Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.01.2007, 19:05:09
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Liturghie inseamna in lumea occidentala slujba religioasa. Misa catolica este corespondentul liturghiei in vocabularul ortodox.
Schema liturghiei atat la ortodocsi cat si la catolici este aceeasi! Asa ca nu-i cazul sa spunem ca e draceasca. In ceea ce priveste preotia catolica lipsita de har, nu exista un punct unitar asupra acestei probleme!

Ma dezgusta atitudinea multor ortodocsi care se cred buricul pamantului si considera ca Dumnezeu le-a dat numai lor harul! Se inseala oricine crede ca Dumnezeu lucreaza dupa mintea omului. Fiecare sa isi vada de drum si sa nu mai priveasca in gradina altuia. Ceea ce nu intlegem noi nu inseamna ca nu are sens sau ca e lipsit de harul lui Dumnezeu.

Traditie, spovedania si impartasania nu lucreaza de la sine, ele confera nu har cu care daca nu conlucram nu ne folosim de el!

Roaga-L mai degraba pe Dumnezeu sa iti arate adevarul ca sa te convingi de ceea ce inca nu poti intelege! Daca ai fi avut inima sincera,nu ai fi aflat liniste pana Dumnezeu nu ti-ar fi descoperit tie personal adevarul acesta despre catolici pe care tot ii ponegresti aici!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.01.2007, 20:05:55
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Se poate ca multi dintre noi sa nu fim multumiti de conducerea ei si de cum se actioneaza. Dar daca sintem asa de nemultumiti cum imi pari tu...atunci eu personal nu m-asi putea impartasii cu ei. Ca la urma urmei nu te impartasesti doar cu Iisus ci cu toti membrii bisericii ortodoxe. CU TOTI!

Nu e asa. În Biserica sunt si elemente care nu au de a face cu Hristos, si cu aceia nu avem partasie.





Tu esti viclean daca raspunzi doar la intrebarile care iti convin. Asadar mai intreb odata: esti sau nu stilist? (sau apartii la vreo alta secta a ortodoxiei?...presupun ca exista mai multe decit stilistii)

Vezi la topicul despre stilisti (tot la sectia Biserica Ortodoxa în relatia cu alte confesiuni) ca am combatut pe stilisti. Si nici la alta secta nu sunt.





Schema liturghiei atat la ortodocsi cat si la catolici este aceeasi! Asa ca nu-i cazul sa spunem ca e draceasca.

Recunosc ca "draceasca" a fost un termen exagerat, dar consider ca a face slujbe cu ei e o mare sminteala.




In ceea ce priveste preotia catolica lipsita de har, nu exista un punct unitar asupra acestei probleme!

Cu siguranta Dumnezeu are un punct de vedere.




Ma dezgusta atitudinea multor ortodocsi care se cred buricul pamantului si considera ca Dumnezeu le-a dat numai lor harul! Se inseala oricine crede ca Dumnezeu lucreaza dupa mintea omului. Fiecare sa isi vada de drum si sa nu mai priveasca in gradina altuia. Ceea ce nu intlegem noi nu inseamna ca nu are sens sau ca e lipsit de harul lui Dumnezeu.

Cei care vorbesc asa nu cauta ei însisi harul fiindca daca l-ar cauta ar sti ca el nu lucreaza în mai multe confesiuni. Este o speculatie filozofica, o teorie falsa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.01.2007, 07:33:19
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si daca Dumnezeu are un punct de vedere, de ce nu incerci sa Ii afli si punctul Lui de vedere, sau iti este suficienta parerea ta? Dumnezeu lucreaza unde vrea si cum vrea, Traditie! Si asta nu este o speculatie, este un adevar pe care nu il cunosti.

Si ai grija ce spui: Cei care vorbesc asa nu cauta ei însisi harul fiindca daca l-ar cauta ar sti ca el nu lucreaza în mai multe confesiuni. Este o speculatie filozofica, o teorie falsa.


Cred ca Dumnezeu se bucura tare mult de oamenii care vor intotdeauna sa afle adevarul! Si mai ales, daca ar fi asa cum spui tu ca sunt celelalte confesiuni, marea ta iubire de oameni, cu care esti dator catre toti, ar trbeui sa te faca sa SUFERI, nu sa JUDECI!

