Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 19.08.2008, 21:23:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de georgeval
In primul rand smochinul ii simbolizeaza pe farisei si carturari care erau lipsiti de roade. La Sfantul Maxim se afla o talcuire sugestiva a minunii: "frunzele ce impodobeau smochinul preinchipuie slujirea proprie vechiului asezamant, care se reducea la umbre si chipuri, in timp ce roadele lipseau"
da, cam stiam si eu ce simbolizeaza, dar ma refeream la smochin ca atare, ca era si el un pom, adevarat. care s-a uscat pe loc.
Cu siguranta ca era pom adevarat. La Marcu se spune ca trecand a doua zi smochinul se uscase.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 19.08.2008, 21:31:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de georgeval
In primul rand smochinul ii simbolizeaza pe farisei si carturari care erau lipsiti de roade. La Sfantul Maxim se afla o talcuire sugestiva a minunii: "frunzele ce impodobeau smochinul preinchipuie slujirea proprie vechiului asezamant, care se reducea la umbre si chipuri, in timp ce roadele lipseau"
da, cam stiam si eu ce simbolizeaza, dar ma refeream la smochin ca atare, ca era si el un pom, adevarat. care s-a uscat pe loc.
Mantuitorul se foloseste de creatie ptr a accentua ca si natura i se supune. El este Creatorul tuturor. Prin anumite aspecte ale creatiei trebuie sa intelegem Ca Dumnezeu urmareste si o cunoasterea simbolica.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 20.08.2008, 14:49:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de georgeval
In primul rand smochinul ii simbolizeaza pe farisei si carturari care erau lipsiti de roade. La Sfantul Maxim se afla o talcuire sugestiva a minunii: "frunzele ce impodobeau smochinul preinchipuie slujirea proprie vechiului asezamant, care se reducea la umbre si chipuri, in timp ce roadele lipseau"
da, cam stiam si eu ce simbolizeaza, dar ma refeream la smochin ca atare, ca era si el un pom, adevarat. care s-a uscat pe loc.
ei ai vazut cum a ascultat? asha trebuie sa se usuce shi creshtinul ortodox... dar el nu ci zice ca e vorba doar de fatisei shi saduchei... e vorba shi de ei dar ei nu asculta asha ca raman la fel... pana shi pomii asculta numai creshtinii romani ortodocshi ai lui Dumnezeu nu vor sa mai tzina credintza... ca a ieshit zvonul ca s-a invechit... dar betzia nu s-a invechit, desfranarea nu? mancarea nu? tzigara nu? ca doar mancarea, neascultarea shi desfranarea vor umple iadul shi in ultima vreme parca au ieshit afara dracii ca sa mai incapa oameni... ca despre CER pe nimeni nu intereseaza... se mira shi dracii ca nimeni nu se mai ridica prin vami, shi ei se mira shi se cutremura cand mai ajunge vreunul pe la vamile alea mai de sus...

mai degraba intra in Imparatzie pomii decat oamenii ca shi aia asculta mai ushor de Dumnezeu! poi pana Dimineatza se uscase, deci cat de frumos ascultase, omul toata noaptea ar fi dormit shi s-ar fi umflat shi razvratit shi dimineatza avea shi roade... dar din alea gRele deci din ale amare shi cu spini...

deci vezi de ce a zis Hristos sa invatzam de la smochin? ca asha a zis: "Cand li se fragezesc frunzele... voi sa shtitzi ca Hristos e chiar la Ushi" ceva de genul asta ca sunt uituc dar uitarea... se spune ca e o stare ce a crescut pe bagabontzia pacatelor... ???:(:(

ca asha a zis dracul cand a intrat in om cum spune sf Lavrentzie ca a zis "te voi ajuta" poi la ce te va ajuta? poi te va ajuta sa nu tzi paza! asta am impresia ca te ajuta cel mai bine, sa nu-tzi mai pese shi sa nu mai tzi paza... ca zici ca shi asha eshti sarac shi n-ai nimic... dar el fura altceva... deci ai grija ca doar paza buna pazeshte bostanii ca macar atat sa mai ai ce manca atunci cand vine seceta... ca vine shi ea... candva... shi nu shtiu daca e bine sa faci din ei sperietoare pentru copii ca nu e de joaca...
Reply With Quote
  #254  
Vechi 20.08.2008, 22:57:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Ascultarea prin fapta. Cuvantul care ucide si fapta care mantuieste.

