Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Desene animate PRO SAU CONTRA?
PRO 7 46,67%
CONTRA 8 53,33%
Votători: 15. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.06.2012, 18:08:18
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Desene animate pro sau contra?

Ce parere aveti despre desenele animate? Eu am 2 copilasi si ii mai las sa se uite, dar fffff rar. M-am uitat din greseala pe cartoon network m-am ingrozit..... fff multa violenta. Pe ai mei ii las sa se uite doar pe Minimax si nu orice desen, mai intai ma asigur ca nu sunt violente, as vrea sa renunt la ele, dar nu e asa usor
stati calmi, pe langa ce chestii aveam la tv cand eram mic( daca tine minte cineva faza cu mumia din courage, the cowardly dog), va dati seama ca ce e in ziua de azi e ok, si ca daca ar fii sa ne luam dupa toti parintii speriati dupa mesaje subliminate, eu probabil ar fii trebuit sa fiu criminal in serie pana acum. In orice caz, mie discursul cu ''vai cat de multa violenta in desenele animate'' mi se pare ca e si folosita economic de diversi sa vanda desene ''nonviolente'' si ''educative'' despre care unele mi se pare ca insulta inteligenta odraslelor. daca tot vine se pare ca programele sunt prea violente, recomand DVD-uri animate(cred ca un pic prea mic pt Cleopa), dar sa fie de calitate.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.06.2012, 21:04:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Eu le citesc copiilor povesti spuse de Pr Cleopa de ex: ”Povestiri si rugaciuni pentru copii” si ”Povestiri pentru copii”, sunt mai multe volume, foarte interesante.

Exemplu de povestiri:
-Mare-i Dumnezeu
-Valoarea credintei
-Sf Marcu
-O minune cu Sf Cruce
-Amintiri din viata Pr Cleopa
-Sfantul Alexie carbunarul
etc.....

Conteaza f mult si varsta copiilor, eu mai cenzurez putin cand se vorbeste de cel rau.
noi am cam epuizat cartile ortodoxe ptr copii...in definitiv anul are 365 de zile, asadar 365 de povesti....
avem toata seria pr cleopa+cartea lui Danion+ 12 printese si imparatese+cartea pr nicula"Calutul lui Dumnezeu"...nici nu le mai stiu numele+plus evanghelia ptr copii.

Dar sloganul pe asta o stim ,ne-ai spus-o deja... incep sa il aud tot mai des.

revenind la desene, cu putin discernamant gasim si acolo desene frumoase si bune.Trebuie doar sa il punem pe unchiul google la treaba.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2012, 21:21:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
noi am cam epuizat cartile ortodoxe ptr copii...in definitiv anul are 365 de zile, asadar 365 de povesti....
avem toata seria pr cleopa+cartea lui Danion+ 12 printese si imparatese+cartea pr nicula"Calutul lui Dumnezeu"...nici nu le mai stiu numele+plus evanghelia ptr copii.

Dar sloganul pe asta o stim ,ne-ai spus-o deja... incep sa il aud tot mai des.

revenind la desene, cu putin discernamant gasim si acolo desene frumoase si bune.Trebuie doar sa il punem pe unchiul google la treaba.
Lore, pe vremea mea nu erau povestile parintelui Cleopa, ci cele ale lui Andersen, ale lui Creanga, povestile populare din diferite tari, basmele, legendele din Olimp, pataniile lui Pacala...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.06.2012, 21:28:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Lore, pe vremea mea nu erau povestile parintelui Cleopa, ci cele ale lui Andersen, ale lui Creanga, povestile populare din diferite tari, basmele, legendele din Olimp, pataniile lui Pacala...
asta am vrut sa zic si eu; ca micutului ii poti citi si povestile ortodoxe, cat si celellate ptr copii din literatura universala, fara sa-i dauneze. In schimb gasim in aceeasi literatura si povesti foarte daunatoare...aici intervine selectia noastra ca parinte.
Eu am crescut cu cartea in mana...Doamne cat imi placea sa citesc. dar e adevarat ca eram mai mare decat sunt copii mei acum, eram deja la scoala.Poate c de la o anumita varsta percepi altfel aceste povesti. Cand copilul e mic, e f bine sa fi atent ce ii citesti.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.06.2012, 21:36:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si pentru ca azi e ziua copilului, iata ceva frumos pentru toti micutii sau mai putin micuti:

Cei trei purcelusi (melomani) - http://www.youtube.com/watch?v=LJ6lCPXtiNY

http://video.google.com/videoplay?do...99453361349673 - Veronica
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2012, 21:50:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Va multumesc mult, acum am motive suficiente cat sa nu imi mai las copii la desene
Sper ca i-ati lasat acuma la Pisicile aristocrate (Antena1)
oldies but goldies :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.03.2015, 12:13:12
mira14 mira14 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2015
Mesaje: 1
Implicit

