Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.06.2012, 21:32:33
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Variola a fost eradicată nu prin vaccinări, ci prin măsuri elementare de igienă. La fel s-au petrecut lucrurile cu cea mai mare parte a bolilor infecțioase care, în funcție de epocă și de circumstanțe, se declanșează, ating un paroxism, apoi regresează de la sine, fără ca vaccinările să aibă nici cel mai mic rol. Se poate pretinde, pe drept cuvânt, că epidemiile și pandemiile au cicluri de dezvoltare și dispariție. Așa s-a întâmplat întotdeauna cu bolile infecțioase de la începuturile umanității. Dacă nu ar fi fost marcate de acest fenomen special, ele ar fi distrus de mii de ani orice existență umană pe planeta noastră. Altfel spus, fără o regresie relativ rapidă, ciuma și holera ar fi provocat, în trecut și astăzi, decesul a miliarde de indivizi. Ori în antichitate și în evul mediu, practica vaccinării era necunoscută. Cum se explică atunci că aceste maladii nu au produs mai multe ravagii cuprinzând toate continentele, și mai ales, cum se face că au regresat de la sine?
Crezi tu că era necunoscută? Vezi că nu știi despre ce vorbești și că pleci cu naivitate urechea la toate porcăriile pentru care militezi cu înflăcărare? Ai grijă că ortodoxia apără nu numai Adevărul Suprem, dar și adevărul laic. Nicio o altă boală virală umană nu a fost eradicată până acum, exceptând variola. Și asta după campaniile puternice conduse de OMS. Una e regresie (când iau sfârșit pandemiile, dar mai apar focare locale), și alta e eradicarea (când nu se mai înregistrează niciun caz sau virusul nu mai există în natură).

Ciuma a făcut ravagii și în Asia, și în Europa, iar variola pe toate continentele.
Faci confuzie între gradul de contaminare și boala în sine. Doar pentru că nu există pandemii, nu înseamnă că boala a dispărut și că va lua naștere din neant din nou peste un timp.

Last edited by Kronos; 24.06.2012 at 21:37:14.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.06.2012, 22:09:26
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Am impresia ca nu ati inteles ce am scris, ori eu nu inteleg ce scrieti...
Eu vorbeam de bolile copilariei, care odata facute dau imunitate pe toata viata.
Vaccinurile dau imunitate temporara.
Niciodata nu vei fi sigur cand vei contacta boala, de exemplu un pojar (rujeola); cat dureaza perioada de imunitate pe care a conferit-o vaccinul administrat?
Daca ajungi adult fara sa fi facut boala, dar ai facut vaccinul (si ai dobandit o imunitate temporara) exista riscul ca la o eventuala epidemie (sau un caz de contagiune) sa faci boala respectiva, abia apoi dobandesti imunitatea permanenta; dar bolile copilariei contactate la maturitate dezvolta forme si complicatii mult mai grave deact la varsta copilariei.

Ori infectia cu rotavirus este una care poate aparea si contacta oricand, chiar daca ai facut boala, o mai poti face o data, nu se instaleaza imunitate permanenta ca in cazul varsatului de vant, de exemplu.
Prima parte.din mesajul meu a fost :"asa este." cees ce inseamna ca aprob ce spuneti. Eu am povestit cazul meu. Dumneavoastra aveti copii? Nu stiu ce parinte poate sa astepte ca cel mic sa faca boala... Eu sunt o mamica mai disperata. Poate gresesc dar asta este conceptia mea... La o varsta asa mica 6-9 luni, rotavirus poate ucide... Am un caz in gradinita care era pe marginea prapastiei... Nu pot sa stau indiferenta la asemenea lucruri. Vreau ce e mai bine pentru copilul meu si poate gresesc...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.06.2012, 22:46:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Prima parte.din mesajul meu a fost :"asa este." cees ce inseamna ca aprob ce spuneti. Eu am povestit cazul meu. Dumneavoastra aveti copii? Nu stiu ce parinte poate sa astepte ca cel mic sa faca boala... Eu sunt o mamica mai disperata. Poate gresesc dar asta este conceptia mea... La o varsta asa mica 6-9 luni, rotavirus poate ucide... Am un caz in gradinita care era pe marginea prapastiei... Nu pot sa stau indiferenta la asemenea lucruri. Vreau ce e mai bine pentru copilul meu si poate gresesc...
Sunt probleme/aspecte/spețe diferite, ca sa ma exprim mai pretentios.. Ceea ce am aratat si mai sus, in postarea anterioara.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.06.2012, 22:47:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ori cu cati ai stat in spital la capataiul lor?
Sa inteleg ca acest argument iti ofera competente medicale?
Eu as zice ca dimpotriva..e mai bine sa nu ajunga acolo ceea ce se si incearca prin vaccinare.
Dar daca preferi sa stai cu el prin spitale..alegerea iti apartine.

