Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 03.04.2010, 14:21:33
mm mm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 3
Smile mi se pare o prostie

1. Sunt atatea fete/femei singure, care-si vad de treaba, incat chiar nu inteleg de ce un barbat ar lua de nevasta o (fosta) desfranata. Nu invocati chestia cu iubirea aproapelui, "indiferent de cat e de murdar" etc. Asta e dragoste fata de oameni in general, adica nimeni nu trebuie sa urasca pe nimeni, indiferent de ceea ce face. Dar de aici si pana la a construi o viata alaturi de o (fosta) desfranata e cale lunga.
2. Desfranarea, dupa parerea mea, e de doua feluri, ambele incalificabil de grave. Prostitutia - amorul pe bani - practicata din comoditate (e cea mai simpla cale de a face bani multi, de ce sa mearga sa aiba grijaj de un batran, de un copil, de ce sa spele pe jos, mai bine recurg la smecherii din astea) si al doilea tip este desfranarea de viciu. Acele femei care se dau multora, tuturor, nu pentru bani sau favoruri, ci pur si simplu pentru ca au in ele o pofta nestapanita.
Ambele sunt de evitat, in opinia mea, de femeie. Barbatii gandesc altfel si cad mai usor in diverse capcane, deci s-ar putea sa ma contrazica. Imi permit la final o mica gluma, spusa de un vechi prieten: "Sigur ca am mancat si eu din acea prajitura buna, dar am mancat la cofetarie, nu am luat-o acasa".
Reply With Quote
  #302  
Vechi 03.04.2010, 21:41:16
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Insa ceea ce m-a surprins putin la postul tau e ceea ce ai spus de baieti, ca baietii vor cat mai multe fete si cuminti dar nu le merita. Cred ca gresesti aici; nu toti baietii sunt dinozauri sexuali si chiar daca ar fi, nu ar avea ei vina completa pentru asta! Eu cred ca sunt si baieti de treaba (asa ca mine ) pe care sunt multe fete sa nu ii merite.
fara suparare,nu te acuz,e posibil sa ai dreptate in legatura ca nu toti sunt la fel sau ca tu nu esti,dar toti zic asa,,nu toti sunt la fel,eu nu sunt ca ei" si pana la urma sunt la egalitate cu ceilalti,toti cei pe care i-am intalnit eu pana acum(nu am fost cu ei dar vorbesc cu ei ca si colegi,ca si amici)toti au dovedit ceea ce am zis eu,din moment ce eu nu am inatalnit pe cineva diferit nu am cum sa cred ca ar exista exceptii

eu niciodata nu m-asi marita cu un baiat care a avut mai multe inaintea mea

Last edited by luminita-; 03.04.2010 at 22:22:43.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 04.04.2010, 09:26:44
Gabriela4ever Gabriela4ever is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Locație: Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Exclamation Ai dubii???

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Eu nu m-am casatorit cu o desfranata insa m-am casatorit cu o fosta desfranata care a renuntat pentru totdeauna la trecutul ei.
Pe langa faptul ca este frumoasa si desteapta este si o sensibila si o delicata si o persoana deosebit de sufletista.
Noaptea nuntii a fost prima noastra noapte petrecuta impreuna si pot spune ca a fost cea mai frumoasa noapte din viata mea . Acum mi-a nascut o fetita si daca ar fi sa o iau de la capat as face-o cu siguranta.
Pentru ca este o dulce i-am cumparat de ziua ei onomastica un inel si de ziua de nastere ii voi lua si un lantisor. Si ea a facut destule lucruri frumoase pentru mine.
M-a frapat faptul ca stie exact cam cum mi-as dori eu sa fie si incearca sa fie asa, adica sa fie pe placul meu insa in relitate am descoperit ca nevointa ei este mult mai mare. Cand spun asta ma refer la rugaciune, post, milostenie etc.
Credeti ca am pierdut ceva ca nu m-am casatorit cu o virgina?
Sper ca nu ai vreun dubiu in legatura cu alegerea ta, indiferent de ce ti-ar spune altii...O virgina este o persoana care nu-si cunoaste sexualitatea si comportamentul ulterior, ti s-a dat si un exemplu mai sus...Eu cred ca te-ai casatorit cu o fata buna si ca oricat ai cauta nu mai gasesti alta ca ea. Sper sa o meriti si sa nu o tratezi niciodata ca pe o fosta desfranata, ci ca pe sotia ta pe care o iubesti, o respecti, o apreciezi si care ti-a dat si un copil....Nu e cazul sa tanjesti dupa virgine. Oricum virgina esti doar o data....caracterul si valoarea unei femei nu stau in virginitate. Eu cred ca ai avut mare noroc sa o intalnesti, ea la fel cu tine. Sper sa pastrati ceea ce aveti si asa cum se straduieste ea sa fie cum vrei tu, asa sa faci si tu! Pentru ca daca tu ai fost virgin iar ea o fosta desfranata, nu inseamna ca ii esti superior....Sper ca nu crezi asta!!!
De asemenea...s-ar putea sa fii luat peste picior de "lupii moralisti", dar am vazut ca nu prea s-au bagat. Sa nu bagi in seama daca ti se intampla. Fiecare are drama lui, povestea lui si multi incearca sa para cu totul altceva decat sunt...
Reply With Quote
  #304  
Vechi 05.04.2010, 12:11:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Lumea in care traim

