cred ca ar fi un cost foarte mare.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 29.11.2010, 18:44:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Nimeni nu e perfect, inclusiv tu. La Sf. Liturghie nu trebuie sa iti fie distrasa atentia de la rugaciuni de ceva ce ai mentionat. Inclusiv de sunatul telefonului mobil. Spunea un preot ca cine se lasa intrerupt de galagie, sau de orice din biserica, nu e crestin ortodox. Daca vor venii razboaie si se vor auzii bombardamente nu ne mai rugam? Nu se va mai face Sf. Liturghie? Daca vor venii vremuri in care nu vom avea cu ce sa ne acoperim trupurile? Nu ne mai rugam impreuna la Sf. Liturghie? Ia documenteaza-te putin despre viata sfintilor din inchisorile comuniste, in ce trai mizer vietuiau si pt aia se rugau mai bine si faceau Sf. Liturghie.
Citind aceasta postare mi-a venit in minte o povestioara, mai mult, o pilda frumoasa care se aplica bine pe aceasta postare .
Nu scriu din dorinta de a mustra pe sora de mai sus sau in general minat de un gind necurat ci scriu din dorinta de a arata inca o data (pe linga cei care sunt atenti si cauta si ei cu bunavointa sa explice lucrurile mai ermetice de fiecare data) faptul ca de multe ori cuvintele sau pildele parintilor nostri preoti , ori a sfintilor , ori a sfintilor parinti ai bisericii sau chiar cu atit mai mult cuvintele Mintuitorului sunt de multe ori spuse in cheie duhovniceasca, sunt ermetice, nu chiar asa de lesne de patruns si ca atare trebuie sa luam mult seama la ele inainte de a ne bucura ca le-am inteles ! Sa luam seama si sa nu uitam ca sunt totusi multi frati care se tulbura usor si se deconcentreaza de un telefon care suna, de bombardamentele infricosatoare ale unui razboi clasic , dara-mi-te nuclear , de o fusta multata sau de niste pantaloni barbatesti pe o femeie frumoasa ! Si nu de multe ori , si pe cei mai tari ii lupta ispititorul mult, poate doara, doara se vor tulbura si ei !
Mare adevar a spus parintele citat ca exemplu de fratele de mai sus in sensul ca rugaciunea neincetata este viata insasi a ortodoxului si fara ea murim dar nu trebuie sa uitam ca principiul fundamental, de baza, care conduce viata ortodoxului este ,,dreapta socoteala si buna rinduiala" Daca facem lucrurile orbeste sau cu neatentia cuvenita, inclusiv de a ne ruga, s-ar putea sa ne pierdem, in mod paradoxal chiar mintuirea . Ceea ce ne arata in primul rind ca rugaciunea noastra nu este in totdeauna din inima si nu o facem in duh si adevar , nefiindu-ne folositoare, ori poate din contra !
Pt. a exemplifica sau a certifica cele ce am spus am sa va povestesc urmatoarea parabola :

Intr-o toamna f. ploioasa nu mai ingaduia D.zeu sa se vada soarele , ploua zi si noapte . Zagazurile piraielor si a riurilor se rupsesera in mai multe locuri iar apele inversunate napadisera satele si distrugeau gospodariile oamenilor . Situatia era alarmanta iar oficialii trimisera in toate zonele afectate fortele speciale pt. a salva oamenii de la innec .
Intr-un sat era un om f. credincios si in momentul in care a vazut ca nu este de gluma si ca situatia se inrautateste rapid a iesit in mijlocul curtii , s-a pus in genunchi cu fata catre rasarit si a inceput sa se roage Domnului pt. isbavire . L-au chemat nevasta si copii ca sa se salveze dar Iosif nu a vrut sa auda si sa-si lase rugaciunea staruind inaintea Domnului .
La un moment dat au venit ajutoarele oficiale ca sa-l ia intro barca cu familia cu tot deoarece se evacua satul .
Iosif insa nu a vrut sa-si lase rugaciunea crezind cu tarie in Domnul ca nu il v-a lasa si si-a trimis astfel doar familia cu barca care venise . Apa a crescut mult si in curtea lui iar el s-a ridicat in picioare rugindu-se in continuare cu tarie domnului .
Cind apa ii ajunsesera la git s-a ivit alta barca cu jandarmi strigind la Iosif sa urce . El a refuzat si a spus ca rugaciunea catre D.zeu este scaparea si lucrarea cea mai buna .
La un moment dat a venit o ultima barca care ii stringea pe supravietuitorii care pluteau pe apa . Printre ei era si Iosif dar nu a vrut sa urce ci a ramas inca sa se roage , fara a alege barca !

A crescut apa f. mult si Iosif s-a innecat si a murit si a ajuns astfel inaintea portii raiului batind cu tarie si curaj . I-a deschis sf. ap. Petru si l-a intrebat ce voieste . Iosif a raspuns :
- sunt robul lui Hristos, Iosif, cel ce am crezut nestramutat in Domnul si care m-am rugat lui toata viata , am venit sa intru in rai !
Atunci sfintul apostol s-a mirat si a trimis pe arhanghelul Gavril sa aduca Cartea Vietii si a Mortii punindu-l sa caute la ... Iosif . Cind arhanghelul a spus ca a deschis, a citit : Iosif , din satul G., ploaie si potop, inundatii mari , 3 barci pt. salvare trimise lui, neascultare, mindrie, refuzul de a primi mila lui D.zeu !
Atunci apostolul a concluzionat :
- ce mai vrei , Hristos ti-a trimis 3 barci in 3 rinduri ca sa te salveze dar tu ai refuzat ! Daca ai refuzat pronia si mila lui D.zeu facind mindrie si neascultare atunci locul tau nu este aici . Du-te in iad , acolo unde merg toti cei ce nu se supun si nu fac ascultare !


