Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2011, 08:03:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Multumesc Alin

Are cineva (vreun ortodox cat de cat practicant) vreo parere vizavi de aceste schimbari subtile in postul BO (zic subtile fiindca nu s-a batut toba pe ele, sa se explice si prostimii - adica noua - ci pur si simplu au aparut in calendar).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.05.2011, 11:31:15
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit eu sunt de parere caci inalta conducere

vrea ecumenism si poate chear unirea celor doua biserici facindu-ne o introducere finuta ca sa nu se produca zgirieturi: mai o salata de icre,mai o biserica inchisa in ziua de pasti caci liturghiea sa tinut in noaptea invierii.insa pentru cei ce lucreaza ogoarele [si nu nu mai] e foarte greu sa stea noaptea la atitea ore de slujba si sa vezi oamenii dormind in biserica nu e bine,Doamne iarta neputinta robilor Tai.Amin.

Doamne Miluieste Biserica Ta ce ai rascumparat-o cu scump Singele Tau si o pazeste in viacul viacului.Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2011, 13:20:06
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sa revenim la subiect. Are cineva (vreun ortodox cat de cat practicant) vreo parere vizavi de aceste schimbari subtile in postul BO (zic subtile fiindca nu s-a batut toba pe ele, sa se explice si prostimii - adica noua - ci pur si simplu au aparut in calendar).
Nu stiu sigur ,iti vorbesc acum din ce am auzit,dar mie mi se par adevarate:
Aceste dezlegari la peste in postul Craciunului sau dupa Pasti pana la Inaltare,au existat dinainte,nu sunt inovatii ale Bisericii.De fapt s-a revenit la o stare anterioara.

Am auzit ca inainte,de la Sfintele Pasti pana la Inviere,erau harti toate miercurile si vinerile,deci se manca de dulce ,nu numai peste.
Ar fi logic,deoarece e bucuria Invierii,si chiar in Evanghelie se spune : Atat timp cat Dumnezeu e printre noi nu trebuie sa postim,cand va pleca de la noi ,atunci vom posti.
Postul alimentar cred ca trebuie legat si de o perioada a pocaintei;se face concomitent si cu o pocainta a sufletului,iar perioada pana la Inaltare este una a bucuriei.Stim ca nu se fac nici metanii mari in aceast interval.

De ce postim miercurea si vinerea? Pentru ca miercuri a fost vandut ,iar vineri a fost rastignit Mantuitorul! Aceste zile ar trebui nu numai sa postim ci sa si constientizam aceste evenimente si sa avem o pocainta personala aparte.

Pe de alta parte,cei care vor sa duca o viata mai inalta,pot posti oricand.Am citit despre pustnici care si in ziua de Pasti posteau,sau pentru smerenie gustau doar o bucatica de carne.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2011, 20:01:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu stiu sigur ,iti vorbesc acum din ce am auzit,dar mie mi se par adevarate:
Aceste dezlegari la peste in postul Craciunului sau dupa Pasti pana la Inaltare,au existat dinainte,nu sunt inovatii ale Bisericii.De fapt s-a revenit la o stare anterioara.

Am auzit ca inainte,de la Sfintele Pasti pana la Inviere,erau harti toate miercurile si vinerile,deci se manca de dulce ,nu numai peste.
Ar fi logic,deoarece e bucuria Invierii,si chiar in Evanghelie se spune : Atat timp cat Dumnezeu e printre noi nu trebuie sa postim,cand va pleca de la noi ,atunci vom posti.
Postul alimentar cred ca trebuie legat si de o perioada a pocaintei;se face concomitent si cu o pocainta a sufletului,iar perioada pana la Inaltare este una a bucuriei.Stim ca nu se fac nici metanii mari in aceast interval.

De ce postim miercurea si vinerea? Pentru ca miercuri a fost vandut ,iar vineri a fost rastignit Mantuitorul! Aceste zile ar trebui nu numai sa postim ci sa si constientizam aceste evenimente si sa avem o pocainta personala aparte.

Pe de alta parte,cei care vor sa duca o viata mai inalta,pot posti oricand.Am citit despre pustnici care si in ziua de Pasti posteau,sau pentru smerenie gustau doar o bucatica de carne.

