Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.01.2010, 15:58:25
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu vreau sa ma pronunt atat de repede. momentan, mi se pare ceva extrem de indoilenic.
"Dar poate la catolici, ei fiind mai slabi in sporirea duhovniceasca,ii si ajuta Dumnezeu mai mult ,dupa capacitatea lor,cu astfel de aratari 'fizice'." - asta ar insemna ca, in loc sa ii aduca Dumnezeu la adevarata cunostiinta, ar vrea mai mult sa-i adanceasca in greaseala. catolicii au aceasta invatatura - a despartirii totale dintre firea umana si firea dumnezeiasca, odata cu pacatul lui Adam. de aici provin multe exagerari. ei ar putea fi ajutati prin intelegerea acestei legaturi tainice, prin desavarsirea nedespartita a duhului si a firii la care suntem chemati tocmai de actul Intruparii lui Hristos. nu cred ca poti fi ajutati daca sunt impinsi mai mult spre "partea lor". Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.01.2010, 16:03:28
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Degeaba incercam sa scoatem ceva din tot amalgamul asta, ca tot in jurul cozii ne invartim. Cine a zis ceva de Oreste (ma refer la a-l cataloga ca inteleptul... Solomon)? Nu stiu daca are prea multi simpatizanti si daca-i are, ma rog... treaba lor! De cele mai multe ori cand m-am nimerit pe acel program, NU mi-au placut ideile invitatilor lui. Totusi, a mai fost invitat si pustiul acela deosebit de dotat pentru varsta lui, au mai fost si oameni de la care aveai ce asculta. Aceasta emisiune a avut acel ceva prin caracterul informational si nu datorita calitatilor oratorice ale lui Oreste. Ceea ce vad pe-aici este sistemul: "Omorati mesagerul ca n-are sapca!" Si mai ales, in toata emisiunea cu pricina, Oreste nici nu stiu daca a spus doua-trei idei pline de duh...
Pentru anna21: Avertismentul pentru Rusia am inteles ca era datorat inceputului celui mai crud sistem comunist, recunoscut de toata lumea ca impotriva Lui Dumnezeu. Daca la noi s-au daramat biserici si au fost bagati in ocne sute de preoti, inchipuiti-va ce-a fost in Rusia! Si eu chiar nu vad unde este indemnul Sf. Fecioare ca Rusia sa treaca la catolicism!... Asta e ceea ce vrem noi sa interpretam.
windorin, intotdeauna avem tendinta sa punem un anume stigmat. Dar nu-i corect. Cati nu s-au departat de Biserica Ortodoxa nu pentru ca intelesesera ceva din rolul bisericii, ci pentru ca au auzit sau au vazut tot felul de preoti care din ignoranta sau slabiciune, au injosit sau distrus orice tentativa de apropiere catre Biserica Lui Dumnezeu. Exista preoti "bolnavi" si preoti cu mult har. Dar Biserica este aceeasi, cu sau fara ei. Duhul bolnav al lui Oreste, nu ma face pe mine sa nu "scanez" si sa selectez numai daca simt ca am ce selecta. E adevarat: de cele mai multe ori se prezentau niste idiotenii, dar au existat si exceptii! Omul are acces in cursul vietii la orice fel de informatie, dar daca vegheaza, nu cred ca are de ce sa se teama. Acum, tema principala era despre miracolele si aparitiile Sfintei Fecioare. Iar aici nu puteam sa nu privesc, fie si din curiozitatea aceea: "Ia sa vedem cu ce ne mai mint de data asta?" Daca un miracol poate fi observat de o masa atat de mare de oameni, in marea lor majoritate nu doar sceptici, ci inversunati impotriva acestor fenomene, daca in urma acelor aparitii, lumea in inteles ceva, s-au intors la credinta, s-au ridicat biserici, s-a preamarit Dumnezeu care se milostiveste sa ingaduie astfel de miracole, doar pentru salvarea omului (DE ORICE CREDINTA, pentru ca uneori aparitiile au fost in mijlocul unor oameni de religii diferite, care s-au indreptat dupa aceea spre crestinism !!!), inseamna ca doar diavolul poate crea filozofii intortochiate, pentru a nu accepta nici cand ti se arata. Evreii inca-L mai asteapta pe Mesia pentru ca dupa filozofia lor, atunci era imposibil sa fie adevarat!...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.01.2010, 16:10:20
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

am postat aici mai demult ceva care ar putea folosi si in discutia de acum:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ghlight=fachir
Oare aratarea aceea nu era tot "un alt mod de minune, potrivit pentru credinta fachirului, o aratare care l-ar fi ajutat pe el mai mult?"

