Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.03.2011, 13:35:01
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Prin riposta masivă (cel puțin cinci mesaje pe trei topicuri diferite la un singur mesaj), prin justificări și denigrări, nu faci decât să confirmi că nu suporți critica, ceea ce e specific narcisiștilor. Unde e iubirea de care faci atâta caz?
****
EU UNA ZIC
NU EXISTA denigrari...decat citari din textul tau...deci....FII ATENT !
*****
Tu zici
Intervenția mea a căutat să atragă atenția că sunt unii oameni printre noi (1-2% potrivit statisticilor) care sub masca bunelor intenții caută de fapt să-și consolideze un cult al propriei personalități, caută admirație necondiționată și devin irascibili și necruțători la cea mai mică observație. Narcisistul suferă de o părere grandomană despre el însuși, trăiește într-o lume a iluziilor, vrea ca ceilalți să-l vadă așa cum crede el.
*************
EU zic
Nu mai servi te rog eu mult , castraveti gradinarului...Ai mai intrat cu acuze pe topicul meu.. si esti departe de a ma putea caracteriza , taman tu....
Si unde ma gasesti mereu ma "ataci"...Deci daca semeni nori , normal ca vine ploaie..Dar te voi ignora de acum pt imi produci un sentiment care ma distrage postului si NU vreau...
***********


Totodată am vrut să evidențiez că reveriile și lăsarea în voia simțurilor este opusul a ceea ce trebuie să facem. Noi trebuie să scăpăm de iluzii, nu să ni le cultivăm și trebuie să ne înfrânăm de la toate cele lumești, pentru că cine iubește lumea nu iubește pe Dumnezeu.
***********
Serios...ai "filozofat" atat pe textele mele absolut INOCENTE(si nu e intaia data) incat era evident ca este un atac vadit....DACA voiai realmente cu gand bun sa imi sugerezi ceva , o faceai in PRIVAT..Pb este ca cu mine nu iti merge...te-am "dibuit" demult...Pace tie !
ps. Crede-ma...n-as vrea sa seman cu tine vreodata!

Last edited by calator prin ploaie; 08.03.2011 at 13:40:41.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.03.2011, 20:53:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
***********

EU zic
Nu mai servi te rog eu mult , castraveti gradinarului...Ai mai intrat cu acuze pe topicul meu.. si esti departe de a ma putea caracteriza , taman tu....
Si unde ma gasesti mereu ma "ataci"...Deci daca semeni nori , normal ca vine ploaie..Dar te voi ignora de acum pt imi produci un sentiment care ma distrage postului si NU vreau...


Serios...ai "filozofat" atat pe textele mele absolut INOCENTE(si nu e intaia data) incat era evident ca este un atac vadit....DACA voiai realmente cu gand bun sa imi sugerezi ceva , o faceai in PRIVAT..Pb este ca cu mine nu iti merge...te-am "dibuit" demult...Pace tie !
ps. Crede-ma...n-as vrea sa seman cu tine vreodata!
Nu vroiam să-ți sugerez ție ceva fiindcă te consider irecuperabilă. Vroiam să atrag celorlalți atenția că sunt manipulați. Prin lingușeli, minciuni, încerci să-ți aduni o ceată de admiratori și suporteri naivi. Pe alții i-ai păcălit, dar cu mine, cum zici tu, nu-ți merge.

Iar intervențiile mele pe topicul 'tău' o să continue atât timp cât răspândești idei pe care le consider greșite și smintitoare. Și nu sunt atacuri, asta e mania persecuției de care suferi, sunt păreri contrare.


Continuă să nu te smerești și o să-ți dai tot mai mult arama pe față.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.03.2011, 21:58:30
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe lângă cele spuse mai înainte de mine, un creștin trebuie să știe că nu poate face toate cele de folos pentru sine și pentru aproapele fără ajutor de la Dumnezeu... și chiar calea către mântuire este cu anevoie de parcurs fără sprijin divin. Ce este cu neputință la om este cu putință la Dumnezeu. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.03.2011, 09:40:18
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

[quote=Traditie1;346078]Nu vroiam să-ți sugerez ție ceva fiindcă te consider irecuperabilă. Vroiam să atrag celorlalți atenția că sunt manipulați. Prin lingușeli, minciuni, încerci să-ți aduni o ceată de admiratori și suporteri naivi. Pe alții i-ai păcălit, dar cu mine, cum zici tu, nu-ți merge.

Iar intervențiile mele pe topicul 'tău' o să continue atât timp cât răspândești idei pe care le consider greșite și smintitoare. Și nu sunt atacuri, asta e mania persecuției de care suferi, sunt păreri contrare.


