Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.07.2013, 11:18:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Cu Doina Cornea intradevar ea scrisesera niste comentarii critice fata de regim transmise "Europei libere". A fost invitata la securitate si atentionata sa-si vada de servici si familie, si apoi urmarita, dar cam atat. A gresit si ea- doar stia care-i treaba si era dificil si pentru baietii de la securitate. Erau si aia de la partid peste dansii.
Cu parintele Calciu Dumitreasca intradevar a executat vreo 5 ani de inchisoare, dar apoi a fost eliberat si i s-a permis sa plece in strainatate.
Acuma daca luam ad-literam codul penal de atunci era acel articol "propaganda contra oranduiri sociale" (articol care n-ar fi trebui sa existe)

Dumneavoastra luati niste cazuri izolate (care intradevar nu ar fi trebuit sa fie) si incercati sa generalizati. Dar ceilalti 90% din populatia RSR care munceau cinstit si isi vedeau de servici si familie (doctori, profesori, strungari, electricieni, ceferisti, lucratori in comert, soferi, etc) cum de n-au avut nici o problema cu securitatea dupa 1964 ?!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.07.2013, 00:42:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cu Doina Cornea intradevar ea scrisesera niste comentarii critice fata de regim transmise "Europei libere". A fost invitata la securitate si atentionata sa-si vada de servici si familie, si apoi urmarita, dar cam atat. A gresit si ea- doar stia care-i treaba si era dificil si pentru baietii de la securitate. Erau si aia de la partid peste dansii.
Cu parintele Calciu Dumitreasca intradevar a executat vreo 5 ani de inchisoare, dar apoi a fost eliberat si i s-a permis sa plece in strainatate.
Acuma daca luam ad-literam codul penal de atunci era acel articol "propaganda contra oranduiri sociale" (articol care n-ar fi trebui sa existe)

Dumneavoastra luati niste cazuri izolate (care intradevar nu ar fi trebuit sa fie) si incercati sa generalizati. Dar ceilalti 90% din populatia RSR care munceau cinstit si isi vedeau de servici si familie (doctori, profesori, strungari, electricieni, ceferisti, lucratori in comert, soferi, etc) cum de n-au avut nici o problema cu securitatea dupa 1964 ?!
Florinus, fii dragut si mai informeaza-te, caci nu ai trait decat 7 ani din acele vremuri si nu poti intelege teroarea de atunci. Cei, cu care ai vorbit te-au menajat, dar lucrurile nu au fost atat de nevinovate, precum crezi.
Ti-am dat niste nume cunoscute, ca sa ai exemple stiute de toti. Au fost oameni, care au avut curajul sa spuna adevarul si au platit scump. Daca tu crezi ca Pr. Calciu-Dumitreasa a stat doar 5 ani la inchisoare, te minti singur, caci el a fost mai intai la inchisoarea de la Pitesti si apoi, dupa 1964 a mai facut niste ani de inchisoare. Daca nu stii ce a fost la Pitesti, poti citi orice carte scrisa pe tema inchisorilor comuniste si vei afla ca cea de la Pitesti a fost cea mai grea si cruda inchisoare.
Chiar crezi ca sistemul s-a schimbat atat de mult dupa 1964? Ma indoiesc. Ar fi bine ca tinerii sa afle adevarul despre acea perioada comunismului romanesc, ca sa nu creada verzi si uscate, si ca sa nu se mai repete. Apar tot mai multe carti pe aceasta tema; totul e sa le citim si sa ne informam, ca sa nu credem toate minciunile si minimalizarile.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.07.2013, 01:08:34
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cu Doina Cornea intradevar ea scrisesera niste comentarii critice fata de regim transmise "Europei libere". A fost invitata la securitate si atentionata sa-si vada de servici si familie, si apoi urmarita, dar cam atat. A gresit si ea- doar stia care-i treaba si era dificil si pentru baietii de la securitate. Erau si aia de la partid peste dansii.
Cu parintele Calciu Dumitreasca intradevar a executat vreo 5 ani de inchisoare, dar apoi a fost eliberat si i s-a permis sa plece in strainatate.
Acuma daca luam ad-literam codul penal de atunci era acel articol "propaganda contra oranduiri sociale" (articol care n-ar fi trebui sa existe)

Dumneavoastra luati niste cazuri izolate (care intradevar nu ar fi trebuit sa fie) si incercati sa generalizati. Dar ceilalti 90% din populatia RSR care munceau cinstit si isi vedeau de servici si familie (doctori, profesori, strungari, electricieni, ceferisti, lucratori in comert, soferi, etc) cum de n-au avut nici o problema cu securitatea dupa 1964 ?!
Of, săracii băieți de la securitate, cum erau ei striviți de tovarășii de la partid, sărăcuții și aceștia, care erau striviți de tovarășii de la CC, sărăcuții și aceștia, care erau striviți de tovarășul Ceaușescu, care era strivit și el, sărăcuțul... de cine?
Cu toți băieți de-ai noștri, buni, silitori, iubitori, compătimitori, creștini din mame de creștini și din tați creștini, oameni cu frica de Dumnezeu mai ales când îți făceau cheaguri de sânge pe creier.

