Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.04.2013, 21:32:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mănăstirea Peștera Ialomiței




Munții Bucegi. Acest pământ, aceste păduri au fost pentru sute de ani sfințite de prezența pustnicilor. Călugării părăseau mănăstirile și urcau, așa cum cântă psalmistul, în munte, pentru a-și dărui nevoințele lui Dumnezeu.

Aici au învățat din ce în ce mai bine rugăciunea inimii, aici s-au rugat pentru ei și pentru lume și în hăurile pământului și-au dat sufletele în mâinile Creatorului.

La Peștera Ialomiței peisajul îți taie respirația. Dar călugării nu au venit aici pentru a contempla turistic natura. Și-au făcut chilii, au durat biserică sub munte și au învățat că toată firea vorbește despre Creator, au învățat să-și înalțe cugetele și inimile spre Dumnezeu.

Mănăstirea, spune tradiția, e ctitoria voievodului Țării Românești Mihnea I cel Rău, fiu al lui Vlad Țepeș. Dacă a fost sau nu rău, așa cum i-a rămas porecla de la familia Craioveștilor, nu se poate spune exact. Pentru monahi și pentru pelerinii de la Peștera Ialomiței nici nu contează prea mult. El le-a dăruit nevoitorilor loc unde să-și săvârșească Tainele, unde să facă Liturghie și unde să se roage pentru răii și bunii acestei lumi. Mărturii despre nevoitorii de aici se păstrează, încă, în memoria oamenilor locului.

În peșteră nu se pot aventura prea mult turiștii. Dar, dacă pătrundeți sub munte, dincolo de altarul bisericuței, veți simți cu siguranță sentimentul de apăsare dat de colosul stâncos de deasupra. Biserica, însă, Crucea de deasupra ei, așezate anume acolo, ne dau sensul vieții noastre pe lume: ele sunt singurele care ne pot apăra de forța răului din lume, de apăsarea grijilor.

Schitul nou, ridicat la mică distanță de Peșteră, este ctitoria actualului Arhiepiscop al Târgoviștei, Mitropolitul Nifon. Pelerinii se pot caza aici, pot sta mai mult pentru a participa la slujbe și pentru a gusta măcar puțin din ceea ce au găsit, atunci când au urcat muntele, pustnicii de odinioară: liniștirea.

La ora Vecerniei, toaca îi cheamă pe toți la rugăciune. Ritmul ei se aude până departe, propagându-se printre brazi și pe undele apelor, prin norii care coboară peste creste, peste pădure, peste oameni și locuri.
Alte informatii:http://www.infopensiuni.ro/cazare-mo...ialomitei_2409
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 04.04.2013 at 21:37:11.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.07.2013, 12:20:49
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Rugaminte

Sunt nou-nouta pe acest forum. Asa ca va rog sa-mi iertati greselile pe care o sa le fac.
Am o mica problema: vreau sa plec cateva zile in concediu, undeva pe linga vreo manastire din jud. Neamt sau Suceava. Vreau sa ma cazez in apropierea manastirii ca sa pot participa la sfintele slujbe. Daca cunoaste cineva vreo gazda sau pensiune (decenta) care poate primi 2-3 persoane. Precizez ca nu am masina, deci nu-mi recomandati locuri unde nu am cu ce sa ajung.
Cu multi ani in urma mergeam la Agapia. Din pacate, treburi lumesti m-au tinut departe de acest loc ..in ultimii 20 de ani. Am cautat pensiuni la Agapia dar toate sunt departe de manastire, probabil in satul Agapia.
Va multumesc si imi cer iertare pentru indrazneala.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 04.07.2013, 12:30:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit O sugestie pentru vacanta dumneavoastra

In privinta cazarii, ar fi doua optiuni:

-ori chiar la manastirile din zona (aici trebuie sa discutati direct cu acele manastiri pentru a va putea informa in ce conditii cazeaza turisti)

-ori la pensiunile din zona. Pe Google daca cauti "pensiuni Agapia/Varatec/Neamt"" gasiti cateva oferte. Din ce am vazut:

*"Pensiunea ""Casa Magdalena"", localitatea Varatec, telefon 0752 107 502. Pret cca 60 ron/persoana/o noapte.

