Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2024, 21:35:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.143
Implicit

Dimineața care nu se va sfârși - Ciprian și Irina Mega 2016 Eirina Film

https://www.youtube.com/watch?v=nxzLLYWay88
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2024, 21:43:05
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Aluzia nu era la Antonie Plămădeală (...)
Inclusiv Mihai Neamțu a scos în evidență această aluzie, doar că într-un comentariu al lui pe marginea filmului, iar nu în acel interviu.

https://www.youtube.com/live/KmRiKwo...11mpNZ1&t=2512
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2024, 21:49:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Inclusiv Mihai Neamțu a scos în evidență această aluzie, doar că într-un comentariu al lui pe marginea filmului, iar nu în acel interviu.

https://www.youtube.com/live/KmRiKwo...11mpNZ1&t=2512
Nu e Antonie Plămădeală, a fost închis de comuniști, niciodată nu ar fi acuzat un preot dizident de tipul părintele Alexie deținut politic că e legionar, nu ar fi marginalizat un astfel de preot.

https://doxologia.ro/mitropolitul-an...tele-comuniste

Vezi comentariul părintelui Mihai Andrei Aldea
https://r3media.ro/pr-mihai-andrei-a...multe-viziuni/



Aș fi vrut să dau aici numele unui mitropolit. Care a fost angajat al Securității, începând pe post de colaborator în seminar, și continuând până la moarte. Care a băgat în pușcărie oameni cu turnătoriile lui, fiind răsplătit de Securitate cu avansări. Care a turnat pe unii în așa fel încât era clar că vor fi uciși în pușcărie. Și au fost uciși. Iar Securitatea l-a răsplătit cu avansarea ca episcop, iar apoi cu numirea ca mitropolit. Și după Revoluție, a mințit că „a fost nevoit” să semneze un contract de colaborare; pentru care, cu deplină fățărnicie, și-a cerut public iertare. Ascunzând faptul că era, de fapt, ofițer de securitate și dușman al Bisericii, până la moarte. Pentru care se și prăjește în Iad în clipa de față, pentru Veșnicie.

Unde e descrierea lui Plămădeală în asta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2024, 22:12:21
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În a doua zi de Paști era vorba că se difuzează filmul la realitatea tv pe la orele 23, și când am dat era Dan Puric, deci ce treabă are Necula care nici n-a pomenit de film și era pe alt post.
Eu îți știu tertipurile de „băiețaș prins la furat” și n-are rost să ne mai obosești cu ele; eu auzisem inițial de ora 9 seara, apoi am auzit că la 10 seara, așa cum a și fost, iar atunci era „părintele” Neculă cu Florin Piersic la Antena 3.

Mie îmi este clar că a existat o tentativă de atragere a unei părți a publicului spre Antena 3 și deci scăderea vizionărilor filmului părintelui Ciprian Mega, nu trebuia ca Neculă să spună ceva, oricum aia era o înregistrare a unui eveniment, nu era emisiune în direct.

Pe de o parte, pentru că Neculă nu doar este solicitat de ierarhi sau de Sistem, dar el însuși se oferă să asigure pulpana stăpînilor bisericești sau politici, deci el are experiență în astfel de manevre, el are obiceiul să ridice în slăvi ierarhi indiferent de gravitatea păcatelor lor, doar pentru funcțiile pe care le ocupă, pentru că el are mentalitatea că „poate da din copite” dacă se aranjează bine cu stăpînii lumești, și cum să te aranjezi mai bine cu ei decât slăvindu-i, „apărându-i”, „apărând” Biserica etc.

Pe de altă parte, se adaugă celor de mai sus faptul că unii și-au dat seama de mai demult că sînt multe aluzii la ierarhi care au ținut sau țin de Mitropolia Ardealului, iar Neculă probabil este considerat de unii bun la a distrage atenția de la chestii serioase și atunci a fost folosit ca „alternativă” la vizionarea filmului părintelui Mega.

