Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 18.06.2007, 19:39:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
daca pensiile nu au leg. cu UE asigurarea unui trai decent al populatiei de la tara se face prin comertul liber cu animale vii ,care este pina azi interzis de cind am intrat in UE;oamenii nu-si permit sa cumpere carnea cu kg. ce de la macelarii ca ies f. scump de 7 ori mai scump decit daca ar cumpara animalul viu si sa-l taie acasa.
in leg. cu GRIPA AVIARA ar trebui sa mai vezi si alte pareri ca de ex.[link=www.conservatorii.ro]care au un comunicat pe aceasta tema ;de altfel toate comunicatele lor sint laobiect si ar trebui citite de toata lumea mai ales manifestul,apelul catre tineri si doctrina lor.
legionarii nu au fost fascisti,dar am scris un pic mai mult la topicul cu legionarii si nu vreau sa ies din subiectul acestui topic.DOAMNE AJUTA!
Comertul cu animale vii este in continuare permis, dar au aparut norme specifice (autoritatile trebuie sa stie cine, ce si cui vinde). Referitor la aviara...taranii au fost despagubiti, nu? Asa ca nu vad acre este motivul nemultumirii tale. Mai nou, produsele agricole se pot vinde si in alt judet decat cel in care producatorul are domiciliul i inca nu au fost impuse normele europene (ma refer la cele de igiena).

Vor fi probleme noi, dat fiind ca am devenit tara UE, dar cele mentionate de tine nu mi se par. mai degraba ma tem de cei din Republica Moldova care se angajeaza in Romania si sunt dispusi sa âprimeasac jumatate din salariul pe care il cere un roman pt aceeasi munca.

Cat despre Noua Dreapta...te rog sa citesti atent postarea mea, la care tu faci referire.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 23.12.2008, 08:34:40
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Nevoia de dialog............
Desi acest subiect nu a mai fost vizitat de foarte mult timp, sunt curios sa intreb: nevoia de dialog nu cumva este un pericol pentru crestinii care se avanta fara sa fie inarmati cu armele cunostintei, devenind o usoara prada pentru sectari?
Reply With Quote
  #243  
Vechi 25.12.2008, 22:49:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Comertul cu animale vii este in continuare permis, dar au aparut norme specifice (autoritatile trebuie sa stie cine, ce si cui vinde). Referitor la aviara...taranii au fost despagubiti, nu? Asa ca nu vad acre este motivul nemultumirii tale. Mai nou, produsele agricole se pot vinde si in alt judet decat cel in care producatorul are domiciliul i inca nu au fost impuse normele europene (ma refer la cele de igiena).

Vor fi probleme noi, dat fiind ca am devenit tara UE, dar cele mentionate de tine nu mi se par. mai degraba ma tem de cei din Republica Moldova care se angajeaza in Romania si sunt dispusi sa âprimeasac jumatate din salariul pe care il cere un roman pt aceeasi munca.

Cat despre Noua Dreapta...te rog sa citesti atent postarea mea, la care tu faci referire.
dr de ce sa stie autoritatile ce ,cine si cui vinde ,de aceea au murit tinerii in revolutie sa scapm de comunismul autoritar si sa intram in robia comunismului ue!!??Dumnezeu l-a lasat pe om liber ,iar scopul nu este numai ca sa stie ue ce face taranul roman ,ci sa si IMPIEDICE independenta lui mica economica ,doar tre sa cumparam de toate ori avem ori nu bani ,salarii ,pensii[care nu-s ca-n occident]de la supermarketurile straine de la noi ,produse cu dioxina ..ca ..de ..sint mai bune ca porcul crescut natural de taranul roman.DC aSINT MULTI CUA GINDIREA LUI mIERAN ,vVAI DE NOI SI DE TATISOARA NOASTRA ,ASA CUM A FOST SI VAI DE PASARETUL SANATOS AL TARII,INVIDIAT DE ue ,ASA CA TREBUIA DISTRUS SUB UN MOTIV OARECARE!!
Reply With Quote
  #244  
Vechi 25.12.2008, 22:52:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