*Pensiunea ""Maria"", localitatea Agapia, str, Principala, nr. 448, telefon 0744 790 466, pret cca 70-85 ron

*Pensiunea ""Narcisa"", comuna Agapia, sat Filioara, telefon 0741 178 322, pret 60-110 ron

*Pensiunea ""Padurea de argint"", localitatea Varatec, str. Principala, nr. 75, telefon 0233 244 707 sau 0733 093 892

Din cauza numarului de locuri destul de mic, rezervarile trebuie facute din timp.

In privinta transportului, cea mai apropiata statie CFR (operator feroviar ""Regiotrans srl")este Targu-Neamt. Tren direct Iasi- Targu Neamt pleaca din statia Iasi la ora 13.27, sosind in Targu Neamt la ora 15.34.
Din statia Pascani spre Targu-Neamt trenurile pleaca la orele: 6.45, 8.54, 16.30, 18.25 si 21.34, sosind in Targu-Neamt la orele: 7.27, 9.36, 17.12, 19.07 si 22.16

Din Targu-Neamt pana la manastiri exista curse de autobuze. Acestea pleaca din autogarile:

-""Mondotour", strada Mihai Eminescu nr.14, telefon 0233 790 474.
De aici pleaca curse spre: Humulesti- Manastirea Agapia (6.16, 10.00, 11.30, 13.15, 16.00), Humulesti- Manastirea Sihastrie (6.30), Agapia- Manastirea Varatec (7.30, 14.30, 18.30).

-""Flozampet Com", str. Cuza-Voda, telefon 0233 791 219
De aici pleaca curse spre: Humulesti- Manastirea Neamt (6.16, 13.15, 18.15)

Sper ca informatiile prezentate sa va fie de folos!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 04.07.2013, 15:40:53
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Multumesc Florin pentru osteneala ta!Mi-am notat informatiile din mesajul tau.
Poate imi raspunde cineva care chiar a stat in Agapia si cunoaste locul bine. Cand mergeam eu, acum ...n ani, stateam la o maicuta, la 2 pasi de manastire. Dar atunci apreciam cel mai mult serbetul de zmeura.Si maicuta a murit demult.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.07.2013, 15:50:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit O sugestie pentru vacanta dumneavoastra

Cu placere! Am cautat informatiile astea si din cauza faptului ca prin septembrie ma gandeam sa ajung si eu pe acolo! In aceea zona am mai fost o singura data, cu vreo douazeci de ani in urma si din ce imi amintesc e o zona frumoasa!

Oricum, de orientat e simplu la fata locului- mai intrebi pe unul pe altul si nimeresti pana la urma- vorba aia ""ä nimerit orbul Braila""!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.07.2013, 22:15:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Centrul de Pelerinaj Sfântul Nicodim

http://www.pelerinaje.ro/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.07.2013, 22:47:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Arrow pelerinaje interne și externe cu Mitropolia Olteniei