(Apropo, atunci filmul nu fusese publicat pe YT, deci șansa cuiva de a vedea acel film altcândva nu era prea mare, și nici nu se întrevedea publicarea filmului la liber. Deci conta să fie văzut filmul atunci la tv.)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.05.2024, 22:26:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu îți știu tertipurile de „băiețaș prins la furat” și n-are rost să ne mai obosești cu ele; eu auzisem inițial de ora 9 seara, apoi am auzit că la 10 seara, așa cum a și fost, iar atunci era „părintele” Neculă cu Florin Piersic la Antena 3.
Tu ești singurul care distrage atenția de la topic pe câteva obsesii maladive ale tale Necula, mitropolitul Ardealului (actualul) și încă 2-3 personaje.

Filmul a fost anunțat din scurt și eu nu l-am văzut la tv, fiindcă rula Dan Puric pe realitatea, de fapt tu escrochezi aici, vorbești de furat dar ești cu pesedeul.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Mie îmi este clar că a existat o tentativă de atragere a unei părți a publicului spre Antena 3 și deci scăderea vizionărilor filmului părintelui Ciprian Mega, nu trebuia ca Neculă să spună ceva, oricum aia era o înregistrare a unui eveniment, nu era emisiune în direct.
Și treabă are că s-a suprapus, nu s-o fi suprapus și cu interviul lui Gigi Becali sau cu alte posturi, filmul e la liber pe net și a fost la liber în multe cinema-uri din țară.

N-am văzut pe nimeni să se vitrioleze până acu 2 săptămâni deși e de vreo 6 luni pe piață și a ieșit o treabă modestă, un film cu Loredana Groza în distribuție e un film slab din fașă.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Pe de o parte, pentru că Neculă nu doar este solicitat de ierarhi sau de Sistem, dar el însuși se oferă să asigure pulpana stăpînilor bisericești sau politici, deci el are experiență în astfel de manevre, el are obiceiul să ridice în slăvi ierarhi indiferent de gravitatea păcatelor lor, doar pentru funcțiile pe care le ocupă, pentru că el are mentalitatea că „poate da din copite” dacă se aranjează bine cu stăpînii lumești, și cum să te aranjezi mai bine cu ei decât slăvindu-i, „apărându-i”, „apărând” Biserica etc.
Se pare că ai o obsesie pt omul ăsta, și când nu are nicio treabă tot e vinovat de ceva.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Pe de altă parte, se adaugă celor de mai sus faptul că unii și-au dat seama de mai demult că sînt multe aluzii la ierarhi care au ținut sau țin de Mitropolia Ardealului, iar Neculă probabil este considerat de unii bun la a distrage atenția de la chestii serioase și atunci a fost folosit ca „alternativă” la vizionarea filmului părintelui Mega.

(Apropo, atunci filmul nu fusese publicat pe YT, deci șansa cuiva de a vedea acel film altcândva nu era prea mare, și nici nu se întrevedea publicarea filmului la liber. Deci conta să fie văzut filmul atunci la tv.)
Acum e la liber îl poate vedea oricine, mulți nu mai au abonament tv pe canalele generaliste de peste zece ani în casă și se uită oricum doar pe internet și netflix, disney plus, șamd.

Filmul a fost pe cinema nestingherit câteva săptămâni prin fiecare județ, dacă ești milog și nu vrei să dai câțiva zeci de lei sau nu te informezi când se lansează ceva nu e problema mea.

Repet am văzut filmul acu câteva luni în iarnă, sala era pe jumătate goală, nu era nimic amuzant în afară de câteva replici, se vedea că e tras de păr să prindă și plandemia.

Mickey Rourke e băgat doar ca să fie selectat filmul dintr-o grămadă de câteva sute și să se uite la el jurații unui festival internațional de film, a fost o strategie pt evidențiere.

