Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 06.06.2007, 11:09:37
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Ar trebui interzis.
Si ar trebui sa fie o actiune a mirenilor ortodoxi. Si ar trebui sa ajutam apoi copiii abandonati, fiecare cum poate. Sa se faca un fond, sa se ia cate unul acasa, cine poate.
Si apoi fiecare familie ar trebui sa doreasca sa faca cati copii va da Domnul. Sa nu separam placerea de rost. Ca nu a dat Dumnezeu placerea ca scop principal si copilul doar ca efect secundar. Ci Dumnezeu a binevoit, sa zicem ca a facut o surpriza omului, ca la conceperea copiilor oameni sa participe intr`o iubire calda. Stiti ca sunt exemple in lumea animala in care conceptia este violenta.

Eu cred ca noi toti din vremea asta uitam de rosturile lucrurilor bune. Este ca si cum atunci cand primim o coliva de pomana noi vrem sa luam doar bomboanele de pe coliva si sa luam si coliva doar cand avem noi chef. Este ca si cand am vrea bani dar sa nu muncim. Ca si cand am vrea sa mancam ciocolata dar sa nu ne ingrasam. Ca si cum vrem sa fim si populari si sa avem intimitate. Ca si cum am vrea sa fim crestini ortodoxi dar sa nu mergem tot timpul duminica la biserica sau sa nu ascultam tot timpul de preot etc. Iar etc-ul asta este poate prea mare pentru ceea ce facem fata de ce ni se cere.

Dar poate e cam mult.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 06.06.2007, 13:01:51
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Nu ti se pare ca daca s-ar interzice avortul, atunci ortodoxii si-ar impune credinta cu forta?
Reply With Quote
  #403  
Vechi 06.06.2007, 15:00:16
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Pet,crestinii originali,autentici si adevarati ortodocsi nu impun credinta cu forta nimanui,nu vorbi tu d.p.d.v.al sectarilor si al prozelitilor,ca te afli intr-o foarte mare eroare.Eu,cand veneau sectantii,chipurile sa ma converteasca,mai rau fugeam de ei, ii ocoleam si evitam;cu cat vrei sa te impui cu forta si sa intri in sufletul omului,uneori chiar mai mult decat e normal si decat trebuie,daca el nu vrea,mai rau faci si strici,si il determini sa fie reticent,retinut si rezervat atunci cand il obligi sa creada in Dumnezeu asa cum vrei tu,si nu cum crede el,omul de fapt este liberul arbitru si nici Dumnezeu nu obliga pe nimeni,asadar de ce ar obliga cineva sau ar impune cuiva ceva cu forta?.Nici Dumnezeu nu ne obliga sa credem cu forta,aceasta se intampla voluntar sau involuntar;cine cauta sa atraga cu lingusiri si cu vorbe frumoase,dulci,mieroase si prefacute,si mai rau face daca nu lasa pe Dumnezeu sa lucreze in inma si sufletul fiecaruia dintre noi cu minunile Lui,semnele Lui si Iubirea Lui manifestata fata de noi direct sau indirect, atat prin oameni dar si prin animale.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 06.06.2007, 15:29:53
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Aaa,si inca ceva foarte important pentru tine de retinut:daca tu ai fi fost avortat sau avortata,depinde ce esti(fata sau baiat),asta nu mai am eu de unde sa mai stiu,tu stii mai bine,acum nu ai mai fi fost in viata si asadar nu ai mai fi scris in prezent pe forum;)
Reply With Quote
  #405  
Vechi 06.06.2007, 17:19:10
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Pet.

Am spus ca ar trebui sa fie o miscare ortodoxa in acest sens pentru ca avortul contravine credintei noastre. Avortul nu este acceptat de BO si asa ar trebui sa fie perceput si de credinciosi.

Ideal ar fi ca toti crestinii ortodoxi sa nu faca avort. Iar cu privire la avort lucrul urat consta in dezinformare. De la 3 saptamani copilul are deja inima. De la 4 saptamani are oase. Stii Pet ca la 2 luni jumate, doctorul cu chiureta rupe oasele copilului (are cap,ochi, gurita, urechi, manute si picioruse!!!) ca sa`l scoata in uter? Iar daca se face cu vidare, chiuretajul scoate o masa de carne cu oase zdrobite?

Si lucrul rau este ca este cu adevarat o conspiratie in aducerea in fata opiniei publice al acestui adevar. Este adevarat Pet ca tu stiai ca pana la trei luni copilul este asa un amestec amorf de gelatina fara viata proprie????

Cei care sunt de acord cu avortul, daca puteti sa va uitati (eu nu am putut), aveti un link cu adevarata fata a avortului:

http://www.vreausaaflu.ro/

Reply With Quote
  #406  
Vechi 06.06.2007, 18:51:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Krab drag, foarte bun site. Eu ma gandesc ca ar fi bine sa se puna astfel de informatii in toate clinicile, spitalele si cabinetele de ginecologie. Oare femeile sunt informate de ce se intampla acolo? Ce face biserica in sensul asta? Exista organizatii care sa se ocupe de asa ceva? Ce putem sa facem noi?

La ultima intrebare chiar v-as ruga sa raspundeti. Sa vedem ce se poate face si sa trecem la actiune. Altfel am senzatia ca privim de pe margine si stam cu bratele incrucisate. Sigur Hristos nu e bucuros de o astfel de atitudine. Hai sa ne gandim impreuna la ce putem sa facem. Eu nu sunt in Romania sa fac o "inspectie" prin aceste locuri sa vad ce se intampla, dar va rog poate stie cineva, poate merge cineva sa vada si sa ne gandim ce ar trebui facut.

Elena
Reply With Quote
  #407  
Vechi 06.06.2007, 18:59:58
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Biserca face. Crestinul nu face.

Acest site este sustinut de Asociatia Pro Vita, a preotului Nicolae Tanase de la Valea Plopului care creste singur 250 de copii salvati de la avort. Evident ca viata acestor copii este tinuta si salvat de biserica.

Si noi crestinii trebuie sa facem ceva.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 06.06.2007, 20:05:39
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Da,sigur ca trebuie sa faca toti ceva.Eu stiu deja un Preot care se straduieste din rasputeri sa scrie si sa trimita articolele lui,tuturor celor interesati.Scrie despre toate temele posibile inselatoare ale zilelor noastre.Acestea pot ajunge prin Spitale,pe la Scoli,s.a.Noi nu putem face ceva in acest sens?
Reply With Quote
  #409  
Vechi 06.06.2007, 20:10:08
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

ma alatur si eu voua. sa incercam sa facem ceva CONCRET!1
Reply With Quote
  #410  
Vechi 06.06.2007, 20:12:27
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

De condamnat.Este un pacat si anume crima.Criminale sunt mamele care fac asta.Doar observ,nu judec.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39