Iisus a spus: "«Dar ce vi se pare? Un om avea doi fii. si, ducandu-se la cel dintai, i-a zis: Fiule, du-te astazi si lucreaza in via mea. Iar el, raspunzand, a zis: Ma duc, Doamne, si nu s-a dus. Mergand la al doilea, i-a zis tot asa; acesta, raspunzand, a zis: Nu vreau, apoi caindu-se, s-a dus. Care dintr-acestia doi a facut voia Tatalui»? Zis-au Lui: «Cel de-al doilea». Zis-a lor Iisus: «Adevarat graiesc voua ca vamesii si desfranatele merg inaintea voastra in imparatia lui Dumnezeu. Caci a venit Ioan la voi in calea dreptatii si n-ati crezut in el, ci vamesii si desfranatele au crezut, iar voi ati vazut si nu v-ati cait nici dupa aceea, ca sa credeti in el»." (Matei 21, 28-32)
Reply With Quote
  #255  
Vechi 21.08.2008, 04:46:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

offff, mi-ai adus aminte ca atatea lucruri am zis ca fac pe ziua de azi si nu stiu daca am apucat sa fac nici jumatate --- dar mai sunt cateva ore din ziua asta, din fericire. :)
Reply With Quote
  #256  
Vechi 21.08.2008, 20:52:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) multumesc de mustruluiala, ovidiu, am luat la cunostinta. deci, mai bine sa postez ce se citeste azi si sa las pe altii sa comenteze. george...

Evanghelia zilei: Randuirea celor 12 Apostoli

"Si S-a suit pe munte si a chemat la Sine pe câti a voit, si au venit la El. Si a rânduit pe cei doisprezece, pe care i-a numit apostoli, ca să fie cu El si să-i trimită să propovăduiască, si să aibă putere să vindece bolile si să alunge demonii. Deci a rânduit pe cei doisprezece: pe Simon, căruia i-a pus numele Petru; Pe Iacov al lui Zevedeu si pe Ioan, fratele lui Iacov, si le-a pus lor numele Boanerghes, adică fii tunetului. Si pe Andrei, si pe Filip, si pe Bartolomeu, pe Matei, si pe Toma, si pe Iacov al lui Alfeu, si pe Tadeu, si pe Simon Cananeul, si pe Iuda Iscarioteanul, cel care L-a si vândut. Si a venit în casă, si iarăsi multimea s-a adunat, încât ei nu puteau nici să mănânce. Si auzind ai Săi, au iesit ca să-L prindă, că ziceau: <<Si-a iesit din fire>>." (Marcu 3, 13-21)
Reply With Quote
  #257  
Vechi 21.08.2008, 23:02:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) multumesc de mustruluiala, ovidiu, am luat la cunostinta. deci, mai bine sa postez ce se citeste azi si sa las pe altii sa comenteze. george...