Si de unde ai auzit? Eu de pilda am un calendar ortodox din 1986 in care sunt foarte putine dezlegari la peste...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.05.2011, 20:03:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Are cineva (vreun ortodox cat de cat practicant) vreo parere vizavi de aceste schimbari subtile in postul BO (zic subtile fiindca nu s-a batut toba pe ele, sa se explice si prostimii - adica noua - ci pur si simplu au aparut in calendar).
Si eu am retineri vizavi de aceste "noutati"...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.05.2011, 20:47:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul

Am auzit ca inainte,de la Sfintele Pasti pana la Inviere,erau harti toate miercurile si vinerile,deci se manca de dulce ,nu numai peste.
Banuiesc ca ati vrut sa scrieti"de la Sfintele Pasti pana la Inaltare"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.05.2011, 22:59:55
Albinutza303's Avatar
Albinutza303 Albinutza303 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2011
Locație: Londra, Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Smile Da, se mananca doar icre in aceasta zi

Citat:
În prealabil postat de PsY2005 Vezi mesajul
Buna ziua,

am o intrebare , duminica dupa predica , parintele de la noi de la parohie a zis ca azi ( in sambata dinaintea Floriilor ) este dezlegare la icre .

Nu scrie in calendarul ortodox si nici altii nu stiau.

Nu vreau sa cred ca a gresit parintele , dar nu mai stie nimeni despre dezlegarea asta.


Va multumesc si o zi binecuvantata !!
Da, in sambata lui Lazar se mananca icre de peste, dar nu si peste. Pentru ca in aceasta zi Domnul l-a inviat pe Lazar. Intr-un fel simbolizeaza [prevesteste] invierea Domnului. Stiu aceste lucruri de la o maica. In calendar nu este mentionata aceasta dezlegare, dar este in Minee sau in Proloage [nu am retinut exact].
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.05.2011, 03:17:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu stiu sigur ,iti vorbesc acum din ce am auzit,dar mie mi se par adevarate:
Aceste dezlegari la peste in postul Craciunului sau dupa Pasti pana la Inaltare,au existat dinainte,nu sunt inovatii ale Bisericii.De fapt s-a revenit la o stare anterioara.

Am auzit ca inainte,de la Sfintele Pasti pana la Inaltare ,erau harti toate miercurile si vinerile,deci se manca de dulce ,nu numai peste.
Ar fi logic,deoarece e bucuria Invierii,si chiar in Evanghelie se spune : Atat timp cat Dumnezeu e printre noi nu trebuie sa postim,cand va pleca de la noi ,atunci vom posti.
......
Pe de alta parte,cei care vor sa duca o viata mai inalta,pot posti oricand.Am citit despre pustnici care si in ziua de Pasti posteau,sau pentru smerenie gustau doar o bucatica de carne.
Cum zicea si Gabriela, eu nu imi aduc aminte sa fi fost atatea dezlegari in anii trecuti.. se pare ca la Chambesy cu multi ani in urma, s-a discutat aceasta problema a postului in contextul actual, si s-au propus niste modificari (am scris anterior pe acest thread) DESI prima recomandare era :
"1. Toate prescriptiile privitoare la post, care sunt in prezent in vigoare, trebuie sa fie respectate intocmai de catre monahi si de catre toti acei clerici si credinciosi care doresc si sunt in stare sa le tina."

Ideea este, de unde sa mai stiu care este normalul "in vigoare" daca se fac tot felul de amendamente. Apoi, ce fel de post de 40 zile poate sa mai tina crestinul obisnuit, daca de-a lungul anului nu i se cere o minima nevointa - cele 2 zile pe saptamana care ne amintesc de vinderea si patimile lui Hristos.

Exceptiile erau cu adevarat rarisime si cu atat mai insemnate si apreciate: Saptamana de la Craciun la Anul Nou, Saptamana Branzei (inainte de Postul Mare) si Saptamana Luminata (dupa Paste). Sau daca vreo sarbatoare insemnata cadea in acele zile.

Last edited by mirela.t; 15.05.2011 at 03:56:50.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.05.2011, 03:18:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
vrea ecumenism si poate chear unirea celor doua biserici facindu-ne o introducere finuta ca sa nu se produca zgirieturi
S-ar putea sa ai dreptate.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.05.2011, 20:56:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
S-ar putea sa ai dreptate.
S-ar . . . , dar nu e certitudine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata lui Lazar Mia Mia Diverse Sarbatori 12 13.04.2014 06:18:13
Dezlegare in post daniil96 Postul 50 19.12.2010 22:33:16
,,Dezlegare la..." in limba Engleza Hector Postul 5 13.03.2010 01:22:57
DEZLEGARE Lisa_Maria Stiri, actualitati, anunturi 1 25.08.2008 11:35:17