Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 14.12.2011, 13:45:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
De exemplu, ce prozelitism e acela al ortodocsilor din Sapinta care refuza sa le dea greco-catolicilor inapoi biserica? Daca greco-catolicii din Ardeal au fost constrinsi cu sabia cum spuneti, iata ca acesti greco-catolici au murit pentru credinta lor, in numar mare. Si iata ca dupa citeva sute de ani marturisesc aceiasi credinta.
Nu stiu daca ati inteles, ortodocsii aceia sunt fostii greco-catolici si urmasii lor, inainte toata comuna a fost greco-catolica. Asadar sunt 3000 de ortodocsi urmasi ai greco-catolicilor si 65 de pesoane care dupa 50 de ani au reinfiintat parohia unita de Sapanta, in 2002 (desi ortodocsii spun ca sunt 10 credinciosi, probabil acestia sunt mai practicanti). Acestia vor sa le ia biserica celorlalti, desi ei au o capela si au primit si teren de la primarie pentru construirea unei biserici (probabil intre timp s-a inceput constructia).
Credinciosii au devenit greco-catolici abia in 1790, dupa aproape un veac de rezistenta de la uniatie.
In plus, cele cateva familii cer si averea detinuta de fosta parohie, apropae 100 de hectare de padure si teren arabil, ceea ce e enorm. Eu vad doar o dorinta de imbogatire aici.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 14.12.2011, 14:01:12
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acestia vor sa le ia biserica celorlalti, desi ei au o capela si au primit si teren de la primarie pentru construirea unei biserici (probabil intre timp s-a inceput constructia). Eu vad doar o dorinta de imbogatire aici.
Dumneavoastră refuzați să pricepeți că biserica este proprietatea parohiei, ca persoană juridică, și nu a unui număr oarecare de credincioși.

De altfel v-am explicat suficient de clar încât să priceapă orice persoană de bună credință că BOR nu dă doi lei găuriți pe numărul credincioșilor, (evident, cu excepția situațiilor când îi convine, la nivel declarativ, pentru a-și justifica complicitatea în formă continuată la furt) și că, în conformitate cu propriile regulamente, indiferent câți credincioși, chiar dacă ar fi să fie toți, s-ar converti la altă Biserică, BOR nu le va da nicio cărămidă din biserică, ci aceasta va trece în proprietatea episcopiei.

Vă mai spun o dată:

CONFORM CU STATUTUL BOR; NUMĂRUL DE CREDINCIOȘI NU CONTEAZĂ ! DACĂ TOȚI CREDINCIOȘII UNEI PAROHII AR TRECE LA BRU, N-AR AVEA DREPTUL SĂ ÎȘI IA CU EI BISERICA !!!

Last edited by Erethorn; 14.12.2011 at 14:03:20.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 14.12.2011, 14:39:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si totusi nu pot sa nu-mi pun intrebarea:considerind ca sinteti singurii care nu sinteti orbi,asa cum sustineti, cum de nu v-ati straduit deloc sa-i luminati pe ceilalti?
"deloc" zice propaganda catolica.
Misionari ortodocsi sunt in toata lumea, ca nu e in nu stiu ce sat din jungla amazoniana unde a ajuns un catolic sau un adventist deja, asta nu inseamna ca nu sunt.

Dar asa cum n-a ajuns cateva mii de ani timp in care au avut parte de nu stiu ce religie idolatra sau mai nou adventista/catolica, cred ca nu e o problema daca mai intarzie nitel pana ajunge si dreapta credinta.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 14.12.2011, 14:50:41
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"deloc" zice propaganda catolica.
1.Misionari ortodocsi sunt in toata lumea, ca nu e in nu stiu ce sat din jungla amazoniana unde a ajuns un catolic sau un adventist deja, asta nu inseamna ca nu sunt.