Evanghelia zilei: Randuirea celor 12 Apostoli

"Si S-a suit pe munte si a chemat la Sine pe câti a voit, si au venit la El. Si a rânduit pe cei doisprezece, pe care i-a numit apostoli, ca să fie cu El si să-i trimită să propovăduiască, si să aibă putere să vindece bolile si să alunge demonii. Deci a rânduit pe cei doisprezece: pe Simon, căruia i-a pus numele Petru; Pe Iacov al lui Zevedeu si pe Ioan, fratele lui Iacov, si le-a pus lor numele Boanerghes, adică fii tunetului. Si pe Andrei, si pe Filip, si pe Bartolomeu, pe Matei, si pe Toma, si pe Iacov al lui Alfeu, si pe Tadeu, si pe Simon Cananeul, si pe Iuda Iscarioteanul, cel care L-a si vândut. Si a venit în casă, si iarăsi multimea s-a adunat, încât ei nu puteau nici să mănânce. Si auzind ai Săi, au iesit ca să-L prindă, că ziceau: <<Si-a iesit din fire>>." (Marcu 3, 13-21)
Cred ca este clar textul cu privire la Taina Preotiei. Interesant este ca in Taina Preotiei se reacutalizeaza intreita slujire a lui Hristos: invatatoreasca, arhiereasca, imparateasca. Acest tex ne descopera ca misiunea preotilor nu se rezuma doar la cuvant, ci si la tamaduire prin impartasirea harului. Biserica noastra nu este o scoala unde se preda Scriptura, ci o scaldatoare Vitezda unde ne sunt tamaduite bolile noastre sufletesti si trupesti. "să fie cu El si să-i trimită să propovăduiască, si să aibă putere să vindece bolile si să alunge demonii."
Reply With Quote
  #258  
Vechi 22.08.2008, 22:18:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Viata vesnica - un mod de a fi asemenea ingerilor .

"in ziua aceea, s-au apropiat de Iisus saducheii, cei ce zic ca nu este inviere, si L-au intrebat, zicand: «invatatorule, Moise a zis: "Daca cineva moare neavand copii, fratele lui sa ia de sotie pe cea vaduva si sa ridice urmasi fratelui sau." Deci erau, la noi, sapte frati; si cel dintai s-a insurat si a murit si, neavand urmas, a lasat pe femeia sa fratelui sau. Asemenea si al doilea si al treilea, pana la al saptelea. in urma tuturor, a murit si femeia. La inviere, deci, a carui dintre cei sapte va fi femeia? Caci toti au avut-o de sotie». Raspunzand, Iisus le-a zis: «Va rataciti nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. Caci la inviere, nici nu se insoara, nici nu se marita, ci sunt ca ingerii lui Dumnezeu in cer. Iar despre invierea mortilor, au n-ati citit ce vi s-a spus voua de Dumnezeu, zicand: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov?" Nu este Dumnezeul mortilor, ci al viilor». Iar multimile, ascultandu-L, erau uimite de invatatura Lui". (Matei 22, 22-33)
Reply With Quote
  #259  
Vechi 23.08.2008, 17:48:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Mantuitorul Iisus Hristos nu ramane dator nimanui.

"Venind ei in Capernaum, s-au apropiat de Petru cei ce strang darea (pentru Templu) si i-au zis: «invatatorul vostru nu plateste darea?». «Ba, da!» - a zis el. Dar, intrand in casa, Iisus i-a luat inainte, zicand: «Ce ti se pare, Simone? Regii pamantului de la cine iau dari sau bir? De la fiii lor sau de la straini?». El I-a zis: «De la straini». Iisus i-a zis: «Asadar, fiii sunt scutiti. Ci, ca sa nu-i smintim pe ei, mergand la mare, arunca undita si pestele care va iesi intai, ia-l, si, deschizandu-i gura, vei gasi un statir (un ban de argint). Ia-l si da-l lor pentru Mine si pentru tine». in ceasul acela, s-au apropiat ucenicii de Iisus si I-au zis: «Cine, oare, este mai mare in imparatia cerurilor?». si chemand la Sine un prunc, l-a pus in mijlocul lor, si a zis: «Adevarat zic voua: De nu va veti intoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra in imparatia cerurilor. Deci, cine se va smeri pe sine ca pruncul acesta, acela este cel mai mare in imparatia cerurilor»."(Matei 17, 24-27; 18, 1-4)
Reply With Quote
  #260  
Vechi 24.08.2008, 05:04:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Biserica noastra nu este o scoala unde se preda Scriptura, ci o scaldatoare Vitezda unde ne sunt tamaduite bolile noastre sufletesti si trupesti.
:) mi-a placut f. mult comparatia asta, si pot sa spun ca am simtit eu insami aceasta putere de tamaduire a Bisericii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30