Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 02.03.2010, 02:11:39
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Dragi domni, nu o mai atacati atata pe Aurelia, ceea ce a scris, a scris pentru ca a suferit, in urma relatiei cu un baiat si nu pentru ca are ceva cu baietii desfranati sau nedesfranati. Un mic sfat pentru Aurelia: incearca sa nu mai pui semnul de egal intre sexul masculin si cel feminin in privinta relatiei dintre cei doi, nu o sa-ti iasa niciodata, barbatii pur si simplu gandesc altfel decat noi, iar greselile pe care le fac sau le-au facut in trecut ( adica daca au avut un trecut mai ''glorios'' sau mai putin glorios, aventurieri sau nu ) le fac nu pentru a ne rani pe noi ( mai sunt si cazuri de persoane josnice dar noi nu vorbim aici de astea ) ci pentru ca de multe ori nu analizeaza lucrurile asa de mult ca noi, nu despica firul in patru, mai sunt si unii mai sensibili....., nu se gandesc ca ne ranesc asa de tare, stii tu ca ei sunt mai copilarosi decat noi, asta e unul din punctele cu care ne cuceresc, uneori. Iar daca pe viitor vei intalni o persoana care sa fi avut un trecut ''glorios'', un mare fost ''crai'' fii si tu mai atenta, vezi daca intr-adevar vrea sa se schimbe in bine sau deja e schimbat. Cred ca o sa fie bine, lasa-i si tu mai moale, dar nici prea moale ca dupa aia stii tu.... iar nu-i bine si incearca sa te relaxezi. Sper sa-ti fie de folos ce am scris, sau poate stiai deja

Numai bine
Multumesc, felicitas, pentru vorbele blande si ingaduitoare!

Daca nu ma insel, parintele Iustin Parvu spunea ca trebuie sa acceptam fiecare om dupa masura firii lui. Fiecaruia ne lasa Dumnezeu daruri diferite in masuri diferite. Asa ca am incercat si eu sa reconsider ceea ce percepeam inainte ca "insensibilitate". Omul atata poate, nu e cazul sa ii ceri mai mult sau sa il acuzi de rea vointa.

Deci, fara naivitate, trebuie sa luam oamenii asa cum sunt!
Reply With Quote
  #242  
Vechi 02.03.2010, 09:51:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Windorin, aproprierea trupeasca dintre soti e numai pt nastere de prunci. Pentru adancirea tainei lor, trebuie traire duhovniceasca. Unitatea celor doi si ferirea de desfranare nu e un scop, ci o ingaduinta, datorita neputintelor trupesti. Doamne ajuta!
Gandeste'te la familiile ce nu pot avea copii, spre a'ti da seama de faptul ca nasterea nu e singurul scop al apropierii.

Ca duhovnic, ce le'ai spune ?!
Ceva de genul: "Nu va mai apropiati, ca nu mai are rost, din moment ce nu puteti face copii."
Sau unei sotii care are anumite organe extirpate, din pricina bolii.
I'ai spune: "Asta e, nu va mai apropiati si gata, singurul rost al apropierii a devenit imposibil."

Sotii se apropie si pentru a se impaca, si pentru a se bucura si mai mult unul de celalalt, si pentru a se uni tot mai mult.

Omul este in egala masura trup si suflet. Sufletul trebuie sa spiritualizeze trupul, insa aceasta nu inseamna a'l anula in cele caracteristice lui. Trupul este o forma de manifestare a sufletului. Cand are loc apropierea trupeasca (in cadrul Casatoriei, in zi binecuvantata) sufletul este cel care conduce si exprima sentimentele. Din moment ce nu poti saruta o fata oarecare (sau un baiat, dupa caz), ba chiar apar senzatii ciudata numai gandind, se vede cum sufletul este cel ce conduce trupul in actele lui firesti.

