Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 27.11.2010, 13:21:57
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
1.Cand vborbesti de protestanti,a-i cataloga puturosi,este cel putin o eroare.Faptul ca au erori dogmatice si au parasit Biserica,nu inseamna ca sunt de condamnat in bloc,si locul lor nu poate sa fie decat in iad.Toti suntem creatia lui Dumnezeu,fiii lui Adam....
Cand a terminat Klaus Kenneth cei doua milioane de km prin religiile lumii,l-a regasit pe Hristos la protestanti,unde a gasit intelegere si terenul de a-l primi pe Hristos.

Sa nu uitam ca desi prietenii lui erau toti protestanti,el a continuat sa caute Adevarul si dupa putini ani a descoperit ortodoxia si pe parintele Sofronie.

Daca un protestant a vazut ingeri,aceasta este o discutie delicata,nu poti sa dai cu toporul...
Viziunile nu sunt dupa nu stiu ce merite,ci mai mult sunt date de anumite situatii.
Nu e imposibil ca doamna sa fi avut o viziune,tocmai pentru ca Dumnezeu stia ca Klaus avea nevoie de aceasta marturie de la ea,si o va povesti lumii intregi.

2.Nu cred ca Klaus a facut asocierea ca ce bine este ca s-a sinucis acela,ca uite poate fi el titular pe post.Ci probabil,sinuciderea,dar parca era vorba de o disparitie,nu o sinucidere,nu mai tin minte exact,a coincis cu eliberarea acelui post de care el avea nevoie.
Si intr-adevar cred ca i-a folosit,pentru ca acel post cred ca i-a oferit linistea necesara cautarii mai departe a Adevarului.


E un efort pentru mine de a pune accent pe aceste largumentatii,dar poate ti-a folosit cu ceva.Eu de alte lucruri am fost impresionat atunci,si de aceea mi-a ramas in inima modelul lui.Cine le sesizeaza ,mi-ar produce o bucurie....
dupa '90 a aparut la oastea Domnului din america unul ionatan ille, toate publicatiile lor fosneau despre el acum cred ca a intrat pe un drum infundat nu am mai auzit nimic de el ce ti-e si cu neoprotestantii astia vopsiti domnule, asta-i bucuria ce o asteptai?.
  #252  
Vechi 27.11.2010, 13:32:09
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Mulțumesc, o să meditez asupra a ceea ce mi-ai spus. Și dacă zice adevărul e într-adevăr un om foarte special, îmi place cum vorbește
  #253  
Vechi 27.11.2010, 13:34:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Relatia lui cu Hristos e foarte directa,are foarte multa incredere in El.
  #254  
Vechi 28.11.2010, 08:54:54
CristanN29 CristanN29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2010
Mesaje: 5
Implicit

Eu sunt de parere ca acest individ s-a apropiat mai mult de Hristos și Dumnezeu. http://iongrijalunga.wordpress.com/2...asi-stiintica/
  #255  
Vechi 28.11.2010, 12:52:54
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristanN29 Vezi mesajul
Eu sunt de parere ca acest individ s-a apropiat mai mult de Hristos și Dumnezeu. http://iongrijelungi.wordpress.com/2...asi-stiintica/
Eu sunt de parere ca tu esti cuviosul ilarie sau frate-sau intru credinta si blasfemii.
  #256  
Vechi 28.11.2010, 21:06:32
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Eu sunt de parere ca tu esti cuviosul ilarie sau frate-sau intru credinta si blasfemii.
domnule penticostal eu zic ca e frate cu altul si mai rau.emana doar teribilism infantil.


Doamne Dumnezeule cel Adevarat si Viu iarta-l pe acest biet pacatos ca nu stie ce face,si el este creatia ta, dar inselatorul viacului acestuia a pus perdeaua pe mintea lui.el vine in zilele acestea ale postului nasterii Domnului, sa umbreasca fara de izbinda bucuria crestinilor. Amin
  #257  
Vechi 29.11.2010, 13:47:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
domnule penticostal eu zic ca e frate cu altul si mai rau.emana doar teribilism infantil.


Doamne Dumnezeule cel Adevarat si Viu iarta-l pe acest biet pacatos ca nu stie ce face,si el este creatia ta, dar inselatorul viacului acestuia a pus perdeaua pe mintea lui.el vine in zilele acestea ale postului nasterii Domnului, sa umbreasca fara de izbinda bucuria crestinilor. Amin
Și ce dacă e teribilist, creștinul ortodox trebuie să fie crispat, să nu facă glume niciodată, să fie exagerat de serios, să nu zâmbească sau să fie puritanist? N-am o părere absolută despre cât de adevărat este ceea ce scrie, dar asta nu constituie un argument contra.
  #258  
Vechi 29.11.2010, 15:25:53
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Si puritanii ar fi pus pe foc literatura, arta umanista, Sheakespeare si nu ar fi acceptat alte carti in afara de Psalmi.
  #259  
Vechi 29.11.2010, 19:31:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și ce dacă e teribilist, creștinul ortodox trebuie să fie crispat, să nu facă glume niciodată, să fie exagerat de serios, să nu zâmbească sau să fie puritanist? N-am o părere absolută despre cât de adevărat este ceea ce scrie, dar asta nu constituie un argument contra.
draguta tu vezi unde ne face trimitere?, acest crestin ortodox,daca si aceia e-o invatatura buna
tine-te de ia,sa vezi unde ajungi.

Last edited by mihaila_alin; 29.11.2010 at 19:33:23.
  #260  
Vechi 29.11.2010, 19:54:53
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
draguta tu vezi unde ne face trimitere?, acest crestin ortodox,daca si aceia e-o invatatura buna
tine-te de ia,sa vezi unde ajungi.
Am zis acolo că nu știu încă dacă e un mincinos sau nu, dar faptul că e mai teribilist nu îl incriminează.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06