Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.05.2010, 14:32:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Faci o comparatie pe care eu nu o fac.Nu comparam pe Sfinti cu Klaus Kenneth.Si nu e american.E german,stabilit in Elvetia.Tu nici nu stii cine e,nu l-ai citit,dar iti dai cu parerea...
Atunci ,daca preferi acest gen de carti iti recomand Talita Kumi de Monica Fermo-Maica Ecaterina in Ierusalim acum.
  #82  
Vechi 14.05.2010, 14:56:32
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Daca nu-ti este cu suparare, as vreau sa te intreb ce parere ai despre ceea ce spun parintii ortodoxiei privind dezvaluirile, daca pot spune asa, referitoare la viata duhovniceasca, la stadiul ei, la toate acele daruri pe care le primim de la Dumnezeu. Pentru ca, spun parintii, acele daruri se pierd atunci cand vorbesti despre ele; nu spun ca sunt iremediabil pierdute, dar se pierd temporar, iar revenirea nu este intotdeauna usoara. Dupa ce tocmai ai recuperat un bun pierdut din nebagare de seama, mi-i greu a crede ca poti fi atat de nechibzuit incat sa repeti povestea.

Si, ar mai fi ceva care mi-e neclar, fireste, daca doresti si poti sa ma lamuresti:Intr-unul din interviurile sale, K.Kenneth vorbeste despre diavol spunand ca de la inceput si pana acum el nu s-a schimbat, este acelasi. Eu am inteles din context ca nu si-a schimbat modul de abordare. Insa, stiu din scrierile parintilor rasariteni ca in functie de starea omului, de evolutia lui dpdv spiritual, demonii care-l viziteaza difera. Cum crezi ca se poate interpreta acest lucru?
In general ,ceea ce spun Sfintii Parinti despre dezvaluirile darurilor duhovnicesti,este adevarat.Si eu,daca incep sa ma laud cu o virtute pe care am dobandit-o ,Dumnezeu ma face sa cad in ispita,sa o pierd.
Insa mai sunt cazuri ,exceptii,vremuri,cand aceste virtuti ,daruri,trebuie scoase la iveala,pentru ca oamenii sa invete .
La fel a fost intrebat si Dan Puric,daca nu-si pierde smerenia...Atunci,daca nu mai sunt povatuitori duhovnicesti,iar pe mireni ii oprim sa propovaduiasca ca sa nu se mandreasca,atunci pe cine sa mai ascultam?
Cum vine cineva care are ceva de spus,ii spunem,stai asa ca nu esti bun,ia sa vedem esti la fel ca Vasile cel Mare etc
Sunt vremuri grele,iar in aceste timpuri,zic eu,mirenii vor avea ceva de spus,indiferent cum se vor numi ei...

Partea a doua ma depaseste,nu pot sa-ti raspund.
  #83  
Vechi 14.05.2010, 14:57:30
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Atunci ,daca preferi acest gen de carti iti recomand Talita Kumi de Monica Fermo-Maica Ecaterina in Ierusalim acum.
Am citit-o de la prima editie,si am urmarit-o si la toate emisiunile.I-am scris de cateva ori si pe mail.
  #84  
Vechi 15.05.2010, 10:15:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Am gasit Adevarul de 10 ani,si tot am avut si am nevoie de Klaus Kenneth,chiar daca am multe lecturi la activ din majoritatea Sfintilor Parinti.De-abia astept sa vin la conferinta de La Iasi ,si sa-l vad pe viu.Nu stiu altii cum gandesc ortodoxia,dar eu,cand am citit aceasta carte acum 7 ani,in prima editie,am realizat ca sunt sub nivelul lui de traire duhovniceasca.si acum cred ca lucrurile sunt la fel,nu sunt la nivelul lui.De aceea m-am mirat si m-am intristat nespus,cand multi crestini mai cunoscuti sau asa ca si mine,anonimi,au spus ca Klaus Kenneth ar fi:
1.inca sub influenta protestanta
2.inselat
3.pentru cei din vest
4.este bun,dar oentru oamenii mai putin induhovniciti

Ma iertati,in acest caz,eu fac parte din oamenii mai putin induhovniciti.
  #85  
Vechi 15.05.2010, 12:38:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

"Călător pe pământ românesc. Convorbiri. File de jurnal" reprezintă o carte-dar a autorului pentru cititorul român, oferită în preajma noului său turneu în România.