Citat:
Nu ai remarcat altceva: bebelusii, care nu apucasera sa fie vaccinati-era epidemie in spital, nu la contagioase ci la pediatrie-au trecut mult mai usor peste boala.
O parte.
Daca cititi statisticile, sunt sute de copii care mor in fiecare zi de boala asta "usoara".

Citat:
Si inca ceva: un singur medic a remarcat semnul Koplik (in cavitatea bucala).
Bravo lui. Si?

Citat:
Eu personal, am facut toate bolile copilariei, in copilarie, fara a avea parte de atatea vaccinuri, si am trecut cu bine prin ele-dupa cum mi-a spus mama mea.
Pai da..si aia cateva sute care mor in fiecare zi?
Si ce daca, nu-i treaba mea, eu m-am descurcat.

Last edited by AlinB; 24.06.2012 at 22:52:03.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.06.2012, 22:49:50
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca acest argument iti ofera competente medicale?
Eu as zice ca dimpotriva..e mai bine sa nu ajunga acolo ceea ce se si incearca prin vaccinare.
Dar daca preferi sa stai cu el prin spitale..alegerea iti apartine.



O parte.
Daca cititi statisticile, sunt sute de copii care mor in fiecare zi de boala asta "usoara".



Bravo lui. Si?



Pai da..si aia cateva sute care mor in fiecare zi?
Si ce daca, nu-i treaba mea, eu m-am descurcat.
Din partea ta nici nu era de asteptat un altfel de raspuns.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.06.2012, 22:50:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Un alt exemplu, am o matusa, care dupa ce si-a facut un vaccin antigripal a racit. Si de atunci spune ca raceste mult mai repede decat inainte. A ramas cu aceasta sensibilitate (asa spune ea). Iar ea, nu prea avea probleme cu raceala.
Pai cand te legi la cap fara sa te doara..
Poate cauzele sunt altele totusi.

Citat:
Spala farfuriile cu apa rece sloi, si nu avea nimic.
Pana intr-o zi..

Citat:
Parerea mea e ca slabeste sistemul imunitar, in loc sa-l fortifice. Dar, oricum, fiecare face ce vrea.
Parerea ta bazata pe o cercetare extinsa a cazului matusii?
Asta da reper.

Citat:
Dar buna a fost remarca Adrianei din Cluj, ca bebelusii carora nu a apucat sa li se faca vaccin au trecut mai usor peste boala.
Daca nu apuca sa si moara.
Dar na..selectia naturala, nu-i asa?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.06.2012, 22:51:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Din partea ta nici nu era de asteptat un altfel de raspuns.
La fel... :)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.06.2012, 22:55:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu consider ca s-a intamplat astfel, deoarece au facut boala la varsta potrivita. Acesta fiind unul din motive. Desigur ca exista pericolul dezvoltarii complicatiilor si la aceasta varsta daca boala nu este tratata corespunzator.
Si cati crezi ca au cunostintele corespunzatoare, accesul la servicii medicale in timp util si mai ales cum pot raspunde serviciile medicale in cazul unei epidemii in care vorbim de sute de cazuri sau mai mult la nivel de oras?
Ca sa nu mai vorbim la sat..

