Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Vezi rezultatele sondajului: Cand cititi “zilele creatiei” la ce va ganditi ?
ma gandesc la durata, la intervalul de timp de 24 de ore 16 41,03%
nu ma gandesc la durata, ci la functiune, la perioada de munca a Domnului 14 35,90%
alt raspuns 9 23,08%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.12.2012, 17:47:29
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu doar am precizat ce spune arheologia actuala, ca in perioada neolitica, (pe care au datat-o intre 7000-4500 i.d.Hr) apare sedentarismul (asezari stabile), productivitatea pamantului etc.
Poate am pierdut esenta argumentului, dar dumneavoastra ati dorit sa aratati ca Scriptura confirma ca agricultura a aparut o data cu Cain, nu-i asa?

Daca acesta este argumentul, este infirmat de descoperirile arheologice. Si Scriptura pare sa nu fie in relatie cu asta. 7000 i.d.Hr. este 3000 ani inainte de Adam, respectiv 4500 i.d.Hr este 600 de ani inainte de Adam (pentru cei ce citesc literalist Biblia) - asta folosind exact datele dumneavoastra.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Insa as vrea sa va intreb: ce intelegeti prin om? Fiinta creata prin contact cu transcedenta sau numiti om orice fiinta bipeda? (ca tot ati amintit de hominizi)
Prin om inteleg amandoua, dar cateodata hominizii daca sunt apropiati suficient de noi, ii vad tot oameni. Adica ei cu siguranta iubeau fiinte ce poate noi ii vedem ca nefiind omaneni, dar cel putin rasa europeana/caucaziana s-a incrucisat, si au rezultat copii. Presupunand intr-o familie in care cineva ce era om a fost in contact cu un Neanderthal, si a rezultat un copil, oare nu consideram acel copil om?

Poate fara dumnezeire in el, dar cu siguranta este intr-o linie care nu se trage din Adam. Daca intelegeti argumentul meu asa, este clar ca Adam nu a fost primul om, si citirea in acest fel, cred ca nu e argumentata (cel putin de argumentul dumneavoastra).
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.12.2012, 17:53:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În aramaică, YUM înseamnă:

a) zi
b) perioadă nedefinită de timp

Cuvîntul s-a transformat în YOM, cum e folosit astăzi în ebraică.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.12.2012, 18:02:29
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În aramaică, YUM înseamnă:

a) zi
b) perioadă nedefinită de timp

Cuvîntul s-a transformat în YOM, cum e folosit astăzi în ebraică.
Dar nu schimba argumentul ca "yum" este tradus "zi" in orice alta instanta din Geneza sau din pasajele scrise de Moise. Si in romana, zi inseamna zi sau perioada nedefinita ("in ziua de azi, oamenii nu mai beau Brifcor, ei beau Coca Cola!"), dar lucrurile sunt mult mai clare daca autorul ne ajuta sa distingem in durata zilei.

Problema e ca indiferent de context, a accepta Geneza literal, indiferent de cat de lunga e ziua, iti da tot atatea probleme in a alinia cu realitatea. In fapt in Geneza 1, este explicit scris: "Și a fost seară și a fost dimineață: ziua întâi.", "Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua.", "Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.", ..., "Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea." (Facerea 1 - http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=1 )
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.12.2012, 18:03:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Mi se pare un raspuns potrivit: "nu e relevant".

