Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.09.2009, 05:47:26
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Daca ne intrebam de ce s-a intamplat uciderea lui abel tot asa ne putem intreba de ce s-au intamplat atatea razboaie, de ce inca ne omoram intre noi si Dumnezeu lasa se intample toate astea. Raspunsul e simplu: ne respecta libertatea din dragoste pentru noi (pentru fiecare individ in parte). Insa se stiu in istorie si exemple de corectii aplicate de Dumnezeu.
Noi privim lucrurile mai ingust, avem un orizont mai ingust: ne ferim de durerea sufleteasca sau trupeasca, ne dorim un trai cat mai bun si mai indestulator si cam atat. Atat e universul nostru.
Insa, prin rastignirea pe cruce, Hristos a largit acest orizont pana la a intrezari mantuirea sufletului nostru. si atunci, daca il urmam, vom avea acelasi scop si orizont, vom renunta la uciderea lui abel ca nu ne e necesara pentru mantuire (cu vechiul orizont, limitat, ne era necesara pentru linistea sufleteasca inainte - sa stim ca am scapat de un concurent sa zicem, un fel de siguranta ca n-o sa mai avem de cine sa ne temem), vom renunta si la razboaie, ca nu aduc pacea decat in sufletele mortilor, vom renunta la a privi foametea africana si vom lua masuri sa o eradicam, ba chiar vom face si mai multe pentru ca avem acelasi scop ca Dumnezeu acum: mantuirea.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.09.2009, 08:53:23
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Calugarul ortodox, din cate stiu eu, trebuie sa se roage pentru toata lumea in linistea din chilia si pestera lui, nu sa propovaduiasca, ca sa nu i se imprastie mintea. Acesta este scopul, a te izola de lume pentru a te apropia de Dumnezeu. Depinde de la cine si-au luat acestia aceasta ascultare a cantarii muzicii rock pentru a-i atrage altii. De obicei cine Il cauta pe Dumnezeu ii cauta pe calugari, pe pusnici ca sa le spuna cuvinte de indreptare.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.09.2009, 09:21:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Pe mine ma intristeaza aceste lucruri.

Nu cred ca... un Serafim de Sarov, un Antonie cel Mare sau orice alt sfant al Bisericii de Rasarit ar putea canta si face asa ceva.

Se vede o ratacire, chiar in aceste incercari aparent bune, spre "a vorbi pe limba celor de astazi".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2009, 12:16:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

1. Se stie care este isvorul,esenta ,sensul si scopul muzicii rok . De ce nu si-au ales calugarii acestia f. liberi un gen traditional pt. augmentarea mesajului nu stim noi dar stie cel ce a ticluit trupa ! Exista multe (nenumarate )moduri de a incerca sa transmiti mesaje, alegerea este insa a ta iar judecarea rezultatului a altora!
2. Slujbele bisericii se fac cu oameni dar pt. Dumnezeu si nu pt. oameni . A, ca dupa milostivirea Lui beneficiem si noi, este altceva ! Nu am auzit de slujba acatistului, a paraclisului, a liturghiei ,a maslului in care sa ne rugam unii la altii...in cazul acesta ar fi sindicat sau colhoz si nu venerare, cererea si multumirea divinului !
3. Mirenii greci isi privesc altfel preotii si calugarii lor decit noi ...noi ni-i privim altfel decit rusii iar rusii sltfel decit sirbii s.a.m.d. Ce este meritoriu la o ,,privire" atunci cind ea tinde spre a nu fi conforma cu traditia ,adica nonconformista ?

