Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.08.2007, 13:25:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

melbroc37: Voi,cei care ati fost in Templu

Explica-mi te rog simie de ce deodata vorbim de templu si nu de biserica? Domnul Nostru si Apostolii cu totii au vorbit de Biserica si biserici. Nu am gasit niciaieri in NT pomenindu-se de templu; doar in VT. Cultul Doamnei tine de Vechiul Testament?
  #22  
Vechi 20.08.2007, 14:04:05
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clau23dari
Am ajuns la Arad prea tarziu din pacate nu am cunoscut-o pe doamna Desanca dar am aflat adevarul despre ce este acolo in Templul Luminii unde misiunea este dusa mai departe de Domnul Oliver Nicolai. cine este doamna? intruparea duhului sfant nu va convine acest lucru nici doamnei nu i-a convenit a fost mereu lovita de oameni in special de biserica de preoti. si pentru ce? oricine a ajuns acolo s-a vindecat a fost bine si nu vorbesc doar de vindecarea fizica ci n special de cea sufleteasca care nu poate fi data de nici un medic. Da sunt ortodoxa, da cred in Dumnezeu si da cred ca Doamna DESANCA a fost intruparea duhului sfant pe acest pamant. Cititi oameni apocalipsa capitolul 12 si ve-ti vedea cine sunt cei doi straini de care Biblia vorbeste. Nu fiti orbi oameni.
Spunem ca traim vremuri apocaliptice dar nu vedem ceea ce Dumnezeu ne trimite
mare este gradina Domnului...
mai fetitzo! cred ca au murit vreo 2 duzini de draci in iad ma cand au citit si au vazut-o pe doamna ta ma. au murit de ras mai fata. s-au tavalit pe jos si au facut hora de bucurie ca a mai aparut un smintit...
nu te mai lua dupa toti ratacitii si gandeste-te ca tot ce nu e de la Dumnezeu vine cu tulburare. doamna e tulburata rau ma. sa se duca sa se spovedeasca si o sa-i treaca. te sfatuiesc si pe tine sa-ti cauti un duhovnic sa-ti mai spele creierul putin. ca ai nevoie.
citesc din nou ce scrii:

<<Nu fiti orbi oameni.
Spunem ca traim vremuri apocaliptice dar nu vedem ceea ce Dumnezeu ne trimite.>>

si nu-mi vine in minte decat o singura replica: "si marmota... invelea ciocolata uite-asa..."
iarta-ma dar nu ma pot abtine.
Doamne ajuta!
  #23  
Vechi 21.08.2007, 03:48:10
melbrock37 melbrock37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
melbroc37: Voi,cei care ati fost in Templu

