Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.11.2011, 09:50:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stiu,cunosc"posibilitatile"romanilor.
Nu au bani pt ca nu au scos de la bancomat sau nu au schimbat valuta in ziua respectiva...sau tocmai au platit marmura la vila...
Nu numai ca nu fac nimic pt un animal de pe strada,dar nu fac nimic nici pt oameni de pe strada sau mai grav pt propiile rude!!!

Cred ca va este f usor sa va dati cu parerea despre oameni pe care nu-i cunoasteti,nu i-ati intalnit niciodata si nu stiti cu ce se ocupa;ca si in cazul meu!Pe acest forum,am avut parte de cele mai nazdravane presupuneri si supozitii...acum ceva luni,un distins domn ma ocara pt ca sunt o tradatoare,mi-am tradat natia si m-am casatorit cu un arab=asta deoarece idul meu este "Yasmina"!!!!
Stimată doamnă/domnișoară, eu n-am făcut nici o apreciere asupra ocupației Dvs. Eu am spus că e ușor să te dai iubitor de animale indignat de soarta lor crudă dintr-un loc unde ele (animalele) sunt văzute la zoo.
DVS m-ați acuzat că spun povești, eu v-am spus că vorbesc din proprie experiență. DVS m-ați sfătuit să-mi feresc copiii de oameni, eu am spus, LA SUBIECT, că am inima strânsă zi de zi de când îmi pleacă fetele și până se întorc de la școală/liceu gândindu-mă la haitele de câini printre care sunt obligate să treacă.
Nu vă mai dați lovită nu știu unde, că-n nici un caz nu sunt eu cel care a lovit.
Feriți-vă de generalizări periculoase, în special DVS, s-ar putea chiar să începeți să le credeți!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.11.2011, 09:57:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Erethorn: E o diferență între porc și câine, între animalul de consum și cel de companie. Nu de natură, e adevărat; și unul, și celălalt, sunt animale. Dar cu porcul sau cu găina n-ai o relație; cel puțin, nu cu cele pe care le cumperi gata tăiate și ambalate.
Dar câinele se uită în ochii tăi ca să înțeleagă ce vrei de la el, cum te poate sluji și asta te face să te simți mai vinovat când îl omori.

Problema câinilor vagabonzi s-ar putea să nu se rezolve nici prin omorârea lor, atâta timp cât nu se merge la cauze, la sursa proliferării lor în stradă. Iar asta o reprezintă posesorii de animale iresponsabili, care își lasă câinii să se înmulțească la întâmplare, după care abandonează puii pe străzi, prin parcuri, pentru că le e milă să-i omoare.
Până la urmă, mai devreme sau mai târziu, tot la a-i omorî se ajunge. Dar cred că e mai bine să se facă asta atunci când încă n-au făcut ochi sau, și mai bine, să se castreze; mai ales când e vorba de câini comuni, ai căror pui nu se pot vinde.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.11.2011, 10:01:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stiu,cunosc"posibilitatile"romanilor.
Nu au bani pt ca nu au scos de la bancomat sau nu au schimbat valuta in ziua respectiva...sau tocmai au platit marmura la vila...
Nu numai ca nu fac nimic pt un animal de pe strada,dar nu fac nimic nici pt oameni de pe strada sau mai grav pt propiile rude!!!

Cred ca va este f usor sa va dati cu parerea despre oameni pe care nu-i cunoasteti,nu i-ati intalnit niciodata si nu stiti cu ce se ocupa;ca si in cazul meu!Pe acest forum,am avut parte de cele mai nazdravane presupuneri si supozitii...acum ceva luni,un distins domn ma ocara pt ca sunt o tradatoare,mi-am tradat natia si m-am casatorit cu un arab=asta deoarece idul meu este "Yasmina"!!!!
Deci, dupa capul tau, daca esti de acord cu eutanasierea cainilor, trebuie sa fii un bogatan cu vila placata cu marmura, contul doldora de valuta, si care nu ii pasa nici de propriile rude.

