Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 12.04.2011, 20:10:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Duminica , 17 aprilie , la Ateneul Roman va avea loc un concert de Florii !

Corul " Symbol ", va sustine un Concert de Florii la Ateneul Roman , duminica 17 aprilie , ora 11:00 . Cu acest prilej , Corul " Symbol" va lansa dublu CD ( al 11-lea ) , intitulat " Symbol la Ateneul Roman " !
Attached Images
File Type: jpg 13025894810727137953.jpg (51,7 KB, 2 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #202  
Vechi 20.04.2011, 21:30:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Emisiune filatelica " Sfintele Pasti 2011 " !

Cu ocazia sarbatorii Invierii Domnului , S.C. Romfilatelia S.A. in colaborare cu Mitropolia Banatului a tiparit produse filatelice cu tema pascala . Albumul din acest an este realizat intr-un tiraj de 750 de exemplare .
Attached Images
File Type: jpg 13033043275693613556.jpg (43,6 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #203  
Vechi 28.04.2011, 20:09:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Concert Pascal la Biserica Sfantul Gheorghe ANDRONACHE - Bucuresti !

La Biserica Sfantul Gheorghe Andronache , din Bucuresti , va avea loc vineri , de Sarbatoarea Izvorul Tamaduirii , incepand cu ora 18:00, Concertul Pascal " Veniti de luati lumina ! ". Concerul va fi sustinut de catre Corala Sfantul Apostol Andrei si Corala Preotilor ortodocsi din Capitala .INTRAREA ESTE LIBERA !
Attached Images
File Type: jpg 48027910.jpg (46,0 KB, 0 views)
File Type: jpg 13039871293206529847.jpg (30,9 KB, 1 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 28.04.2011, 20:27:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Adresa - Contact :

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La Biserica Sfantul Gheorghe Andronache , din Bucuresti , va avea loc vineri , de Sarbatoarea Izvorul Tamaduirii , incepand cu ora 18:00, Concertul Pascal " Veniti de luati lumina ! ". Concerul va fi sustinut de catre Corala Sfantul Apostol Andrei si Corala Preotilor ortodocsi din Capitala .INTRAREA ESTE LIBERA !
Adresa : Strada Peris Nr. 10 - sectorul 2 ;Telefon : 021.317.84.19
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #205  
Vechi 08.06.2011, 19:43:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Corul Sanctus concerteaza duminica la Catedrala mitropolitana din Iasi !

Corul Sanctus al Catedralei mitropolitane din Iasi , va sustine duminica , 12 iunie 2011 , de la ora 18:00 un concert de muzica sacra in Catedrala Ieseana . La finalul concertului va fi lansata cartea " Compozitii , prelucrari si armonizari corale " de dr. Costel Mirel Nichita , care contine si un CD audio .
Attached Images
File Type: jpg 13075226050336959459.jpg (44,2 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 09.06.2011, 19:39:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Festival coral de Rusalii la Oradea !

Incepand da astazi si pana pe 11 iunie se desfasoara in Episcopia Oradiei editia a III-a a Festivalului coral de Rusalii . Cele 12 formatii corale pot fi ascultate in Paraclisul " Sf. Ierarhi Nicolae , Spiridon si Nectarie " de la demisolul Catedralei episcopale " Invierea Domnului " . Ora de incepere este : 17:00 ! Festivalul se bucura de prezenta si binecuvantarea PS Episcop Sofronie al Oradiei .
Attached Images
File Type: jpg 13076057588608622381.jpg (30,4 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #207  
Vechi 23.06.2011, 14:06:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.napocanews.ro/2011/06/div...nt-apelul.html
Reply With Quote
  #208  
Vechi 05.07.2011, 19:34:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Vernisare de expozitie la Muzeul National de Istorie din Bucuresti

La Muzeul National de Istorie din Capitala va avea loc maine , 6 iulie 2011 , de la ora 11:00 vernisarea expozitiei " Steagul Sfantului Voievod Stefan cel Mare " .
Este vorba de fapt de o micro expozitie ce merita vizitata , tinand cont ca exponatul este o broderie bizantina realizata in secolul al XV-lea care infatiseaza pe Sfantul Mare Mucenic Gheorghe , socotit un simbol al biruintei militare .
Acest exponat este socotit ca " Exponatul lunii la Muzeul National de Istorie a Romaniei ".
Micro-expozitia este deschisa de miercuri pana duminica , intre orele 10:00-18:00 , pe toata perioada lunii iulie !
Attached Images
File Type: jpg 13098574044648956436.jpg (49,0 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #209  
Vechi 05.08.2011, 19:41:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Radio Trinitas pe o noua frecventa in Bucuresti !