Explica-mi te rog simie de ce deodata vorbim de templu si nu de biserica? Domnul Nostru si Apostolii cu totii au vorbit de Biserica si biserici. Nu am gasit niciaieri in NT pomenindu-se de templu; doar in VT. Cultul Doamnei tine de Vechiul Testament?
Drada mea/dragul meu,intai te salut si ma bucur ca putem conversa.Vezi tu,eu nu fac teologie-pe tema asta putem discuta secole intregi-ceea ce de fapt se si intämpla pana in ziua de astazi peste tot in lume.Razboaiele si divergentele pe teme religioase dureaza sute de ani,dar nu apropie nici oamenii intre ei,nici nu te apropie de Dumnezeu.Nu sunt ortodox traditionalist iar despre dogmatica legata de cultul Doamnei poti citi (banuiesc) in mesajele scrise in acest forum,pe mine nu m-a interesat niciodata.
Fact e ca cei care sunt contra trebuie sa fie constienti ca,cu cat condamni ceva mai tare-cu atat ii faci fara sa vrei mai multa reclama.E cea mai buna metoda de PR.Cine e convins ca acolo e o secta psycho f periculoasa-sa anunte autoritatile de rigoare ca sa se faca ancheta si gata.
Iar cei care considera ca sunt luminati sa iese odata in fata ca avem nevoie de ei.Lasand la o parte dogmatica-care e periculoasa oriunde ar fi ea daca vrei sa-ti formezi o parere realista despre Arad,o poti face doar daca ai studiat cat de cat Vedele,putin directia teozofica,ceva despre energia universala samd.Trebuie sa fi familiarizat cu acesti termeni si nu numai asta-trebuie sa fi deschis pt aceasta directie altfel o respingi din start si ramai la vechea cearta cine s-a intrupat in cine s.a.m.d.Energia locului o vei simti,si efect va avea oricum asupra ta.
Ca si crestin te vei simti insa in largul tau-pt ca figura centrala e Isus-asa cum e cunoscut si iubit in tara voastra.
Nu stiu daca intentia Doamnei a fost sa creeze un nou cult-dar s-a intamplat ce se intampla intotdeauna-prea multa "ravna" a adeptilor strica mai mult decat drege.
Pt mine toate lucrurile astea nu sunt noi,sti eu traiesc de mult in strainatate si am vazut multe.In ultimii ani se discuta numai cine a fost ,daca a fost,cum a fost samd.
Fact e ca a fost cineva care in timpul vietii a trait numai pt ceea ce a facut.Vindecari au fost,si e amuzant sa vezi,iarta-ma ca spun,ce strigare se face in Romania referitor la aceste lucruri care daca te uiti putin in lume le intalnesti mai des decat crezi.
Oamenii apara intotdeauna ceea ce le e sfant-si ca biserica se impotriveste la orice idee noua -asa e de cand exista ea-cati au ars pe rug pana cand s-a acceptat ideea ca pamantul e rotund si se roteste in jurul soarelui-de ex?
Periculos e atunci cand devii fanatic,egal carei religii apartii.Pt ca sa o privesti pe Doamna ca intrupare a Duhului Sfant trebuie sa ai un anume mod de a privi lumea-vezi mai sus- daca vii din partea traditionalista -nici o sansa-e blasfemie.
Si dupa valorile tale ai dreptate si eu nu incerc sa te convuing de contrariu.De ce as face-o?
  #24  
Vechi 21.08.2007, 04:03:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melbrock37
Voi nu mai incetati odata cu toate astea?Voi va auziti vorbind-atat cei pro cat si cei contra?Voi n-aveti ce face- nu sunt destule de facut la voi in tara?
:D uite lupul moralist...
  #25  
Vechi 21.08.2007, 05:07:44
melbrock37 melbrock37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt
si am realizat ca sufletul meu e in pericol si al celor care incep sa gandeasca asa ca si "ei" [ si curios le merge tare bine , pana in momentul in care inepi sa te opui / sa se opuna acestor credinte, atunci incepi sa fi atacat de forte ciudate nevazute si sa nu-ti mai mearga bine de loc sa ai fel de fel de ghinioane, iar lupta si revenirea la normal e grea
Ai perfecta dreptate cu aceste cuvinte floare de colt si ma bucur ca te aud vorbind despre asta.

Si pt ca tema se pare ca e de interes pt multa lume,aici un rezumat - cum recunoasteti o organizatie totalitara:

Periculoase sunt toate organizatiile unde esti lasat cu toate intrebarile care le ai singur- sau ti se spune : du-te si intreaba-L pe Dumnezeu ,organizatii care-si leaga membrii de ele prin frica si sentimente de vinovatie.Oamenilor li se spune sa vina cand vor,dar li se da de inteles ca e in interesul lor sa vina.La fel de periculos e pt psihic cand ajungi sa crezi ca doar de la o persoana anume iti vine Mantuirea doar prin modul propagat de ea.
Caracteristic organizatiilor totalitare e ca membrii ei nu comunica cu adevarat unii cu altii cand e vorba de ceea ce fac pt liderul lor-nu stie stanga ce face dreapta. Bineinteles cu argumentatia ca "mila o dai in ascuns".Intrebari incomode nu sunt tolerate si cei care le pun sunt redusi la tacere .Oficial se spune-puteti intreba ce vreti-dar de fapt nimeni nu indrazneste sa puna intrebari "nepotrivite"."Liderul e o persoana tabu care nu e niciodata pus sub semnul intrebarii.
Daca mergi pt vindecare si nu vezi nici o imbunatire dupa 10-15 sedinte,ti se spune ca din cauza necredintei tale nu te vindeci.Acum ai doua probleme: boala+ necredinta.
Fraza preferata:"ti se da dupa cat meriti si dupa cat poti primi."
Organizatii care la sf de an nu publica cum au impartit banii primiti din donatii.
Toate hotararile interne ori cat ar fi de aberante sunt propagate ca venind de Sus si trebuie urmate neconditionat.
Daca anumite profetii facute de lider nu se implinesc-atunci anii pamantesti nu sunt la fel ca timpul in Cer.
Fiecare organizatie se ghideaza numai dupa scrierile Liderului.Aceste scrieri sunt sfinte.
Membrii lor se deosebesc de cei care nu fac parte-fie pt ca sunt alesi,fie pt ca au primit lumina,depinde de la organizatie la organizatie- comun e faptul ca in cazul unui cataclism ei sunt singurii care sunt salvati.