dAr de ce sa stie autoritatile ce ,cine si cui vinde ,de aceea au murit tinerii in revolutie sa scapm de comunismul autoritar si sa intram in robia comunismului ue!!??Dumnezeu l-a lasat pe om liber ,iar scopul nu este numai ca sa stie ue ce face taranul roman ,ci sa si IMPIEDICE independenta lui mica economica ,doar tre sa cumparam de toate ori avem ori nu bani ,salarii ,pensii[care nu-s ca-n occident]de la supermarketurile straine de la noi ,produse cu dioxina ..ca ..de ..sint mai bune ca porcul crescut natural de taranul roman.DC aSINT MULTI CUA GINDIREA LUI MIREAN ,VAI DE NOI SI DE TARISOARA NOASTRA ,ASA CUM A FOST SI VAI DE PASARETUL SANATOS AL TARII,INVIDIAT DE ue ,ASA CA TREBUIA DISTRUS SUB UN MOTIV OARECARE!!
Reply With Quote
  #245  
Vechi 25.12.2008, 22:54:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de venypad Vezi mesajul
nevoia de dialog............
Desi acest subiect nu a mai fost vizitat de foarte mult timp, sunt curios sa intreb: Nevoia de dialog nu cumva este un pericol pentru crestinii care se avanta fara sa fie inarmati cu armele cunostintei, devenind o usoara prada pentru sectari?
bineinteles ca da
Reply With Quote
  #246  
Vechi 19.03.2011, 23:20:56
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb Vezi mesajul
Mare noroc ca Iisus n-a fost ca noi.Nu se mai mintuia nimeni. Se inchidea El in coltzul lui stiind ca El e cel ortodox si ii lasa pe ceilalti sa crape in legea lor.
De aici incepe problema. De ce ar venii cineva la ortodoxie cind noi nu sintem altfel decit el? Aratam noi iubire cuiva inafara noua insine? Ce avem noi eu, iosif, cozia (numele sint intimplatoare alese) atit de bun in noi incit sa artragem un ratacit? Luminam noi Lumina lui Dumnezeu? Radiem noi iubire? Sintem in credinta dreapta! Asta nu valoreaza doi bani daca nu ne comportam ca atare.
Dialogul trebuie sa aibe loc. Dar trebuie sa fie facut de catre cei care sint ortodocsi cu adevarat nu doar de apartinatori ai bisericii ortodoxe.
Subscriu,dmb-ule!
Oameni buni,Iisus Hristos nu e din ...Falticeni (in zisa lui Petre Tutea)...EL nu are pe nimeni de pierdut.Hristos s-a rastignit pentru toti(nu numai pt ortodocsi ,asa cum ni se tot "insufla".El vrea ca toti sa ne mintuim.Stiti ca,inca,mai exista in lume zone atit de sarace incit acolo nu se stie despre ortodoxie si/sau catolicism ,sau alte culte.Lor n-a avut cine sa le faca cunoscut Cuvintul Scripturii(n-au internet,radio,tv,presa scrisa,n-au Biserici.Au doar pe unul dintre ei care -i un fel de sef de trib,care vineaza pt ca stie sa minuiasca ,cu iscusinta arcul,apoi tot el tine staborul in caz ca exista neintelegeri ,el aduna bastinasii in jurul focului si danseaza ca sa vina ploaia,el face pe vraciul,etc).Ei n-au Euharistia si n-au Sf Liturghie,n-au preoti imbracati in vesminte ultraluxoase ,n-au "caterala neamului" si mai-marele lor nu are X5...Ei traiesc dupa cum ii indeamna CUGETUL si dupa Cugetul lor vor fi judecati la INFRICOSATOAREA si DREAPTA JUDECATA.Nu-mi place deloc ca ,noi,ortodocsii,dupa "invatatura" mai-marilor Bisericii,ne batem cu caramida-n piept ca numai noi vom fi mintuiti,si ne purtam cu cei care apartin altor culte,ca si cum noi,ortodocsii am fi niste fiinte superioare,ca si cum noi am fi ALESII.Nicidecum fratilor,nu-i asa.Daca nu vom fi blinzi si smeriti,si nu vom implini TESTAMENTUL MINTUITORULUI (IUBITI-VA UNII PE ALTII!),nu vom fi mintuiti,cit am fi noi de ortodocsi.
Sa-L cunoastem pe Dumnezeu(si invatatura SA) asa incit sa-L reprezentam in caracterul nostru!
Reply With Quote
  #247  
Vechi 19.06.2011, 19:39:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

"Cuvintele noastre ortodoxe sunt ca armele care îi apără pe ai noștri și îi lovesc pe eretici. Aceste cuvinte nu îi lovesc pentru a-i doborî, ci pentru a-i ridica după ce au căzut. Acesta este scopul luptei noastre: să îi ajutăm și pe vrășmașii noștri să se mântuiască."(Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #248  
Vechi 20.06.2011, 23:00:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Serafim - Despre Vremurile De Cumpan...
Reply With Quote
  #249  
Vechi 20.06.2011, 23:52:07
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb Vezi mesajul
Dialogul trebuie sa aibe loc. Dar trebuie sa fie facut de catre cei care sint ortodocsi cu adevarat nu doar de apartinatori ai bisericii ortodoxe.
Sunt de acord intru totul. E bine sa dialogam cu cei straini de ortodoxie, insa fara sa intrerupem dialogul cu Dumnezeu.
Problema apare cand incetam sa vorbim cu Dumnezeu, dar suntem doritori a grai altora despre El.
Cei orbi nu de calauze oarbe au nevoie.

Last edited by George.m; 20.06.2011 at 23:54:47.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 21.06.2011, 10:48:42
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Vorbim de dialog de parca cineva dintre noi a intors spatele cand trebuia sa vorbeasca sau sa ajute vreun om de alta credinta.
A...cand e vorba de dialog cu oameni de alta credinta,in care inevitabil se ajunge si la dogme,atunci am incheiat,cat se poate de civilizat;altfel am intoarce spatele Sf. Parinti.
Daca vreti sa raspanditi Ortodoxia,face-ti-o prin exemplul vostru.
"sfinteste-te pe tine si in jurul tau se vor mantui mii de oameni" parafrazez un sfant parinte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59