Receptia postului de Radio Trinitas pentru Bucuresti nu era de cea mai buna calitate , si nu acoperea intreaga zona , deoarece emisia se efectua de pe varful Costila . Marea sansa pentru remedierea situatiei s-a ivit pe 1 iulie , cand Radio Deutsche Wele si-a inchis redactia din Bucuresti si a cedat licenta audio-vizuala Patriarhiei Romane .
Postul de Radio Trinitas emite de acum pentru Bucuresti pe frecventa de : 88 , 5 Mhz !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #210  
Vechi 14.08.2011, 09:48:38
brancadrierul brancadrierul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2011
Mesaje: 1
Implicit Un blog

Recomand un blog care mie mi s-a parut ca pune probleme interesante.
http://totusipovestile.blogspot.com/
Un exemplu de postare din blogul acela:
Cotoroanta duhovniceasca
Ieri, inainte sa merg in Vama, am facut o mica excursie pana la Manastirea Moldovita. Pe drum, cam prin Vatra Modovitei, m-am intersectat cu un autocar cu numar de Timisoara. Mi-am zis "ce chestie ar fi sa fie exact autocarul cu Maria si colegii ei". Dar n-avea cum, era inscriptionat cu nu stiu ce firme, ori eu credeam ca excursia se face cu microbuzul scolii. Aveam sa aflu, seara, ca exact ala era autocarul, deci ma intersectasem cu Maria. Ei, o simpla coincidenta, mica si draguta. M-am dus la manastire, am intrat pe furis pentru ca eram imbracat indecent (camasa cu maneca scurta si pantaloni pana deasupra genunchilor), am facut cateva poze si m-am dus la Vama. Nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut autocarul parcat langa pensiune. Am intrat pe stadion si toate celelalte, pe care le-am povestit deja. Apoi, stand la un pahar de Francusa de Cotnari cu proprietarul si cu una dintre insotitoarele copiilor, am aflat o poveste interesanta. Anume, cand au intrat in Moldovita, au gasit acolo un panou electronic de informatii, din cele care sunt plantate in toata Europa. Cineva tocmai "butona", cautand sa afle ce-l interesa. Cand omul a terminat, Maria s-a dus si ea sa "butoneze". Chiar atunci, a aparut o calugarita batrana, care a prins a striga la Maria, intreband-o cine i-a dat voie sa umble la panou. Insotitoarea i-a spus ca nu vede nicio problema, inainte umblase un domn, deci era clar ca panoul este pus acolo exact ca sa umbli la el. Dar batrana nici gand sa inteleaga. A inceput s-o impinga pe Maria si, bineinteles, ceilalti copii s-au indreptat si ei catre iesire, din solidaritate. Oricum, cu totii s-au simtit aproape dati afara.
Problema este ca exista o incompatibilitate aproape totala intre batrani (mai cu seama cei legati de Biserica) si progresul tehnologiei. Batranii astia considera Internetul un instrument prin care diavolul ii ispiteste si apoi ii pierde pe oameni. Pentru ei, calculatorul este un fel de versiune moderna a cazanului cu smoala medieval in care ard sufletele necredinciosilor. Asa ca nu e de mirare ca unii, din cand in cand, isi pierd cumpatul si devin agresivi. Sunt convins ca panourile digitale au fost puse in manastirile "turistice" la ordinul unor capete luminate din BOR, poate chiar patriarhul a dispus instalarea lor. Insa batranii calugari nu au cum sa accepte asa ceva. Calugarita agresiva de la Moldovita asteapta, probabil, demult sa isi verse naduful, dar nu s-a putut lua la harta cu adultii care butonau, asa ca i-a picat la fix vederea Mariei cu degetele plimbandu-se pe touchscreen. S-a napustit asupra ei si a dat-o afara, boscorodind-o, ceea ce ma face sa trag concluzia ca este pur si simplu o cotoroanta duhovniceasca. Astfel de persoane ar trebui, cred eu, sa fie tinute cat mai departe de orice device care face parte din panoplia diavolului: panouri digitale, laptopuri, camere de filmat, etc. Pentru ca ele ii irita atat de tare, incat uita pana si cuvintele lui Iisus: "lasati copiii sa vina la mine"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
stiri dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 318 11.06.2014 16:16:17
Pe scurt din lume (stiri mai noi si mai vechi) Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 173 13.05.2014 06:46:57
Stiri, spectacole, evenimente culturale pentru cei din Bucuresti glykys Stiri, actualitati, anunturi 160 05.04.2014 22:07:21
Baptistii stiu de dinainte ca o sa apara stiri indreptate impotriva BOR metanoia2 Generalitati 13 23.11.2009 16:23:51