ATENTIE MARE:TOATE ASTEA SUNT CARACTERISTICILE UNEI SECTE PSYCHO.Unde vedeti asemenea lucruri,anuntati-le autoritatilor si feriti-va de ele.

Un adevarat invatator te invata sa-l recunosti pe Dumnezeu in viata de zi cu zi,in tot ce te inconjura- nu te leaga de el ci pune pret si accent pe independenta ta-sa sti sa mergi singur,sa fi in stare sa poti ajuta si pe altii.
Un adevarat Invatator te invata sa te cunosti pe tine insuti,nu-ti vorbeste de chinurile lui-stiind ca daca-l iubesti ii vei uri pe cei care i-au facut rau-cine face asta e un vindecator nevindecat.

Aveti grija de voi.Va salut pe toti.
  #26  
Vechi 21.08.2007, 05:18:08
melbrock37 melbrock37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

:D uite lupul moralist...
Touche!:)
  #27  
Vechi 21.08.2007, 06:36:39
melbrock37 melbrock37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melbrock37
Citat:
În prealabil postat de ancah
melbroc37: Voi,cei care ati fost in Templu

Explica-mi te rog simie de ce deodata vorbim de templu si nu de biserica? Domnul Nostru si Apostolii cu totii au vorbit de Biserica si biserici. Nu am gasit niciaieri in NT pomenindu-se de templu; doar in VT. Cultul Doamnei tine de Vechiul Testament?
Draga mea/dragul meu,intai te salut si ma bucur ca putem conversa.Vezi tu,eu nu fac teologie-pe tema asta putem discuta secole intregi-ceea ce de fapt se si intämpla pana in ziua de astazi peste tot in lume.Razboaiele si divergentele pe teme religioase dureaza sute de ani,dar nu apropie nici oamenii intre ei,nici nu te apropie de Dumnezeu.Nu sunt ortodox traditionalist iar despre dogmatica legata de cultul Doamnei poti citi (banuiesc) in mesajele scrise in acest forum,pe mine nu m-a interesat niciodata.
Fact e ca cei care sunt contra trebuie sa fie constienti ca,cu cat condamni ceva mai tare-cu atat ii faci fara sa vrei mai multa reclama.E cea mai buna metoda de PR.Cine e convins ca acolo e o secta psycho f periculoasa-sa anunte autoritatile de rigoare ca sa se faca ancheta si gata.
Iar cei care considera ca sunt luminati sa iese odata in fata ca avem nevoie de ei.Lasand la o parte dogmatica-care e periculoasa oriunde ar fi ea daca vrei sa-ti formezi o parere realista despre Arad,o poti face doar daca ai studiat cat de cat Vedele,putin directia teozofica,ceva despre energia universala samd.Trebuie sa fi familiarizat cu acesti termeni si nu numai asta-trebuie sa fi deschis pt aceasta directie altfel o respingi din start si ramai la vechea cearta cine s-a intrupat in cine s.a.m.d.Energia locului o vei simti,si efect va avea oricum asupra ta.
Ca si crestin te vei simti insa in largul tau-pt ca figura centrala e Isus-asa cum e cunoscut si iubit in tara voastra.
Nu stiu daca intentia Doamnei a fost sa creeze un nou cult-dar s-a intamplat ce se intampla intotdeauna-prea multa "ravna" a adeptilor strica mai mult decat drege.
Pt mine toate lucrurile astea nu sunt noi,sti eu traiesc de mult in strainatate si am vazut multe.In ultimii ani se discuta numai cine a fost ,daca a fost,cum a fost samd.
Fact e ca a fost cineva care in timpul vietii a trait numai pt ceea ce a facut.Vindecari au fost,si e amuzant sa vezi,iarta-ma ca spun,ce strigare se face in Romania referitor la aceste lucruri care daca te uiti putin in lume le intalnesti mai des decat crezi.
Oamenii apara intotdeauna ceea ce le e sfant-si ca biserica se impotriveste la orice idee noua -asa e de cand exista ea-cati au ars pe rug pana cand s-a acceptat ideea ca pamantul e rotund si se roteste in jurul soarelui-de ex?
Periculos e atunci cand devii fanatic,egal carei religii apartii.Pt ca sa o privesti pe Doamna ca intrupare a Duhului Sfant trebuie sa ai un anume mod de a privi lumea-vezi mai sus- daca vii din partea traditionalista -nici o sansa-e blasfemie.
Si dupa valorile tale ai dreptate si eu nu incerc sa te convuing de contrariu.De ce as face-o?

