Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 22.07.2008, 03:58:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am vazut la tv ca o fata din Bucuresti a fost tinuta 1 sapt moarta in casa ptr ca bunica n-a avut bani de inmormantare. si ca preotul a cerut 5 mil. lei ptr slujba de inmormantare si le-a zis (femeii si vecinilor, care vroiau sa o ajute): "cand aveti banii, sa ma cautati!" e posibil asa nerusinare??
Reply With Quote
  #272  
Vechi 22.07.2008, 07:35:51
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Mai frate Achim de unde stii mata ca preotii sunt obligati sa plateasca 15 mil pe luna?
Eu nu cred.
La Biserica din cartierul meu este afisat,la avizier acest lucru,detaliat.Preotii de aici strang bani in fiecare duminica pentru toate acestea.De fapt,stie mai toata lumea.Numai ca la unele parohii nu se zice pentru ca se incearca protejarea oamenilor,care multi s-ar revolta de acest lucru.Daca nu ma crezi,intreaba pe vreun preot paroh,pe care vrei tu.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 22.07.2008, 16:44:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
am vazut la tv ca o fata din Bucuresti a fost tinuta 1 sapt moarta in casa ptr ca bunica n-a avut bani de inmormantare. si ca preotul a cerut 5 mil. lei ptr slujba de inmormantare si le-a zis (femeii si vecinilor, care vroiau sa o ajute): "cand aveti banii, sa ma cautati!" e posibil asa nerusinare??
Mirela, este ceva putred in stirea aceea, am urmarit-o si eu.... Problema este ca daca chiar nu ai nici un ban Primaria te ingroapa gratis(incinerare), iar in legatura cu preotul sa nu crezi daca nu ai fost acolo.
Presa de abia asteapta sa arunce cu noroi. Ce se stie este ca preotul intradevar nu are unde sa ti-o ingroape daca nu ai loc la cimitir ASTA E CLAR!...si nu are ce face cu decedata la capela Bisericii lui, ce o sa faca dupa slujba sa ti-o aduca inapoi acasa? Slujba i-o face ca nu-l costa mai nimic insa nu are groapa la care sa o duca..de aceea a zic ...Cind aveti bani DE CUMPARAT LOC...insa astia au scurtat-o in favoarea lor
Reply With Quote
  #274  
Vechi 23.07.2008, 06:19:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, stirea putea fi tendentioasa (nu m-ar mira!) DAR... fum fara foc nu iese.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 23.07.2008, 06:24:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
de aceea a zic ...Cind aveti bani DE CUMPARAT LOC...insa astia au scurtat-o in favoarea lor
si chiar de-ar fi asa, pai ce, ii lasi cu mortul in drum daca n-au loc de veci? ce fel de asistenta spirituala e asta?
Reply With Quote
  #276  
Vechi 23.07.2008, 06:50:45
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cozia
de aceea a zic ...Cind aveti bani DE CUMPARAT LOC...insa astia au scurtat-o in favoarea lor
si chiar de-ar fi asa, pai ce, ii lasi cu mortul in drum daca n-au loc de veci? ce fel de asistenta spirituala e asta?
Iti dai seama,la cat de saraci sunt preotii in Bucuresti,este clar ca nu pot ajuta pe nimeni.Asa ca ,dragi bucuresteni,inainte de a muri,trebuie sa va asigurati o groapa,de preferat in cimitir.Daca nu,se poate si prin alte locuri.Asa ca veti grija sa nu muriti subit,ca apoi sigur ramaneti "pe afara".sau ajungeti ca Lenin,conservat 100 de ani!
Reply With Quote
  #277  
Vechi 23.07.2008, 12:08:24
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

stati ca acum ne paste alta problema...
am citit intr-un articol ca din cauza chimicalelor pe care le consumam, a conservantilor, trupurile dupa moarte nu mai putrezesc...
daca inainte, in locul in care a fost ingropat cineva, dupa cativa ani puteai ingropa pe altcineva (fiindca cel din urma putrezea)... astazi, acelasi loc, nu mai poate fi refolosit...

si uite asa va trebui sa se inmulteasca numarul cimitirelor...
Reply With Quote
  #278  
Vechi 23.07.2008, 12:48:53
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
stati ca acum ne paste alta problema...
am citit intr-un articol ca din cauza chimicalelor pe care le consumam, a conservantilor, trupurile dupa moarte nu mai putrezesc...
daca inainte, in locul in care a fost ingropat cineva, dupa cativa ani puteai ingropa pe altcineva (fiindca cel din urma putrezea)... astazi, acelasi loc, nu mai poate fi refolosit...

si uite asa va trebui sa se inmulteasca numarul cimitirelor...
Pai atunci problema este ca si rezolvata.Facem muzee in loc de cimitire,ca cel de la Leningrad,cu Lenin.:D
Reply With Quote
  #279  
Vechi 29.10.2008, 20:45:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Anglia: Educatie sexuala la 6 ani!

Acum doua zile am auzit la TV ca in Anglia s-a votat legea, conform careia se vor preda ore de educatie sexuala de la varsta de 6 (sase) ani. Comentatorul stirii a vorbit de opozitia ce va fi intalnita in scolile in care se face educatie religioasa.
MA INTREB CE I SE POATE SPUNE ELEVULUI SI CE VA INTELEGE ACESTA LA ASA VARSTA FRAGEDA? Chiar era necesara o asemenea lege?
Reply With Quote
  #280  
Vechi 30.10.2008, 11:48:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Acum doua zile am auzit la TV ca in Anglia s-a votat legea, conform careia se vor preda ore de educatie sexuala de la varsta de 6 (sase) ani. Comentatorul stirii a vorbit de opozitia ce va fi intalnita in scolile in care se face educatie religioasa.
MA INTREB CE I SE POATE SPUNE ELEVULUI SI CE VA INTELEGE ACESTA LA ASA VARSTA FRAGEDA? Chiar era necesara o asemenea lege?
Intru cat desfranarea a coplesit mintea copiilor incepand viata sexuala de pe la 12-13 ani, nu ma mira o astfel de hotarare, dar se putea incepe sa zic , teoria, pe la 10-11 ani. Cand netul a devenit principala indeletnicire a copiilor, nu ma mai mira absolut nimic. Cartea si jocurile inocente , devin amintiri pe zi ce trece. Patima desfraului a luat proportii de neimaginat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiri-Spectacole-Evenimente cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 999 30.05.2024 01:41:30
Pe scurt din lume (stiri mai noi si mai vechi) Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 173 13.05.2014 06:46:57
Stiri, spectacole, evenimente culturale pentru cei din Bucuresti glykys Stiri, actualitati, anunturi 160 05.04.2014 22:07:21
Baptistii stiu de dinainte ca o sa apara stiri indreptate impotriva BOR metanoia2 Generalitati 13 23.11.2009 16:23:51