La dat din gura si la aberat cu teorii suntem cei mai tari....satul sunt de triumfalismul stupid!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.01.2007, 23:20:44
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Parerea mea este sa nu ne temem de ecumenismul fara Biserica noastra Dreptmaritoare,ci sa ne ferim de acel ecumenism care s-a rupt,ori se va rupe in interiorul Bisericii noastre.Iubirea trebuie s-o avem,intr-adevar,pentru alti frati crestini,dar slabiciune pentru legea lor de inchinare,sa ne fereasca Bunul Dumnezeu!Sunt unii preoti care se intâlnesc cu frati de alte confesiuni(seminarii,simpozioane,mese rotunde...).Nu stiu,poate ca vor sa-i aduca la Dreapta credinta.Eu zic ca acela ar trebui sa fie unicul motiv de asemenea intruniri...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.03.2009, 12:28:42
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit Romano-catolicii nu accepta icoanele .

Citat:
În prealabil postat de dmb Vezi mesajul
Sa nu le amestecam frate. A introduce spectacolul in Liturghia ortodoxa este dracesc. Dar cinde catolicii isi fac slujba doar nu mi se pare deloc dracesc.Am urmarit cite ceva la Tv si sint portiuni f. asemanatoare cu ale noastre. Cine crede si sa roaga lui Iisus., Fecioarei Maria, Sfintilor, are veneratie pt icoane, moaste, locuri legate de acestia, postesc samd nu pot fi satanici. Pot fi inselati in citeva lucruri ca fiecare dintre noi.
Desigur nu avem comunniune cu ei.Cred eu ca pot participa la slujbele noastre ca oricare turist care intra in biseric si nu-l opreste nimeni.Daca se roaga alaturi de noi (nu din altar) e si mai bine...pentru ca altfel cum s-ar putea intoarce?
Anatema parca s-a ridicat si de o parte si de alta .Ca atare nu mai sintem juridic eretici niciunii pentru celilalti (se poate sa ma insel)Mai sint lucruri care ne despart.In primul rind Papa cred eu. Filioque a existat si cind catolicii erau fratii nostrii buni fara sa deranjeze pe nimeni.Iar daca piinea este cu drojdie sau nu....
Desigur fiind crestindoresti unirea. Daca nu prin discutii cam cum sa se produca ea? Ori toate demessurile astea trebuie sa poarte un nume.Ecumenism sau cum vrei tu altul.
Noi nu trebuie decit sa cedam din calea noastra. Atit.Dar sa fim bucurosi si sa-i primim ca pe fiul ratacitor daca ei isi vin in fire.
Romano-catolicii nu accepta icoanele ca obiecte de cult , desenele de pe peretii dintr-o biserica romano-catolica sunt simple decoruri . Am romano-catolici in neam , stiu ce spun .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.03.2009, 20:21:35
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

"Cum si cand ne impotrivim ecumenismului?" NICIODATA NU NE IMPOTRIVIM ECUMENICITATII BISERICII! Cu toate acestea, una este ecumenicitate si alta este ecumenism. In primul rand, impotrivirea noastra fața de ecumenism nu este una partiala, ci una permanenta, oriunde (geografic), totdeauna. Ecumenismul este o erezie. Ecumenicitatea este o dogmă dreaptă! Ecumenismul este o influienta negativa a lui antihrist, prin care se incearca instaurarea sa ca fiind singurul domn de pe pamant.
Notă:
Pana cand Biserica Ortodoxa nu va duce lipsa de oameni slabi in credinta, pana cand nu vor fi in unitate deplina toate ramurile care se numesc ortodoxe, NU avem ce cere de la unirea cu ceilalti! Intai sa ne rezolvam trebuirle din ograda noastra, si apoi sa le rezolvam pe cele ale vecinilor. Iar, daca vecinii sunt suspiciosi, care păstor isi va lasa oile in acelasi loc cu ale acestuia? Sau cine va lasa lupul străjuitor la poarta oilor sale?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.03.2009, 20:35:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dupa parerea mea, cea mai buna metoda de a lupta cu ecumenismul, inteles ca risc de a ciunti credinta ortodoxa, consta in a ne cunoaste foarte bine credinta. Sa cunoastem Dogmatica si Liturgica, sa cunoastem vietile sfintilor si scrierile marilor parinti duhovnicesti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.03.2009, 23:34:35
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Asa este. Insa, ce ne facem in cazul de fatza al ecumenismului modernist? Ierarhii Bisericii Ortodoxe Romane, si nu numai, promoveaza ecumenismul ca fiind ceva bun. Totodata, Sfintii Parinti impun slujitorilor Bisericii sa nu slujeasca cu ereticii.
Sfintii interzis arhiereilor ortodocsi sa recunoasca tainele ereticilor, contrar, se autocaterisesc si pierd toata puterea lucratoare si sfintitoare a harului. Ce ne facem ca ierarhii au recunoscut taine precum ale catolicilor, protestantilor, erezii foarte cumplite, ce nu au deloc harul Duhului Sfant in ele. Deci, putem noi sa mai urmam păstorilor nostri? Putem oare sa mai avem incredere? Ce incredere mai putem avea atata vreme cat.... de pilda, cipurile biometrice din pasapoarte. Acestea sunt un inceput al instalarii terorii mondiale, un inceput al manipularii intregirii omeniri devenind toti sclavi ai imperiilor paganesti, respectiv slugi ale diavolului. Cum se face ca ierarhii BOR au afirmat cum ca nu ar fi nimic gresit in a primi cipurile, aratandu-si indiferenta.
Mai putem urma ast'fel de pseudo-păstori?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.04.2009, 17:21:35
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Fragmente din Patericul Athonit


