Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 12.08.2011, 10:45:31
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

nu am de gand s-o fac
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #222  
Vechi 12.08.2011, 11:10:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
2, nu amice. CINE BINECUVINTEAZA ? asadar TU NU POTI BINECUVINTA , ca altfel ai fi preot .... daca bucatele sunt binecuvintate SI DATE de catre preot ( un aspect pe care vad ca nu il respecti ) atunci discutam altfel ... dar si acolo poti sa il blochezi cu ŽŽ carnea a fost interzisa , dar iisus a mincat ŽŽŽ.... uite un concurs cu titlul ŽŽ cel mai destept ortodoxŽŽ ..... intrebare ... CUM SE POATE EXPLICA INTERZICEREA CARNII , DESI IISUS A MINCAT ? hai sa va vad acum .... si ca sa va si ajut AM DAT DEJA INDICIU in postarile mele INAINTE SA se puna INTREBAREA .... ha ha ha
participi la concurs ?
În lipsa preotului, mireanul se roagă și Dumnezeu sfințește mîncarea dacă respectivul credincios are credință că Dumnezeu sfințește mîncarea. Eu am credința asta.

Păi nu tu ai scris mai sus că Domnul ne-a îngăduit să mîncăm carne? Nu e o poruncă, e o derogare de la îndemnul pe care l-a făcut omului să mănînce vegetale. Iar în repetate rînduri Hristos a mîncat pește împreună cu ucenicii și cu cele cîteva mii de oameni care-L ascultau, indiferent ce crezi matale despre asta. Scrie negru pe alb și ce rost are să-ți mai scriu încă o dată acele versete pe care ți le-am dat eu și ceilalți colegi de pe forum?

PS1: Eu m-am hotărît să nu mai mănînc carne și nici pește, dar asta e hotărîrea mea particulară. Nu înseamnă implicit că toți trebuie să facă la fel ca mine și că trebuie să mă pun contra întregii Ortodoxii, care dezleagă la proteine animale aproximativ jumătate de an - vezi calendarul.

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
3. nu amice ... iisus si pesti anii 2011 NICI O LEGATURA ..... CIND A FOST IISUS PE CORABIILE pescarilor ?????
multa iubire
Nu au?! Dar de unde vine mîncarea pe care o mîncăm cu toții, nu de la Dumnezeu? Ai creat tu peștii, legumele, fructele și cerealele cumva?

Dacă nu a fost Iisus pe corăbiile alea înseamnă că peștii nu erau ai Lui și de la El?

PS2: Încearcă să scrii astfel încît să nu ne fie greu să te urmărim: cu majuscule, fără prea multe puncte-puncte, fără atîția muțunoi care mor de rîs, cînd scrii Iisus folosește literă mare la început din respect pentru Creatorul tău șamd. Nu-ți cer să comuți pe tastatura românească, doar un minim de decență dacă tot te afli într-un spațiu public care se vrea pe deasupra creștin și ortodox. Ca să fie și mai multă iubire prin respectul pe care ar trebui să ni-l arăți.

Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 12.08.2011, 11:16:34
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Eu nu tin post ca sa pot scoate duhuri ca nu sunt exorcist(!!!).
Postul se tine nu pt a exorciza pe altii ci inclusiv pentru a lupta chiar tu mai usor cu patimile, cu demonii. E ca o platosa cu care te imbraci cand iesi pe campul de lupta (care in cazul nostru e toata viata noastra). Postul nu inseamna regim alimentar ci in primul si primul rand ASCULTARE!
Deci incearca sa tii postul ca sa-ti fie poate un pic mai bine si mai usor!
Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Cat despre tampeniile mele, macar eu spun ceva; tu doar spui ca spui da' de fapt nu spui nimic.
Debordezi de aroganta prosteasca si autosuficienta si nu de "multa iubire" cum iti place sa crezi!
Aici probabil ai dreptate! Totusi ar trebui sa-i aratam iubire si intelegere, omul e cel mai probabil in una din cele mai grave amagiri diavolesti. Sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem asa! Amin!
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #224  
Vechi 12.08.2011, 11:32:47
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În lipsa preotului, mireanul se roagă și Dumnezeu sfințește mîncarea dacă respectivul credincios are credință că Dumnezeu sfințește mîncarea. Eu am credința asta.