Filmul Glasul care strigă în pustie, mult mai constructiv nu e nicăieri promovat și a stat mult mai puțin în cinema.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.05.2024 at 22:32:35.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.05.2024, 22:41:48
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e Antonie Plămădeală, (...)
Dacă ai fi ascultat la linkul la care am trimis, ai fi auzit că Mihai Neamțu a făcut referire, pe lângă cea la IPS Antonie Plămădeală, și la un alt ierarh, al Banatului. Deci nu se poate exclude aluzia la mitropolia Ardealului. Se poate vedea doar o unire de imagini, de percepții, poate de la mai mulți ierarhi, însă aluzia cât se poate de clară la mitropolia Ardealului, inclusiv prin „Sofroniu”, nu poate fi exclusă.

(Nu discut despre IPS Antonie Plămădeală, pentru că nu știu istoria lui, însă eu am rezerve față de considerațiile tale, avînd în vedere și concepțiile teologice, teologale ale lui și ale altora despre raporturile Bisericii cu Statul, dar și efectiv punerea în practică a acestor raporturi.)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.05.2024, 23:00:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Dacă ai fi ascultat la linkul la care am trimis, ai fi auzit că Mihai Neamțu a făcut referire, pe lângă cea la IPS Antonie Plămădeală, și la un alt ierarh, al Banatului. Deci nu se poate exclude aluzia la mitropolia Ardealului. Se poate vedea doar o unire de imagini, de percepții, poate de la mai mulți ierarhi, însă aluzia cât se poate de clară la mitropolia Ardealului, inclusiv prin „Sofroniu”, nu poate fi exclusă.

(Nu discut despre IPS Antonie Plămădeală, pentru că nu știu istoria lui, însă eu am rezerve față de considerațiile tale, avînd în vedere și concepțiile teologice, teologale ale lui și ale altora despre raporturile Bisericii cu Statul, dar și efectiv punerea în practică a acestor raporturi.)

Am văzut linkurile cu Neamțu de când au apărut, e doar părerea lui nu a părintelui regizor.

Din ce văd Antonie Plămădeală nu a prigonit preoți că ar fi deținuți politici, legionari (el fiind acuzat de asta) deci în film e clar un tip de ierarh care a făcut rău unor preoți prigoniți care e deranjat că aceștia încă mai trăiau și presa le lua interviuri.

Nici de Corneanu nu se auzise că a prigonit preoți deși are alte păcate, ce treabă avea Ciprian Mega cu Corneanu sau cu Plămădeală ?

E clar că seminarul reia atmosfera de la el de la Buzău, probabil a colectat mai multe povești și situații din seminar și le-a însăilat, nu e ceva exclus.

https://adevarul.ro/stiri-locale/foc...i-1527382.html

Într-o carte scrisă de Ciprian Mega, fostul Arhiepiscop al Parisului din perioada 1980-1990 spune că Epifanie Norocel ar fi fost colaborator al Securității în perioada de început a preoției.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.05.2024, 23:01:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.195
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Laura Irina Mega (sprijinul părintelui)

https://www.youtube.com/watch?v=zkcmPgZSpVQ

Aflăm dintr-o știre că soția părintelui are 40 de ani (n 1984 la Oradea), părintele e din loc din Vrancea dar a făcut seminarul la Buzău e cu un an mai mic decât soția lui (n.1985).

Pe lângă părintele Ciprian Mega e de făcut mentorat despre cum să te căsătorești bine, apropo de Suferinta baiatului neinsurat,un thread de efect la vremea lui.

Mai rar așa soție și frumoasă, și mamă a 3 copii și sprijin pt soțul ei, ea l-a readus în Oradea.


Îmi aduc aminte și de Cristian Tabără teolog, fost protevist, că tot cu o doamnă din Oradea își refăcuse viața.