[COLOR=Navy]Imparatul Mihail Paleologul si Patriarhul Ioan Vekkos au venit a Muntele Athos ca reprezentanti ai papei, ca sa impuna prin forta unirea Bisericilor Ortodoxe cu Roma. Calugarii de la Athos, aparatori ai granitelor si soldati ai Ortodoxiei, s-au opus pasnic si cu mult curaj eforturilor lor, marcate de salbaticii, violenta si criminalitate – stigmatele istoriei papale.[/COLOR]
[COLOR=Navy]In Protaton, oamenii lui Vekkos au spanzurat pe Protos, pe o bucata de marmura, care este pastrata pana astazi, au decapitat credinciosi ramasi acolo, 13 in total, care ocupau diferite chilii in Karyes. Ei au fost omorati pentru ca au aparat neclintit Ortodoxia si pentru ca nu au acceptat unirea cu nepocaitul papa.[/COLOR]
[COLOR=Navy]Asa erau Sintii Parinti : “ Mladite frumoase, struguri mistici, aparatori neobositi si increzatori ai Ortodoxiei si Sfintei Traditii”.[/COLOR]


[COLOR=DarkGreen] [/COLOR]
[COLOR=DarkGreen]Deseori, parinti de la Muntele Athos spun:[/COLOR]
[COLOR=DarkGreen]-Daca ar trebuii sa ramanem tacuti, cand credinta noastra trebuie aparata impotriva ereziilor, care ar fi rostul sederii noastre pe aceste stanci atat de multi ani?[/COLOR]
[COLOR=DarkGreen]-Dogmele nu pot intra in Piata Comuna, asa cum intra bunurile materiale.[/COLOR]
[COLOR=DarkGreen] [/COLOR]
[COLOR=DarkGreen] [/COLOR]
[COLOR=Indigo][/COLOR]
I'm back!
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.04.2009, 17:23:43
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[COLOR=Indigo]Un parinte a spus despre dragostea pentru adevarata credinta:[/COLOR]
[COLOR=Indigo]-Mania este necesara doar pentru apararea credintei noastre. Nu este necesara pentru a ne apara noi insine. Daca cineva vorbeste de rau impotriva noastra, ar trebuii sa acceptam. Insa cand credinta noastra este atacata, atunci mania devine potrivita pentru a apara Ortodoxia.[/COLOR]


[COLOR=Indigo](tot fragment din Patericul Athonit)
[/COLOR]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cind esim din Biserica? Sanduu Generalitati 15 18.04.2011 12:48:20
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 21:13:56
Dar cind suntem iesiti din Biserica andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 24.10.2010 21:04:13
ISTORIA ECUMENISMULUI MODERN Pravoslavia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 06.12.2007 11:45:07
Sa nu ne impotrivim celui rau ancah Generalitati 44 18.12.2006 22:07:37