Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.10.2009, 19:59:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Draga Zaharia, nu sunt suparata pe tine!
Inteleg opinia ta vizavi de cele scrise mai sus si, drept sa spun, ma asteptam la o asemenea replica. Nu, Dumnezeu este numai unul, si-n biserica, si-n afara ei. Insa, vezi tu, eu sunt (deocamdata) unul din cei "caldicei", sau, ma rog, asa ar formula unii citindu-mi postarile. Am o viata lumeasca cu tot ceea ce implica ea - merg la serviciu, la film, la petreceri si aniversari, glumesc, rad, plang, etc. Am si-o viata duhovniceasca intr-o oarecare masura si ma nevoiesc si eu cum pot ca sa tin contorul cu pacate sub control...
Dumneata chiar crezi ca purtand pantaloni slujesc lui Mamona? Sau ca sunt duplicitara? Il supar pe Iisus ca port tocuri? Eu nu cred si indraznesc sa spun ca imi asum aceasta "vina". Cumpatarea e cuvantul cheie in opinia mea. Buna socoteala de asemenea.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte!
Uite, aici este baiul, ca exista o anumita forma de ortodoxie care identifica duhovnicia cu exterirorul sau exclusiv cu rugaciunea si participarea la slujbe (eventual cu cateva practici diferite de ale altora).

De fapt, duhovnicia este o atitudine, un mod de a fi in interior.

Windorin se intreba daca exista un efect bun, cand eu spuneam ca depinde in ce duh ne aranjam. Pai exista, in afara de simpla adaptare la lume care nu este neaparat un compromis si o 'caldicenie', este pur si simplu o infatisare de cetatean al acestei lumi, pentru a nu parea niste extraterestri complect anacronici si a nu ne lua nimeni in serios (precum femeile cu burka). Nu este vorba aici bineinteles sa renuntam la principii morale sau la articole de credinta... Nu de asta este vorba.
Deci: care sa fie acest efect bun?

- Unul l-am lumit deja - adaptarea normelor exterioare actuale. Cum crestinii si la inceput se imbracau ca toata lumea, sa o facem si acum. (Nu ne obliga nimeni sa acceptam si t-shorturile care lasa buricul gol, sau mai stiu eu ce)

- Altul ar fi: o femeie are nevoie sa se simta bine in pielea ei; asta voi barbatii poate intelegeti mai putin. Adesea, ea nu se imbraca ingrijit ca sa atraga privirile barbatilor, ci ca sa nu fie judecata de femei.. Sa nu fie considerata o matracuca (vedeti ce scrie Andrusca) Sau pur si simplu sa fie aparata de priviri critice. De ce altfel s-ar farda si imbraca bine si femeile batrane?
Daca te imbraci frumos si iti dai si cu putin fard, te simti oarecum protejata de privirile celorlalti. Traditie vorbeste de masca etc. Eu nu vad in asta nimic negativ. Avem nevoie si de o mica protectie, de un ecran.

- Stilul reflecta personalitatea, nu este aici vorba neaparat de seductie si vanitate. De ce sa nu exprimam prin haine si pieptanatura ceva din sufletul nostru? De ce sa renuntam la acest limbaj?

Sa stiti, dragi prieteni, ca te poti imbraca frumos si dand foaaarte putini bani pe haine. Exista magazine de discount si mana a doua unde gasesti lucruri speciale, de calitate, sic care costa incredibil de putin (cel putin aici, la Bruxelles). Asa ca argumentul risipei nu tine.

