Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 04.08.2010, 08:36:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Dragul meu ,el a revenit prima data la Hristos la protestanti,si acolo s-a impartasit prima data.Era oricum botezat catolic,deci nu trebuia sa fie rebotezat.
Abia dupa cativa ani,dupa alte cautari,cand a trecut de la protestantism la ortodoxie,a facut botezul ortodox,la manastirea Essex,iar preot i-a fost parintele Sofronie.,cu care a pastrat o relatie de prietenie tot restul vietii.
Deci el s-a nascut catolic,daca nu iti era clar lucrul acesta.
  #192  
Vechi 04.08.2010, 14:54:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

El spunea ca s-a impartasit la ortodocsi... In fine,nu stiu ce acorzi asa mare importanta acestui subiect si te aprinzi atat de tare. Oare ni s-au terminat sfintii si nu-l mai avem decat pe Klaus? Eu am spus una din variante,o opinie,atata tot. Adevarul nu am cum sa il stiu si nu il poate stii nimeni,decat numai Dumnezeu.
  #193  
Vechi 04.08.2010, 15:11:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
El spunea ca s-a impartasit la ortodocsi... In fine,nu stiu ce acorzi asa mare importanta acestui subiect si te aprinzi atat de tare. Oare ni s-au terminat sfintii si nu-l mai avem decat pe Klaus? Eu am spus una din variante,o opinie,atata tot. Adevarul nu am cum sa il stiu si nu il poate stii nimeni,decat numai Dumnezeu.
Draga,daca nu ai citit cartea cum vrei sa stii?! Nici eu nu-mi dau seama de ce amesteci lucrurile.Daca citesti cartea ai o imagine clara asupra traseului parcurs,daca pastrezi doar ce ai inteles tu la conferinta,ai sa ramai incurcat.Opinia ta se bazeaza pe nestiinta.
Si daca nu cunosti,nu inteleg de ce te amesteci?
Nu intelegi ca tu ai spus varianta pe care ai inteles-o tu,si care difera cu mult de cea reala si normala?
Cum era sa se impartaseasca la ortodocsi prima data fara sa fie botezat? Tu nu gandesti? Ce preot l-ar fi impartasit?
  #194  
Vechi 04.08.2010, 15:14:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai asta ma intrebam si eu... cine l-ar fi impartasit? Spun doar ce mi s-a spus si ce am auzit de la el. Imi cer iertare daca am suparat pe cineva. Adevarul il stie Dumnezeu,nici eu,nici tu.

Doamne-ajuta!
  #195  
Vechi 04.08.2010, 15:19:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu e vorba de adevarul absolut,e vorba de o chestie care nu ai inteles-o.Nu mai apela la divinitate daca esti greu de cap.
  #196  
Vechi 04.08.2010, 16:12:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Intr-adevar,unii pot intelege unele lucruri,altii nu... Fiti fericit ca va aflati in tabara celor luminati. Eu ma retrag.

Doamne-ajuta!
  #197  
Vechi 04.08.2010, 16:18:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu e daca pana la urma iti recunosti limitele intr-o problema dai dovada de intelepciune.Te-ai bagat intr-o situatie pe care nu o cunosti.
  #198  
Vechi 04.08.2010, 18:30:06
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu e daca pana la urma iti recunosti limitele intr-o problema dai dovada de intelepciune.Te-ai bagat intr-o situatie pe care nu o cunosti.
Asta presupunand ca tu o cunosti!!! Macar de-ai realiza ce cred altii despre insistenta ta!
Ti-am recomandat "dincolo" ceva, dar ai refuzat, iritat, ca si cum le-ai sti chiar pe toate si nu mai ai nimic de invatat. Imi permit sa vin cu un citat de acolo, desi te asigur ca toate scrierile Sfantului Ignatie Briancininov sunt extraordinar de bine detaliate si pline de intelepciune. Iata si citatul:
Cei atinși de această formă de nălucire ajung propovăduitorii unei învățături ascetice greșite și uneori sunt chiar inițiatorii de erezii pierzându-se pe ei și pe cei ce-i urmează.(...)
Multe cărți s-au scris în starea de nălucire numită “părerea de sine”. Când sunt citite, se întrevede în ele prezența unei fine senzualități și o subtilă mândrie care produce, asupra oamenilor orbiți spiritual și plini de patimi, o desfătare pe care el o consideră pregustare a harului Sfântului Duh. Nu înțeleg, nenorociții, că ei se desfătează de mirosul subtil al patimilor ce trăiesc în ei, luându-l în orbirea lor sufletească drept parfum al harului. Ei nu-și dau seama că numai sfinții sunt în stare să guste o bucurie cu adevărat duhovnicească si că bucuria duhovnicească trebuie să fie precedată de pocăința și curățirea de patimi, că păcătosul nu este în stare să perceapă o bucurie spirituală, că trebuie să te recunoști nevrednic de o asemenea bucurie, să o respingi dacă începe să te cuprindă, să o refuzi ca și cum nu ți-ar conveni, ca o orbire evidentă și fatală, ca o subtilă mișcare a vanității, mândriei și voluptății


Mai mult de-atat, eu nu mai pot adauga. Daca vrei tine-o pe-a ta. Aici nu e vorba de ce face individul pentru el, ci daca ne este noua de folos sau nu. Cautandu-i cartile ca sa ne induhovnicim, cadem noi insine intr-o mare greseala, fiindca ne indepartam de ceea ce ne trebuie cu adevarat. Este incredibil de fina aceasta alunecare si multi nu numai ca nu realizeaza, dar se si inversuneaza sa sustina ca NU sunt in alunecare. Am mai spus-o si cu alta ocazie: "Cel ce crede despre sine ca nu este in inselare, este cu siguranta in inselare!" (Citatul apartine deasemenea unui sfant parinte a carui nume imi scapa acum.)

Last edited by OmuBun; 04.08.2010 at 18:33:31.
  #199  
Vechi 04.08.2010, 22:02:40
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Tu ti-ai facut o idee preconceputa despre Klaus Kenneth,i-ai pus o eticheta,nu stiu de unde ai preluat-o,si mergi cu ea pana in panzele albe,si te mai dai si fin cunoscator.Daca tot vrei sa ataci subiectul,citeste draga singura lui carte pe care a scris-o.Nu fi critic fara sa citesti,numai din ce ai auzit de la altii.
Eu spun sa ai atat bun simt cat sa citesti cartea,daca vrei sa continui sa ataci acest subiect,daca nu ,lasa pe altii sa se pronunte.
  #200  
Vechi 08.10.2010, 09:15:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Klaus Kenneth din nou in Romania!

Târgul Național de Carte și Revistă Religioasă

-ediția a XI -a ( 7 - 10 octombrie 2010, Biblioteca ASTRA Sibiu, corp B)-

Sambata 9 octombrie:

-18,00 - Lansarea cărții „De ce sunt ortodox” de Klaus Kenneth (Ed. Agnos, Sibiu, 2010)

Invitați: Klaus Kenneth, pr.Constantin Necula
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06