Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 28.02.2009, 17:12:15
mucenitza mucenitza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Mesaje: 27
Implicit

si apropo,nu sunt o mucenitza,sunt o pacatoasa deocamdata,insa vreau sa ma indrept pe calea cea buna,pe calea lui Dumnezeu,si stiu ca pot asta,intotdeauna am fost o luptatoare si voi fi pana la capat,nu vreau sa ma dau un exempluinsa nu vreau sa fiu inteleasa gresit.Acest topic nu este ptr.a cleveti despre pesudonimul meu sau al altuia,daca judeci risti sa fii si tu judecat, deci sa nu ne abatem de la subiect,de acord?
  #192  
Vechi 28.02.2009, 19:48:59
utilizator1 utilizator1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mucenitza Vezi mesajul
scuze veveritza, dar ai citit apocalipsa???acolo se vorbeste de cele 7 trambitze,ai incercat vreodata sa le descoperi?ai idee despre comunicare simbolica in ritualul ortodox?
Mucenitza, acel limbaj ti se pare a reprezenta "comunicare simbolica in ritualul ortodox" ? Vorba veveritzei, nu cumva in spatele mucenitzei se afla un "mucenic", vsovi? Dupa aberatiile pe care le spui, se pare ca este doar un alt utilizator creat de vsovi.
  #193  
Vechi 28.02.2009, 21:54:12
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

666 e semnul fiarei si ca si simbol desigur ca e malefic si are puteri oculte ... dar el nu e nimic malefic decat daca il pui in legatura cu lepadarea de credinta din vremea lui antihrist ... aceasta lepadare va fi in sensul ca se va accepta co-impartasirea ereticilor si paganilor cu " ortodocsii " ... daca insa vine antihristul si vrea sa imi puna un 666 pe frunte io il las , ca daca nu m-am lepadat de credinta poate sa imi puna el si 1000 de 666 pe frunte ca nu imi pasa ... chestia este ca la acea vreme sa nu mai faci parte din biserica " ortodoxa " care se va descinde din actualul bor , si care va accepta co-impartasirea cu ereticii si paganii ... daca acuma ai pe camera de hotel un 666 , nu e nimic ... asa si atunci , daca antihristul va veni sa imi puna 666 pe frunte asa degeaba , fara ca prin asta io sa intru in acel bor de atunci , de care desigur ca ma voi lepada si raslepada la vremea potrivita , nu va avea nici un efect acel 666 asupra mea ... 666 are efect numai atunci cand el este legat de intrarea ta in biserica universala a lui antihrist ... in rest poate sa imi puna antihristu pe mine numai 666 , ca io tot cruce am sa imi fac , nu in bor-ul unit cu bis universala a lui ala rau , ci in bor-ul care va ramane in marturisirea credintei ortodoxe ca unica credinta mantuitoare , adica din acel bor care atunci va avea drept credinciosi numai oameni din munti si foarte putini ...
isi inchipuie cineva ca ierarhii astia de acuma au sa accepte sa fie luati de nebuni pe vremea aia si sa se retraga la munte sau tara si sa traiasca o viata plina de lipsuri si prigoniri ? poate , dar foarte putini vor face una ca asta ... cei mai multi vor merge pe aialalta cale ...
