Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.12.2010, 18:30:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
de unde esti asa sigur stimate domn,caci Dumnezeu nu are legatura cu moartea bebelusilor,tu sti ce ar putea ajunge niste asemenea bebelus cind vor fi maturi?.este selectia divina mai citeste si tu patericul egiptean, acolo sf.parinti vazatori cu duhul, explica iconomia lui Dumnezeu,care nu ne este dat noua sa o pricepem, mai ales tie.iar referitor la jertfa de pe cruce,care este un lucru maret pt. mintea noastra nu o sa poti pricepe nicicind,din cauza ateismului tau.diavolul si tot iadul, a fost depasit prin jertfa de pe cruce,ca motiv de rascumparare a tot ceia-ce tinea de el.Dumnezeu putea sa o "spuna" si se realiza instantaneu.datorita faptului caci pt. mintuirea neamului omenesc neascultator si nerecunoscator,din care si tu faci parte dinpreuna cu mine,diavolul ne-a cerut luiDumnezeu sa ne cearna,dupa spusa lui Domnul IIsus.mai e nevoie de diavol pina la sfirsitul viacurilor cind se vor incheia socotelile cu el.pe urma te vei convinge.
Tu chiar esti crestin? Intreb pentru ca cel putin teoretic, asta nu e o mostra de gandire crestina. Ca sa nu mai spun ca numai logica nu e, indiferent de perspectiva.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.12.2010, 18:33:33
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Dumnezeu este si drept si conform normelor sale morale, pentru viata trebuie viata, asa ca Iisus a murit pentru noi.
Daca dupa tine e drept sa bagi la cuptor niste bebelusi, esti o persoana periculoasa si sper sa nu ne intalnim si in viata reala. Eu cred ca de fapt tii cu disperare sa-ti salvezi zeul in fata unor dovezi dificile. Treaba ta, dar sa nu asculti vocile daca iti spun sa-ti omori copilul ca o dovada a credintei.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.12.2010, 18:43:53
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca dupa tine e drept sa bagi la cuptor niste bebelusi, esti o persoana periculoasa si sper sa nu ne intalnim si in viata reala. Eu cred ca de fapt tii cu disperare sa-ti salvezi zeul in fata unor dovezi dificile. Treaba ta, dar sa nu asculti vocile daca iti spun sa-ti omori copilul ca o dovada a credintei.
vorbesti aiurea, Iisus nu a fost lasat in Iad, deci nu ai argumente.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.12.2010, 14:04:32
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
vorbesti aiurea, Iisus nu a fost lasat in Iad, deci nu ai argumente.
Dar cine discuta de excursia lui Iisus in iad? Eu am spus altceva iar dumneata ai raspuns total pe langa subiect si chipurile eu sunt ala care nu mai are argumente.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.12.2010, 17:59:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca dupa tine e drept sa bagi la cuptor niste bebelusi, esti o persoana periculoasa si sper sa nu ne intalnim si in viata reala. Eu cred ca de fapt tii cu disperare sa-ti salvezi zeul in fata unor dovezi dificile. Treaba ta, dar sa nu asculti vocile daca iti spun sa-ti omori copilul ca o dovada a credintei.
Numai Dumnezeu are voie să răzbune, nu oamenii. A vrut să spună că Dumnezeu plătește faptele oamenilor, El e singurul care poate judeca drept (nu fără milă și iubire, dar nici cu mila stupidă pe care o au unele mame încurajându-i astfel pe copii să-și continue răutățile, iar ei devin astfel niște golani ratați în viață). NU a zis că oamenii au dreptul să se răzbune, asta ar fi necreștin.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.12.2010, 18:26:24
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tu chiar esti crestin? Intreb pentru ca cel putin teoretic, asta nu e o mostra de gandire crestina. Ca sa nu mai spun ca numai logica nu e, indiferent de perspectiva.
adevarul este caci cu un ateu nu se poate discuta decit in limba care el o poate pricepe,eu te-am introdus direct in pateric si mintea ta marginita nu vrea sa rumege aceasta mincare tare.tu ai vrea un Dumnezeu subordonat mintii tale,oare Dumnezeul nostru celTare si Puternic nu ingenuncheaza in fata nicicui,fiind-ca a facut-o la jertfa o data pentru tot-deauna.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.12.2010, 18:29:43
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
adevarul este caci cu un ateu nu se poate discuta decit in limba care el o poate pricepe,eu te-am introdus direct in pateric si mintea ta marginita nu vrea sa rumege aceasta mincare tare.tu ai vrea un Dumnezeu subordonat mintii tale,oare Dumnezeul nostru celTare si Puternic nu ingenuncheaza in fata nicicui,fiind-ca a facut-o la jertfa o data pentru tot-deauna.
Dintr-o experiență anterioară cu ateii pot spune că ei nu pricep nici dacă le vorbești pe limba lor. Nu merge nici cu teologie, nici cu mărturii, nici cu știință, nici cu logică, nici cu dovezi materiale, cu NIMIC.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.12.2010, 18:48:20
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arsenie Boca despre ateism