P.S. Toată lumea de la noi a avut probleme cu securitatea. Partea sinistră, care ne cam scapă, nu-i așa, e că azi avem mai multe probleme ca oricînd. Probleme mari, atât de mari încât, constatare simplă, nu le mai vede și numește nimeni. Cu securitatea! Hasta la vista, senor.

Last edited by cezar_ioan; 14.07.2013 at 01:14:42.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.07.2013, 18:59:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Intradevar, cazurile acelea doua (cu doina Cornea si cu parintele Calciu-Dumitreasa) nu trebuiau sa se intample. Atunci la conducerea DSS-ului din cate stiu era Ion Stanescu.
De obicei in cazuri de genul acela se lasa cu o invitatie la securitate si cu o discutie prieteneasca, in urma careia persoana respectiva era sfatuita sa-si vada de servici si familie.

Din ce am discutat cu multa lume din Husi care a muncit atunci (soferi, ceferisti, strungari, profesori, etc) nu a zis nici unul ca ar fi avut probleme deoasebite cu securitatea.

Doua cazuri concrete care reliefiaza modul cum se "interactiona" cu securitatea :

1. Intr-o zi la gara ceferistii aveau de manevrat o garnitura de vagoane la linia 17. Cum insa statiile radio erau la incarcat, impegatul de miscare nu le-a putut da la partida de manevra asa cum prevedea instructia. S-au apucat baietii sa manevreze garnitura: mecanicul de locomotiva conducea pe partea dreapta, mecanicul ajutor supraveghe garnitura pe partea stanga, iar manevrantul la urma trenului cu fanionul. Cum insa in aceea zona linia este in curba si nu prea exista vizibilitate, si s-a intamplat si ghinion ca mecanicul ajutor a atipit cateva secunde, nu a observat cand manevrantul i-a facut semn cu fanionul si fluierul "bun asa manevra"! Astfel, mecanicul de locomotiva a continuat impingerea garniturii, ultimile vagoane au sarit de pe linie, au trecut de opritorul fix de la capatul liniei de era sa darame si casa unuia care statea in zona aia!
Apoi ancheta au venit baietii de la securitate si l-au luat la intrebari pe dom' impegat ca de ce nu a dat statii radio la partida de manevra. A fost de ajuns sa se rasteasca dom' impegat un pic la dansii- "Ba', voi stiti ce statii radio ne dau astia la Husi ?! Toate ciurucurile care le culeg de pe regionala ni le dau aici la Husi de nu-ti poti face treaba ca lumea cu ele"
Apoi nu au mai zis nimic nici baietii de la securitate si au plecat.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.07.2013, 19:21:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

2. La un moment dat, exasperat ca astia tot amanau sa-i dea repartitie pentru locuinta, tata s-a enervat si a zis "Lasa ca va aranjez eu". S-a dus la Vaslui la partid si a zis "Vreau sa fac cerere sa emigrez in URSS cu familia ca am neamuri acolo".
Cand a auzit unu Tanase de la partid a ingalbenit si a incercat cu frumosu- "Stiti, e prestigiul tarii, nu se poate, etc". Cum tata era hotarat a zis "Nu discut nimic- am dreptul conform legii fac cerere". La care Tanase n-a avut ce face si a trebuit sa-i inregistreze cererea.
Cand s-a intors in Husi s-a intalnit ca baietii de la securitate, care au venit la dansul cu o mutra de inmormantare si au zis "Vai dom' sef ce ne-ati facut!". La care tata foarte mirat "Ce v-am facut ma ?!" Iar ei au zis "pai sa vedeti, ne-au luat sefii la intrebari ca de ce n-am stiut de intentiile dumneavoastra"! La care tata foarte mirat "Pai cum vine treaba asta, voi tre' sa stiti ce gandesc eu ?!" La care securistii au inceput sa se lamenteze "Pai stiti, ne cer sefii, e o situatie, etc". La care tata zice "Bine ma data viitoare am sa va zic ce am de gand ca sa nu mai aveti probleme cu sefii! Da' masa la Cina tot voi o dati ca m-ati suparat"! La care securistii zic "Bine dom' sef. Dar stiti, am aveea nevoie de un frigider si aragaz pentru un coleg"

