Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 19.12.2011, 21:55:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, te intreb un singur lucru: Poti tu sa garantezi ca cei care nu sunt ortodocsi nu se vor mantui? Oare lucrul acesta nu il stie doar bunul Dumnezeu? Ne-am facut noi judecatori in locul Lui? Nu cumva am devenit neofarisei? Astfel de idei a dus la caderea Constantinopolului in mana turcilor.Sa-l lasam pe Dumnezeu sa decida cine se mantuieste si cine nu! Doamne ajuta!
Stefane, una e sa spui ca pot exista cazuri exceptionale in care se mantuiesc si altii din afara Bisericii si alta ce ai spus tu, ca sunt mai multe biserici, ca alte culte sunt la fel de mantuitoare ca si ortodoxia, adica toate conceptiile ecumeniste. Daca ai fost la Sfanta Liturghie la Crez ai spus: cred intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica. Una, nu zece.
In rest spui aceleasi lucruri pe care le-am auzit de la ecumenisti, spun ca nu stiu cine se mantuieste, dar ei stiu si spun cine. Cum de repeta toti aceleasi fraze, parca e o carte unde le citesc, chiar si asta cu fariseii. Eu pana acum nu le-am citit, te rog sa iei catehismul si sa il citesti si apoi vezi daca se potrivesc cu invatatura ortodoxa conceptiile tale. Eu iti pot arata unde scrie ce spun eu (si am si scris mai multe mesaje), tu imi poti arata in catehism unde scrie asa? Vrei sa marturiseti invatatura ortodoxa sau pe cea protestanta?

In legatura cu Constantinopolul, vad ca nu stii, a fost exact invers decat ce scrie. Nu ai citit ca ortodocsii spun ca din cauza unirii cu catolicii (de fapt trecerii la catolicism) de la Sinodul Ferrara-Florenta ar fi fost cauza caderii Constantinopolului? Sfantul Marcu s-a opus unirii, tu spui ca din cauza sfantului Marcu ar fi cazut Constantinopolul?
Hai sa aflam adevarul, ca e mai simplu.
P.S. Catehismul il poti gasi pe site-ul Patriarhiei: http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html sau aici, mai pe scurt: http://www.credo.ro/catehism.php

Last edited by catalin2; 19.12.2011 at 21:58:28.
Reply With Quote
  #422  
Vechi 19.12.2011, 22:19:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule Ștefan, trebuie să înțelegeți că există unii așa numiți "ortodocși" pentru care ortodoxia (așa cum o înțeleg ei, deformat) n-ar mai avea nicio valoare dacă n-ar avea garanția că este un fel de club select, de ființe superioare, de "aleși". Iar această garanție o exprimă cel mai simplu în convingerea că toți cei care nu fac parte din clubul lor vor merge în iad.

Este o mostră de mentalitate tipic sectară (noi împotriva tuturor, noi suntem superiori, noi suntem separați, etc.). Din acest motiv am afirmat și afirm că domnul Cătălin nu este ortodox, căci îi lipsește o înțelegere creștină și ortodoxă a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 19.12.2011, 22:50:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stefane, una e sa spui ca pot exista cazuri exceptionale in care se mantuiesc si altii din afara Bisericii si alta ce ai spus tu, ca sunt mai multe biserici, ca alte culte sunt la fel de mantuitoare ca si ortodoxia, adica toate conceptiile ecumeniste. Daca ai fost la Sfanta Liturghie la Crez ai spus: cred intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica. Una, nu zece.
In rest spui aceleasi lucruri pe care le-am auzit de la ecumenisti, spun ca nu stiu cine se mantuieste, dar ei stiu si spun cine. Cum de repeta toti aceleasi fraze, parca e o carte unde le citesc, chiar si asta cu fariseii. Eu pana acum nu le-am citit, te rog sa iei catehismul si sa il citesti si apoi vezi daca se potrivesc cu invatatura ortodoxa conceptiile tale. Eu iti pot arata unde scrie ce spun eu (si am si scris mai multe mesaje), tu imi poti arata in catehism unde scrie asa? Vrei sa marturiseti invatatura ortodoxa sau pe cea protestanta?