Sa nu uitam si de un episod din viata Cuviosului Paisie Aghioritul. Parintele se afla la el in chilie si se ruga si deodata a vazut cum acoperisul chiliei se deschide si cum apare Insusi Hristos si il binecuvanteaza. Atunci parintele Paisie a spus: "Cine sunt eu, Doamne, sa ma binecuvantezi Tu pe mine?". Si aratarea a disparut imediat, vadindu-se de la cine era ea, de fapt. Cred ca ar trebui sa invatam mai mult din smerenia Cuviosului Paisie... Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.01.2010, 16:16:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Pentru anna21: Avertismentul pentru Rusia am inteles ca era datorat inceputului celui mai crud sistem comunist, recunoscut de toata lumea ca impotriva Lui Dumnezeu. Daca la noi s-au daramat biserici si au fost bagati in ocne sute de preoti, inchipuiti-va ce-a fost in Rusia! Si eu chiar nu vad unde este indemnul Sf. Fecioare ca Rusia sa treaca la catolicism!... Asta e ceea ce vrem noi sa interpretam.
cauta pe situri catolice
(eu am incercat sa fiu.. subtila. ca daca spun clar ce cred o sa ma acuzati, ca pe andrei aici de fata, de ura, instigare etc)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.01.2010, 16:27:29
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Si nu e singura data cand diavolul se arata sub chipul lui Hristosn sau al unui inger
Dar se arata celor imbunatatiti .Stii povestirea in care la poarta unui oras era un singur diavol,si in pustie,langa un pustnic era o armata intreaga.
Ce rost avea sa se arate diavolul la 70000 de oameni obisnuiti asa ca noi ,pacatosi si sceptici? Eu nu cred ca diavolul sa capete asemenea permisiune, decat efectiv in timpurile din urma ,ale apocalipsei. Ori traim acele timpuri,ori a fost un avertisment dat lumii.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.01.2010, 16:34:34
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

pai si asa zisele "nave extraterestre" care se arata uneori chiar si miilor de oameni ce mai sunt? nu pot sa precizez sursa, dar stiu ca sfintii parinti ne invata ca in vremurile din urma vor fi foarte multe aratari. va fi acest extaz al "extra-senzorialului".
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.01.2010, 16:35:30
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

p.s. - sfintii parinti ne mai invata si ca oamenii cu adevarat sporiti duhovniceste, in vremurile din urma, nu vor mai face minuni ci se vor smeri si vor trai nestiuti de nimeni.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.01.2010, 16:50:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Extraterestrii nu se arata la o ora anuntata,ci din intamplare.
Aceasta a fost o minune anuntata,pentru a le crede pe acele copile.Ele au spus e data de... ,Maica Domnului a spus ca se va intampla ceva. Si s-a intamplat ! Poate cineva explica aceasta?
Pe vremuri cautam si eu minuni .Nu sunt un fan al lor,si consider ca vederea lui Dumnezeu prin har si uratenia sufletului este si mai grozava decat vederea cu ochii.
Dar nu am nici o jena in a accepta ca Dumnezeu (de fapt Sf Fecioara in acest caz,adica un intermediar ! )procedeaza absolut cum vrea ,chiar si in ciuda intelegerii si dogmelor noastre ,fie ele si ortodoxe.Si inteleg prin Ortodoxie insasi biserica lui Hristos,deci nu o simpla religie . Caci Domnul a zis:'am si alte oi care nu sunt din staulul acesta' .
Care e treaba noastra ,cum procedeaza Domnul cu ceilalti ?Noi sa avem grija doar de mostenirea cea buna pe care El ne-a dat-o. Ca mai usor e de cei care vor fi judecati fara lege,decat de cei care au avut asa o lege mare (ortodoxia) si nu s-au folosit de ea.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.01.2010, 17:01:37
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