Ce nu conteneste sa ma uimeasca pe mine este de ce isi pun oamenii problema ca Dumnezeu nu ar fi putut sa creeze chiar intr-o zi calendaristica (24h) sau instantaneu? Chiar asa parere proasta au acestia despre Dumnezeu?
Dumnezeu putea sa creeze TOTUL intr-o secunda, deci NU mai avea nevoie de 6 zile. Deci cine are o parere "proasta" despre EL?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.12.2012, 18:07:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Asta ca o părere personală. Și mai am una, care cred nu va fi chiar pe placul unora: Motivul pentru care a creat în șapte zile și anume zile naturale (în definitiv putea crea totul într-o secundă), e tocmai ziua a șaptea, adică sabatul lăsat pentru om.
oare de ce nu ma mir ca ai venit cu o astfel de parere "personala"?!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.12.2012, 18:10:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Poate am pierdut esenta argumentului, dar dumneavoastra ati dorit sa aratati ca Scriptura confirma ca agricultura a aparut o data cu Cain, nu-i asa?
Eu n-am stat niciodata sa calculez arborele genealogic, ca mi se pare o pierdere de timp, am spus 7000 pentru ca asa am retinut din ce am citit. Ce am subliniat este ca fiii lui Adam reprezinta indeletnicirile principale ale omenirii traditionale: agricultura si pastoritul. Scripura ne vorbeste despre relatia vie si personala dintre Dumnezeu si oameni, despre istoria acestei relatii. Hominizii si alte primate nu le consider inglobate in conceptul de civilizatie in sens traditional.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.12.2012, 18:16:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu n-am stat niciodata sa calculez arborele genealogic, ca mi se pare o pierdere de timp, am spus 7000 pentru ca asa am retinut din ce am citit. Ce am subliniat este ca fiii lui Adam reprezinta indeletnicirile principale ale omenirii traditionale: agricultura si pastoritul. Scripura ne vorbeste despre relatia vie si personala dintre Dumnezeu si oameni, despre istoria acestei relatii. Hominizii si alte primate nu le consider inglobate in conceptul de civilizatie in sens traditional.
ce sunt hominizii, în sens creationist?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.12.2012, 18:22:07
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu n-am stat niciodata sa calculez arborele genealogic, ca mi se pare o pierdere de timp, am spus 7000 pentru ca asa am retinut din ce am citit. Ce am subliniat este ca fiii lui Adam reprezinta indeletnicirile principale ale omenirii traditionale: agricultura si pastoritul. Scripura ne vorbeste despre relatia vie si personala dintre Dumnezeu si oameni, despre istoria acestei relatii. Hominizii si alte primate nu le consider inglobate in conceptul de civilizatie in sens traditional.
Este indiferent daca-s 7000 sau 6000 ani (desi cele mai multe datari sunt in jurul a 6000 ani, pe biblia King James este 4004 BC, iar pe datari moderne sunt 3925 BC daca sau pe acolo), problema e ca versetele ar trebui sa explice cum au aparut lucrurile, dar in fapt agricultura era stabilita de mii de ani.

Hominizii nu ii consider oameni spirituali nici eu, dar faptul ca oamenii s-au incrucisat inainte de crearea din tarana a lui Adam, infirma ca Adam a fost primul om, creat din tarana in sens literal, sau ca el a infiintat agricultura. Daca te referi cumva ca pastoritul ar fi aparut odata cu Adam, la fel, dovezile nu-s de partea ta ( http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_sheep - intre 9 si 11 mii ani). Domesticirea a incept cu cainele, ce a fost cunoscuta de cateva mii de ani inainte (14.000 la 15.000 ani) - sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_the_domestic_dog

Tot ti se pare literal acest pasaj?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.12.2012, 18:24:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
oare de ce nu ma mir ca ai venit cu o astfel de parere "personala"?!
Pentru că postarea te viza special pe tine, am vrut să fiu cât se poate de previzibil

Totuși recunoaște că în ciuda faptului că părerea "personală" venea dinspre un obsedat de sabat (deh, și Divinitatea a făcut o "obsesie" pentru cifra 7), ideea te-a tulburat nițeluș (în mod normal trebuia să rămână neobservată)... Nu-i nimic, o să-ți treacă...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.12.2012, 18:30:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce sunt hominizii, în sens creationist?
Ceva în genul "prostul satului" peste ale căror cranii au dat "întâmplător" antropologii.

A fost o glumă, pe care diavolul nu cred că a gustat-o...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea in zilele de azi gmariusg Generalitati 17 22.12.2010 09:51:52
Frumusetea creatiei vazuta prin "ochii" stiintei Jane Says Teologie si Stiinta 21 08.03.2010 12:50:40
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32
Zilele Bucurestilor costel Generalitati 3 24.09.2009 03:24:19
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 18:09:08