In legatura cu Constantinopolul, vad ca nu stii, a fost exact invers decat ce scrie. Nu ai citit ca ortodocsii spun ca din cauza unirii cu catolicii (de fapt trecerii la catolicism) de la Sinodul Ferrara-Florenta ar fi fost cauza caderii Constantinopolului? Sfantul Marcu s-a opus unirii, tu spui ca din cauza sfantului Marcu ar fi cazut Constantinopolul?
Hai sa aflam adevarul, ca e mai simplu.
P.S. Catehismul il poti gasi pe site-ul Patriarhiei: http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html sau aici, mai pe scurt: http://www.credo.ro/catehism.php
Prietene, m-am nascut ortodox, sunt ortodox si voi muri ortodox. Hristos a intemeiat o singura biserica: Biserica Crestina. Bineinteles ca nu sunt de acord cu Bisericile Evanghelice care au desfiintat Sfinte Taine si nici cu BRC care a modificat anumite invataturi bisericesti si a introdus altele gen Filiogue, primatul papal, etc. Dar a afirma ca toti oamenii care nu sunt ortodocsi merg in iad mi se pare...o afirmatie trasa de par! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #424  
Vechi 19.12.2011, 22:54:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule Ștefan, trebuie să înțelegeți că există unii așa numiți "ortodocși" pentru care ortodoxia (așa cum o înțeleg ei, deformat) n-ar mai avea nicio valoare dacă n-ar avea garanția că este un fel de club select, de ființe superioare, de "aleși". Iar această garanție o exprimă cel mai simplu în convingerea că toți cei care nu fac parte din clubul lor vor merge în iad.

Este o mostră de mentalitate tipic sectară (noi împotriva tuturor, noi suntem superiori, noi suntem separați, etc.). Din acest motiv am afirmat și afirm că domnul Cătălin nu este ortodox, căci îi lipsește o înțelegere creștină și ortodoxă a lui Dumnezeu.
Prietene nu sunt de acord cu prietenul Catalin intr-o singura chestiune si anume ca eu nu cred ca cei care nu sunt ortodocsi nu se mantuiesc, in rest el a descris foarte corect invatatura de credinta crestin ortodoxa. Dar si tu ne-ai facut pe noi eretici pt ca nu suntem sub autoritatea urmasului Sf. Petru si anume papa. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #425  
Vechi 19.12.2011, 23:04:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stefane, una e sa spui ca pot exista cazuri exceptionale in care se mantuiesc si altii din afara Bisericii si alta ce ai spus tu, ca sunt mai multe biserici, ca alte culte sunt la fel de mantuitoare ca si ortodoxia, adica toate conceptiile ecumeniste. Daca ai fost la Sfanta Liturghie la Crez ai spus: cred intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica. Una, nu zece.
In rest spui aceleasi lucruri pe care le-am auzit de la ecumenisti, spun ca nu stiu cine se mantuieste, dar ei stiu si spun cine. Cum de repeta toti aceleasi fraze, parca e o carte unde le citesc, chiar si asta cu fariseii. Eu pana acum nu le-am citit, te rog sa iei catehismul si sa il citesti si apoi vezi daca se potrivesc cu invatatura ortodoxa conceptiile tale. Eu iti pot arata unde scrie ce spun eu (si am si scris mai multe mesaje), tu imi poti arata in catehism unde scrie asa? Vrei sa marturiseti invatatura ortodoxa sau pe cea protestanta?