Mai sa fie, oare de ce "iubirea" asta de animale da deviatii asa grave?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.11.2011, 10:07:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În ce privește pe oamenii care mănâncă fleică și cotlet cu mare poftă, care sar de un metru în sus dacă a apărut un șoricel în casă, care nu se sfiesc să strivească un gândac sau un păianjen, dar pe de altă parte țipă ca din gură de șarpe "Criminalilor !" când cineva vrea să eutanasieze un animal sălbatic și agresiv care își face veacul prin oraș, acestora le spun, din tot sufletul:

IPOCRIȚILOR !!!
Draga domnule,apoi nu ati nimerit-o!
In casa mea si in curte,de ani buni de zile nu moare nici o insecta!Cine se avanta totusi,este capturat si aruncat afara.Am luptat cu familia si pt instalarea cutiilor cu otrava pt rozatoare.
Nu cumpar brad de Craciun si nici flori taiate,conserv apa planificand consumul ei,reciclez materialele,am masina hibrid dar si bicicleta,nu printez prostii pt a salva hartia si exemplele continua.

Sa sar in sus de la un soricel ati spus?Poate..sa sar in sus de bucurie ca este un scump si are o fata foarte haioasa!
Pana la urma am gasit dispozitive pt insecte si pt rozatoare pe baza de unde electromagnetice,care doar le alunga din zona fara a le vatama cumva.
Nu inteleg de ce un animal salbatic trebuie eutanasiat daca a trecut niste granite?Trebuie capturat si redat salbaticiei de unde apartine.Cine va da dreptul sa-l ucideti?

Nu fac parte din imaginarul colectiv(barbar) romanesc,deci pastrati-va supozitiile despre ipocrizie pt prietenii dvs!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.11.2011, 10:12:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Vinovati de moartea oamenilor nu sunt cainii ci edilii carora nu le pasa de problemele din curtea lor.Este o rusine imensa sa lase cainii sa se inmulteasca in acest ritm,timp de 20 de ani!!!
De ce nu sunt cercetati penal aceste scursuri?De ce nu-si fac treaba???
Practic vorbind, un singur caine mascul nesterilizat si 4 catzele pot sa inseamne 15-20 pui intr-un an.
Chiar daca ar fi scapari si nu intentionat, problema creste in proportii de la an la an.

La ora actuala nu cred ca sunt nici un sfert caini lasati liberi de oameni cat sunt caini care s-au nascut din caini maidanezi.

Pai cum poti fi sigur ca cel care ar trebui sa le sterilizeze isi face treaba, daca el stie ca in felul asta o sa ramana fara lucru in cativa ani?

Normal ca sunt N agentii cu gura mare care zic "bietele animale", de fapt tzipa o intreaga industrie care s-ar vedea prejudiciata, pai nu cred ca sunt caini de casa in Romania cati sunt pe strazi, fiecare din el tratat si hranit din banul public.

Nu cred ca sunt orase in afara de Romania unde cainii sunt sterilizati (pe bune sau mai putin pe bune) si pe urma lasati sa mearga pe strazi. Cu miile.

Nu-mi fac iluzii ca o data ce vor disparea banii vor ajunge la copii orfani sau cine stie ce proiecte sociale, dar prezenta lor pe strazi nu e normala.
Personal n-am fost muscat, dar statisticile nu mint.
Nu e normal ca oamenii sa fie mancati de caini in plin oras.

Mi se pare foarte ciudata "dragostea" asta de animale care merge mana in mana cu indiferenta fata de semeni sau chiar pana la ura fatza de ei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.11.2011, 10:16:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E vorba, până la urmă, de o cruzime necesară, pe care, în cazul câinilor, trebuie să și-o asume omul. Altfel, în sălbăticie, problema o rezolvă natura, care limitează, fără milă, numărul tuturor viețuitoarelor, așa încât să nu se înmulțească peste măsură, dar nici să dispară cu totul.
Din păcate, tot ce poate face omul pentru a mai îmblânzi un pic lucrurile, e să îi omoare într-un mod nedureros.
Dar de tristețea morții unui câine n-ai cum să scapi, fie că se întâmplă acum, fie mai târziu, după ce îmbătrânește și agonizează. Însă nu e tristețea lui, ci a ta (dacă e câinele tău) căci ei nu conștientizează moartea proprie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.11.2011, 10:20:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Problema câinilor vagabonzi s-ar putea să nu se rezolve nici prin omorârea lor, atâta timp cât nu se merge la cauze, la sursa proliferării lor în stradă. Iar asta o reprezintă posesorii de animale iresponsabili, care își lasă câinii să se înmulțească la întâmplare, după care abandonează puii pe străzi, prin parcuri, pentru că le e milă să-i omoare.
Bun, si ce propuneti?
Ar trebui sa-i omoare ei, nu Primaria?