Păi nu tu ai scris mai sus că Domnul ne-a îngăduit să mîncăm carne? Nu e o poruncă, e o derogare de la îndemnul pe care l-a făcut omului să mănînce vegetale. Iar în repetate rînduri Hristos a mîncat pește împreună cu ucenicii și cu cele cîteva mii de oameni care-L ascultau, indiferent ce crezi matale despre asta. Scrie negru pe alb și ce rost are să-ți mai scriu încă o dată acele versete pe care ți le-am dat eu și ceilalți colegi de pe forum?

PS1: Eu m-am hotărît să nu mai mănînc carne și nici pește, dar asta e hotărîrea mea particulară. Nu înseamnă implicit că toți trebuie să facă la fel ca mine și că trebuie să mă pun contra întregii Ortodoxii, care dezleagă la proteine animale aproximativ jumătate de an - vezi calendarul.
!
nu amice DIN FAPTUL CA OMUL INCALCA ce a spus Dumnezeu SI din IUBIREA LUI MARE , omul POATE sa manince DAR NU II E DE FOLOS .....asadar sa nu mai aud replici de genul '' eu maninc carne pentru ca iisus a mincat peste '' ... si acum ia sa vedem VERSETE UNDE IISUS A MINCAT CARNE , lapte , brinza , oua ? ca nu ai raspuns .... hai ca daca tot il aduce in discutie , sa mergem pina la capat

pestele oferit DE IISUS PRIN MINUNE cA si HRANA , nu are nimic de a face cu pestele de care vorbiti voi ... CA DE AIA E MINUNE .... acum intelegi ?
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu au?! Dar de unde vine mîncarea pe care o mîncăm cu toții, nu de la Dumnezeu? Ai creat tu peștii, legumele, fructele și cerealele cumva?

Dacă nu a fost Iisus pe corăbiile alea înseamnă că peștii nu erau ai Lui și de la El?
!
sa inteleg ca si E/URILE , SI ANIMaLELE CU HORMONI DE CRESTERE IN ELE , etc etc etc de la Dumnezeu vin? FA DIFERENTA intre ce DA DUMNEZEU si ce STRICA OMUL si maninca ..... poti ?
sau tu il jignesti pe Dumnezeu , IAR EU NU IMI PERMIT ASTA ..... asadar nu profanati ce face Dumnezeu , ca e fffffffffffff grav ......
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

PS2: Încearcă să scrii astfel încît să nu ne fie greu să te urmărim: cu majuscule, fără prea multe puncte-puncte, fără atîția muțunoi care mor de rîs, cînd scrii Iisus folosește literă mare la început din respect pentru Creatorul tău șamd. Nu-ți cer să comuți pe tastatura românească, doar un minim de decență dacă tot te afli într-un spațiu public care se vrea pe deasupra creștin și ortodox. Ca să fie și mai multă iubire prin respectul pe care ar trebui să ni-l arăți.