Unirea dintre soti se face sufleteste si trupeste, niciodata doar sufleteste, niciodata doar trupeste.
Daca din Casatorie scoatem trupul ca factor esential, alaturi de suflet, si ramanem doar cu sufletul... nu stiu ce sa zic.
Cred ca se ajunge la "casatorie alba", ori la ceva denaturat si ciudat, in nici un caz ortodox.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 02.03.2010 at 09:58:14.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 04.03.2010, 18:53:40
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Andrei25 ce o sa faci cand vei fi casatorit si sotia ta isi va dori sa va iubiti fizic ( si asta nu in zilele interzise de biserica ci in cele permise ) ? Ii vei intoarce spatele? Sa zicem ipotetic bineinteles ca isi va dori ea in momentul acela sa fie cu tine foarte, foarte mult si nu va accepta refuzul tau si sa presupunem ca aveti deja in clipa aceea copii. Ce o sa faci, o sa continui sa o refuzi? Vei veni in intampinarea ei cu o sumedenie de argumente teologice care sa o ''calmeze''? Te-ai gandit macar pentru o secunda, ca ii vei rani iubirea? Ca in relatia de casatorie nu esti numai tu, ci sunteti doi? Ca nu poti sa o obligi sa faca tot timpul ca tine? Si invers e la fel de valabil. Eu ceea ce vorbesc spun si din experienta mea si daca vrei ca bonus iti aduc ca suport si carte recomandata: ''Scrisoare catre Ecaterina'' de la Editura Bizantina, citeste acolo cu atentie, si sa-mi spui ce parere ai.
Felicitas, cred ca nu m-am facut inteles. Dumnezeu a randuit prin Biserica, ca sotii sa traiasca trupeste impreuna, in zilele randuite de Biserica . Cei care vor sa fie desavarsiti, si care sunt desavarsiti, traiesc impreuna doar pt nastere de prunci. Dar daca vor sa fie impreuna, pt ca isi doresc asta, ori din neputinta si aprinderea trupeasca, nu e pacat, pt ca Biserica a ingaduit asta, pt ca oamenii sunt neputinciosi si supusi greselii, numai sa fie in zilele randuite de Biserica, si ca oamenii sa-si asume responsabilitatea actului, adica sa nu foloseasca anticonceptionale, prezervativ, metoda calendarului, samd, pt a se feri de copii. Exista cazuri cand cei doi isi doresc sa fie impreuna in perioada calendarului, dar nu pentru ca vor sa se fereasca de copii, ci pt ca dorinta lor a coincis cu aceasta perioada, si in acest caz, nu e pacat. Sf Apostol Pavel spune : "decat sa arda, mai bine sa se casatoreasca".
Ce spuneai tu mai sus, e adevarat. Daca eu as fi casatorit si sotia mea si-ar dori f mult sa fim impreuna, in zilele randuite, as accepta, pt ca stiu ca nu e pacat (cu conditia sa nu folosim nicio metoda contraceptiva) si Doamne fereste, dintr-o ambitie a mea, sa nu cada ea in desfranare, pt ca trupul e neputincios. Daca mi-ar cere sa facem asta in zile neranduite, nu stiu daca as accepta, nu cred, dar as discuta cu duhovnicul nostru aceasta situatie sa ne invete el mai bine ce sa facem. Dar asta nu are legatura cu ce spuneam eu despre cei ce vor si sunt desavarsiti. Mi se pare ca s-a inteles ca daca sotii traiesc impreuna din alt motiv decat nasterea de prunci, este pacat. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #244  
Vechi 04.03.2010, 20:02:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Felicitas, cred ca nu m-am facut inteles. Dumnezeu a randuit prin Biserica, ca sotii sa traiasca trupeste impreuna, in zilele randuite de Biserica . Cei care vor sa fie desavarsiti, si care sunt desavarsiti, traiesc impreuna doar pt nastere de prunci. Dar daca vor sa fie impreuna, pt ca isi doresc asta, ori din neputinta si aprinderea trupeasca, nu e pacat, pt ca Biserica a ingaduit asta, pt ca oamenii sunt neputinciosi si supusi greselii, numai sa fie in zilele randuite de Biserica, si ca oamenii sa-si asume responsabilitatea actului, adica sa nu foloseasca anticonceptionale, prezervativ, metoda calendarului, samd, pt a se feri de copii. Exista cazuri cand cei doi isi doresc sa fie impreuna in perioada calendarului, dar nu pentru ca vor sa se fereasca de copii, ci pt ca dorinta lor a coincis cu aceasta perioada, si in acest caz, nu e pacat. Sf Apostol Pavel spune : "decat sa arda, mai bine sa se casatoreasca".
Ce spuneai tu mai sus, e adevarat. Daca eu as fi casatorit si sotia mea si-ar dori f mult sa fim impreuna, in zilele randuite, as accepta, pt ca stiu ca nu e pacat (cu conditia sa nu folosim nicio metoda contraceptiva) si Doamne fereste, dintr-o ambitie a mea, sa nu cada ea in desfranare, pt ca trupul e neputincios. Daca mi-ar cere sa facem asta in zile neranduite, nu stiu daca as accepta, nu cred, dar as discuta cu duhovnicul nostru aceasta situatie sa ne invete el mai bine ce sa facem. Dar asta nu are legatura cu ce spuneam eu despre cei ce vor si sunt desavarsiti. Mi se pare ca s-a inteles ca daca sotii traiesc impreuna din alt motiv decat nasterea de prunci, este pacat. Doamne ajuta!
Da, " baietel ", tu vorbeste aici despre ce ai face cand te-ai insura, doar nu te doare gura, insa, de la vorbe la fapte sa stii ca este CALE LUUUUUNGA ! Poate ne mai auzim atunci .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 04.03.2010 at 20:06:44.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 05.03.2010, 02:49:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, " baietel ", tu vorbeste aici despre ce ai face cand te-ai insura, doar nu te doare gura, insa, de la vorbe la fapte sa stii ca este CALE LUUUUUNGA ! Poate ne mai auzim atunci .
:))))) Piriie Ory forumul de teoreticieni si scriitori de paragrafe enorme, ...mai incolo, insa, fii sigura ca grimasa de atotstiutori in ale impreunarii se va transforma intr-o mirare monumentala!