3. Tot asa cand a fost prin anii 70' intr-o excursie in Cehoslovacia la plecarea din vaslui a venit ghidul insotitor la tata si i-a zis: "Stiti, este un tovaras Parjol care insoteste grupul. A sa colaborati cu el pe durata excursiei". La care tata zice "Da nici o problema" (daca zicea nu stia ca nu mai pleca in excursie).
Insa cand a ajuns in Praga si a venit tovarasul Parjol la dansul sa-i zica "Vedeti pe unde va duceti, cu cine discutati, etc". La care tata foarte hotarat i-a zis: "Tovarasul Parjol, eu nu stiu daca dumneavoastra a-ti platit excursia asta, dar eu am platit-o asa ca nu-mi ziceti mie ce sa fac"! La care tovarasul Parjol foarte mirat "Ei, a sa aveti probleme cand va intoarceti in tara"! Si tata i zice "Lasati, asta mai vedem noi".
Bineinteles ca n-a avut nici o problema cand s-a intors in tara!
Peste ani de zile cand se duce la ICRM la Iasi sa ia niste mobila, il intalneste pe tovarasul Parjol care acuma era sef de depozit la mobila. Si a inceput Parjol sa se scuze- "Stiti, atunci cu excursia n-am vrut, a fost o situatie, etc"

In plus din discutiile cu soferii de la ITA doar au zis deschis ca mai luau si ei acolo cativa calatori fara bilet ("sa iasa de-o friptura la cap de linie"), iar gestionarii luau ciubuc de la oameni, ori nici unii nici altii nu au zis sa fi avut probleme deoasebite cu securitatea!

Important era sa-ti vezi de treaba, sa nu intinzi coarda prea tare la "mica ciupeala" si mai ales sa nu pagubesti "avutul obstesc" si unitatea (la o lipsa in gestiune de la 3 salarii tarifare in sus era puscarie curata)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.07.2013, 19:44:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Iar ce "trafic" faceau muncitorii de la fabricile din Husi..........daca lucrau la fabrica de conserve la iesirea din schimb nu plecai fara doua-trei conserve pe sub haina, daca lucrai la "Moltotext" imposibil sa nu faci rost de un tricou, de o bluza, etc, daca lucrai la "Husana" ieseai din tura incaltat cu alta pereche de papuci decat aia cu care ai intrat, iar daca aveai norocu' si lucrai pe la abator sau MAT nu mai zic!
Mai nasol de aia de la "SUC"- nu puteau sa plece cu foaia de tabla la din unitate.
La schmbul de tura se adunau toti la "Carpati" la o bere si ce troc era acolo- ziceai ca-i bazar!
De acest "troc" erau constienti si baietii de la securitate si militie, dar era tolerat (pana la o anumita limita) ca vorba aia era de unde!

Toate chestia era sa stii sa "mergi inchis", sa nu exagerezi si sa fii un pic istet (adica sa nu faci "valuri" prea mari).
Asa intr-un colectiv de munca nu era o problema ca spuneai o gluma ori o critica la adresa regimului, insa sa nu "bati toba" in piata mare.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.07.2013, 01:50:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai sa-mi dea lacrimile... N-am stiut ca a fost asa bine la Husi, ca ma mutam acolo.
Prin alte parti discutiile se purtau mai cu manusi... de box.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.07.2013, 03:43:05
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar ce "trafic" faceau muncitorii de la fabricile din Husi..........daca lucrau la fabrica de conserve la iesirea din schimb nu plecai fara doua-trei conserve pe sub haina, daca lucrai la "Moltotext" imposibil sa nu faci rost de un tricou, de o bluza, etc, daca lucrai la "Husana" ieseai din tura incaltat cu alta pereche de papuci decat aia cu care ai intrat, iar daca aveai norocu' si lucrai pe la abator sau MAT nu mai zic!
Mai nasol de aia de la "SUC"- nu puteau sa plece cu foaia de tabla la din unitate.
La schmbul de tura se adunau toti la "Carpati" la o bere si ce troc era acolo- ziceai ca-i bazar!
De acest "troc" erau constienti si baietii de la securitate si militie, dar era tolerat (pana la o anumita limita) ca vorba aia era de unde!

Toate chestia era sa stii sa "mergi inchis", sa nu exagerezi si sa fii un pic istet (adica sa nu faci "valuri" prea mari).
Asa intr-un colectiv de munca nu era o problema ca spuneai o gluma ori o critica la adresa regimului, insa sa nu "bati toba" in piata mare.
Curat virtuți creștine!
Curat popor creștin!

Se văd și roadele, astăzi... Și s-or vedea în continuare, peste ani.