Doamne ajută!
litera mare de la IISUS nu are legatura cu a il respecta .... respectul pleaca din cu totul alta parte ...
multa iubire
Reply With Quote
  #225  
Vechi 12.08.2011, 11:36:34
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ai dovezi la ce spui ? da pe fata tot ... daca tot ai impresia ca ce spui e adevarat ARATA-NE .... si atentie ca persoanele care intind capcane NU ANUNTA INAINTE sa te feresti .... nu confunda amice
masele ? hai pe bune ... APOSTOLII AU DUS-O MASELOR PRIN PREOTI SI CREDINCIOSI .... ADICA BISERICA ORTODOXA .... nu esti de acord cu asta ? ... si IISUS a mai spus ŽŽ ca nu toti ce imi zic Doamne Doamne , vor intra in imparatia cerurilor ŽŽ .... se contrazice iisus sau nu intelegi tu versetele spuse de tine ? eu merg pe a doua varianta ... tu ? ... asadar daca banuiala mea e corecta si la mine te referi , uite ai dreptul sa raspunzi la provocarea INTREBARII MELE .... daca tu nu reusesti mergi la duhovnic sau preotul tau si adu raspunsul ....sau poti sa ii aduci pe ei sa raspunda ....
multa iubire
Sa merg la duhovnic pentru elucubratiile tale? Sa-i povestesc despre unul pe forum care cand scrie despre biserica sau Iisus Hristos se tavaleste pe jos de ras?? Parafrazand, nu esti demn nici sa-i dezlegi sandalele duhovnicului meu! (In paranteza fie spus, nu pari cu toate acasa)
In alta ordine de idei, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa te mangaie cu harul Sau! Iarta-ne Doamne!
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #226  
Vechi 12.08.2011, 11:37:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Aici probabil ai dreptate! Totusi ar trebui sa-i aratam iubire si intelegere, omul e cel mai probabil in una din cele mai grave amagiri diavolesti. Sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem asa! Amin!
sa inteleg ca asta e un gand curat sau unul murdar dictat dmv. de stim noi cine? Listener e pasionat de studiul biblic si orizontul bogat al literaturii intertestamentare, pe care doreste sa ni-l impartaseasca si noua, intr-un dialog constructiv. Mai are de invatat despre "lectia tactului",atata tot ... muuuult de invatat :)
Reply With Quote
  #227  
Vechi 12.08.2011, 11:38:53
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În lipsa preotului, mireanul se roagă și Dumnezeu sfințește mîncarea dacă respectivul credincios are credință că Dumnezeu sfințește mîncarea. Eu am credința asta.
!
si eu am credinta ca sfinteste tigarile , LE POT FUMA? SI EU AM CREDINTA CA SFINTESTE TOT CE ATINGE EL CA E FARA DE PACAT PRIN SFINTA LUI CRUCE , pot sa folosesc asta pentru ORICE LUCRU pe care il fac bun sau rau ? ca merg ca voi pe ideea ca TOATE IMI SUNT INGADUITE fara sa mai gindesc , partea a doua cu '' dar nu toate de folos'' si fac ORICE ? iar daca ma opriti si spuneti ca nu am voie inseamna CA NU CREDETI ca crucea lui iisus sfinteste .... deci CINE POATE SFINTII ?
multa iubire
dupa ce raspunzi iau si celelalte parti ale postarii tale la discutie ... le facem pe rind ca sa inteleaga toti ce se discuta
multa iubire
Reply With Quote
  #228  
Vechi 12.08.2011, 11:42:28
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Sa merg la duhovnic pentru elucubratiile tale? Sa-i povestesc despre unul pe forum care cand scrie despre biserica sau Iisus Hristos se tavaleste pe jos de ras?? Parafrazand, nu esti demn nici sa-i dezlegi sandalele duhovnicului meu! (In paranteza fie spus, nu pari cu toate acasa)
In alta ordine de idei, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa te mangaie cu harul Sau! Iarta-ne Doamne!
desigur ... de asta il chem aici SA MA SALVEZE tu esti debusolat rau si adevaruri DIRECTE nu poti inghiti ....asadar nu faci fata discutiei , de asta il chem pe el .... ca poate asa PRICEPI SI TU ca ce spun eu e adevarat ... dar daca duhovnicul tau mi/ar da mie dreptate IN DIRECT , tu pentru ca nu intelegi ai fi in stare sa il schimbi ... de asta nu te duci cu problema la el ASA CUM O PREZINT EU , ca e posibil sa imi dea dreptate ....
multa iubire
Reply With Quote
  #229  
Vechi 12.08.2011, 11:47:00
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
nu am de gand s-o fac
desigur ca nu ... ca doar crezi ca ai dreptate ca ti/a confirmat duhovnicul , nu? dar am spus/o si o repet NU AI PUS PROBLEM CUM O PUN EU ... asadar confirmare gresita ....
multa iubire
Reply With Quote
  #230  
Vechi 12.08.2011, 11:51:41
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Postul se tine nu pt a exorciza pe altii ci inclusiv pentru a lupta chiar tu mai usor cu patimile, cu demonii. E ca o platosa cu care te imbraci cand iesi pe campul de lupta (care in cazul nostru e toata viata noastra). Postul nu inseamna regim alimentar ci in primul si primul rand ASCULTARE!
!
serios ? tu esti nou aici NU AI CITIT CE SE DISCUTA , dar ai tras voios concluzia '' inteleapta '' .... ascultare .... morrrrr de rasssss
hai sa iti fac marunt .... nu filosofa cu mine si nu folosi cuvinte in contexte PE CARE NU LE PRICEPI ca te taxez daca spui timpenii
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Totusi ar trebui sa-i aratam iubire si intelegere, omul e cel mai probabil in una din cele mai grave amagiri diavolesti. Sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem asa! Amin!
sfintule , mai prins .... sa va fereasca Dumnezeu sa nu ajungeti asa
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20