2.Dar asa cum n-a ajuns cateva mii de ani timp in care au avut parte de nu stiu ce religie idolatra sau mai nou adventista/catolica, cred ca nu e o problema daca mai intarzie nitel pana ajunge si dreapta credinta.
1.Atunci nu reusesc sa lumineze prea mult; din pacate.
2.Nu e o problema ca mai intirzie nitel???!!! Sint 2000 ani de cind DOmnul nostru ne-a rugat sa facem ceva pentru raspindirea Imparatiei Lui pe pamint.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 14.12.2011, 14:50:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
CONFORM CU STATUTUL BOR; NUMĂRUL DE CREDINCIOȘI NU CONTEAZĂ ! DACĂ TOȚI CREDINCIOȘII UNEI PAROHII AR TRECE LA BRU, N-AR AVEA DREPTUL SĂ ÎȘI IA CU EI BISERICA !!!
N-ar avea, dpdv legal, dar ca si bun simt..e altceva.
Sau..poti sa vii cu un caz in care un sat intreg, sa treaca la BRU si BOR sa le ia biserica, atunci poti sa comentezi.

Dar se pare ca nu poti vorbi in termen de bun simt cu greco-catolicii, ceea ce spune multe si despre ei cat si despre adevarata fatza a catolicismului.

Last edited by AlinB; 14.12.2011 at 14:53:08.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 14.12.2011, 14:52:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1.Atunci nu reusesc sa lumineze prea mult; din pacate.
Parerea ta. Venind din partea unui catolic, nici nu ne miram de lipsa de obiectivitate.

Citat:
2.Nu e o problema ca mai intirzie nitel???!!! Sint 2000 ani de cind DOmnul nostru ne-a rugat sa facem ceva pentru raspindirea Imparatiei Lui pe pamint.
Si te asigur ca se face. Ca nu se face dupa capul sau mofturile tale, e altceva.
Si nu includem aici deviatiile cu prentetii de Biserica a lui Hristos.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 14.12.2011, 15:00:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
No, ați dat cu bățu-n baltă și nu știți cum s-o dregeți. Ați crezut că mă refer la greco-catolici.

Vă spun eu cum: recunoașteți bărbătește.
Mă leși cu tertipurile astea avocațești...!? Știi tu bine la ce m-am referit!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #338  
Vechi 14.12.2011, 18:00:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Se pare ca desi am scris de vreo zece ori nu am explicat destul de clar si pentru dl. Erethorn, ca intotdeauna.
Sper ca toti ceilalti au inteles care era legea pana in anul 2007. Covertirile nu aveau treaba cu statul unui cult, erau reglementate de lege. Aceasta spunea ca intr-o localitate daca jumatate plus unul trece la un alt cult ia si lacasul de cult, in cazul cand sunt peste 10% se acorda acel procent de despagubiri din patrimoniu. Asta era legea pana in 2007.
Era o lege justa, desi data in 1948 de comunisti, aceasta de fapt s-a intamplat intotdeauna in istorie, aceasta era mai exacta.
Iata cum suna legea anterioara in privinta aceasta, data in 1943: „Comunitățile bisericești locale își pierd dreptul lor de proprietate și posesiune asupra bunurilor respective când majoritatea credincioșilor lor a trecut la comunitatea locală a altui cult. În acest caz bunurile trec de drept în patrimoniul comunității bisericești locale a majorității credincioșilor cultului părăsit, fără nici o despăgubire".
Concordatul intre Statul roman si Vatican din 1929 spune ca " în cazul în care Parohia ar dispare canonicește și legal, fostul patron, dacă acesta este Statul sau o instituție de Stat, va putea dispune liber de aceste bunuri."

