Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.11.2016, 14:54:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar metodologia, care este?
Cred ca procentul reflecta numarul de oameni care au acceptat spaga cand li s-a oferit (medici, functionari publici, etc).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.11.2016, 14:55:27
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, dar incerc sa imi exprim opinia cum ca UE este un lucru bun pentru Romania.
UE este cel mai prost lucru pt Romania.
Te mai intreb inca odata : de ce nu se mai publica cosul zilnic ?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.11.2016, 15:04:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
UE este cel mai prost lucru pt Romania.
Te mai intreb inca odata : de ce nu se mai publica cosul zilnic ?
Aparent nu am inteles la ce te referi cu cosul zilnic. Poti sa-mi explici?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.11.2016, 15:17:22
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Aparent nu am inteles la ce te referi cu cosul zilnic. Poti sa-mi explici?
Cosul zilnic se defineste a fi cantitatea necesara de bani zilnic pe care statul este obligat s-o garanteze si s-o serveasca, pentru o persoana, ca aceasta sa traiasca in tara respectiva in conditii decente,
indiferent daca aceea persoana are sau nu studii, este angajata sau nu si
indifirent de relgile sau convingeri politice.

Pana in a doua jumate a guvernarii Nastase, guvernul era obligat sa publice in mass-media cosul zilnic.

Cosul zilnic nu mai poate fi publicat doarece, daca aceasta ar fi publicat romanii de rand ar constata cu stupoare ca virgula costul unui cos zilnic pe luna este mult mai mare decat salariul lor mediu pe luna.In ziua de azi, cosul zilnic ar fi o dodava oriunde in lume ca statul romana isi incalca consitutia(dreptul la o viata decenta) si ca statul roman incalca astfel drepturile omului si poate fi dat in judecata foarte usor.Dar ca sa faci asta
trebuie sa stii de cosul zilnic, ca sa stii de cosul zilnic acesta trebuie sa fie
afisat insa ca sa fie afisat acesta trebuie calculat.

De acceea in UE ( Schengen) politicienii fac tot posibilul ca cetatenii lor sa aibe cosul zilnic garantat.Si nu pt ca i-ar iubi ci de frica
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.11.2016, 15:21:57
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, dar incerc sa imi exprim opinia cum ca UE este un lucru bun pentru Romania.
Eu cred că greșești, nu te supăra...:)
Și iată de ce spun asta: pentru că românii nu sunt pregătiți pentru UE. Astfel, un lucru bun, un medicament de pildă poate fi resimțit la noi ca otravă.
NImic mai greșit acum decât să trecem serios la UE. Deocamdată e o diferență uriașă de mentalitate, de filosofie, de aspirații, de valori, de practici, între UE și românica.
Tu sesizezi, poate, ce avantaje are lumea Olandei și a bătrânei Europe...:) Ce limpezime, ce lucruri bine conduse, până la capăt, spre deosebire de bălmăjeala generalizată de la noi și de încropelile noastre superstițioase și dulcegi. Am constatat și eu când eram student (nu la Amsterdam, ci la Lyon), acu vreo treijdeani...:)
Numai că, dacă vei simți dragoste pentru ai tăi, va trebui să accepți că noi suntem departe de a fi capabili să metabolizăm oferta UE. Avem așa suceală, așa bătrână șmechereală-n oase (turcisme, balcanisme, bolșevisme) încât tot ce vine bun de la UE, la noi se transformă în rău. Ba chiar negăm (vezi aici pe forum!) că ar putea veni ceva bun din UE...:))

Întoarce-te, cândva, în țară și jertfește-te aici, frate! Vei fi fericit, vei fi împlinit. "Doar" să deprinzi răbdarea, diplomația biyanțului reînnoit, mila/compasiunea, onestitatea nesfârșită (se concretizează în spovedanie deasă). Și peste toate - smerenia, frica lui Dumnezeu. Altminteri nu se poate!

