Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.01.2011, 02:52:56
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78 Vezi mesajul
eu unul cand simt nevoia sa ma rog intu in biserica incerc sa imi gasesc un scaun si... incepe cineva sa vorbeasca.. sincer imi piere si cheful. in casa Domnului nu se vorbeste.. Altadata stateam pe un scaun in fata unei icoane si vine femeia care statea la lumanari si imi spune sa ma mut pe alt scaun. cum e posibil asa ceva? tocmai oamenii care stau in biserica sa incalce astefel de reguli??? sincer m a durut. ma intrebam unde e credinta oamenilor.unde respectul? cand cineva se roaga nu il deranjezi pt nimic in lume... pt un timp nu am mai mers la biserica...
Slava lui Dumnezeu!,ca doar...pentru un timp.
Mda,din nefericire,"se-ntimpla" in mai toate Bisericile din Romania.Aceste "intimplari" nu "se-ntimpla" in Rusia,spre ex.Acolo crestinul merge la Sf Biserica,pentru IMPARTASIREA cu Dumnezeu,si nu scoate un sunet macar.Nu intoarce capul spre semenul sau,sa-i "admire" tinuta,sau sa-l apostrofeze ca nu-si face prea drept semnul Crucii,nu se-mbratiseaza galagios cu vecinul de cartier,nu se-agita dind agresiv din coate ca s-ajunga sa sarute icoanele,nu intoarce spatele Sf-lui Altar,ca sa-si dea PACEA, cu vecinii,chiar in momentul PREFACERII,etc...Crestinul rus are evlavie,are smerenie,are...RABDARE,emanate din...frica de Dumnezeu,din dragostea pentru Dumnezeu si pentru...semeni.Din respectul pentru slujbasul lui Dumnezeu(preotul),si pentru sine insusi.Ceea ce la noi,la majoritatea romanilor(crestini), lipseste cu desavirsire.(E si vina slujbasilor ca se-ntimpla asta...)Dar...
SA NU NE "SMINTIM"!,doar pentru atita lucru.SATANA-i la lucru!Sa ne straduim sa fim cu intelegere fata de "neputintele" semenilor nostri !
S-avem LUMINA-n suflet!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
...rugaciunea... ionita Rugaciuni 19 28.02.2009 20:08:47
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 08:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58