Ce rau ii sta intelectualului cind in loc sa-si respecte vocatia incepe si face politica ,ce rau ii sta minerului cind nu-si vede da munca sa si se apuca sa faca ordine in lume, ce rau ii sta magistratului cind se apuca sa uzurpeze o alta putere in stat decit sa-si vada de ale sale , ce rau ne sta noua,ori si cui atunci cind in loc sa ne facem ,,meseria" (ca proprie alegere) ne apucam sa facem alte nebunii gindind ca da bine ,ca ajutam la...viata !. Nimeni nu poate sluji cu doi sau la doi stapini ! Parca ar fi mai cuminte si mai asezat sa ne vedem fiecare de lucruri duhovnicesti. Cit de departe sunt acestia de cuvintele batrinului Paisie aghioritul despre ce este si ce vrea sa fie calugaria ! A nu se uita tilcul discutiei sf. Antonie cel mare cu ispititorul despre calugari :
gindindu-se ca nu toti calugarii din minastirea sa nu au fapte si vietuire buna pt. mintuire la o discutie cu ispititorul sfintul il intreaba daca sunt multi calugari in iad .Acela ii raspunde ca nu,spre mirarea batrinului. Mai tirziu, intro alta zi intilnindu-se din nou iarasi intreaba sfintul daca sunt multi calugari in iad si i se raspunde tot ca nu este nici unul . Contrariat si pus pe ginduri la proxima intilnire cu ispititorul Antonie cel mare il intreaba iarasi indignat pe ispititor : mai ,dintrastia imbracati asa ca mine sunt in iad ? I s-a raspuns : din acestia imbracati asa in negru ca tine este plin iadul dar calugari (adevarati) nu sunt, nici macar unu !
Sa mai adaugam ceva ? ce? , ce ar mai fi ?

Last edited by zaharia_2009; 28.09.2009 at 12:21:32.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2009, 16:27:14
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

:)))))) f frumoasa povestioara. Si sugestiva. Imi amintesc, apropos de Cuviosul Paisie Aghioritul, ca un calugar a venit la Sfintia Sa sa-i spuna ca vrea sa se duca in lume sa propovaduiasca si el Cuvantul Lui Dumnezeu pentru ca simte ca nu face nimica stand la liniste in manastire si vrea sa faca si el ceva pe lumea asta, spre slava lui Dumnezeu.
Cuviosul i-a zis sa stea acolo la locul lui pentru ca rugaciunea pe care o face in manastire nu poate fi egalata de nici-o misiune oricat de evanghelica ar fi ea. Ba chiar, daca se va duce in lume, se va sminti de ce va vedea acolo si se va rataci de turma lui Hristos.
Ca urmare, nu pot fi de acord cu acei calugari care canta rock (gandindu-ma prin prisma intelepciunii Cuviosului Paisie Aghioritul) dar nu pot fi nici impotriva lor pentru ca ar insemna sa-i judec.
Pe de alta parte, daca ei nu au fost intorsi din drum de un sfant precum Cuviosul, am conchis ca au avut dezlegare, aprobare de la Dumnezeu (avand in vedere ca Dumnezeu putea sa-i intoarca din drum oricand printr-unul din Sfintii Sai de prin Sfantul Munte). Daca totusi n-au avut dezlegare (adica li s-a dat un sfat de care n-au tinut cont), atunci sunt in ratacire. Insa, trebuie sa-i acceptam pe oameni asa cum sunt, cu bune si cu rele, de asta nu pot sa-i blamez. Fac si ei ce-i duce mintea. Dumnezeu le respecta libertatea asa cum ne-o respecta si noua atunci cand mai facem rele. Le-am ascultat doua piese si e o muzica frumoasa, pacat ca nu-si intrebuinteaza talentul cantand spre inaltarea inimilor credinciosilor, in manastire, la Sfintele Liturghii.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.09.2009, 00:00:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

E o muzica frumoasa, placuta. Cu bruma mea de neogreaca, as spune ca nu mi se par in neregula versurile, cel putin din cat am inteles eu. Ce-i drept, este cam socant sa vezi niste calugari in asemenea ipostaza, dar mie mi se pare ca patriotismul e nota lor pregnanta (si imaginile acelea din Grecia, drapelul, indemnurile patriotice, chiar si numele - elefteroi - mi se pare ca ar face apel la eliberarea Greciei, nu la o altfel de libertate...). In fine, daca intentia lor a fost curata, vor avea roade curate. Eu una cred ca vor avea, dar este parerea mea si nu stiu cat este de relevanta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.09.2009, 17:48:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Se vede o ratacire, chiar in aceste incercari aparent bune, spre "a vorbi pe limba celor de astazi".
Sa nu judecam deoarece il judecam pe Dumnezeu!

Trebuie sa incercam ABSOLUT TOT CE ESTE posibil pentru a ajuta sa se salveze cei "de astazi" , de pe strazi, care nu mai inteleg limba arhaica a bisericii, mai ales copiii nostrii.

Sa nu uitam ca Dumnezeu a pus un val pe ochii evreilor si le-a astupat urechile lasindu-i sa"dormiteze" in Legea cea veche TOCMAI cu scopul de a ne salva PE NOI TOTI prin Hristos!