Iti spune ceva Termenul:"a treia Imparatie?"
Terminologia "A treia Imparatie" provine originar din teologia crestina.Poarta amprenta teologului Joachin de Fiore(1135-1202),care l-a influentat masiv.El a creat o ideologie conform careia trei Imparatii se succed pe pamant-prima:Imparatia vechitestamentara a TATALUI,a doua- IMPARATIA actuala a Fiului si a treia vesnica Imparatie a DUHULUI.El cita Apocalipsa,cap 20V,1-10.
Ideea s-a pastrat peste secole,si adeptii celei de a doua veniri cred ca odata cu venirea pe Pamant a Doamnei Desanka a inceput a treia Imparatie-cea a Duhului.
Ei citeaza tot Apocalipsa-femeia cu luna sub picioare si invaluita in soare..
Intaresc aceasta,prin mesaje primite,revelatii avute,noile Biblii "Biblia mileniui Trei"- o culegere de scrisori de multumire din partea bolnavilor pt Doamna.Credinta lor in Doamna Desanka e la fel de puternica ca a voastra in Isus.De fapt,Isus nu este exclus-EL ramane partea cea mai importanta a Sfintei Treimi.Si Isus si Doamna Desanka sunt priviti ca jumatati ale aceluiasi intreg-Divinitatea in forme diferite de manifestare.
Se spune ca in preajma Doamnei simteai miros de tamaie,cand te lua in brate te simteai ridicat pana la cer.
Multe din obiceiurile de pe timpul Doamnei nu s-au mai pastrat.Dar nu te mira cand o sa vezi cu cata indarjire e aparat Numele Ei de cei care o iubesc.A o jigni pe Doamna e pt ei,ceea ce e pt voi a-l jigni pe Isus-mai rau inca- e o hula ce nu se iarta niciodata.

Sper ca te-am putut ajuta putin,iti multumesc pt rabdarea avuta si-ti doresc numai bine.
Bye.Mel
  #28  
Vechi 21.08.2007, 06:48:58
melbrock37 melbrock37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melbrock37
.
.
  #29  
Vechi 21.08.2007, 10:43:18
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melbrock37
Citat:
În prealabil postat de melbrock37
.
.
baiatule,
ce sa ma fac cu voi ratacitii. inca n-ati invatat ca Iisus se scrie cu doi de "i". iar citesti lucruri care te depasesc! ati luat-o de sus in jos fratilor si n-aveti nici un fundament in afirmatii. daca vine un val mai mare ramaneti fara podea si va treziti cu fundu de pamant. incetati ma cu ratacirile voastre si ascultati de invataturile sfintilor parinti. cum puteti sa comparati un caraghios de pastor de-al vostru, cu costum si cu hartoaga aia in mana de-i ziceti voi biblie, cu un sfant sau macar cu un preot? din pacate, voi rumegati credinta si nu o traiti. asta e diferenta. si n-am ce sa va fac. din pacate sunteti in afara bisericii luptatoare. adevarata si singura biserica care va apara de lupii cu piei de oaie. treaba voastra. poate daca va plimbati printre noi, ma rog la Dumnezeu, sa va "molipsiti" si voi si sa va luminati. daca nu, treaba voastra, continuati sa bajbaiti. numai sa aveti grija la momentul caderii... va fi tare dureros.
Doamne ajuta!
  #30  
Vechi 21.08.2007, 11:30:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

melbrock37: multumesc pentru explicatii. Nu am desprins din cele scrise, daca ai frecventat acel templu sau povestesti doar din cultura generala.
Toata lumea care a fost la Arad era ca vrajita. O cunostinta mi-a dat sa ascult o caseta audio cu Doamna Desanka si am ascultat-o cu atentie si cu mare grija, caci eu stiam cum e cu lucrul pe subconstient. Am retinut ca Doamna Sublinia foarte tare ca le va lipsi celor care o cunosc atunci cand nu va fi. Creea dependenta. Nu este deci de mirare, ca oamenii o "iubeau". Intrebarea e : voit sau nu?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stimata Doamna, Mihnea Dragomir Generalitati 47 10.08.2012 10:35:00
Desanka Nicolai g_giorgian Generalitati 63 04.11.2009 18:47:33