Auzi tu ce cuvinte de "oameni grei, de teologi inraiti" folosesc: "Decit sa arda mai bine sa se casatoreasca" :))))),...adevarati inaintevazatori apocaliptici, tata!
Tineti-va ca vin cu experientele de viata a ALTORA si ne vor da peste nas! :))))

Last edited by andreicozia; 05.03.2010 at 02:54:05.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 05.03.2010, 09:43:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Daca mi-ar cere sa facem asta in zile neranduite, nu stiu daca as accepta, nu cred, dar as discuta cu duhovnicul nostru aceasta situatie sa ne invete el mai bine ce sa facem.
Oricand si oricare dintre cei doi soti ar dori apropierea trupeasca, celalalt nu are voie sa puna "nu". Chiar si in Saptamana Mare, inainte de Denie, daca unul este cuprins de pofta si de slabiciune trupeasca, celalalt sot nu are voie sa puna intre ei evlavia si postul. Asta pentru ca nu toti au aceeasi masura de nevointa, nu toti au aceeasi putere, nu toti au acelasi numar de talanti... unul are 2 talanti, altul are 5 talanti. Iar daca un sot cade din cauza faptului ca celalalt l'a lipsit de cele datorate, sotul "evlavios" va da seama, iar nu cel neputincios, care nu a avut aceeasi putere de infranare.

In "Pravila de la Govora" se vorbeste despre o sotie foarte "evlavioasa", care uita de familie de focul poruncilor. Ceea ce s'a dovedit a fi rau folosit. Cand sotul a vrut sa se apropie de ea, ea a spus "nu". Sotul s'a dus la o vecina si a cazut in pacat. La biserica, dupa slujba, cand sotul si sotia au vrut sa iasa din biserica, o gramada de ciori negre s'au napustit asupra lor. Au intrat inapoi, in biserica, si apoi au iesit pe rand. Cand a iesit sotul, ciorile l'au lasat in pace, insa cand a iesit si sotia, toate au tabarat pe ea si au omorat'o. (Pare cam fantezie, insa nu cred ca "Pravila de la Govora" ar minti cu asa ceva.)

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Auzi tu ce cuvinte de "oameni grei, de teologi inraiti" folosesc: "Decat sa arda mai bine sa se casatoreasca."
Adevarati inaintevazatori apocaliptici, tata! Tineti-va ca vin cu experientele de viata a ALTORA si ne vor da peste nas!
Aceste cuvinte sunt rostite de Sfantul Pavel celor care ar dori sa stea singuri, necasatoriti, insa nu au aceasta putere. Le zice ca in loc sa se chinuie neincetat si sa arda de pofte si ganduri si lupte, mai bine sa se casatoreasca, caci si aceasta este lucru binecuvantat de Dumnezeu. Pentru a vietui de unul singur, fara femeie sau barbat, este nevoie de un dar al lui Dumnezeu, caci "nu toti pot duce aceasta".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 05.03.2010 at 09:45:31.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 05.03.2010, 09:48:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Daca mi-ar cere sa facem asta in zile neranduite, nu stiu daca as accepta, nu cred, dar as discuta cu duhovnicul nostru aceasta situatie sa ne invete el mai bine ce sa facem.
Dar daca sotia ta ar cadea in ispita cum zici mai sus pt ca o refuzi in zilele (f numeroase) de post? Aici te contrazici cu sf. Ioan Gura de Aur care nu face aceasta distinctie.