Citat:
Uitati-va la adultii care, vaccinati fiind in copilarie, fac la maturitate aceste boli (ale copilariei: rujeola, rubeola, oreon, varicela, scarlatina, etc) cat de grav sunt afectati, zac in pat cu saptamana, pe cand un bebe dupa trei zile sare si se joaca prin casa.
3 zile? Esti sigura ca stii despre ce vorbesti?
Eu personal rar daca am auzit de adulti cu astfel de probleme.

"Rujeola tipică începe după o perioadă de incubație de 7-14 zile cu febră prodromală, rinoree, tuse chinuitoare și conjunctivită. Petele (semnul) Koplik patognomonice apar după 2 pînă la 4 zile, de obicei pe mucoasa bucală în dreptul molarilor superiori 1 și 2. Aceste pete seamănă cu granulele fine de nisip alb înconjurate de areola inflamatorie. Dacă sînt numeroase, întregul cîmp de fond poate să fie un eritem pestriț. Apar faringita și inflamația mucoasei laringiene și traheobronșice. Secrețiile nazale, mucoasa faringiană și, adesea, sedimentul urinar conțin celulele gigante multinucleate caracteristice. Rash-ul caracteristic apare la 3-5 zile de la debutul simptomelor, de obicei la 1-2 zile după apariția semnului Koplik. Erupția debutează în fața sau în spatele urechilor și laterocervical sub forma unor macule neregulate care devin rapid maculopapulare și se extind rapid (în 24 pînă la 48 ore) pe trunchi și pe extremități în timp ce încep să pălească de pe față. Dacă rash-ul este deosebit de sever, apar peteșiile sau echimozele. În perioada de vîrf a bolii, temperatura poate depăși 40 °C (104 °F), cu edem periorbital, conjunctivită, fotofobie, tuse chinuitoare, rash extensiv și prurit blînd; în general, pacientul are un aspect bolnav. Leucopenia cu limfocitoza relativă este frecventă. Simptomele și semnele generale evoluează în paralel cu severitatea erupției și variază de la o epidemie la alta. După 3 pînă la 5 zile, febra scade, starea pacientului se ameliorează și rash-ul începe să pălească rapid, lăsînd în urmă o decolorare bronz-maronie, urmată de descuamare. Sindromul rujeolei atipice poate debuta brusc, cu febră ridicată, toxicitate, cefalee, durere abdominală și tuse. Rash-ul poate să apară după 1-2 zile, debutînd adesea pe extremități și poate să fie maculopapular, vezicular, urticarian sau purpuric. Poate să apară edemul palmo-plantar. Pneumonia și adenopatia hilară sînt frecvente, iar opacitățile nodulare din plămîni pot persista ≥ 12 săptămîni. Anomalii moderate pînă la severe ale raportului ventilație/perfuzie pulmonară pot produce hipoxemie semnificativă."

Eu as zice ca dureaza minim o saptamana, cu anomalii de respiratie care pot dura pana la 3 luni.
Asta fara a lua in considerere eventualele complicatii.

Citat:
Boala odata contactata da imunitate permanenta, pe cand vaccinul da o imunitate temporara.
Dar poate da si moarte.
Aia o incadram la temporara sau permanenta?

Last edited by AlinB; 24.06.2012 at 23:01:29.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.06.2012, 22:59:58
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ignorare user. Poti proceda, citez: la fel :)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.06.2012, 23:05:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Nu e mai simplu să postezi un link către carte și niște paragrafe scurte menite să trezească curiozitatea decât să postezi precum un troll? Riști să nu te citească nimeni.
Nu-l intereseaza, cine citeste, daca pricepe sau este convins cineva.
In primul rand nu e capabil sa sustina o discutie iar in al doilea rand e oricum impacat, el si-a facut datoria de "evanghelist" :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38