Nici nu te gândeai ce frumuseți sunt în Țara Crișurilor...
Iorest, wikipedia ori altă sursă de deinformare din online te-a fraierit în mod sigur, fiindcă Ciprian și Laura Mega au adus pe lume patru copii, nu trei.

Iar practica șpăgii în seminarul episcopiei Buzăului era străveche, exista în 1999 a continuat încă o vreme până s-a abolit regula abuzivă conform căreia absolvenții seminarului sunt favorizați la facultate. Părintele Ciprian și-a construit scenariul pe experiența proprie și chiar a existat un seminarist care s-a sinucis în perioada aceea.

Dar un lucru l-ai intuit bine: aluzia nu e la Antonie Plămădeală ci (adaug eu) la Epifanie Norocel.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.05.2024, 23:19:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iorest, wikipedia ori altă sursă de deinformare din online te-a fraierit în mod sigur, fiindcă Ciprian și Laura Mega au adus pe lume patru copii, nu trei.
Nu s-a mai actualizat informația, am auzit de prin interviuri.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iar practica șpăgii în seminarul episcopiei Buzăului era străveche, exista în 1999 a continuat încă o vreme până s-a abolit regula abuzivă conform căreia absolvenții seminarului sunt favorizați la facultate. Părintele Ciprian și-a construit scenariul pe experiența proprie și chiar a existat un seminarist care s-a sinucis în perioada aceea.
Șpagă pt ce mai exact, aici se zice de șpagă pt admitere.

Constatări:
Numai cine nu a vrut nu a făcut facultatea de teologie, unii au fost hirotoniți preoți chiar dacă erau slabi pregătiți intelectual, cu predica săracă, fără trăire.

Și dacă ești prost termini teologia, facultățile de teologie aleargă după studenți astăzi și de vreo 10 ani ca să nu se închidă.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar un lucru l-ai intuit bine: aluzia nu e la Antonie Plămădeală ci (adaug eu) la Epifanie Norocel.
Păi am citit Pântecele desfrânatei acu să fi fost vreo 10 ani, plus alte dezvăluiri, părintele Buga care l-a aruncat în scăldătoarea scriitoricească pe Mega, se luase și de Theodosie, dar s-a văzut că s-a stins ușor, el nu Teodosie.

Dar ulterior s-a cumințit, am văzut o emisiune în care zicea de tata Ilici, adică îl susținea pe Iliescu, ceva nu era în regulă nici la părintele Ioan Buga care chipurile e în spatele multor dezvăluiri.

Dacă a pus unele dezvăluiri în circulație, dar erau doar zvonuri nerușinate sau calomnii pt reglarea de diferite conturi, nu ar trebui ca un enoriaș sau preot să fie mai circumspect în diseminarea lor ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.05.2024 at 23:22:56.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.05.2024, 14:01:26
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi am citit Pântecele desfrânatei acu să fi fost vreo 10 ani, plus alte dezvăluiri, (...)
Poate Mihailc știe mai mulți ierarhi români care ar fi ajuns în scaun cu rotile, eu însă am auzit numai de IPS Antonie Plămădeală.

Oricum filmul este o ficțiune, o lucrare artistică, prin urmare un personaj de-acolo poate să reprezinte mai multe tipuri de personaje reale, lucru pe care ar fi trebuit să îl știi dacă nu ți-ai fi „băut călimara cu cerneală” (deși acum vii cu tupeu să ne ții „predici”).

Ceea ce eu am spus este că o aluzie clară este la IPS Antonie și de fapt referințe la aspecte ce țin de mitropolia Ardealului sînt mai multe; a, că personajul poate să reprezinte să zicem și alte persoane reale, eu nu exclud așa ceva, eu doar am scos în evidență că referințe la aspecte legate de mitropolia Ardealului sînt într-un număr semnificativ, iar filmul nu scoate în evidență multe alte mîrșăvii „bisericești”, totuși e vorba de un film, nu de un roman „în 5 volume”.
Reply With Quote
Răspunde