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cine s-ar casatori cu o desfranata ?
Uite cine:

Stateam de vorba cu preotul din parohia mea si la un moment dat mi-a dat un exemplu de cat de dificila este misiunea de duhovnic. Ce urmeaza sa spun nu este banc luat de pe Internet.

Vine intr-o zi la el un cuplu pentru spovedania dinainte de casatorie. El e politist si ea prostituata. S-au cunoscut la strada, s-au placut, s-au hotarat sa faca nunta.

Dupa ce au marturisit toate acestea, ei i-au spus preotului ca se castiga bine din meseria asta, asa ca au hotarat ca ea sa presteze in continuare in specializarea aleasa.

Inca o data: el politist, ea prostituata.

Imaginati-va ca sunteti in locul preotului respectiv, care trebuie teoretic sa-i dezlege de pacate pentru taina casatoriei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 06.04.2010, 10:24:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Uite cine:

Stateam de vorba cu preotul din parohia mea si la un moment dat mi-a dat un exemplu de cat de dificila este misiunea de duhovnic. Ce urmeaza sa spun nu este banc luat de pe Internet.

Vine intr-o zi la el un cuplu pentru spovedania dinainte de casatorie. El e politist si ea prostituata. S-au cunoscut la strada, s-au placut, s-au hotarat sa faca nunta.

Dupa ce au marturisit toate acestea, ei i-au spus preotului ca se castiga bine din meseria asta, asa ca au hotarat ca ea sa presteze in continuare in specializarea aleasa.

Inca o data: el politist, ea prostituata.

Imaginati-va ca sunteti in locul preotului respectiv, care trebuie teoretic sa-i dezlege de pacate pentru taina casatoriei.
Aici este altceva...este trist ca femeia respectiva alege sa practice in continuare asa ceva,iar barbatul,de dragul banilor o lasa.
Din punctul meu de vedere aceasta nu este iubire,ci eventual patima amestecata cu multe alte lucruri urate.
Banuiesc ca preotul nu ar avea cum sa le dea binecuvantare,pana nu fac un canon si pana ei nu renunta al acest gand si practica.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #306  
Vechi 06.04.2010, 10:27:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mm Vezi mesajul
1. Sunt atatea fete/femei singure, care-si vad de treaba, incat chiar nu inteleg de ce un barbat ar lua de nevasta o (fosta) desfranata. Nu invocati chestia cu iubirea aproapelui, "indiferent de cat e de murdar" etc. Asta e dragoste fata de oameni in general, adica nimeni nu trebuie sa urasca pe nimeni, indiferent de ceea ce face. Dar de aici si pana la a construi o viata alaturi de o (fosta) desfranata e cale lunga.
2. Desfranarea, dupa parerea mea, e de doua feluri, ambele incalificabil de grave. Prostitutia - amorul pe bani - practicata din comoditate (e cea mai simpla cale de a face bani multi, de ce sa mearga sa aiba grijaj de un batran, de un copil, de ce sa spele pe jos, mai bine recurg la smecherii din astea) si al doilea tip este desfranarea de viciu. Acele femei care se dau multora, tuturor, nu pentru bani sau favoruri, ci pur si simplu pentru ca au in ele o pofta nestapanita.
Ambele sunt de evitat, in opinia mea, de femeie. Barbatii gandesc altfel si cad mai usor in diverse capcane, deci s-ar putea sa ma contrazica. Imi permit la final o mica gluma, spusa de un vechi prieten: "Sigur ca am mancat si eu din acea prajitura buna, dar am mancat la cofetarie, nu am luat-o acasa".
Maria Magdalena a fost o desfranata care apoi a ajuns o sfanta.Oare Iisus Hristos,Cel caruia spuneti ca vreti sa ii urmati,a alungat-o?Oare nu a primit parerea ei de rau si lacrimile cu bratele deschise?Daca Fiul lui Dumnezeu a facut asta,noi de ce am avea trufia sa damnam si sa alungam dintre noi astfel de persoane?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #307  
Vechi 06.04.2010, 10:30:59
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
eu niciodata nu m-asi marita cu un baiat care a avut mai multe inaintea mea
Ma faci sa zambesc...oare crezi ca faptul ca un baiat este virgin iti ofera vreo garantie?
Daca dupa cativa ani,neavand experienta necesara va fi extrem de curios sa vada cum e si pe alte pajisti frumos colorate?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #308  
Vechi 06.04.2010, 11:49:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce urmeaza sa spun nu este banc luat de pe Internet. Vine intr-o zi la el un cuplu pentru spovedania dinainte de casatorie. El e politist si ea prostituata. S-au cunoscut la strada, s-au placut, s-au hotarat sa faca nunta. Dupa ce au marturisit toate acestea, ei i-au spus preotului ca se castiga bine din meseria asta, asa ca au hotarat ca ea sa presteze in continuare in specializarea aleasa.
Pe scurt, eu nu le'as da binecuvantare.
Daca s'ar iubi cu adevarat, ei nu ar putea pune asemenea conditii, iar daca nu se iubesc, ce sa caute la Sfanta Taina a Cununiei ?!