De fapt, eu personal nu folosesc de loc machiajul, pentru ca mi se pare ca nu mi se potriveste si nu-mi place cum imi sta (asta ca raspuns cuiva, nu mai stiu cui, de mai sus), cum se poate observa si din poze. ;-) De multe ori pe acest forum apar lucruri pe care nu le practic, de altfel, din motive personale, nu morale. Nici prea eleganta nu sunt, dar imi place sa potrivesc culorile.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.10.2009, 20:00:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

PS De fap de mult am deviat de la subiect, era vorba de ispitele femeii aici...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.10.2009, 21:10:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Draga Zaharia, nu sunt suparata pe tine!
Inteleg opinia ta vizavi de cele scrise mai sus si, drept sa spun, ma asteptam la o asemenea replica. Nu, Dumnezeu este numai unul, si-n biserica, si-n afara ei. Insa, vezi tu, eu sunt (deocamdata) unul din cei "caldicei", sau, ma rog, asa ar formula unii citindu-mi postarile. Am o viata lumeasca cu tot ceea ce implica ea - merg la serviciu, la film, la petreceri si aniversari, glumesc, rad, plang, etc. Am si-o viata duhovniceasca intr-o oarecare masura si ma nevoiesc si eu cum pot ca sa tin contorul cu pacate sub control...
Dumneata chiar crezi ca purtand pantaloni slujesc lui Mamona? Sau ca sunt duplicitara? Il supar pe Iisus ca port tocuri? Eu nu cred si indraznesc sa spun ca imi asum aceasta "vina". Cumpatarea e cuvantul cheie in opinia mea. Buna socoteala de asemenea.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte!
Sora, de departe spun ca ma impresionezi cu politetea si cu bunul simt.Pt. acesta iti multumesc ,iti spun ca te onoreaza si sa nu renunti pe parcurs. Despre substanta ca atare ...este altceva dar se incadreaza in limitele largi ale normalului social a carui istorie scrisa de evrei (in mare parte) ,pe scurt se rezuma cam asa: o data de mult tare a existat un evreu ,pe nume Avraam ,care a spus ca secretul vietii este ascultarea. Mai tirziu a venit alt evreu ,Moise pe nume ,spunind ca secretul vietii este implinirea legii.Apoi a venit alt evreu ,pe nume Hristos si a spus ca secretul vietii este iubirea . Dupa aceea a aprut un alt evreu ,numit Freud, spunind ca secretul vietii este sexul iar dupa el a aparut si ultimul evreu ,numit Einstein, si care a jurat ca secretul vietii este relativitatea . Deci ,fiecare dintre noi ne oprim la secretul care ne atrage ori ...am putea concluziona ca astazi totul este relativ ,relativ la puterea intelegerii si tariei noastre.
Dar sa te zelesti ca cel putin aparent esti pe drumul cel bun .Poate nu ai nevoie de aprecierile mele dar eu cred ca totusi este nevoie de mult zel .Alegerea este insa a ta ! Sti ce-i recomanda sf.ap. Pavel lui Tit : ,,...lupta-te lupta cea buna si vei capata cununa !" ...deci lupta cea buna si nu orice lupta ! Dar ma repet : sa faci cum crezi dumneata de cuviinta ! si pe mine ma iarta !

Last edited by zaharia_2009; 15.10.2009 at 21:47:18.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.10.2009, 14:00:50
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Unhappy

@ Fani71 - De fapt, duhovnicia este o atitudine, un mod de a fi in interior.

Windorin se intreba daca exista un efect bun, cand eu spuneam ca depinde in ce duh ne aranjam. Pai exista, in afara de simpla adaptare la lume care nu este neaparat un compromis si o 'caldicenie', este pur si simplu o infatisare de cetatean al acestei lumi, pentru a nu parea niste extraterestri complect anacronici si a nu ne lua nimeni in serios (precum femeile cu burka). Nu este vorba aici bineinteles sa renuntam la principii morale sau la articole de credinta... Nu de asta este vorba.
Deci: care sa fie acest efect bun?

- Unul l-am lumit deja - adaptarea normelor exterioare actuale. Cum crestinii si la inceput se imbracau ca toata lumea, sa o facem si acum. (Nu ne obliga nimeni sa acceptam si t-shorturile care lasa buricul gol, sau mai stiu eu ce)

- Altul ar fi: o femeie are nevoie sa se simta bine in pielea ei; asta voi barbatii poate intelegeti mai putin. Adesea, ea nu se imbraca ingrijit ca sa atraga privirile barbatilor, ci ca sa nu fie judecata de femei.. Sa nu fie considerata o matracuca (vedeti ce scrie Andrusca) Sau pur si simplu sa fie aparata de priviri critice. De ce altfel s-ar farda si imbraca bine si femeile batrane?
Daca te imbraci frumos si iti dai si cu putin fard, te simti oarecum protejata de privirile celorlalti. Traditie vorbeste de masca etc. Eu nu vad in asta nimic negativ. Avem nevoie si de o mica protectie, de un ecran.

