Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2012, 21:20:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Una dintre ultimele fotografii cu Parintele Tudor Marin , difuzate de cei de la doxologia :



__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2012, 21:26:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Exista si unele imagini-inregistrari video de la locul crimei , dar sunt destul de neclare . . . :http://www.rtv.net/primele-imagini-c...ate_32660.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.06.2012, 21:47:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
si eu am invatat ca botezul catolic este valid de fapt in acest sens exista si un protocol semnat intre cele doua biserici cred totusi ca dar nu sunt sigur ca ar trebui sa ii se administreze doar partea cu ungerea cu sfantul si marele mir
Botezul catolic nu este valid. Botezul valid se face in numele Sfintei Treimi, cu marturisirea corecta privind invatatura despre Sfanta Treime (asta cam exclude marturiserea referitoare la "filioque") prin intreita afundare in apa. "Botezul" catolic nu intruneste aceste conditii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.06.2012, 21:56:46
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt cam off-topic dar vreau sa spun ca acest italian a fost botezat in butoi si a fost afundat asa cum trebuie ca un copil, iar dupa cele 3 taine a urmat si taina cununiei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.06.2012, 22:01:59
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tot pe realitatea tv am inteles ca ucigasul este sectar. Nu se mai face asa mare tam-tam, insa cand un preot greseste, toata presa huleste si sare in sus...In sfarsit.
Dumnezeu sa il ierte pe acest preot!

Doar ptr. ca s-a semnat acel acord, nu inseamna ca este si corect. Invataturile Sfintilor Parinti spun cu totul altceva. Astfel de tratate s-au mai semnat si in trecut, de ex. pe timpul Sfântului Maxim Mărturisitorul,
Sfântului Fotie al Constantinopolului, Sfântului Marcu Eugenicul, Sfinților Visarion și Sofronie, Unitatia etc.. Daca tu vrei sa treci la catolici trebuie sa te botezezi, mai ales daca esti in Italia, ei nu iti recunosc botezul, dar noi cica il recunoastem un-doi. Adica, pana la semnarea acelui acord duhovnicii greseau cand botezau catolicii? Nu, nu greseau. Acel acord este doar un pas facut ptr. unirea falsa a celor 2 biserici. Iar unirea adevarata nu se face de oameni, ci de Dumnezeu.
Pe Sf.Munte te botezeaza daca esti catolic,musulman,sectar etc. Iar SF.Munte este inima ortodoxiei. Asa zic Sfintii Parinti, asta trebuie facut. Ca nu se respecta peste tot, ca se semneaza tratate de unire cu papistii, asta e alta problema. Adevarul nu se schimba dupa vreme, ramane acelasi.

cititi: Învățăturile Sfinților Părinți asupra catolicismului
http://traditiaortodoxa.files.wordpr...hia-romana.pdf
http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...ism-nr-07.html
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.06.2012, 22:59:12
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Daca tu vrei sa treci la catolici trebuie sa te botezezi, mai ales daca esti in Italia, ei nu iti recunosc botezul,
FALS.

Total fals. Biserica Catolica recunoaste validitatea botezului savarsit in Bisericile Rasaritene.

Va rog sa nu mai raspanditi informatii false despre Biserica Catolica.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.06.2012, 23:01:06
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fost prins criminalul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.06.2012, 23:02:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

N-a fost prins, doar se fac audieri. Au spus ca au luat o persoana de acasa pentru audieri.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.06.2012, 23:06:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-a fost prins, doar se fac audieri. Au spus ca au luat o persoana de acasa pentru audieri.
L-au numit suspectul principal. Nu cred ca isi permit sa balmajeasca intr-un caz atat de mediatizat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.06.2012, 23:10:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
L-au numit suspectul principal. Nu cred ca isi permit sa balmajeasca intr-un caz atat de mediatizat.
Eu nu cred in ce spune presa sau oamenii politici, ci astept ca Politia sa dea un comunicat oficial. Din moment ce audiaza mai multi oameni, n-ar trebui ca unii sa se hazardeze si sa spuna cine-i suspectul principal si sa-i mai dea si numele pe post. Nu se face asa ceva. Doar Politia (procuratura) e indreptatita sa o faca. Pana maine sigur mai audiaza si alte persoane

Last edited by ioanna; 16.06.2012 at 23:14:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Cristian Florea fost preot ortodox Raul Ortodox Secte si culte 207 30.07.2010 16:08:09
Invitatie la Focsani pe 27 Mai (Praznuirea Sfantului Ioan Rusul) eduardd Pelerinaje la locuri Sfinte 3 25.05.2010 18:53:51
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25