Continuă să nu te smerești și o să-ți dai tot mai mult arama pe față.[/QUOTE

Draga NE crestine....ma lasa absolut RECE toata rautatea ta vizibila de la inceputuri..Asta esti, atata poti...E chestia cu talantii..Nu-i ai se pare destui...Iar smerenia nu consta in limitare, mai ales intr-un loc unde sta scris CLAR , ca se pot posta subiecte ce n-au legatura cu religia , desi tot ce postez este din IUBIRE de aproape...si implicit de Dumnezeu !
Pentru mine nu esti decat un oarecare anonim, plin de neputinte si trufie...Sa ai un post plin de ce trebuie ca de judecati aiurite te reversi ! Pace tie !

ps. sa inteleg ca sensibilul si frumosul din iubire de Hristos este arama? atunci chiar ma BUCUR !

Last edited by calator prin ploaie; 09.03.2011 at 09:52:44.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.03.2011, 19:14:04
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

"Ia-ți aminte, o, omule cel ce cu Sfântul Botez te-ai luminat și însemnat, iar cu lucrurile tale moartea cea veșnică îți gătești ție în iad. Cu numele creștin - iar cu lucrurile păgân ești. Înger cu numirea, drac cu viața, om cu chipul, fiară cumplită cu năravul, însuflețit împreună și fără de suflet negrijindu-te de mântuirea sufletului tău. Nume ai ca un viu, dar mort ești. Deci cruță-ți sufletul tău, cruță și numele creștinesc, ca să nu se hulească pentru tine numele Domnului Nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, ci te îndreptează prin pocăință și te arată prin lucruri bune că ești viu și adevărat creștin, ca după numele tău să-ți fie și viața ta." (citare, Hronograf_1837)
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.03.2011, 15:17:06
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

-vorbă de duh, care am întâlnit-o din întâmplare, și care am găsit-o potrivită pentru acest topic, n-am făcut-o cu nici o intenție, dacă vi se pare că am intervenit în conflictul vostru îmi cer scuze anticipat
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.03.2011, 15:37:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
-vorbă de duh, care am întâlnit-o din întâmplare, și care am găsit-o potrivită pentru acest topic, n-am făcut-o cu nici o intenție, dacă vi se pare că am intervenit în conflictul vostru îmi cer scuze anticipat

Stai linistit.....eu una sunt inocenta in acest aparent "razbel" pt stiu ca sunt fara vina, deci nu m-a deranjat nimic din ce ai scris....In plus este bine ca ai facut-o pt cine are urechi de auzit, ochi de vazut si minte de inteles....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.03.2011, 19:55:50
Dany_daniela Dany_daniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: Fagaras
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

un crestin ar trebui sa fie altruist si disponibil cu aproapele,tolerant si zimbitor.sa respecte pe cei din jur,sa-si faca comoara in cer nu pe pamint(unde-i inima ta acolo e si comoara).
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.04.2011, 23:50:10
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Un crestin adevarat...frumos vis!:)
Pai eu mi-l imaginez ca pe o persoana zambitoare, saritoare in ajutorul aproapelui, deschisa catre ceilalti, modesta(cu duhul, adica sperita), si pentru a da si exeplu, fac referire la situatiile acelea cand mai in gluma, mai in serios, cerem"sa fim respectati","sa nu ni se incalce drepturile","sa fim tratati la adevarata noastra valoare" si ajungem sa exageram, sa ne dam prea mare importanta...sa devenim mandrii.

Cred ca un om care merge la biserica, se roaga asa cum poate, dar cu intentia sincera de a se apropia de Dumnezeu, isi respeta semenii(si iubirea e greu de dobandit...) si indeplineste indatoririle fata de locul de munca, familie si societate, dupa puterile lui, este placut inaintea lui Dumnezeu...
Probabil aveti alte opinii...
Caderi avem toti...conteaza cum ne ridicam:).
Doamne ajuta!
frumos spus...cam așa îl văd și eu : zâmbitor, sincer în tot ce face, reticent în a își da cu părerea sau a pronunța verdicte, știind să se bucure de toți și de toate, foarte legat de cei din jur dar dominat de dragostea pentru Hristos
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.05.2011, 10:48:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca un crestin trebuie sa ia seama la primele cuvinte rostite de Mantuitorul dupa Invierea Sa catre Mironosite: "Bucurati-va!" si "Nu va temeti!".

Crestinul trebuie sa fie un om al bucuriei duhovnicesti, precum si un om ce nu cunoaste frica de cele ale lumii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 20:56:31
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Cum si unde ar trebui sa-si petreaca un crestin cumpana dintre ani ? L.sorin Generalitati 78 25.01.2009 14:38:01
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05