Simply_me Guest, eu, una cred ca confunzi anime-le cu desenele animate de pe cartoon network care inafara de Inazuma Eleven nu are nici un anime, asa ca te rog frumos sa nu le confunzi.
Intr-o masura ai dreptate, sunt multe desene violente, dar violenta o vezi peste tot si este de diverse,cum nu toate emisiunile pe care poate le vezi zilnic sunt nocive si violente asa nici animatiile nu sunt toate la fel. Daca vrei sa invete ceva copilul tau din anime am gasit cateva care nu au violenta in ele cum ar fi 'Kilari" ete despre o fata care vrea sa ajunga vedeta si obstacolele pe care le strabate pentru a ajunge unde si-a propus si mai este acel anime de pe CN in care este vorba despre munca de echipa, prietenie si faptul ca oricat de greu ti s-ar parea ceva daca te straduiesti destul poti sa o faci, cel putin asta am inteles eu din acele anime
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.03.2015, 10:59:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mira14 Vezi mesajul
Simply_me Guest, eu, una cred ca confunzi anime-le cu desenele animate de pe cartoon network care inafara de Inazuma Eleven nu are nici un anime, asa ca te rog frumos sa nu le confunzi.
Intr-o masura ai dreptate, sunt multe desene violente, dar violenta o vezi peste tot si este de diverse,cum nu toate emisiunile pe care poate le vezi zilnic sunt nocive si violente asa nici animatiile nu sunt toate la fel. Daca vrei sa invete ceva copilul tau din anime am gasit cateva care nu au violenta in ele cum ar fi 'Kilari" ete despre o fata care vrea sa ajunga vedeta si obstacolele pe care le strabate pentru a ajunge unde si-a propus si mai este acel anime de pe CN in care este vorba despre munca de echipa, prietenie si faptul ca oricat de greu ti s-ar parea ceva daca te straduiesti destul poti sa o faci, cel putin asta am inteles eu din acele anime
Nu e vorba doar de continut, ci si de tehnica in sine. Citeste despre efectele televiziunii si a calculatorului asupra creirului si a comportamentului uman. In SUA Academia Medicilor Pediatri recomanda ca un copil sub 2 ani sa nu vada ecranul, iar de la 2 ani in sus f.putin timp. Nici cel care a inventat Apple-ul nu isi lasa copiii toata ziua la calculator si la tv, nu au calculator in camera. Nu ti se pare interesant?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.03.2015, 12:37:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu zice nimeni sa ii uiti in fata televizorului, dar nici sa le pui niste interdictii majore nu este ok.

Eu stiu o fetita, care am vazut-o in fata televizorului inca de la 2 ani.
Sorbea reclamele din priviri. Mi s-a parut nitelus "uitata" in fata televizorului si ziceam ca nu e ok.
Acum are cca. 6 ani si e un copil f. istet in toate cele, nu mi se pare nicidecum retardat.

Stiu si cazul opus, in care parintii nu lasa copii chiar deloc la tv, le-am dat o data un desen animat, il sorbeau din priviri, mi-a dat de inteles discret, ca ar mai vrea unul dar sa nu vada mama..

E drept, iarasi, mama se ocupa f. mult de ei, dar cu o mana de fier, au invatat sa citeasca de la varste prescolare (mama zice ca de la 3 ani dar am retineri sa cred asta) sunt inteligenti dar nu poti sa spui ca nu au si o trauma din dauza asta.

Fetita mai mica cel putin, recunosc ca a inceput sa acorde mai multa autoritate mediului social de la scoala decat ceea ce i se spune acasa, cel putin in anumite privinte, poate minore dar e un semn ca totusi in relatia parinti-copii, ceva nu functioneaza cum trebuie.

Intr-adevar, sa-i lasi la tv cu telecomanda in mana nu e o alegere fericita, dar o selectie de desene animate de calitate poti sa le faci si sa le pui tu pe calculator/mediaplayer chiar si o data pe zi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.03.2015, 13:03:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

de acord cu AlinB in asta.

Eu practic, la ce am citit pe-aici trebuie sa fiu cine stie ce criminal in serie sau ceva de genu, la cate desene si cate tipuri de desene am vazut la viata mea. E drept, nu aveam rabdare sa ma uit mult, ca ieseam afara, dar am vazut si desene violente destule si nu m-au afectat negativ chiar deloc; ba chiar din contra. niciodata nu mi-a placut violenta. Dar dupa un timp, daca imi erau interzise anumite desene, tot faceam cumva sa le vad, fie cand erau ai mei plecati la munca si se regaseau in grila de programe la orele alea fie la alti prieteni.
Interdictiile ferme fara explicatii nu-s bune; in schimb vorbitul cu copilul/copiii pe marginea a ceea ce vad (fie si desene violente) ajuta mult, zic eu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desene animate Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 29 20.02.2024 17:40:10
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Caut o Biblie pentru copii cu multe desene anika12 Stiri, actualitati, anunturi 11 01.08.2010 00:24:06
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23