Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 16.05.2008, 10:37:10
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Ce bine ca Sfantul Maxim Maxim Marturisitorul si Parintele Staniloae nu au asteptat rezumat de la altii si nici nu si-au incins mandria la vreun divan sau vreo conferinta si s-au pus ei pe treaba...
sau poate Dumnezeu sa vina sa ne faca un rezumat, eventual cat mai scurt sa-l putem primi din pat....sunt rau, stiu...dar nu mai asteptati..cautati, cititi..sau mai bine rugati-va..si eu as fi facut mai bine sa ma rog decat sa scriu postul asta....
Reply With Quote
  #272  
Vechi 16.05.2008, 10:55:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e, pauldani, dar am luat exemplul Mirelei, careia ii repugna link-urile si cere intotdeauna rezumate in care sa exprimam cu cuvintele proprii cele citite. Iar la citirea celor scrise raspunde invariabil: "Stiam, nimic nou" sau " Subscriu ..."; niciodata o parere proprie.
Am insistat, deci, din motive pur didactice.
Ma mir totusi de interventia ta, pauldani, dar cum ti-ai dat singur seama, o trecem la "uitate"..
Reply With Quote
  #273  
Vechi 16.05.2008, 11:53:17
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

sunt mai nou...nu stiu ce place lui x si nu-i place lui y...am spus doar un punct de vedere...din rezumate fiecare intelege ce vrea, cum poate..la nivelul la care e..primim o imagine a unei imagini a unei alte imagini...s.a.m.d....in fine...sunt pe langa topic....cred ca daca barbatul ar fi "barbat", fetelor v-ati mandri si bucura de "capul" vostru...
Reply With Quote
  #274  
Vechi 16.05.2008, 12:12:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu am citit articolul respectiv ,daca voi avea timp il voi citi.
In ziua de azi femeile au multa personalitate din cauza faptului ca muncesc in rand cu barbatii si viata de la servici ,unde multe iau decizii , se continua si acasa ,deci si acasa iau decizii importante.
Era bine ca barbatii sa fie ei cei care iau decizii iar femeile sa nu duca nici o grija.
Ar fi odihnitor pentru ele sa nu duca ele jugul casniciei.
Multe se simt bine asa ,sa conduca ele ,dar cred ca si barbatii s-au schimbat ,din comoditate prefera sa aiba astfel de sotii.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 16.05.2008, 13:08:04
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vsovi... Imi pare tare rau ca te-am deranjat... Nu ma-am gandit la lucrurile astea... Stii, mai exista si ceva numit curiozitate, ca altfel n-ai mai vrea sa cunosti atatea... Imi cer scuze si chiar imi pare rau k te-am jignit.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 16.05.2008, 20:35:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Nu am citit articolul respectiv ,daca voi avea timp il voi citi.
In ziua de azi femeile au multa personalitate din cauza faptului ca muncesc in rand cu barbatii si viata de la servici ,unde multe iau decizii , se continua si acasa ,deci si acasa iau decizii importante.
Era bine ca barbatii sa fie ei cei care iau decizii iar femeile sa nu duca nici o grija.
Ar fi odihnitor pentru ele sa nu duca ele jugul casniciei.
Multe se simt bine asa ,sa conduca ele ,dar cred ca si barbatii s-au schimbat ,din comoditate prefera sa aiba astfel de sotii.
Casnicia nu-i un jug sau nu poate fi comparata cu un jug, cu o povara. Apoi, comoditatea barbatului ce are la baza ? Sau aceasta afirmatie ce are ca temei? Si nu cred ca ne putem permite , mai ales in vremurile actuale, a imbratisa comoditatea . Trandavirea, comoditatea nu sunt elemente definitorii intr o casnicie normala. Aici nu vorbim de exceptii.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 16.05.2008, 20:48:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirela, inca mai asteptam un rezumat al articolului.
adevarul este ca femeile certarete mai bine si-ar lua drept cap barbatul, poate ar functiona mai bine.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 16.05.2008, 22:45:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Mirela; deci acesta este rezumatul tau la Sf. Maxim Marturisitorul si Pr. Staniloaie?!? Uimitor de succint! Nu te voi mai lua la bani marunti, unde scrie acest lucru...
Nu sunt certareata, dar nu-mi place obraznicia de nici un fel. Sper sa nu-mi mai dai ocazia. Pe acest site ortodox trebuie sa predomine respectul reciproc, caci de aceea e crestin-ortodox si nu ateu.
Sa ne ajute bunul Dumnezeu pe toti.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 17.05.2008, 05:37:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ancah, la varsta pe care o ai ar fi trebuit sa-ti vina mintea cea de pe urma, care sa stea la cap, si astfel poate ai reusi sa nu mai fii certareata cu adevarat. dar pana cand o sa dovedesti asta nu-mi ramane decat sa-ti ignor postarile, asa cum am hotarat mai demult.

cer iertare forumistilor ptr aceasta punere la punct, insa aceasta doamna mi-a dat de inteles ca MP-urile nu sunt pe gustul dumneaei.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 17.05.2008, 08:44:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ei, uite acum intervine barbatul ! Sa faca pace intre voi doua. Solutia este pentru inceput ,de a va evita una pe alta , asta pentru inceput. Cel mai inteligent cedeaza. In cazul vostru, amandoua sunteti inteligente, asa ca sunt sigur ca totul va fi bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54