Asadar, pana in 2007 s-a aplicat legea din 1948. Cu privire la patrimoniul BRU statul a dat o lege in 1990 care spunea ca se va stabili in urma discutiilor intre cele doua culte, tinand cont de dorinta comunitatilor locale (cam acelasi lucru ca legea din 1948, doar mai evaziv).
Abia in legea din 2007 se spune ca in cazul neajungerii al intelegere se poate recurge la justitie.
Asadar toate procesele de pana in 2007 au fost impotriva legilor. Atata inceperea lor, cat mai ales deciziile favorabile in cazurile in care greco-catolici nu erau majoritari.
Legea din 2007 abroga legea cultelor din 1948 (abia acum) si spune ca se aplica ce e stabilit in statutul cultului si ca numarul convertitilor nu conteaza (sau asa ceva). Aceasta specificare a fost introdusa special pentru BRU ca urmare a presiunilor facute de SUA su UE datorita plangerilor BRU.

Si ce vedem? BRU si conducerea ei sunt tot nemultumiti si se plang in continuare. De fapt ar fi multumiti probabil doar daca statul roman ar da o lege prin care fostii greco-catolici si urmasii lor ar fi obligati sa se intoarca in BRU (iar ortodocsii din Romania sa sufere privatiuni pana cand vor adera la BRU). Nemultumirea cea mare e de fapt ca nu mai exista imperiul habsburgic, care ii ajuta la nevoie cand ortodocsii nu erau ascultatori.

P.S. In cazul convertirilor de pana acum la neoprotestanti nu cred ca au fost situatii cand cel putin 10% dintr-o localitate sa treaca la acel cult, iar de majortiate nici vorba.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 14.12.2011, 18:19:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Experimentul cu apa sfintita s-a facut, la nivel oficial, nu de amatori.
Rezultatul a fost cel spus dinainte de voiedodul Mihai Viteazu: catolicii nu au har si Sfinte Taine.
Citez pe domnitor: "Voi nu sinteti marturisitori ai dreptei credinte, caci nu aveti harul Sfintului Duh in biserica voastra. Noi insa, fiind dreptcredinciosi, avem puterea cea adevarata a harului Sfintului Duh, pe care si cu fapta sintem gata intotdeauna s-o aratam, cu ajutorul lui Dumnezeu".
La sfarsit: "s-au inspaimintat toti latinii si au strigat cu uimire: "Adevarata este credinta greceasca pe care o tine domnitorul. Sa-si zideasca, deci, biserica in orasul nostru, caci, fiindca nu i-am ingaduit, Dumnezeu s-a miniat pe noi si ne-a imputit apa".
Asadar acesta e adevarul experiment, sunt gata sa vorbesc cu preoti ortodocsi daca doresc sa il repete avand de partea cealalta preoti catolici. Desi e mai mult pentru ortodocsi, ca sa se convinga de credinta lor, pentru ca cine nu crede in minunea Luminii de la Ierusalim sau alte sute de minuni ortodoxe nu are cum sa creada altceva. Nici Iisus nu i-a putut convinge pe evrei cu toate minunile facute.

Pe de alta parte cine vrea poate sa faca si celalalt experiment, Lore s-a oferit.
Totusi, preotii catolici vor accepta sa faca aghiasma si fara sare? Iata ce spuen chiar episcopul romano-catolic: http://www.informatia-zilei.ro/sm/re...-din-biserici/
"Episcopul Eugen Schonberger.
In bisericile romano-catolice, se binecuvanteaza si sarea, dupa cum a mentionat Episcopul. Initial, se sfinteste sarea, apoi apa, dupa care ele se amesteca, acesta fiind motivul pentru care apa sfintita are un gust sarat. Este un ritual simbolic, pentru asigurarea prosperitatii si a bogatiei."
Noi folosim sarea in apa ca si conservant.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 14.12.2011, 18:22:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Numeroase. V-aș face o listă, dacă dezvoltarea în această direcție nu ar fi cu totul off-topic. Un prim prilej de meditație care merită dezvoltat pe alte topicuri: doctrina asupra Energiilor Necreate.
Dimpotriva, Vaarlam a venit cu o inovatie si idee noua, contestand energiile necreate. la fel cum s-a intamplat in cazul tuturor inovatiilor gen arianism si altele. Invatatura Bisericii a fost dintotdeauna astfel, sarbatoarea Schimbarea la Fata exact la asta se refera.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56