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Aici este altceva...este trist ca femeia respectiva alege sa practice in continuare asa ceva,iar barbatul,de dragul banilor o lasa. Din punctul meu de vedere aceasta nu este iubire,ci eventual patima amestecata cu multe alte lucruri urate.
Asa este. Nu am mai auzit nici eu pana acum asa ceva.
Cu Nunta nu ne jucam, nici nu "iesim la o plimbare". Este nevoie de o iubire cat mai matura, din partea amandorura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #309  
Vechi 06.04.2010, 12:08:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Uite cine:

Stateam de vorba cu preotul din parohia mea si la un moment dat mi-a dat un exemplu de cat de dificila este misiunea de duhovnic. Ce urmeaza sa spun nu este banc luat de pe Internet.

Vine intr-o zi la el un cuplu pentru spovedania dinainte de casatorie. El e politist si ea prostituata. S-au cunoscut la strada, s-au placut, s-au hotarat sa faca nunta.

Dupa ce au marturisit toate acestea, ei i-au spus preotului ca se castiga bine din meseria asta, asa ca au hotarat ca ea sa presteze in continuare in specializarea aleasa.

Inca o data: el politist, ea prostituata.

Imaginati-va ca sunteti in locul preotului respectiv, care trebuie teoretic sa-i dezlege de pacate pentru taina casatoriei.
Eu nu vad unde este dilema. Preotul are dreptul, daca nu si obligatia, sa nu dea dezlegare si iertare daca nu vede cainta si dorinta de indreptare, cea ce nu e cazul mai sus. Preotul nu trebuie sa ii dezlege. Apoi in cazul de mai sus nunta ar fi o bataie de joc la adresa Sf Duh, plus motiv de scandal si exemplu prost in societate.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #310  
Vechi 06.04.2010, 13:09:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ma faci sa zambesc...oare crezi ca faptul ca un baiat este virgin iti ofera vreo garantie?
Daca dupa cativa ani,neavand experienta necesara va fi extrem de curios sa vada cum e si pe alte pajisti frumos colorate?
Sustii cumva experienta vasta inainte de casatorie, in baza careia instant dupa ce te casatoresti, inchei capitolul "curiozitati"??

Nu sunt de acord, indiferent de motivul pentru care nu poti sa iubesti o persoana in vederea casatoriei, sau a unei relatii de durata...ai plecat pe drumul tau, ca e desfranare, patima jocurilor de noroc, consumul dulciurilor in exces....sau croiul pantalonilor, pur si simplu asa e normal sa stea lucrurile...dragostea pentru aproapele nu e acelasi lucru cu sentimentul ca vei trai toata viata cu o persoana, asa cum e ea in totalitatea ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05