Le-a luat POPORULUI LUI ALES bucuria unirii cu El prin Hristos pentru salvarea noastra a paginilor din toata lumea pina la sfirsitul ei!

Nu vedeti ca si copiii nostri ai cunostintelor vin la Biserica si FAC ORICE si si stau cuminti acolo doar in ideea ca vor reveni acasa unde ii asteapta televizorul si Play stationul unde mor de dorul de a impusca cu orele tot ce misca pina la ultimul nivel?

Last edited by andreicozia; 29.09.2009 at 17:51:44.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.09.2009, 18:23:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sa nu judecam deoarece il judecam pe Dumnezeu!

Trebuie sa incercam ABSOLUT TOT CE ESTE posibil pentru a ajuta sa se salveze cei "de astazi" , de pe strazi, care nu mai inteleg limba arhaica a bisericii, mai ales copiii nostrii.

Sa nu uitam ca Dumnezeu a pus un val pe ochii evreilor si le-a astupat urechile lasindu-i sa"dormiteze" in Legea cea veche TOCMAI cu scopul de a ne salva PE NOI TOTI prin Hristos!

Le-a luat POPORULUI LUI ALES bucuria unirii cu El prin Hristos pentru salvarea noastra a paginilor din toata lumea pina la sfirsitul ei!

Nu vedeti ca si copiii nostri ai cunostintelor vin la Biserica si FAC ORICE si si stau cuminti acolo doar in ideea ca vor reveni acasa unde ii asteapta televizorul si Play stationul unde mor de dorul de a impusca cu orele tot ce misca pina la ultimul nivel?
limba arhaica a bisericii?
e drept ca in greci se slujeste in greaca veche, iar in rusia si ucr, serbia in slavona, dar la noi se slujeste in romana noua.
chiarv daca schimbam limba, nu putem schimba forma de transmitere a invataturii. primite.
daca tot aducem modificari o sa ajungem in curand la neoprotestantism(ce atatea ritualuri, atea dogme, atata timp de stst in biserica?)
biserica trebuie sa se adapteze slabei noastre credinte? adica slujbe mai scurte ca noi nu mai avem timp si rabdare, ritual mai simplu ca noi nu prea il intelegem, invatatura mai blanda ca sa nu ne deranjeze?
unde vom ajunge in felul acesta?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.09.2009, 21:20:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Chiar pana acum nu am auzit ca la greci se slujeste in greaca veche si la rusi,bulgari,sarbi in slavona.Normal ca la greci se slujeste in greaca vorbita,la rusi in rusa ,la bulgari in bulgareste,la sarbi in sarbeste iar la BO Greaca din SUA se slujeste in englezeste.
Asta (a sustine ca numai anumite limbi sunt bune sa slujesti) este o erezie care prima data a patruns prin inselare draceasca in BC ca se zicea ca trebuie neaparat sa slujesti in latina.Dar BC acum s-a dezis de aceasta erezie si s-a mai dezis si de alte rataciri dar se pare au ramas niste inselati de draci,asa numita secta "vechii catolici" care sustin aceasta idee ratacita ca trebuie sa slujesti in latina.
Oricum in Bisericile Ortodoxe se slujea in limba locala - vedeti de exemplu pe Sfantul Antim care a introdus limba romana in cultul liturgic romanesc cum fusese de la inceput si cum era normal.


Normal ca trebuie sa se actualizeze forma Sfintelor Slujbe dupa cuvintele de acum dar fara a schimba intelesurile si asta se poate face numai prin inspiratia Duhului Sfant.Biserica fiind vie ca Dumnezeu e prezent intr-ansa si se poate vedea ca s-au tot actualizat Sfintele Slujbe care se fac pentru oameni nu pentru Dumnezeu ca nu are nevoie Dumnezeu de slujbe.
Se fac pentru ca Dumnezeu prin Sfintele Taine si Sfintele Slujbe se impartaseste oamenilor pe cat poate fiecare a primi.
Chiar acum de curand Dumnezeu prin IPS Anania si altii a dat o forma cu cuvintele actuale a Sfintei Scripturi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.09.2009, 21:28:10
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

nu sunt de acord,ortodoxia se propaga cum si cand vrea Dumnezeu ,nu trebuie sa fim insistenti ca si pseudoreligiile moderne care par ca sunt apropiate mai mult de divertisment decat de ce trebuie,ce aiurea,pacat de ei
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calugarii liberi, free monks



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42