Structurată în două părți ("De ce sunt ortodox" și "Călător pe pământ românesc"), volumul inserează o serie de convorbiri realizate cu Klaus pe vremea șederii sale în România, din toamna trecută, precum și un Jurnal al călătoriei sale, înfiripat în acele zile, cu amănunte de o savoare extraordinară.

Convorbirile, realizate de Romeo Petrașciuc și Raluca Toderel, sunt grupate sub genericul De ce sunt ortodox, având ca titluri-reper formulări de genul: „Calea Ortodoxiei este drumul regal”, De ce Ortodoxia, Părintele Sofronie și fascinația dragostei lui Hristos, „Au venit demonii și mi-au dat puterile căutate și dorite”, În ghearele morții trupești și sufletești, „Dumnezeul nostru nu e fitecine”.

Cea de-a doua parte e o frescă de o suavitate aparte a primului contact al lui Klaus Kenneth cu România, din toamna anului trecut, pagini în care autorul se dezăluie cititorului extrem de familiar cu poporul în mijlocul căruia și-a dus mărturisirea vreme de trei săptămâni. Detalii luminoase, punctări de o franchețe și luciditate dezarmante, într-un stil inconfundabil de bucuros, fac din aceste pagini unele ce se abandonează lecturii cu o voluptate aleasă, pilduitoare.
  #86  
Vechi 18.05.2010, 11:41:34
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cine a fost sau va merge la o conferinta cu Klaus Kenneth,il invit sa-si spuna impresiile..
  #87  
Vechi 19.05.2010, 23:14:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Luni, 17 mai, în Aula Magna a Universității din Petroșani a avut loc conferința Două milioane de kilometri în căutarea Adevărului, susținută de Klaus Kenneth. Însoțit de părinții de la Mănăstirea Lainici, în frunte cu părintele stareț, Klaus Kenneth și-a dus din nou mărturia între credincioșii din Petroșani. O întâlnire extrem de caldă, reușită…

După conferință, împreună cu părinții din Lainici și Petroșani, Klaus a vizitat Biserica Sf. Varvara din localitate.

A doua zi, împreună cu părinții de la Lainici, Klaus Kenneth a vizitat Mănăstirile din zona Văii Jiului și parte din mănăstirile din Episcopia Râmnicului.

Astăzi, 19 mai, Klaus Kenneth va conferenția la Sibiu, în Aula Facultății de Teologie, începând cu ora 18. Întâlnirea va fi moderată de Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula, Consilier Misionar-Pastoral și de Imagine al Mitropoliei Ardealului.
  #88  
Vechi 20.05.2010, 11:38:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Inca un loc unde s-a discutat de Klaus Kenneth
http://trandafirescu.wordpress.com/2...t/#comment-745
  #89  
Vechi 20.05.2010, 13:26:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cine este mai aproape de Iasi ,si doreste sa vina la conferinta de joi 27 mai,a lui Klaus Kenneth?
  #90  
Vechi 20.05.2010, 14:21:40
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Zei,idoli ,guru

A mai aparut o carte a lui Klaus Kenneth,a carei prezentare o puteti citi aici:

SCURT MANUAL DE SUPRAVIEȚUIRE

Nici nu știu cum aș putea scrie o prefață la o mărturie zguduitoare prin fermitate și conținut. Un volum plin de luciditate care mi-a dovedit, ca preot, că duhul apologetic este una dintre harismele prin care laicatul de astăzi poate să ajute demersul pastoral al Bisericii. Prin experiența și cultura sa duhovnicească Klaus Keneth dăruiește cititorului unul dintre cele mai frumoase manuale de supraviețuire duhovnicească. Discernământul și efortul ieșirii din bezna rătăcirilor care căutau să-i satisfacă setea de Dumnezeu sau, cum deseori mărturisește, golul din propria ființă, l-au purtat pe autor 2 milioane de kilometri în căutarea Adevărului (cum inspirat și-a intitulat o altă carte, apărută și ea la Ed. Agnos, 2009). Din pelerinajul acesta în căutarea identității sale veșnice s-a întors biruitor căci s-a lăsat biruit de Hristos Mântuitorul, Dumnezeul cel Viu.