sunt foarte multe lucruri pe lumea aceata care nu se pot explica. as indrazni sa spun - sunt mai multe lucruri inexplicabile ce se petrec la vrajitori, shamani, orientalisti de tot felul, spiritisti, protestanti, adepti ai new-age-ului samd. fiecare "minune" de acest gen este, incredibil dar adevarat, exact raspunsul pe care il astepta fiecare. am putea spune ca cele mai putine, sau cele mai putin "spectaculoase" minuni se petrec la ortodcsi. asta ar trebui sa ne puna serios pe intrebari, daca admitem ca orice minune, indiferent ce chip ar lua, este de la Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu se pogoare unde voieste, asta e adevarat, dar nu poate lucra spre intarirea unei minciuni. poate spre vadirea ei... asta e altceva. versetul de care vorbesti se refera la NEAMURI, la cei ce nu au auzit cuvantul lui Dumnezeu, nu la cei care au avut Adevarul dar s-au lepadata de el. nu spun ca bietii frati catolici de azi au facut aceasta, au facut-o stramosii lor, dar din nestiinta se fac partasi la aceasta. iar la Dumnezeu nu prea exista "iarta-ma, Doamne, ca n-am stiut".
"Care e treaba noastra ,cum procedeaza Domnul cu ceilalti ?" - ai dreptate, nu e treaba noastra cum procedeaza Domnul cu ceilalti, dar cum ii inseala diavolul... asta deja devine o responsabilitate.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.01.2010, 00:13:36
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
iar la Dumnezeu nu prea exista "iarta-ma, Doamne, ca n-am stiut".
Ba a existat dintotdeuna si va exista. Cine L-a rastignit pe Mantuitor? Nu si dintre cei care au devenit mai tarziu sfinti propavaduitori ai Cuvantului Lui Dumnezeu? Cine a fost Sf Pavel sau Saul? Nu cumva unul dintre dusmanii cei mai inversunati ai Mantuitorului? "Saule, Saule, pentru ce ma prigonesti?" Acum Biserica Ortodoxa se bucura pentru toata straduinta apostolului Pavel! Dar cate exemple asemanatoare nu avem in Sf Scriptura? "Cine se crede fara de pacat, sa ridice piatra!" Mereu spunem ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, ci intoarcerea la credinta! TOTI gresim, fara nici o exceptie, iar cu cat avem o functie mai inalta, cu atat pacatul este mai usor de facut fiindca si ispitele sunt pe masura. Cand esti un om modest, nu ai pareri pro sau contre si ti-e teama sa nu faci vreo prostioara sa nu cumva sa pierzi viata de veci, este bine pe de o parte, dar nu e foarte laudabil. Daca ai un talant, inmulteste-l, nu-l ingropa. Aici suntem o mana de oameni care aparent slujim aceluiasi Dumnezeu, dar ne luptam intre noi. Cand cuvantul tau nu conteaza, ca oricum nu te ia nimeni in seama, e in regula. Dar cand faci dovada evidenta a exprimarii oficiale ale Sfintei Biserici si spui lucruri care sunt voit rastalmacite, ca sa iasa biserica bine, mie mi se pare incorect. "Mi-e prieten Platon, dar mai prieten imi e adevarul!" OMUL este desavarsit. Asa l-a lasat Dumnezeu, cel putin, atat timp cat are duhul sfant asupra lui. Iar cel cu duh sfant ar trebui sa poata face diferenta intre adevar si fals. Ce interes are diavolul sa scoata lacrimi de mir curat pe chipul statuii Sfintei Fecioare? Ce interes are Dumnezeu sa-i permita diavolului acest lucru? Si chiar daca i-ar permite, sunt convins ca ar face in asa fel incat sa schimbe viclenia in avantajul credintei!
Exemplul de mai sus cu Cuviosul Paisie Aghioritul, nu mi se pare relevanta. Ispitele unui ascet, vedeniile si alte asemenea, pot sminti un staruitor in rugaciune, pentru ca rugaciunea este cel mai mare dusman al diavolului. Dar cand minunile apar sporadic, in locuri diferite si la oameni pacatosi care - culmea - abia atunci realizeaza cat sunt de indepartati de Dumnezeu prin prezenta pacatului in viata lor, si care din acel moment se apropie de biserica, fac milostenie, se impaca cu dusmanii, devin mai iertatori si mai buni la suflet, iarasi zic: este de neinteles interpretarea rauvoitoare, si pozitia oficiala a Bisericii Ortodoxe Romane! Adica, tot ce-i dincolo de gardul nostru apartine diavolului. Ceilalti oameni, sunt sortiti iadului, si nu au drept nici la mantuire nici la miracole dumnezeiesti. De ce? Pai asa ne-a invatat pe noi Sfanta Traditie: sa fim sceptici!"
Eu nu vorbesc de vraji, aici. Si nici de bazaconiile lui Oreste sau Streinu, sau cati pretinsi intelepti, masoni, rahat-cu-perje participa la emisiunile lui. Eu vorbesc de credinta in Dumnezeu, in durerea si mila Maicii noastre (care numai cine nu vrea nu recunoaste cate minuni a facut pentru fiecare dintre noi, cand i-am citit Paraclisul) si in incercarile de pe urma, cu totul minunate, ale Mantuitorului sa ne convinga pe cat mai multi sa ne rugam, sa ne schimbam, sa ne iertam, ca vremurile grele sunt extrem de aproape! Cum altfel sa procedeze? Cum altfel sa-i indemne pe cei care habar nu au ce-i acela duh sfant sau biserica, chiar daca sunt botezati in numele Lui Hristos? Ca sa intelegi si sa ajungi la un anumit nivel de credinta, trebuie sa mergi la biserica, sa te rogi, sa citesti carti religioase... Cine mai are acum timp de asa ceva? Diavolull a cam pus stapanire pe aproape tot in viata noastra: televizor, haine, perfumuri, bijuterii, masini, vile, excursii extravagante, dezmat, etc. Practic, omului (bogat sau sclav al propriilor imprumuturi bancare!) nu-i mai ramane timp pentru Dumnezeu. Este nevoie de miracol. Si totusi, chiar si atunci cand apare, diavolul inca mai are curajul sa ne strecoare indoiala in suflet... "Zi, zi asa! Zi ca-i de la mine! Sigur! Ca doar si eu pot, nu? Eu pot orice! Nu te indoi de mine! Indoieste-te de Maria Fecioara si de Mantuitor ca e mai credibil!"
Doamne, feri'ne de rau!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste? alexdu Generalitati 47 22.01.2013 10:22:31
Oreste Teodorescu Andrei B. Generalitati 33 28.07.2011 08:15:26
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Codul lui Da Vinci... anyyacory Despre Biserica Ortodoxa in general 99 09.07.2008 08:28:39