De fiecare data cand citesc conceptia asta straina ortodoxiei despre dragostea dintre soti aproape ca ma apuca plansul... Parca ni s-ar cere sa fim niste automate de facut copii. Se face din relatia trupeasca un lucru mecanic, animalic (numai animalele se 'impreuneaza' strict in scopul de a face pui)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #248  
Vechi 05.03.2010, 10:01:53
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mai voi chiar credeti ca asa usor se cade in ispita, nu vrea sotul cu mine astazi si eu ma duc la altul instantaneu? Si cand ziceti de ispita aceea la ce va referiti? Bineinteles ca as face botic, si asta nu din cauza neimplinirii fizice, ci din orgoliu: cum adica sa nu ma vrea? Si poate m-as simti datoare sa ma razbun si sa ii demonstrez ca daca el nu ma vrea, ma vor altii, na.

Dar daca ii explici omului motivele pentru care o faci, si anume ca nu din cauza ca nu mai simti atractia si nu din cauza ca nu mai iubesti, si il rogi sa te inteleaga macar un pic, macar azi sau macar saptamana asta ca e prima din post sau macar ultima ca saptamana patimilor, eu cred ca ar intelege. Numai sa folosim cuvinte si sa explicam despre ce-i vorba, ca daca-i spui omului "e post, eject", evident ca se enerveaza, nu intelege si ii vine sa o lase in amar de Biserica si de post si de militie-n sutana care vine si-i face lui legea in viata de familie :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #249  
Vechi 05.03.2010, 10:07:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Mai voi chiar credeti ca asa usor se cade in ispita, nu vrea sotul cu mine astazi si eu ma duc la altul instantaneu? Si cand ziceti de ispita aceea la ce va referiti? Bineinteles ca as face botic, si asta nu din cauza neimplinirii fizice, ci din orgoliu: cum adica sa nu ma vrea? Si poate m-as simti datoare sa ma razbun si sa ii demonstrez ca daca el nu ma vrea, ma vor altii, na.

Dar daca ii explici omului motivele pentru care o faci, si anume ca nu din cauza ca nu mai simti atractia si nu din cauza ca nu mai iubesti, si il rogi sa te inteleaga macar un pic, macar azi sau macar saptamana asta ca e prima din post sau macar ultima ca saptamana patimilor, eu cred ca ar intelege. Numai sa folosim cuvinte si sa explicam despre ce-i vorba, ca daca-i spui omului "e post, eject", evident ca se enerveaza, nu intelege si ii vine sa o lase in amar de Biserica si de post si de militie-n sutana care vine si-i face lui legea in viata de familie :)
Nu stiu, fiecare cuplu trebuie sa vada lucrurile astea foarte delicate in doi.
Ispita nu inseamna numai adulter, inseamna si nemultumiri si frustrari adunate care se transforma in certuri si neintelegeri, lipsa de pace in casa.
Sfantul Ioan Gura de Aur desi era calugar si despre asta vorbeste in explicatia lui la spusele sfantului Pavel despre postul conjugal (sa-l mai postez)?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #250  
Vechi 05.03.2010, 10:28:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De fiecare data cand citesc conceptia asta straina ortodoxiei despre dragostea dintre soti aproape ca ma apuca plansul... Parca ni s-ar cere sa fim niste automate de facut copii. Se face din relatia trupeasca un lucru mecanic, animalic (numai animalele se 'impreuneaza' strict in scopul de a face pui)
Da, si pe mine ma intristeaza mult asemenea ganduri neortodoxe.
Dea Domnul insa sa priveasca la ravna lor, iar nu la dreptatea faptelor, spre a se folosi.
E nevoie insa de preoti si duhovnici cu buna intelegere a lucrurilor, si mai ales ale celor din familie.
Iar pentru asta e nevoie de multa citire din Sfintii Parinti si de multa rugaciune.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Mai voi chiar credeti ca asa usor se cade in ispita, nu vrea sotul cu mine astazi si eu ma duc la altul instantaneu? Si cand ziceti de ispita aceea la ce va referiti? Bineinteles ca as face botic, si asta nu din cauza neimplinirii fizice, ci din orgoliu: cum adica sa nu ma vrea? Si poate m-as simti datoare sa ma razbun si sa ii demonstrez ca daca el nu ma vrea, ma vor altii, na.
Nu am spus ca tu sau eu, ori altcineva dintre cei care stau prin bancile lor ar face asta. Insa este un risc ce nu trebuie trecut cu vederea. Mai rar sa fuga sotiile, in astfel de cazuri. De obicei, sotii sunt cei care cad mai usor in afara, cu atat mai mult cu cat nu ar fi nici prea credinciosi si ar mai avea si o sotie putin "cam evlavioasa".

Nici tu, nici eu, si nici un altul... sa nu ne mandrim, cum ca nu am cadea. Tare mi'e frica sa spun asta, desi o gandesc.
Dea Domnul ca asa sa vietuim si asa sa murim, in picioare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05