De astă dată nu mai avem de a face cu o mărturie asupra propriei sale vieți ci de modul în care, pe parcursul acesteia, a gustat din anestezicul islamului și Meditației Transcedentale, Hinduismului și Yogei, Budhismului și Zenului, lăsându-se narcotizat de tăriile filosofiei ori misticismului oriental, descoperindu-ne prin analiza fiecărei astfel de construcții demonice frumusețea Ortodoxiei, care nu ne face mai buni decât ceilalți ci mai dăruiți, mai responsabili- atunci când noi înșine nu ne ținem de false tradiții și nu-l idolatrizăm pe Hristos, transformându-l, după chipul și asemănarea slăbiciunilor noastre, în ideologie simplistă ori sindicalizare a reacției pastorale.

Dintâi cartea aceasta este un dar făcut învățământului religios din România. La toate întâlnirile noastre cu „intelighentia” de serviciu a Dialogului Social ni se reproșează că nu îngăduim copiilor noștri să se școlească aconfesional, cu acest soi de cultură amalgamată, pe care Klaus Keneth o demască în toată rânjitura ei specifică. Căci la lipsa de mentalitate mărturisitoare în jocul căreia vrea să intrăm antrepriza de îndobitocire programată a poporului român, cu toate că nu excelează în studii de specialitate-încă nu am auzit de un istoric al religiei, la modul serios, fundamental impus în conștiința internațională, cartea lui Keneth este o avertizare. Pentru divinizatorii lui Mircea Eliade sau I.P. Culianu nu ar fi rău să îi rugăm să recitească actuala critică în domeniu și, dincolo de simpatiile subiective care ne încearcă, să remarce cam la ce nivel ne mai aflăm. Utopia sincretismului care caută să fie impus drept modă naște deja lipsa de verticalitate în care ne-am înșurubat prin cerbicia politicianismului culturnic. Chiar când acesta are ca spațiu de emanație Occidentul, nu-i musai să renunțăm la analizarea sa în toate striațiile multiformalismului ucigător de suflet. Lucrarea lui Keneth va deveni obligatorie unei „bune informări a populației”, ca să folosim terminologia la modă în demagogia actuală, iar părinții care vor citi lucrarea și vor mai subscrie diluării spirituale a sufletului copiilor lor cred că trebuie să înceapă să-și pună foarte serios problema propriei mântuiri.

Frumusețea scriiturii și modul respectuos de analizare a unor aspecte pe cât de populare pe atât de necunoscute cu adevărat în arealul nostru educațional, vor impune cartea. Nu prin note de subsol ci prin notele despre „subsolul” lumii în care trăim, dinspre care izbucnesc către noi toate mofturile anormale ale omului trecut demult în post-creștinism. Excelenta analiză este dublată de o cunoaștere din interior a fenomenelor descrise, dovedind luciditate și putere de rupere de minciuna și contrafacerile rudimentelor de religie în care, ca într-o pânză a celui mai de temut păianjen al lumii, țesută de veacuri în jurul omului, firea omenească se lasă coruptă. Structurări ca de fișă de lectură, dublate de articulări pertinente din textele specifice fiecărei religii sau culturi descrise, lipsit de răutate ori causticitate ieftină, Klaus Keneth rămâne un apologet crescut în Duhul Sfânt, duhul bunului simț. Descoperirea unei Ortodoxii vii, prin harul lui Hristos a văzut Ortodoxia dintâi prin ochii binecuvântați ai Părintelui Sofronie de la Essex sau ai Părintelui Zaharia Zaharou, l-a scutit de grimasele cu care ne întâmpinăm uneori convertiții. Bucuriile lui sunt și bucuriile comunității care l-a primit în mijlocul ei ca pe un dar de Sus. E important să înțelegem că fratele acesta al nostru nu trebuie „controlat” la Ortodoxie. Uneori e smintitor prin gesturi? S-au smintit câțiva de câteva dintre propozițiile sale? Interesant. Pentru că, prea cuminți ca să mai convertim tristețile și dezorientările semenilor noștri în bucurii mărturisitoare, am uitat de nebunia aceasta mărturisitoare, care ține vie viața de credință a Bisericii noastre. Mesajul celor nenăscuți (genetic) ortodocși este tot mai limpede: ne e dragă Ortodoxia dar nu ortodocșii care și-au transformat inimile din tron al lui Dumnezeu în stalactite ale părerii de sine, dispuși mereu la a converti pe alții, după măsura propriei împietriri, fără a face nici un efort personal, în linia propriului progres duhovnicesc.