Asadar , sa nu uitam principiul esential dupa care sa ne conducem viata : dreapta socoteala si buna rinduiala . Este de la sine inteles ca rugaciunea este respiratia insasi a crestinului , dar nu cu mindrie sau cu neascultare ci cu :

buna rinduiala si dreapta socoteala !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.11.2010 at 19:05:57.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 29.11.2010, 19:09:51
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Smile

Frumoasa pilda, si nu necesita interpretare in cheie hermeneutica! Ajunge direct la sufletul tuturor!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.11.2010, 00:42:41
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Iti multumesc Ovidiule! Nici nu mi-a trecut prin minte ca cei de pe acest portal nu ar fi bine educati! Imi cer iertare daca s-a subanteles asta. Poate nu m-am facut bineanteleasa, dar voi sublinia acuma: doresc ca acest apel SA AIBA FINALITATE la nivel de tara!
[b]SUNTEM ORTODOCSI SI TREBUIE SA APARAM ORTODOXIA[b] si tot ceea ce este legata de ea atat cat ne tin puterile sa o facem! Doamne ajuta!
ca sa aparam ortodoxia trebuie mai inatai sa neschimbam noi insane sa fii mai buni etc...hai sa dam exemplu noi credinta se simte nu se impune reguli.....Dumnezeu creeator adat LIBER ARBITRU omului hai sa ledam si noi acest drept semenilor nostri de langa noi chiar daca noua nu neconvine,ca poate ca nici la alti nu le convine caracterul nostru sau viata noastra dar ne accepta asa.......asa ca ar fii bine sa respectam liberu arbitru a fiecariuea si sa aratam iubire fata de aproapele nostru
eu cred ca doar prin iubire ne pastram ortodoxia nu prin,jicniri,nu prin sabie nu prin URA....ci prin IUBIRE SI DRAGOSTE....
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.11.2010, 18:07:43
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

De curand am citit cateva dintre invataturile parintelui Paisie Aghioritul care ne indeamna sa punem intotdeauna gandul cel bun in fata celor rele, sa avem dragoste si rabdare fata de aproapele nostru... Acum ma bucur de fiecare data cand vad ca se merge la biserica, fara sa ma mai gandesc daca oamenii sunt imbracati cuviincios sau nu, important e ca au venit in casa lui Dumnezeu, ca-l cauta pe Dumnezeu. Incerc ca de fiecare data cand simt ca as vrea sa judec pe cineva, sa pun in fata gandul cel bun si sa scap de aceasta ispita. Eu va indemn nu sa luam atitudine, ci sa avem dragoste si rabdare unii fata de altii, caci toti suntem pacatosi si Dumnezeu ne va ajuta pe toti!
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.11.2010, 20:55:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
De curand am citit cateva dintre invataturile parintelui Paisie Aghioritul care ne indeamna sa punem intotdeauna gandul cel bun in fata celor rele, sa avem dragoste si rabdare fata de aproapele nostru... Acum ma bucur de fiecare data cand vad ca se merge la biserica, fara sa ma mai gandesc daca oamenii sunt imbracati cuviincios sau nu, important e ca au venit in casa lui Dumnezeu, ca-l cauta pe Dumnezeu. Incerc ca de fiecare data cand simt ca as vrea sa judec pe cineva, sa pun in fata gandul cel bun si sa scap de aceasta ispita. Eu va indemn nu sa luam atitudine, ci sa avem dragoste si rabdare unii fata de altii, caci toti suntem pacatosi si Dumnezeu ne va ajuta pe toti!
Nela, nu cred ca este vorba de judecare, ci de informare.
Uniele femei pur si simplu nu s-au gandit ca poate nu este cuviincios sa porti pantaloni, haine mulate sau decoltate, ca este nepotrivit sa-ti sune telefonul, sa te lansezi in discutii cu cel de alaturi (socializare) etc.
Cineva ar trebui sa-i sfatuiasca pe cei nestiutori.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.11.2010, 21:43:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nela, nu cred ca este vorba de judecare, ci de informare.
Uniele femei pur si simplu nu s-au gandit ca poate nu este cuviincios sa porti pantaloni, haine mulate sau decoltate, ca este nepotrivit sa-ti sune telefonul, sa te lansezi in discutii cu cel de alaturi (socializare) etc.
Cineva ar trebui sa-i sfatuiasca pe cei nestiutori.
http://www.eph.md/news/invatatura_de_credinta/1243.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 30.11.2010, 21:49:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nela, nu cred ca este vorba de judecare, ci de informare.
Uniele femei pur si simplu nu s-au gandit ca poate nu este cuviincios sa porti pantaloni, haine mulate sau decoltate, ca este nepotrivit sa-ti sune telefonul, sa te lansezi in discutii cu cel de alaturi (socializare) etc.
Cineva ar trebui sa-i sfatuiasca pe cei nestiutori.
http://www.ziarullumina.ro/articole;...le-urbane.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 05:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02