Ca ateu vei înnebuni aici. Asta nu e țară pentru atei.... Ci doar pentru creștini puternici, deloc macho. Românica e un maidan cumplit, o arenă romană unde sunt batjocoriți atleții lui Hristos, smeriții.
Și iată, creștinii "de tip nou" se poartă mai oribil decât păgânii tăietori de capete. Dă-le pace sărmanilor, și-au luat plata lor!
Nu te teme, deocamdată studiază harnic, șlefuiește-te, împinge-ți limitele mai departe, tinere prieten!...:) Hristos Domnul nu are nevoie de proști cu ifose, de autosuficienți și de mârlani narcisiști, nici de comercianți vicleni cu lucruri sfinte (recte sufletele oamenilor, credința, iubirea), ci numai de bărbați pregătiți temeinic pentru a I Se închina și a duce lupta Lui până în bun sfârșit.

Last edited by ioan67; 25.11.2016 at 15:30:48.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.11.2016, 15:39:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.240
Implicit

Ce-ai făcut cu tastatura de-ți scoate diacriticele astea?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.11.2016, 15:41:42
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ce-ai făcut cu tastatura de-ți scoate diacriticele astea?
Nu e tastatura.baza de date nu suporta unicodul.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.11.2016, 16:01:48
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ce-ai făcut cu tastatura de-ți scoate diacriticele astea?
Am uitat s-o stropesc cu aghiasmă...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.11.2016, 16:02:29
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.240
Implicit

@Copăcel: Dacă folosești Romanian legacy n-ai probleme. Dar dacă ai și Romanian standard instalată, comutarea de pe legacy pe standard se poate face fără să observi.

E unul din lucrurile bune pe care le-am învățat de la Igor.

E din pricină că legacy merge pe ț-ul și ș-ul vechi (dar incorect), scris cu sedilă în loc de virgulă dedesubt.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 25.11.2016 at 16:06:02.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.11.2016, 16:21:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@Copăcel: Dacă folosești Romanian legacy n-ai probleme. Dar dacă ai și Romanian standard instalată, comutarea de pe legacy pe standard se poate face fără să observi.

E unul din lucrurile bune pe care le-am învățat de la Igor.

E din pricină că legacy merge pe ț-ul și ș-ul vechi (dar incorect), scris cu sedilă în loc de virgulă dedesubt.
Man stai linistit daca iti schimbi limba si regiunea la tastatura si chiar daca iti schimbi chiar si setarile de regiune, cum a fost randat postul lui Ioan nu o sa-ti schimbe.
Doarece Ioan a scris in unicode iar baza de date fiind probabil in ISO/IEC 8859-X tot ce este "extended" la charsetul de baza se codifica intr-un numar care randat inapoi in unicode apare cu Sedila aia.

De aceea cand scrii in unicode in browser, tu vezi caracterele cum trebuie, deorece textul este randat de browser , care suporta unicode. Problema apare ca dupa ce faci send sau salvezi postul initiezi un request catre dispecerul de cereri al serverului de http, care face forwarding la baza de date. Baza de date fiind in ISO/IEC 8859-X orice caracter din postul tau care nu intra in charsetul de baza ISO/IEC 8859-X (unde X poate fi orice substandard al standardului de baza), este codificat ca un numar si stocat sub forma de text.
Apoi cand serveste raspunsul la requestul facut il serverste inapoi , unde toate caracterele ce nu intra in charsetul de baza sunt codificate cu acel numar.
Cand raspunsul ajunge in browserul tau care foloseste unicode, atunci broswerul interpreteaza acel numar in standard unicode , iar acel numar apare cu sedila aia.Ca drept rezultat vei vedea ca pt fiecare carcater ca nu a putut fi transformat in standardul bazei de date, apare acelasi caracter randat in browser, respectiv caracterul cu sediala aia.
Asta inseamna ca sedila aia poate fi orice litera care are diactrice romanesti sau ma rog specifice unicode-ului, dar ca nu intra in charsetul de baza al standardului pe care baza de date il foloseste.

Last edited by Copacel; 25.11.2016 at 16:36:24.
Reply With Quote
Răspunde