Daca serviciul de sterilizare ar fi gratuit pentru posesorii de caini care nu sunt de rasa, probabil n-ar mai fi cazul sa fie abandonati puii si nici omorati.

Dar s-a gandit cineva sa puna problema asa?

Am scris si mai sus, la ora actuala cred ca majoritatea cainilor provin din acei caini care au fost lasati in libertate si nu au avut niciodata stapan.

Ar trebui sa se inventarieze 10000 caini cu cipuri cheltuindu-se zeci de mii de Euro, ca nu cumva 1 din acei 10.000 sa fie abandonat pe strazi si daca e abandonat sa fie tras stapanul la raspundere?

Sunt sigur ca ar fi primari care ar vrea asta, in Bucuresti se propusese asa ceva, ca unde se cheltuie 10.000Euro din banul public (cu utilitate sau nu) mai este loc de 20-30.000 Euro spagi si comisioane.

Cred ca e mult mai ieftin sa platesti un serviciu de ecarisaj, cand ajunge pe strazi sa fie prins, stapanul are termen o luna sa-l caute la ecarisaj, inca o luna sa fie adoptat sub semnatura si in conditii drastice, cand expira termenul - eutanasiat nu intretinut ani de zile si inchis in 2m2 in conditii mizabile - cica asta e umanism.

E umanism pentru cei care fac bani din intretinerea acestor caini, nu m-ar mira sa fie ei in spatele asaziselor ONG -uri pline de iubire pentru caini, care tipa pentru ei dar nu fac nimic efectiv sa schimbe situatia.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.11.2011, 10:25:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Stimată doamnă/domnișoară, eu n-am făcut nici o apreciere asupra ocupației Dvs. Eu am spus că e ușor să te dai iubitor de animale indignat de soarta lor crudă dintr-un loc unde ele (animalele) sunt văzute la zoo.
DVS m-ați acuzat că spun povești, eu v-am spus că vorbesc din proprie experiență. DVS m-ați sfătuit să-mi feresc copiii de oameni, eu am spus, LA SUBIECT, că am inima strânsă zi de zi de când îmi pleacă fetele și până se întorc de la școală/liceu gândindu-mă la haitele de câini printre care sunt obligate să treacă.
Nu vă mai dați lovită nu știu unde, că-n nici un caz nu sunt eu cel care a lovit.
Feriți-vă de generalizări periculoase, în special DVS, s-ar putea chiar să începeți să le credeți!
?????
Exact ce spuneam...nu ma cunoasteti!Nu aveti de unde sa stiti ca fac voluntariat la adapostul de animale din localitatea mea.De aceea imi dati tot felul de trimiteri.Linistiti-va,ma ocup.Este una din ocupatiile mele favorite.
Exact ce am facut si in Romania,s-au gasit bani sa castram si sa coasem caini taiati cu cutitul de catre oameni.Familia mea a hotarat ca nu vrea vila :)

In viitorul apropiat am sa postez niste poze din adapostul de animale.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.11.2011, 10:26:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fie tuturor dupa sufletul lor!
Sa-i omoare pe toti,caci numai cainii vagabonzi mai reprezinta raul si defaimeaza Romania in vremurile actuale!Daca intr-adevar acesta este pretul pe care Romania trebuie sa-l plateasca pt a se integra in lumea civilizata,pt a face ca cetatenii ei sa traiasca acolo cu drag si sa poata duce o viata decenta intr-o societate necorupta si morala.
Asa sa fie!
draga mea, si mie imi sunt tare dragi animalele.
Nu sunt de acord cu uciderea lor.
Dar sti ce inseamna sa iti fie teama sa iesi pe strada , cu copii mici dupa tine si o haita de caini sa te astepte la coltul blocului?latrand si muscandu-se unii pe altii? Si cand copii iti striga"mami mi frica"? Ce faci atunci? nu mai iesi din casa?sau pui un topogan si aterizezi direct in masina?
Nu sunt de acord cu eutanasiera lor, dar sa faca ceva sa dispara de pe strazi.
Daca o sa acceptam toate lucrurile rele pe principiul: "daca nu dispar toate, sa nu dispara nici una" bine nu va fi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.11.2011, 10:34:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
?????
Exact ce spuneam...nu ma cunoasteti!
Femeie, vorbim împreună, dar înțelegem separat, nu?
Să fii sănătoasă și să ajuți în continuare unde zici că ajuți.
Lasă-ne pe noi ăștia stresați de câini cu problemele noastre.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36