ATEISMUL
21. Obârșia ateismului este în Templul din Ierusalim.
22. Ateismul este o infirmitate, o monstruozitate și o eroare fundamentală a naturii umane.
23. Dacă ai bate pe un ateu cu dovezile ca pisălogul în piuliță și tot nu vei desface pe nebun de la nebunia sa.
24. Mintea care cugetă că nu există Dumnezeu cade în propria sa sentință, căci a te lupta din toate puterile împotriva a ceea ce nu există dovedește nebunia acestei lupte, nonsensul, absurdul și prin urmare și (nebunia) minții care o conduce.
25. Necredincioșii, spre rușinea noastră, își cred necredinței lor mai mult decât credem noi credința noastră.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.12.2010, 19:17:56
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cred intru unul Dumnezeu

Nimeni dintre oameni și nici un popor nu poate trăi pe pământ, fără credință în Dumnezeu. Chiar dacă unii și-au pierdut credința, ei cred totuși în ceva: cum ar fi filozofia, arta, muzica, cărora le atribuie un adevărat cult, în locul cinstirii lui Dumnezeu.
Aceștia sunt fie atei, fie idolatri și nu au nici o speranță de mântuire, dacă nu se leapădă de idolii lor și nu se întorc la adevăratul Dumnezeu.
Fericit este creștinul care adoarme rostind CREZUL. Mintea lui se înalță la Dumnezeu, Puterile Îngerești îl acoperă ca pe o ființă binecunoscută, iar diavolii se îndepărtează rușinați.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.12.2010, 19:27:30
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
As vreau eu sa invatati!



NIMIC? Ce pompos suna! Ce-ai zice de niste bani pentru preoti, biserici, pomeni, samd. Dar de timpul pierdut cu aceleasi probleme? Sa zicem ca nu-i asa mare pierderea, desi unii isi dedica intreaga viata bisericii care in acest caz ar exista degeaba. Problema e ca pierzi sansa de a aborda singura sansa intr-un mod realist. Ai o viata si te rogi unor inchipuiri. Si-ti transformi toata viata dupa niste povesti. In functie de epoca in care traiesti, mai si omori o groaza de alti oameni pentru ca nu cred in acelasi zeu. Sau impiedici stiina sa se dezvolte si moare o mare parte din populatie din cauza unor epidemii TRATABILE!
Si ca sa nu deviem total de la subiectul topicului, in cazul in care D-zeu nu exista, pierdem sansa de a nu discrimina homosexualii.
Ar mai fi multe de zis dar cred ca ai prins ideea. Acuma ce nu inteleg este de ce perpetuati tampenia asta cu Pariul lui Pascal? Singuri nu va dati seama ca e o prostie? Cine v-a bagat pe gat asa ceva si de ce ati inghitit fara sa ganditi? Nici celelalte variante nu prea stau in picioare (nu-s doar doua). Poti sa-ti dai seama de ce? Si te mai miri ca vreau sa va invat cate ceva!



Vezi mai sus.

Ai sa vezi in viata viitoare daca "a meritat" efortul de a fi atat de inversunat(a)...
Vorbim limbi diferite!
Reply With Quote
Răspunde