vsovi , sa nu ti se para ca io militez pentru schisma , nici prin cap nu imi trece asa ceva ; io doar repet cuvintele par iustin : sa rabdam toate mascariciunile si caraghiosiile ierarhilor si preotilor de acuma , dar cand vom vedea co-impartasirea ortodocsilor cu ereticii sa fugim din bor si sa mergem pe calea sfintilor parinti ... atunci sa ne saparam de bor , sa facem schisma de el , caci bor de atunci nu Il va mai avea pe Hristos in ea ; si daca va trebuie sa ramanem separati unii de altii , sa nu cedam ispitei de a merge in acel bor caci ne vom pierde sufletele noastre ... caci adevaratul bor nu va mai fi in bor-ul unde vor merge majoritatea sau toti ierarhii nostri ; ci bor-ul adevarat va fi acolo unde se va pastra credinta sfintilor parinti intacta , si chiar daca nu vom mai avea un sinod , si nici ierarhi , si chiar daca vom trai care cum separati prin munti fara sa mai stim unul de altul , sa ramanem ortodocsi daca vrem sa ne mantuim si in bor-ul de atunci sa nu mergem ... caci daca atunci vom reusi sa ne organizam oarecum , bine va fi ; dar daca Domnul ne va da sa nu ne putem gasi unii pe altii , sa ramanem in credinta dreapta si sa nu mergem pe calea cea lata ; iar daca vom reusi totusi sa ne gasim intre noi si sa avem si ierarhi , bine va fi ... insa , ce va da Domnul : caci atunci , zic sfintii parinti , multi vor trebuie sa stea izolati de altii si sa marturiseasca individual ; insa ortodoxia este si in unul singur , unde este dreapta credinta ; nu conteaza ierarhia , nu conteaza sinodul , nu conteaza daca vom mai avea biserica unde sa mergem , sau preot la care sa ne mai spovedim ... decat in iad cu preotii lui antihrist , mai bine in rai cu mucenicii ... chiar si daca in toata romania va ramane numai un singur credincios fidel sfintei traditii , oricine va fi acela , apoi , el va fi biserica ortodoxa pe meleagurile acestea ; acel om nu va mai avea nevoie de ierarhie sau de preot ca sa se poata mantui ; se va mantui numai prin credinta sa vie si prin marturisirea cea buna , asa cum si multi sfinti s-au mantuit in pustietati fara preoti sau ierarhie , si chiar unii au ramas ascunsi pana au trecut pe lumea aialalta fara sa se mai impartaseasca sau sa se spovedeasca si s-au mantuit ...
  #194  
Vechi 28.02.2009, 22:29:42
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ca sa isi ia cineva pamant pe munte si sa isi faca o chilie costa cam 60 de milioane nu mii de euro ...
sustin unii ierarhi de ai nostri formati la scoala ereticilor ca azi nu se mai poate pustnicia , nebunia pentru Hristos si nici marturisirea credintei ; adica pentru ei nu mai este posibila mantuirea !!! opa ! pai sa faca ei ce vor , pentru mine toate sunt posibile in Hristos , si ieri si azi si totdeauna , ca Hristos Acelasi a fost si este si va ramane ! nu se poate dupa conceptia lumii , dar asta nu e nimic nou , ca dupa lume niciodata nu s-a putut ... astfel de invataturi se invata acuma si prin manastiri si la spovedanii la preotii de mir ; e plina pana la refuz biserica de astfel de stareti si preoti si calugari care invata astfel de EREZII , spre a lor pierzare ; caderea bisericii se pregateste intens prin oameni slabi de inger care acuma stau pe scaunul lui Moise , si caderea va veni deodata ; deodata vor cadea toti in erezie , asa cum a cazut satana din cer ...
interesant cat de sistematic se lucreaza la caderea bisericii !
pai azi ca si intotdeauna singura cale de a te pazi de pacat este sa fii ori pustnic , ori nebun pentru Hristos ori marturisitor ... dar ei azi rezuma evanghelia la a ne alinia la standardele europene ! se vede treaba ca teologia europeana pe care au invatat-o stimabilii din sinod de la sectari , nu merge prea departe ...
  #195  
Vechi 28.02.2009, 22:38:53
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
; io doar repet cuvintele par iustin : sa rabdam toate mascariciunile si caraghiosiile ierarhilor si preotilor de acuma , dar cand vom vedea co-impartasirea ortodocsilor cu ereticii sa fugim din bor si sa mergem pe calea sfintilor parinti ... atunci sa ne saparam de bor , sa facem schisma de el , caci bor de atunci nu Il va mai avea pe Hristos in ea ;
Exista proorocii nenumarate privind necesitatea indepartarii la un moment dat a credinciosilor de biserica. Scriu special biserica cu b mic, caci nimeni din cei credinciosi nu se va indeparta de Biserica.
Am asistat la impartasirea cu ereticii, fara sa fuga cineva din BOR. As vrea sa stiu, daca cerebrarea unei cununii ortodoxe a unui ortodox cu o protestanta ar fi un asemenea prilej de indepartare de acea biserica? Sau, daca preotul din parohie are cuvinte mai de lauda pentru BC decat pentru BOR; sau daca este/a fost membru MISA? Exemple luate la intamplare, si lista poate continua. Oare aceste motive nu sunt suficiente pentru distantarea de acea biserica, sau este absolut necesar sa asteptam repetarea cazului Corneanu?!?