- Stilul reflecta personalitatea, nu este aici vorba neaparat de seductie si vanitate.

Femei care se raporteaza la barbati,sau barbati care se raporteaza la femei, femei care se raporteaza la femei (ca sa nu fie judecata de femei!), sau oameni care se raporteaza la oameni , la societate pt. a nu parea "extraterestrii complet anacronici"...etc.,dar in toate aceasta ecuatie mai are loc undeva si D-zeu? Am uitat sa ne raportam la El si la ce I-ar placea Lui! Eu zic asa ca sa fim duhovnicesti, nu de forma nu de exterior sa ne raportam la El, sa ne imbracam si sa ne fardam gandidu-ne ce stil I-ar placea Lui si nu vom gresi!
Doamne ajuta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.10.2009, 15:05:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Femei care se raporteaza la barbati,sau barbati care se raporteaza la femei, femei care se raporteaza la femei (ca sa nu fie judecata de femei!), sau oameni care se raporteaza la oameni , la societate pt. a nu parea "extraterestrii complet anacronici"...etc.,dar in toate aceasta ecuatie mai are loc undeva si D-zeu? Am uitat sa ne raportam la El si la ce I-ar placea Lui! Eu zic asa ca sa fim duhovnicesti, nu de forma nu de exterior sa ne raportam la El, sa ne imbracam si sa ne fardam gandidu-ne ce stil I-ar placea Lui si nu vom gresi!
Doamne ajuta!
A spus cineva ca nu exista Dumnezeu in viata lui daca se imbraca normal si tinand cont si de gusturile lui? Pai atunci inseamna ca toata lumea ar trebui sa umble netunsa, nebarbierita, nespalata, imbracata in sac sau par de camila si opinici din porc sau sandale romane cu talpa de 1-2 cm...este cineva din societatea noastra care se imbraca asa????Nuuuuu...ei atunci inseamna ca mai avem de lucrat cu totii la aspectul exterior care sa reflecte automat starea noastra duhovniceasca...si numai cei care poarta tocuri de 7 cm si nu de 2 .
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.10.2009, 15:17:26
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

@Andrusca CIM- A spus cineva ca nu exista Dumnezeu in viata lui daca se imbraca normal si tinand cont si de gusturile lui? Pai atunci inseamna ca toata lumea ar trebui sa umble netunsa, nebarbierita, nespalata, imbracata in sac sau par de camila si opinici din porc sau sandale romane cu talpa de 1-2 cm...este cineva din societatea noastra care se imbraca asa????Nuuuuu...ei atunci inseamna ca mai avem de lucrat cu totii la aspectul exterior care sa reflecte automat starea noastra duhovniceasca...si numai cei care poarta tocuri de 7 cm si nu de 2 .


Daca ii place si Mantuitorului tinuta noastra e o.k! Dar cine a sugerat sa umblam netunsi, nebarbieriti, nespalati, imbracati in sac sau par de camila? Ca nu-mi amintesc cine a sugerat asta?
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.10.2009, 15:20:20
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Si inca ceva, cel/cea care L-a intalnit pe Mantuitorul in interiorul sau, sigur se va reflecta lucrul acesta si in exterior!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.10.2009, 06:50:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit partial de acord

