Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.06.2009, 18:53:28
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tutenes
Mihai,ia spune tu cand a aparut dogma infailibilitatii papale?
dupa logica asta sa inteleg ca ortodocsii au crezut in Sf. Treime doar dupa primul sinod ecumenic, sa inteleg ca ortodocsii au crezut ca Isus are 2 firi doar dupa Calcedon sau sa inteleg ca ortodocsii nu aveau icoane decat dupa Sinodul de la Niceea II ? Si cum stiu ca imi vei spune ca ortodocsii au crezut si inainte de sinoade atunci priveste asa : catolicii intotdeauna credeau in infailibilitatea papala; am mai zis mie nu mi se pare mare branza, infailibilitatea papala face parte din infailibilitatea Bisericii si nu ma astept sa fii de-acord cu mine dar nu inteleg de ce insisti sa-mi arati ca-i falsa cand nu ai cum.

Citat:
În prealabil postat de tutenes Vezi mesajul
Humbert a anatemizat pe patriarh,care era conducatorul bisericii rasaritene.
Ce s-ar intampla daca BO l-ar anatemiza pe papa?
nu stiu, ce s-ar intampla sau ce s-a intamplat?


Citat:
Si adevarata ruptura s-a produs cand latinii au cucerit si jefuit Constantinopolul,au jefuit bisericile si le-au batjocorit.
si bineinteles ca nu puteai sa pomenesti evenimentul asta tragic fara sa generalizezi, latini erau si taranii din Italia si Franta care lucrau pamantul, batjocoritori zici?

Citat:
În prealabil postat de tutenes Vezi mesajul
De asemenea lamureste-ma te rog cu o problema, din punct de vedere catolic,care e parerea ta despre sanctificarea cuiva in viata fiind?
sanctificarile sa fie lasate pe seama Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de tutenes Vezi mesajul
Maxim marturisitorul nu se referea la prucederea Duhului din Fiul,trebuie facuta distinctia intre trimitere si purcedere .
realizezi ca era de-acord cu filioque, nu? Si nu ar fi singurul din Sf. Parinti.
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.06.2009, 20:11:33
tutenes
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul



si bineinteles ca nu puteai sa pomenesti evenimentul asta tragic fara sa generalizezi, latini erau si taranii din Italia si Franta care lucrau pamantul, batjocoritori zici?
Daca tu ai inteles ca am generalizat,e problema ta.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.06.2009, 20:17:20
tutenes
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul


realizezi ca era de-acord cu filioque, nu? Si nu ar fi singurul din Sf. Parinti.
Binneanteles ca nu era de acord cu filioque,am si spus foarte clar ce cred.
Cat despre pozitia sfintilor parinti,unii erau de acord, altii nu,unde-i adevarul?
Am mai spus o data ca nici macar SFINTII nu sunt infailibili.
Dupa parerea mea, nu exista infailibilitate decat cand crestinul e plin de duh sfant si acesta vorbeste prin el.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.06.2009, 20:26:00
tutenes
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
dupa logica asta sa inteleg ca ortodocsii au crezut in Sf. Treime doar dupa primul sinod ecumenic, sa inteleg ca ortodocsii au crezut ca Isus are 2 firi doar dupa Calcedon sau sa inteleg ca ortodocsii nu aveau icoane decat dupa Sinodul de la Niceea II ? Si cum stiu ca imi vei spune ca ortodocsii au crezut si inainte de sinoade atunci priveste asa : catolicii intotdeauna credeau in infailibilitatea papala; am mai zis mie nu mi se pare mare branza, infailibilitatea papala face parte din infailibilitatea Bisericii si nu ma astept sa fii de-acord cu mine dar nu inteleg de ce insisti sa-mi arati ca-i falsa cand nu ai cum.
Logica ta nu e tocmai corecta,ortodocsii au crezut in Sfanta Treime dintotdeauna,si in cele 2 firi ale lui Iisus la fel,pentru ca despre acestea vorbeste Scriptura Mihai,nu sunt niste inventii ale lor .
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.06.2009, 22:33:16
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tutenes Vezi mesajul
Am mai spus o data ca nici macar SFINTII nu sunt infailibili.
da bine ca tu esti.
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.06.2009, 08:50:07
tutenes
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
da bine ca tu esti.
Eu n-am zis asta,tu ai spus-o.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism - Natura Mintii florin.oltean75 Alte Religii 29 16.08.2012 08:54:01
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Natura necompusa a ultimei realitati florin.oltean75 Generalitati 0 25.07.2011 20:55:44
Manifestarea proniei in natura Ioana-Andreea Teologie si Stiinta 1 17.06.2011 01:45:20
Să admirăm natura colaps Generalitati 56 28.06.2010 21:46:41