Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 04.09.2007, 13:13:01
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Jenica, Domnul sa te binecuvanteze si sa ne ierte noua toata greseala!
Reply With Quote
  #492  
Vechi 04.09.2007, 13:30:23
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Sofia, duhovnicul dumitale e de acord cu punctul tau de vedere?
Reply With Quote
  #493  
Vechi 04.09.2007, 14:28:06
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:(ma indoiesc ca impartaseste parerea duhovnicului.......
Reply With Quote
  #494  
Vechi 04.09.2007, 14:28:52
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

donsoara este..atee:cool:
Reply With Quote
  #495  
Vechi 04.09.2007, 14:42:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Maria_Sofia, abstinentza, adica abtzinere.... ei vezi ca nu este vorba despre abtzinere ca spunand abtzinere e ca shi cum ai spune sa nu traiesti... dar vezi ca a fi viu in adevar trebuie shi sa nu pacatuiesti.... pe cand dumneata Maria_Sofia spui asha cum spune toate lumea, ca daca te abtzii inseamna ca nu traiesti, deci gaseshti solutzii ca sa traiesti fara sa te abtzii, adica sa foloseshti chestiuni care te ajuta sa nu te abtzii shi sa nu faci rau: sterilet, pilule... shi altele, intzelegand chiar shi avortul ca pe un rau necesar shi decat intr-o viatza de infern atunci mai bine mort embrionul, deci nu faci altceva decat sa anulezi nashterea unui copil, conservand viatza ta in pofta sexuala, deci apelezi inloc de abstinentza la mijloace contraceptive, dar si in opinia mea abstinentza nu face decat sa invershuneze patima, care devine de neoprit, deci nici abstinentza nu este o cale prea buna ci doar postul, shi adevarul, rugaciunea, aia spun parintzii, si apoi gasirea smereniei shi dragostei curate adica sa ceri de la Dumnezeu mantuirea shi desavarshirea, shi atunci cu adevarat nu mai ai la ce sa te abtzii ca sa tzi se para un calvar care te desparte de viatza, ca nu vei mai dori sa faci niciun pacat... itzi va fi suficient sa te rogi pentru aproapele tau, shi neabtzinandu-te la viatza shi dragoste sa-i daruiesti intr-adevar doar binele... dar trebuie sa te abtzii pana atunci la toate patimile, dar vei spune ca acestea se vor invershuna shi te vor face bucatzi bucatzele, fireshte, asha este la inceput, shi de aceea se shi numesc sfinte patimi, pentru ca Domnul nu te va lasa ci te va ajuta cum ajuta pe orice fost pacatos sa mearga spre curatzia shi smerenia inimii adica spre o inima shi o minte franta nadajduind in Dumnezeu shi petrecand in smerenie....

domnule spun eu foarte frumos doar ca afara-i vopsit gardul si-nauntru leopardul, sau invatza coaja de ou pe gaina batrana fosta closhca, sau rade ciob de oala sparta, sau domnule, acuma ma luminai, poi pacatoshii vorbesc mai bine ca preotzii, ca daca i-ar pune cineva preotzi, n-ar fi in stare sa scoata o boaba pe guritza.... Deci imi cer scuze Maria_Sofia ca iar tzi-am tzinut un discurs... sunt convins ca ai mai putzine pacate ca mine shi de aceea cred ca trebuie sa-mi cer iertare ca te-am deranjat cu falsele mele smerite cugetari povatzuitoare....

cineva spunea ca scriu fermecator.... inseamna ca e dezastru, findca inseamna ca sunt sluga la tzigani care itzi fac farmece sa cantzi despre dragoste pe mijlocul drumului printre mashini, asha cum am vazut intr-o zi o fata, care se credea intr-o poiana cantand prin ploaie shi invartindu-se.... ea mergea pe mijlocul drumului printre mashinile care o claxonau.... m-am rugat sa n-o calce vre-o mashina, dar ce parca ma asculta dumnezeu pe mine, El ii asculta mai mult pe cei cu inima curata.....

Eu am folosit prezervativul shi mi-am dat seama ca este cel mai mare ucigash al sufletului shi vietzii mele... dar fara el am pacatuit foarte, foarte grav... m-am smerit eu ce m-am smerit... dar acuma iata am inceput sa pun pe altzii la abstinentza... deci imi cer iertare ca toate le fac din ce in ce mai prost...
Reply With Quote
  #496  
Vechi 04.09.2007, 15:17:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

...cred ca deocamdata este putin atee..s-ar putea sa se schimbe lucrurile,deoarece observ ca se informeaza
Reply With Quote
  #497  
Vechi 04.09.2007, 15:17:59
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

...cred ca deocamdata este putin atee..s-ar putea sa se schimbe lucrurile,deoarece observ ca se informeaza
Reply With Quote
  #498  
Vechi 04.09.2007, 15:21:27
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Maria varsta ta biologica te impiedica sa vezi lucrurile ca mine,ca Marilena,asteapta putin sa ti se dezvolte instinctele materne...ai sa vezi ca altfel stau lucrurile:)
Reply With Quote
  #499  
Vechi 04.09.2007, 19:27:50
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Stiti ce ma deranjeaza? Ca luati totul prea personal. Cum isi expune cineva o opinie, in loc sa il contraziceti cu argumente, va legati de persoana in sine, nu mi se pare normal. Daca eu zic ca sunt de acord cu avortul, pentru ceilalti va fi clar ca eu am deja la activ n avorturi si ca tot ceea ce afirm si cred este ca o scuza pentru ce am facut. Incercati va rog sa fiti mai obiectivi, nu mai catalogati si judecati oamenii pt opiniile lor, pentru ca toti avem dreptul sa ni le expunem. Daca aveti ceva de contrazis, faceti-o fara sa judecati. Se va schimba tonul conversatiei si ne vom lipsi de postari inutile
Reply With Quote
  #500  
Vechi 04.09.2007, 22:37:50
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Erzbet, daca tu spui "ca esti de acord cu avortul", duhovnicul tau ce spune? Gasesti in Sfanta Scriptura sau in Traditie exemple sau argumente in favoarea avortului? Avem dreptul de a spune opinia dar si datoria de a spune adevarul. Argumenteaza opinia ta cu invatatura Sfintei Scripturi sau a Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39