Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.05.2012, 08:39:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Stimate Domnule,

Modul in care prezenati aceste stiri, cu cu bucurie dusa spre ura, este demn de o cauza mai buna si sub nici o forma nu este o atitudine demna de un crestin.
Unde vezi tu bucurie? Nici mie nu-mi place, dar gunoiul nu trebuie ascuns sub preș.

Citat:
Va marturisesc ca atita cit am citit, cautat sau observat eu, nu am intilnit niciodata un ortodox care, constient fiind ca religia sa este adevarata (eventual unica mintuitoare), sa-i para rau pentru ceilalti oameni ca nu se mintuiesc (indicati-mi o carte sau viata unui sfint ca sa-mi schimb parerea).
Ei, e cazul să citiți mai mult.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #32  
Vechi 25.05.2012, 09:01:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nimic despre ortodocși. Argentinienii aceștia, despre care dl Ioan Cezar ne spune că ar fi catolici, văd că se fac orice: penticostali, evangheliști, iehoviști. Mai degrabă se fac membri ai sectelor afro buntu-buntu decât ortodocși. Eu, să fiu ortodox, domnule Cristi, mai degrabă m-aș îngrijora de islamizarea Rusiei, de ateizarea Bulgariei, de adventizarea Moldovei și de pocăizarea Transilvaniei decât de tribulațiunile religioase ale celor din Pampas.
Adevărat, adevărat ce spuneți domnule Mihnea ! Greșelile se plătesc , iar câștigători vor fi , momentan, cei pe care i-ați amintit dumneavoastră . Deci, să nu ascundem mizeria sub preș , fie că ea e la dumneavoastră sau la noi. Cine pierde și cine câștigă de putem spune astfel, domnule Mihnea ? Așa că propaganda dumneavoastră susținută de a atrage noi ortodocși spre b.c. e fără sens , atâta timp cât sute de mii de catolici pleacă spre alte și alte secte . Aici e buba, domnule Mihnea , iar threadul de față este un mic semnal de alarmă ! Atenție ortodocși pe cine admirați ( spre cine plecați ) , atenție catolici spre ce vă îndreptați ! ! ! Nu aici e câmpul dvs. de luptă , ci complet în altă parte. Dar , unde dai și unde crapă ! O zi luminată să aveți ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #33  
Vechi 25.05.2012, 09:14:37
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.022
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
...Aici e buba, domnule Mihnea , iar threadul de față este un mic semnal de alarmă !...
Topicul de față este un atac al porților iadului asupra Bisericii.
Vom vedea cine va birui.
  #34  
Vechi 25.05.2012, 09:18:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos S-a înălțat!

Voi Degeaba citiți? Asta-și doresc "ei".
Voi nu înțelegeți de ce toate aceste ”știri” vin din Anglia și SUA?

18. Ei nu-și dau seama și nici nu pricep că ochii lor sunt închiși și nu pot să vadă și inima lor este împietrită și nu pot să înțeleagă. (IS 44:18)
care "ei"?
  #35  
Vechi 25.05.2012, 09:20:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cristi, si castigi ceva de pe urma acestor postari? Te simti mai bine? Mai intarit? Mai imbogatit sufleteste?
va e rusine de faptele pastorilor vostrii?
  #36  
Vechi 25.05.2012, 09:20:46
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit !?

Macel !
Dosuri de laba aplicate "crestineste" peste dintii lu' unu' s'altu', va sade frumos, nimic de zis...
Acu', bre, daca ai un betesug si'l zaresti in oglida di dimineata, ii ghini, ii un pas spre vindecare, da' numa', ii musai sa ai oglinda...si ochi di vazut.
Bre, va'ndemn pi tati sa va disclestati pumnii si sa sadeti stramb, da' sa ganditi drept, si sa va'npacati...unii cu alti, ori numa' cu gandu'.
Nu'i cu folos, bre, sfada.

P.S. S'acu un imdemn bre, ori va pocniti "crestineste", ca nisti barbati ce'mi sunteti(la propriu, adicatelea), ori terminati cu apucaturili aistea muieresti...ce mama' lu' proces verbal...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #37  
Vechi 25.05.2012, 09:26:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Topicul de față este un atac al porților iadului asupra Bisericii.
Vom vedea cine va birui.
Nu știu cine sunteți , și evit a vă răspunde . În general răspund celor pe care îi cunosc fie din viața reală , fie din pagina personală și din activitatea lor de pe acest forum . Toți cei care au scris aici îmi sunt foarte cunoscuți . Dumneavoastră sunteți dubios de necunoscut , fără religie și extrem de inconsecvent, dar îmi amintiți de niște useri banați ( plecați , fugiți . . . ) . Până la aflarea adevărului despre dvs. vă ignor, și vă rog să procedați la fel și dvs. Dar să nu deviem de la subiect. PUNCT !.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #38  
Vechi 25.05.2012, 09:43:21
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum îți ascult pledoria despre rușinea și dezastrul în care se află b.c. . Voi citi mâine seară pledoria ta . Până atunci , să ai o noapte și o zi ce urmează cât mai liniștite . Noapte bună !
Nici BOR nu e mai breaza, sunt destui poponari si din aia care nu ingroapa mortul decat pentru o suma de bani stabilita inainte.
  #39  
Vechi 25.05.2012, 09:49:10
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Topicul de față este un atac al porților iadului asupra Bisericii.
Vom vedea cine va birui.
E un atac al extraterestrilor.

Nu mai abera cu atacuri la nu stiu ce porti, e un topic oarecare care prezinta niste fapte dintr-un loc anume. Daca tie nu iti convine nu citi.
  #40  
Vechi 25.05.2012, 09:59:32
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
va e rusine de faptele pastorilor vostrii?
Mie nu mi-a rusine de faptele pastorilor mei, din contra, pastorii mei sint exemple demne de urmat pentru mine! De cind exista documente istorice despre satul meu si pe care le-am putut cerceta, am vazut ca un paroh al comunei mele si-a donat toata averea mostenita de la parinti pentru a fi construita biserica in care eu am fost botezata, un alt paroh a fost ridicat de comunisti si a murit in Dobrogea, exilat, unul din episcopii deiecezei noastea a murit in inchisorile comuniste. Cum as putea vreodata sa am vreun gind de nepretuire fata de pastorii mei, care au lasat casa, masa, familie si toate pentru mintuirea mea, iar altii si-au dat chiar viata pentru mine?

Din sutele de mii de preoti ai Bisericii Catolice cu siguranta ca unii gresesc. Dar asta nu ma face sa-mi fie rusine, ci sa ma rog mai mult pentru preotii Bisericii noastre, care, si ei, sint incercati si ispititi de diavol.

Last edited by nutucutu; 25.05.2012 at 11:04:58.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29