In legatura cu Constantinopolul, vad ca nu stii, a fost exact invers decat ce scrie. Nu ai citit ca ortodocsii spun ca din cauza unirii cu catolicii (de fapt trecerii la catolicism) de la Sinodul Ferrara-Florenta ar fi fost cauza caderii Constantinopolului? Sfantul Marcu s-a opus unirii, tu spui ca din cauza sfantului Marcu ar fi cazut Constantinopolul?
Hai sa aflam adevarul, ca e mai simplu.
P.S. Catehismul il poti gasi pe site-ul Patriarhiei: http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html sau aici, mai pe scurt: http://www.credo.ro/catehism.php
In legatura cu caderea Constantinopolului, pentru mai multe detalii iti reconamd cartea parintelui Ion Buga : Rugati-va pentru fratele Teoctist. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #426  
Vechi 20.12.2011, 00:10:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar si tu ne-ai facut pe noi eretici pt ca nu suntem sub autoritatea urmasului Sf. Petru si anume papa. Doamne ajuta!
Când și unde v-am făcut eu eretici ?! Vă rog frumos să găsiți postarea în care eu am susținut că ortodocșii sunt eretici.... Nu vă grăbiți să aruncați cu cuvintele.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 20.12.2011, 01:07:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Când și unde v-am făcut eu eretici ?! Vă rog frumos să găsiți postarea în care eu am susținut că ortodocșii sunt eretici.... Nu vă grăbiți să aruncați cu cuvintele.
OK!
În ceea ce privește "altele", printre acestea se numără atât Bisericile revenite acasă, așa zis "unite", cum ar fi BRU sau Biserica Ruteană, cât și acelea care nu au rupt niciodată legătură cu urmașul lui Petru, cum ar fi Biserica Catolică Siro-Malabareză, Biserica Maronită etc.

Atunci când spunem Una, Catolică și Apostolică Biserică, ne referim la Biserica Catolică, din care fac parte cele mai diverse rituri, și Biserici Particulare, precum ar fi Biserica Romano-Catolică, BRU sau Biserica Siro Malabareză.

Prin actul de Unire, ortodocșii români s-au întors acasă, la Roma, nu în sensul că ar fi acceptat ritul roman, ci în sensul că au acceptat autoritatea Episcopului Romei, devenind astfel parte din Biserica Catolică, nu din Biserica Romano-Catolică.


Acestea au fost postarile tale prietene!
Dupa cum vezi in clasificarea ta BO nu face parte din Biserica Catolica (catolic=universal) pt ca nu a acceptat autoritatea papei. Asta nu rezulta ca cine nu face parte din BC este eretic?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #428  
Vechi 20.12.2011, 09:01:58
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Acestea au fost postarile tale prietene!
Dupa cum vezi in clasificarea ta BO nu face parte din Biserica Catolica (catolic=universal) pt ca nu a acceptat autoritatea papei. Asta nu rezulta ca cine nu face parte din BC este eretic?
Doamne ajuta!
Nu, nu rezultă. Cred că nu cunoașteți foarte bine semnificația termenilor erezie și eretic. Din punct de vedere al Bisericii Catolice, Bisericile Ortodoxe Răsăritene, din care face parte și BOR, sunt în stare de schismă, nu în erezie.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 20.12.2011, 09:53:48
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si Viena e prin Romania? Nu ca nu ar fi fost bine sa avem si Austria. :)
Mai degraba invers, Cataline, mai degraba invers. Nu de alta, dar cu tot antigermanismul meu, recunosc ca arhisufocanta dezordine romaneasca/balcanica isi are antidotul, deocamdata, doar in pragmatismul britanic, ordinea germana, sau darzenia fino-ugrica. :))
Reply With Quote
  #430  
Vechi 20.12.2011, 10:16:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu, nu rezultă. Cred că nu cunoașteți foarte bine semnificația termenilor erezie și eretic. Din punct de vedere al Bisericii Catolice, Bisericile Ortodoxe Răsăritene, din care face parte și BOR, sunt în stare de schismă, nu în erezie.
Ba rezulta prietene, rezulta! Atat timp cat tu afirmi ca BO este in schisma, sustinatorii si membrii ei sunt schismatici nu? Deci eretici! Iar in DEX cuvantul SCHISMATIC se defineste si ERETIC.

SCHISMÁTIC s., adj. v. eretic.

Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink (DEX online)

Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 20.12.2011 at 10:19:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56