Lucrarea aceasta ține în ea cheia de aur a oricărei predări a Istoriei Religiei, pe care uneori chiar școlile noastre de teologie o eludează prin false alinieri culturale. Nici o altă religie nu poate fi privită decât prin lentila de Har a Duhului Sfânt, prin experiența de har a Bisericii, și nu este cazul, niciodată și în nici o situație, să prevaleze diplomația falselor ecumenisme în defavoarea mărturisirii de credință. Aici este frumusețea nemaipomenită a cărții. Pentru tot soiul de cuconeturi și elitiști atrași de ezoterisme ieftine - ale căror pericole autorul nostru le identifică foarte atent, pentru toți puștii atrași de softurile vieții spirituale, cartea este un manual de supraviețuire. Personal cred că pentru slujitorii bisericii, indiferent de treapta în care se încadrează ei, cartea este un manual de abordare a problematicii generale și speciale a dramei sincretismului modern. Lipsit de ură și îngâmfare confesională, cred că de aceasta s-a vindecat dintâi, autorul cărții împletește remarcabil istoria culturii personale cu aceea a istoriei religiei. Lucru din care la noi s-a gustat foarte rar.

Dacă cineva m-ar întreba care este pagina cea mai de preț a lucrării nu aș ezita să-i spun că această carte este cea mai de preț pagină a literaturii apologetice în domeniul istoriei religiei. Ideea editorului român de a iniția prin această carte o colecție apologetică apare mai mult decât fericită. Obligă la continuitate, la propunerea identificării unei linii ortodoxe a apologeticii care trebuie să treacă de la fază de combatere la aceea de dezbatere destinsă în Duh, fără învârtoșări urâtoare ci înțelepțiți de harul Mântuitorului. Sper ca lucrarea aceasta să fie adusă dinaintea copiilor noștri, bucuros că ea există aș fi trist dacă bucuria aceasta n-aș împărți-o cu ei, copiii neliniștii noastre. Cred că prin această scriere Keneth se va înscrie pe linia unor contribuții luminoase la elucidarea unor linii de forță în dialogul cu societatea secularizată. Neuitând, nici o clipă, mărturisirea autorului: „Luminare cauți? Să știi cine ești? Atunci privește-ți luptele pierdute! Restul e har sau mândrie. Acesta este sfatul meu către toți pelerinii drumului înfundat al misticii și meditației asiatice, chiar dacă aceasta este și doar o simplă vizitare a unei librării cu cărți despre ezoterism. Cel care și-a văzut propriile slăbiciuni, greșeli, mizerii și lipsuri, va fi pregătit să ia asupra sa Crucea lui Hristos, pentru a se depărta de păcat și de trădarea dragostei lui Dumnezeu. O hotărâre necesară pentru a ne scoate din nevoie. Această ură de sine, purificatoare, ne va conduce la recunoașterea păcatului, pocăință și întoarcere în brațele iubitoare ale lui Hristos. Drumul în jos este drumul în Sus. Nu e comod, nu, însă e cea mai mare aventură pe care poate trăi un om. Mai ales din punct de vedere al biruinței și al certitudinii despre viața veșnică.”

Sper din toată inima să descoperiți în paginile acestei cărți bucuria mărturisirii care l-au adus pe fratele acesta al nostru în mijlocul poporului nostru, prin conferințe și scriitură. Cred că mărturisirea unuia care a gustat din biruința cea dinainte de Biruință este mai de preț decât expandarea frustrărilor noastre pastorale. Să reînvățăm a spune Hristos a Înviat nu ca pe un simplu salut pascal, ci ca pe o certitudine! Cartea aceasta, parte din argumentarea acestei certitudini.

Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06