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
o femeie are nevoie sa se simta bine in pielea ei; ... Sau pur si simplu sa fie aparata de priviri critice. De ce altfel s-ar farda si imbraca bine si femeile batrane?
sunt de acord ca o femeie trebuie sa se simta bine in pielea ei, dar asta tine mai mult de statutul social si de decenta, si mai putin (sau deloc) de farduri. apropo, sunt de compatimit acele femei batrane care se fardeaza si se vopsesc strident, mie una imi plac cele care se pastreaza cat mai naturale, valabil si pentru cele tinere! cred ca Dumnezeu le daruieste o frumusete aparte, care nu se compara cu cea "fabricata".
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.10.2009, 07:46:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
sunt de acord ca o femeie trebuie sa se simta bine in pielea ei, dar asta tine mai mult de statutul social si de decenta, si mai putin (sau deloc) de farduri. apropo, sunt de compatimit acele femei batrane care se fardeaza si se vopsesc strident, mie una imi plac cele care se pastreaza cat mai naturale, valabil si pentru cele tinere! cred ca Dumnezeu le daruieste o frumusete aparte, care nu se compara cu cea "fabricata".
Vedeti, daca voi intre voi surorile va diferiti si apreciati bine decenta ,ca sa zic asa si nu simplitatea si bunacuviinta elementara, darami-te noi (sau mai precis eu ... si daca 'or mai fi si altii asemenea mie)barbatii traditionalisti sau clasici ,ce sa mai zicem ?
Probabil ca cele care vor sa fie asa, un pic mai ingaduitoare,sau chipurile mai grijuli, vad viata mai elevat : un pic de grija nu strica, un pic de fard ,un pic de parfum ,in pic de rosu pe buze, o oja mai discreta, un aranjament al parului un pic mai pe nivelul meu social, un pic de ,,pacate bune"(vorba unei surori de topic ,care poate deveni memorabila),un picut de post (nu prea mult)un pic de spovedanie, un pic de infrinare si un pic de marturisire al lui Hristos.
Pai sa ne fie cu iertare ,dar sarind multe etape ideative putem concluziona : si tot asa pina la un pic de iad ca de nevoit nu ne-am nevoit decit tot ...un pic !
Daca lucrurile simple, mai la indemina nu voim sa le implinim asa cum sunt ele poruncite atunci pe cele grele credeti ca le veti putea . Faceti o greseala asemanatoare cu cea aratata de sf. ap. Pavel : ,,...nu va apucati sa zdrobiti oasele tari ale scripturii cu dintii vostrii de lapte" adica fiecare apeleaza la cite un pasaj evanghelic care cum are nevoie si il intelege si il interpreteaza cum vrea el, ca tiganu ,dupa ureche si nu dupa talmacirea sf. parinti, ca si cum intelegerea Evangheliei ar fi la degetul mic al fiecaruia ! Greselile sunt f. asemanatoare !
Sa nadajduim insa ca fiecare dintre noi ,la diverse momente, ne vom indrepta in credinta pina vom ajunge sa stam drepti chiar daca ar fi si numai inaintea trecerii dincolo !
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.10.2009, 08:09:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Zaharia draga, ma ierti ca nu ma abtin sa intervin, dar n-ai inteles ce-am vrut sa spun. ba mai mult, ai inteles chiar pe dos.

DECI, ce inseamna ca o femeie sa se simta bine in pielea ei, functie de statutul social si de decenta? Pai uite, de ex. eu una cand ma duc la serviciu in Manhattan ma imbrac casual office (adica nici prea prea, nici foarte foarte); nu ma pot imbraca in costum popular oltenesc (desi am unul la care tin f. mult, de la bunica), ca nu e locul potrivit, nici nu pot sa ma imbrobodesc ca mamaicile de la tara (pe care de altfel le iubesc f.f. mult) dar nici nu port nu stiu ce fineturi ca nici Prima Doamna a Americii nu sunt !

PS: si la Biserica cand ma duc ma imbrac tot cam la fel, dar evit pe cat posibil pantalonii. Iar de farduri m-am lasat de muuuult. Dar nu-i meritul meu catusi de putin!

PPS: cum ti-am mai spus odata demult, tu Zaharia draga stii multe la capitolul teologie teoretica, dar practica iti da de furca. nu stii sa te apropii de oameni pe intelesul lor. lasa inchistarea la o parte si stilul de batran sfatos, ca nu te prinde, ca n-ai decat 47 ani, calugar nu esti, si nici insurat paremise. deci, coboara cu picioarele pe pamant din turnul tau de fildes, si toti vom avea de castigat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59