Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.01.2010, 09:04:18
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Pe mine ma amuza Oreste, are un talent deosebit de a vorbi niste prostii mari cat el. Fie nu are habar despre ce vorbeste, fie amesteca ecumenist, asa, niste concepte ce nu-si au locul unele langa altele... Ce sa mai, omul e o caricatura.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.01.2010, 09:11:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Codul lui Oreste" este o emisiune ce ma dezamageste si imi mahneste nespus inima.
Am vazut'o doar de vreo 2-3 ori. Mereu acelasi duh bolnav.
Vad multa boala sufleteasca si inselare. Mai multa inselare ca acolo nu am vazut nicaieri.

Nu cred ca un crestin autentic il poate urmari si, mai mult, sa ii si placa ce vede.

Insa Dumnezeu masoara lucrurile fiecaruia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.01.2010, 09:41:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
despre "minunile" de la catolici, am o singura intrebare. de ce sunt atat de diferite de ale noastre? diferite ca manifestare, la asta ma refer. nu vreau sa ma arunc la afirmatii grele, am pus doar aceasta intrebare.
constat cu durere ca din nou se confunda dragostea fata de frati cu imbratisarea invataturilor diavolesti. intr-un secol in care nu mai exista dragoste, aparent acest cuvant este "pe toate gardurile". Sa ne pazeasca Dumnezeu si Maica Domului!
Nu cred totusi ca vrei sa zici ca invataturile catolice sunt diavolesti.
Poate vrei sa spui ca sunt unele care snt deviate de la invatatura ortodxa, dar de aici pana la a spune ca sunt diavolesti mi se pare ca facem un pas imens.

De ce sunt diferite minunile? Eu nu as pune ghilimele. Eu nu pot sa cred ca tot ce se intampla la catolici de atatea secole sunt numai 'fenomene'.

O parere personala: Cred ca explicatia pentru 'minunile diferite' este ca Duhul sufla unde vrea si ca se adapteaza la intelegerea credinciosilor. De accea, cand o minune se intampla la catolici, se intampla pe intelesul lor. De exemplu, la ei se pune mare accent pe patimile lui Hristos, mai mult decat pe inviere uneori se vede si in arta lor sacra. De aceea la ei apar oameni cu stigmate, iar la noi nu. Noi vedem crucea intotdeauna in relatia ei cu Invierea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.01.2010, 09:45:54
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

incerc sa ma abtin, fratilor. recunosc, sunt slab si la citirea unora din comentarii ma apuca dusmania. il las pe Danion Vasile sa vorbeasca:

http://www.danionvasile.ro/blog/2007...la-medjugorie/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.01.2010, 09:47:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sincretismul religios prezent in aceasta emisiune reprezinta un mare pericol, pentru ca foarte multe persoane considera ca lucrurile prezentate in emisune sunt "ca la carte". Din dorinta asta de a imprumuta din mai multe religii nu mai ajungi nicaieri.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.01.2010, 14:52:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu nu inteleg chestia asta cu minunile catolice
Dar ce,o fac catolicii? Minunea este sau nu este .
Cum adica sa te feresti sa vezi asemenea minuni ? Sa inchizi ochii, sau ce?
Odata ce se intampla un fenomen in afara legilor firii,este o minune,adica omul nu o poate creea sau explica.
Si o minune nu poate avea decat 2 surse :Dumnezeu sau diavolul,caci sunt singurii care pot 'stramuta' ordinea lumii pentru scurt timp
Chiar nu e vorba de cel ce recepteaza aici,ci de explicarea acelui fenomen,de la Fatima si din alte locatii.
Chiar putem presupune ca Dumnezeu l-a lasat pe diavol sa se joace cu soarele(au vazut 70000 de oameni) si apoi sa transmita niste mesaje ,dintre care unele s-au si adeverit,doar ca sa ii ameteasca si mai mult pe catolici,care si asa sunt rataciti
Bineinteles ,e si a 3 a varianta sa fie o minciuna toata intamplarea,dar aceasta varianta exista la fiecare minune.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.01.2010, 15:10:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

M-am uitat la cateva emisiuni. Cuvintele de acolo nu m-au miscat deloc. Ca ele sa ma miste, trebuie spalate si puse in pamant ca sa rodeasca. Pana atunci, se asemana unor bucati de muscata, rupte din ghiveci. Nu pot inflori decat daca sunt puse in pamant. Ori Oreste asta face, doar rupe din muscata si lasa ramurile in afara ghiveciului. El crede ca vor inflori, in realitate ele se usuca.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.01.2010, 15:25:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am urmarit si eu de cateva ori aceasta emisiune. De fiecare data mi-a lasat un gust amar. Nu am nimic cu Oreste, dar imi era mai simpatic cand facea emisiuni alaturi de Mircea Badea.

Indiferent de convingerile sale religioase, rolul de "guru", nu prea il prinde, dupa parerea mea.

Cu toate astea, emisiunea are audienta, semn ca exista destule persoane care sunt interesate de stiintele oculte si ezoterism.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.01.2010, 15:35:44
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si o minune nu poate avea decat 2 surse :Dumnezeu sau diavolul,caci sunt singurii care pot 'stramuta' ordinea lumii pentru scurt timp
bine spui.. dar nu e vorba numai de asta. e vorba de modul in care este inteleasa o minune. sfintii parinti nu au fondat nimic pe minuni fizice, palpabile pentru toata lumea (desi se intampla si acestea) ci pe minunea descoperirii lui Hristos, pe minunea rugaciunii, pe minunea pocaintei. problema nu este doar sursa minunilor de la fatima sau medjugorie, ci accentul mult prea mare pus pe o latura a credintei, uneori chiar uitand de intreg. si este vorba tocmai de acea latura de unde pot veni multe inselatorii, unde omul este cel mai vulnerabil. este un accent enorm pus pe fizic, pe ce se vede, tocmai dintr-o slabiciune a omului de a lega o relatie tainica cu Hristos. noi stim ca fizicul poate fi legat de duh, si poate merge in paralel cu acesta, dar la oamenii foarte sporiti in lupta duhovniceasca, nu la orice masa de credinciosi. unde in Vietile Sfintilor am citit noi de "aratari" care apar la intervale fixe de timp, unor oameni anume si numai lor, de parca Hristos sau Maica Domnului ne-ar face "programare" la minuni. Unde a disparut chiar si acea invatatura ortodoxa DE BAZA, conform careia pentru cei mai slabi in lupta, este mai bine sa respinga o aratare, chiar daca aceea vine de la Dumnezeu, caci Dumnezeu iarta aceasta.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.01.2010, 15:48:29
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

La ortodoxi sunt de acord ca nu ar fi necesare astfel de minuni,pentru ca minunea e in interiorul omului,calauzit de invatatura cea dreapta.
Dar poate la catolici, ei fiind mai slabi in sporirea duhovniceasca,ii si ajuta Dumnezeu mai mult ,dupa capacitatea lor,cu astfel de aratari 'fizice'.
Dar intrebarea nu era care e opinia Ortodoxiei despre minunile vazute,ci ,ce anume credeti ca a fost acolo ? Minune Dumnezeiasca,lucru dracesc ,sau minciuna omeneasca ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste? alexdu Generalitati 47 22.01.2013 10:22:31
Oreste Teodorescu Andrei B. Generalitati 33 28.07.2011 08:15:26
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Codul lui Da Vinci... anyyacory Despre Biserica Ortodoxa in general 99 09.07.2008 08:28:39