Bine, Florine, și toate astea sunt, după tine, lucruri de laudă? Ce criterii morale, civice etc. sunt împlinite?
Românul ăsta isteț și "traficant", de care vorbești, să fie pentru noi și copiii noștri cumva model? Să bagi conserve sub haină, să faci rost de-un tricou, de-o pereche de papuci și de-o halcă de carne?... Cum nu ți se face greață și milă? Regreți acele vremuri, oare? Ni le dai ca exemplu de "bine" pentru oameni?
Asta e scara ta personală de valori morale?
Ce-ai prezentat tu mai sus e, într-adevăr, produsul sinistru, dezumanizat, al statului polițienesc ceaușist.
Și eu, care aveam, uneori, regretul că l-au împușcat pe Ceaușescu...

Problema nu e doar că s-a trăit acest experiment coșmaresc de tip gulag, unde torționarii se pupau cumsecade pe burtă cu victimele, ci mai ales că tinerii ca tine găsesc OK acele sinistre strâmbătăți și mutilări ale personalității și demnității umane. Asta e cu adevărat îngrozitor! Iată "omul de tip nou", visat de Ceaușescu! Fantome ale subumanității.

Vai, când recitesc ce-ai scris, când văd seninătatea cu care descrii, parcă oarecum mulțumit de situație, realizez ce i-au făcut nenorociții ăia poporului român... Nici când am citit cărțile din "Memorialul durerii" nu am fost atât de surprins și de uluit-necăjit ca acum.
("Fenomenul Stockholm", curat, cum am mai remarcat deja de câteva ori pe forum.)

Dumnezeu să-ți ajute, tinere, să-ți depășești orizontul copilăriei tale și să descoperi demnitatea omenească și virtuțile creștine!
(Pentru început, însă, mai la îndemână ar fi să descoperi muzica adevărată. Că ureche muzicală îmi dau seama că ai, destul de bună, întrucât am văzut că scrii corect, iar nu agramat ca mulți dintre colegii tăi de generație. Felicitări pentru modul corect în care scrii românește!)

Last edited by cezar_ioan; 16.07.2013 at 03:56:04.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.07.2013, 06:49:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De altfel, după felul în care scrie, după atașamentul pe care-l are față de fostul regim, în care pare că s-a simțit foarte bine, aș fi zis că Florinvs avea cu mult mai mult decât 7 ani la Revoluție.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.07.2013, 07:59:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Problema era in felul urmator: din sa zicem zecile de mii de perechi de papuci sau textile cate se produceau si mergeau la export (cu papuci de la ""Husana"" erau echipati inclusiv soldatii irakieni), nu se mai cunosteau acolo cateva perechi luate pe "sub mana""!
Poate nu era tocmai corecte ce faceau muncitoarele, insa omeneste vorbind oricine sa fi fost in locul lor la fel ar fi procedat!

Aici la Husi am avut norocu de cativa oameni care au facut ca politica de ëconomie"" sa nu se simta: Ioan Neamtu (directorul IAS, renumit la nivel national), Hristea (directorul ICSM-ului, si care ar fi avut o relatie chiar la Ilie Ceausescu) si Teodor Loghin (directorul SUC, care reusisera incheierea de contracte pentru livrarea de utilaje de foraj petrolier cu China).
Fiind si o zona agricola puternica, si prin faptul ca se producea mancarea pe plan local, nu s-a simtit lipsa.

Probleme mai era seara cu intreruperea curentului electric si cu caldura si apa calda la blocuri. Centralele termice functionand pe CLU, si cum nu se primea in ultimii ani suficient combustibil, oamenii majoritatea isi facusera sobe cu lemne.

In plus, intre 1979-1987, cand a fost prim-secretara Aneta Slivneanu, era foarte "bataioasa"" si cand era cazul de obtinut ceva pentru oras (investitii, aprovizionarea cu materii prime a fabricilor, aprovizionarea populatiei, etc) se ducea si "batea cu pumnul in masa"". Aveea si argumente: ""Pai daca orasul Husi respecta planul de livrari la export si fondul de stat, atunci avem si noi dreptul sa primim ceea ce cerem!""

In 1987 au facut marea prostie de au schimbat-o, si ne-au adus-o plocon ca prima secretara pe una Maria Roman de pe la Negresti! Sotul ei - Roman Stelica, care era sef de gara si pe care l-am cunoscut personal era foarte de treaba si bun profesionist in meseria lui, insa ea era de o prostie mai rar intalnita! Ea si cu alt idiot- secretarul cu propaganda Vasile Munteanu- cand incepeau cu prostiile cu "materialismul dialectic"" radeau si baietii de la militie si securitate de dansii!
Reply With Quote
Răspunde