Dar in aceste cazuri duhovnicii sfatuiesc nu plecarea din BOR, ci apropierea de acel duhovnic sau Parinte din cadrul BOR, care Il va marturisi pe Domnul Iisus Hristos pana la moarte.
Sa incercam sa dam dovada de trezvie si sa nu-L facem pe Domnul sa sufere din cauza hotararilor noastre pripite; dar nici sa sufere din cauza lipsei noastre de discernamant.
  #196  
Vechi 28.02.2009, 23:18:13
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

cine sunt masonii??
__________________
Fie voia Ta Doamne
  #197  
Vechi 28.02.2009, 23:24:40
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

casatoria unui ortodox cu o protestanta nu constituie un motiv ca sa ne separam de bor ; caci nunta poata sa tina loc si de botez ; insa asta se poate face numai cu conditia ca protestanta sa marturiseasca credinta ortodoxa ... dar daca a existat un caz singular de cununie de aceasta necanonica a unui ortodox cu o protestanta nepocaita , apoi treaba lor ; preotul care a facut una ca asta si-a pierdut mantuirea daca nu se va pocai ; iar cununia respectiva e curvie si nu e valabila ... exista acuma cum am vazut si cununie oficiata de preot ortodox intre homosexuali !!! apoi aceea nu e cununie valabila ci homosexualitate , iar preotul care a oficiat asa ceva si-a osandit sufletul la iad ... insa cand se va ajunge sa se faca regula generala din cazul corneanu , atunci nu mai e mantuire in bor ...
deci daca cazul corneanu se va repeta atunci singura sansa de mantuire va fi separarea de bor ...
asta a spus si par iustin parvu si este un cuvant intelept : cand vom vedea ereticii ca se impartasesc din potirul ortodocsilor , atunci fuguta afara din bor-ul masonic , ca nu mai este mantuire si nici sfinte taine in bor ( Mantuitorul a vorbit clar despre uraciunea pustiirii care va sta in locul cel sfant ) ... pogoramintele nu pot merge la infinit ... asta e limita cea mai de pe urma ... de ce ? pentru ca de la sfintele taine nu se poate face pogoramant , caci asta inseamna lepadare de credinta ... ce sens are pentru tine lepadarea de credinta ? mai exista o astfel de limita , sau poti merge la infinit ? poti sa iti lepezi si credinta , sa accepti si profanarea sfintelor taine ? pai atunci ce fel de bis ortodoxa mai e si asta ? oare pogoramintele nu au si ele o limita ? care ar fi aceea ? io zic ca aceea care a zis si par iutin : cand om vedea impartasirea ereticilor din tainele ortodocsilor atunci sa fugim ca nu mai e har si mantuire in bor ... caci biserica ortodoxa nu exista decat atata timp cat e separata de alte credinte si biserici ; dar a se accepta impartasirea ereticilor in bor , asta inseamna ca s-a facut unire sacramentala dintre eretici si dreptcredinciosi ; ori , unirea sacramentala e cea mai puternica unire , e unire de credinta ; daca ereticii se vor impartasi din tainele ortodocsilor , atunci e ca si cum ai spune ca ereticii se mantuiesc prin credinta lor gresita ; ori asta e erezie si e cadere din har si mantuire ... la co-impartasire cu ereticii nu se poate ajunge in biserica lui Hristos ; cu siguranta ca se va ajunge , insa cand va fi una ca asta , cine va ramane in bor isi va osandi sufletelu la iad ; treaba lui ... io nu voi face una ca asta ...
  #198  
Vechi 28.02.2009, 23:26:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era vorba de cununie fara botez!
  #199  
Vechi 28.02.2009, 23:26:48
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cine sunt masonii ?
vezi pe google ... is aia care vor sa aduca pe antihrist ...
  #200  
Vechi 28.02.2009, 23:29:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deci io am spus : nu conteaza ca este cununie fara botez , ca cununia poata sa tina loc si de botez ; insa nu poti boteza un protestant daca nu marturiseste credinta ortodoxa ! de aceea acea cununie nu este valabila decat daca protestantul(a) respectiv(a) a marturisit credinta ortodoxa in fata preotului ; altfel , nu e valabila cununia si preotul se va osandi , daca nu e va pocai ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Celor care nu cred pana nu vad flying Biserica Ortodoxa Romana 297 01.05.2010 07:46:45
Este semnul fiarei acum pe actele noastre? IT Stiri, actualitati, anunturi 35 21.06.2009 14:51:29
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58