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Recomand și eu Centrul de Pelerinaj "Sf. Nicodim" al Mitropoliei Olteniei. Am fost cu ei anul trecut în Israel. Profesionalism și preturi dintre cele mai mici. Directorul Centrului de Pelerinaj, Pr. Sorin Dumitru - este un om extraordinar!!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.07.2013, 16:57:46
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cu tot dragul, daca reusiti sa ajungeti sa ne spuneti si noua in cateva randuri cum a fost. Manastirea Crasna ocupa un loc special in inima mea, cand veti merge ( cu ajutorul lui Dumnezeu) acolo, veti intelege si de ce.
Asa este. Confirm. Si la mine la fel. O singura data am fost acolo, dar m-am simtit "ca acasa", adica, precum la manastirea aceea alba si curata de la poalele Fagarasilor, in care mi-am gasit crediinta eu.
A fost uimitor ca dupa drumul acela lung de aproape o ora de mers pe jos (dar frumos, prin padure), cand am ajuns la Crasna la manastire, atata bucurie si binecuvantare am primit, de nedescris. Cam aceeasi traire pe care am avut-o la manastirea Rila din Bulgaria (poate mai putin decat la Rila, dar tot acelasi sentiment), unde din prima clipa cand am intrat pe poarta manastirii m-am simtit ca si cand apartineam de locul acela, ca si cand locul acela era dintotdeauna in sufletul meu desi nu-l vazusem pina atunci, ca si cand ajungeam in sfarsit acasa. la Rila era binecuvantarea Sf Ioan de la Rila, care parca te intimpina cu dragoste inca de cum pui piciorul in manastire. Si inca cate si mai cate, felurite daruri, are Sf Ioan pentru cei ce vin la Rila!...
As vrea sa mai merg inca o data la Crasna, mai ales la acum duminica, de Sf Ilie va fi unul din hramurile manastirii (din cate imi aduc aminte)
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 15.07.2013 at 16:59:50.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.07.2013, 17:14:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Este frumos sa ramai o seara la Crasna. Slujbele sunt deosebit de frumoase, se face si miezonoptica iar dupa aceasta se citesc cateva rugaciuni speciale pentru diferite nevoi (pe vremuri se citeau molitfele Sfantului Vasile cel Mare). De marile sarbatori este foarte aglomerat, in special de hram, uneori nu mai sunt locuri de cazare, dar Parintii gasesc solutii si primesc pe toata lumea. Am fost cazati si in pod, si in biserica, sub cerul liber nu a ramas nimeni. Apoi osteneala Parintilor si dragostea cu care ii invita pe credinciosi la masa...totul este bucurie. Astept sa creasca micutii mai mari si sa mai mergem sa ne bucuram de atmosfera duhovniceasca deosebita.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.07.2013, 18:26:09
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Manastirea Prislop - nu prea am cuvinte ca sa pot descrie cat de frumos este acolo si nici nu stiu cu se ca incep mai intai - biserica aceea mica de a carei existenta este consemnat si sf Nicodim de la Tismana, si in care unele icoane sint pictate de parintele Arsenie Boca in stilul sau atat de caracteristic, si in care biserica slujeste un parinte batran de o blandete uimitoare, al carui chip se lumineaza de bucurie de fiecare data cand vin copii in biserica si ii primeste spre Hristos cu adanca bucurie, dragoste si blandete; mormantul parintelui Arsenie Boca, pestera Sfantului Ioan de la Prislop, etc

Manastirea Lainici - iarasi nu stiu cu ce sa incep mai intai - icoana aceea a Maicii Domnului care parca este vie - de nu iti vine sa treci prea direct prin fata ei, parca iti vine sa o ocolesti cu evlavie, ca sa nu o deranjezi; Sfantul Irodion; schitul Locurele; mormantul parintelui Adrian Fageteanu (Dumnezeu sa il odihneasca!)

Manastirea Tismana - cu Sfantul Nicodim de la Tismana cel care in unele icoane este atat de frumos si intelept pictat ca avand urmatorul motto / indemn: "Nimic sa nu iubiti mai mult decat dragostea lui Dumnezeu!", iar cu cealalta mana binecuvantand - incat, atunci cand vezi aceasta icoana iti vine sa ii saruti mana sfantului, cu care binecuvinteaza, si sa il rogi: "binecuvinteaza sfinte, ca asa sa fie si in viata mea!"
Relativ aproape de Tismana exista si Cheile Sohodolului, un loc ce merita vazut.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 15.07.2013 at 18:56:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sugestie pentru un suflet brokeneagle Slujba inmormantarii 11 31.10.2010 21:47:09
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54
o sugestie vali_sch Stiri, actualitati, anunturi 1 11.01.2008 20:15:58
pentru cei in vacanta:joc urzicuta Generalitati 16 23.07.2007 19:48:52