Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2009, 07:33:13
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Recunosc că nu am tinut post negru niciodată si de fapt nici nu mi-am impus așa ceva, dar sunt sigur ca cele arătate mai sus sunt reale.
Postul il tinem fiecare dupa cum putem! Important e sa fie echilibrat!
In articolul de mai sus erau recunoscute doar cateva beneficii trupesti ale Postului, pe care le-am postat drept incurajare pt cei mai putin credinciosi. Caci noi crestinii ortodocsi, prin postire urmarim mai intai insanatosirea sufleteasca,... ca ulterior ne insanatosim si la trup... asta-i partea a doua...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.02.2009, 09:24:52
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Si foarte bine ai facut Cristi! Sa nu ne amagim ca prin impunerea postului total(negru) avem sanse mai mari de a castiga mantuirea.

[COLOR=blue]"In perioadele de post nu ne subnutrim, periclitandu-ne astfel sanatatea, ci ne asumam un exercitiu de vointa autoimpus, dupa[/COLOR] [COLOR=blue]puterea si starea noastra spirituala."[/COLOR]
-Cristi, mi se pare fffff. bine punctata ideea.Dealtfel,sfintii parinti ne-au atras atentia asupra faptului ca in orice nevointa se poate amesteca mandria!!!
Unul dintre parintii pustiei, dupa ce intrerupsese un post exagerat de aspru, a vazut cum dracul pleca de la el. Adica tocmai intreruperea acelei nevointe lipsite de dreapta socoteala i-a fost de folos si nu postirea aceea.

Cu multi ani in urma(vreo 12 ani sa tot fie) am auzit in biserica mea, zvonuri, cum unii enoriasi mai ravnitori, au tinut post total intreaga Saptamana Mare!"Necoapta" fiind la acea vremea, mult rusinata m-am simtit la auzul acelor vesti... si repede am zis in sinea mea: pai daca acesti oameni varstnici si cu probleme de sanatate, au fost capabili de atata jertfire, oare nu se cuvine a incerca si eu postul total macar ultimele 2 zile? Zis si facut...am purces la drum......in ajunul Invierii , senzatie de moarte iminenta, atacuri de panica, rau si rau.. radeau dracii de mine fratilor, ca doar ,doar in ultima clipa sa ma faca a nu mai fi in stare de a lua Sf Impartasanie in noaptea Sfintei Invieri a Domnului Hristos..
[SIZE=3][SIZE=2]Bine venita mi-a fost acea lectie, prin ea am inteles o data ptr totdeauna ca cei care sunt la inceputul razboiului duhovnicesc nu trebuie sa se arunce in lupta mai presus de puterea lor. Cine nu are grija de sanatatea sa, sub pretext ca poate rabda posturi aspre, se afla in inselare.[/SIZE][/SIZE][SIZE=3]
[SIZE=2]Este adevarat faptul ca unii dintre marii sfinti ai Bisericii s-au nevoit in posturi care le puneau in pericol sanatatea, numai ca nu oricine le poate urma nevointa.Sfintii Parinti au scris destul despre pacatul ravnei fara de masura, pacat in care cad incepatorii care se straduiesc sa ajunga la sfintenie intr-un timp scurt si trecand cu vederea povetele duhovnicesti ale inaintasilor.[/SIZE][/SIZE]
Marin, daca nu ai postit, doar acuma incepi, nu exista rusine, deoarece fiecare aici a inceput odata.
Ceea ce mi s-a spus mie legt de postul negru:
-este pentru pustnici
-nu trebuie sa ai contct cu exteriorul
-nu se refera doar la a nu manca si nu bea apa
-se refera la o lupta directa cu diavolii

Sincera sa fiu, postul negru nu este forte indicat de tinut, deaoarece noi traim in lumea externa, inevitabil avem un gand, o idee sau chiar cine stie ce negtiv despre vecinul/ vecina etc. Nu poate fii tinut oricum, ca vei avea mult mai multe necazi dupa aceea.

Postul inseamna infranarea la ceva si rugaciune si milostenie si smerenie si pocainta.

Se incepe treptat sau dintr-odata fiecare cum simte si cum poate.

Scopul postului este mantuirea si smerenia.
Nici decum faptul ca altii au postit si hai sa fac si eu pe viteaza.
Fiecare, cum am mai spus, dupa putere lui. Dumnezeu te vede.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.11.2009, 18:45:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postul trupesc dar și postul sufletesc !

Omul, este alcătuit din trup și suflet , deci este firesc să postească atât cu sufletul și cu trupul. Postim cu trupul prin abținerea totală sau parțială , pe un anumit timp, de la anumite alimente și de la unirea trupească a soțului cu soția . Se cuvine să ne amintim de cuvintele Sf. Ap. Pavel adresate creștinilor din Corint : << Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea , și iarăși să fiți împreună , ca să nu vă ispitească satana , din pricina neînfrânării voastre . Și aceasta o spun ca un sfat , nu ca o poruncă >>.
Dar trebuie să postim nu numai cu trupul , ci mai ales cu sufletul. Să ne curățim sufletul , în perioada Postului , prin Taina Spovedaniei , oprindu-ne de la cele nefolositoare . Proorocul Isaia spunea : << Nu știți voi postul care Îmi place ? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății , dezlegați legăturile jugului , dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casa pe cel sărman , pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta , iar în urma ta slava lui Dumnezeu. Atunci vei striga și Domnul te va auzi ; iar la strigătul tău El va zice : Iată-mă ! >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.11.2009, 22:15:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Omul, este alcătuit din trup și suflet , deci este firesc să postească atât cu sufletul și cu trupul. Postim cu trupul prin abținerea totală sau parțială , pe un anumit timp, de la anumite alimente și de la unirea trupească a soțului cu soția . Se cuvine să ne amintim de cuvintele Sf. Ap. Pavel adresate creștinilor din Corint : << Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea , și iarăși să fiți împreună , ca să nu vă ispitească satana , din pricina neînfrânării voastre . Și aceasta o spun ca un sfat , nu ca o poruncă >>.
Dar trebuie să postim nu numai cu trupul , ci mai ales cu sufletul. Să ne curățim sufletul , în perioada Postului , prin Taina Spovedaniei , oprindu-ne de la cele nefolositoare . Proorocul Isaia spunea : << Nu știți voi postul care Îmi place ? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății , dezlegați legăturile jugului , dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casa pe cel sărman , pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta , iar în urma ta slava lui Dumnezeu. Atunci vei striga și Domnul te va auzi ; iar la strigătul tău El va zice : Iată-mă ! >>
Postul folosește sufletului și trupului , pentru că întărește trupul , ușurează și curățește sufletul. Păstrează sănătatea trupului și dă aripi sufletului . De aceea în perioada Vechiului Testament a fost recomandat de multe ori : " O, de v-ați întoarce și v-ați pocăi , ar rămâne de pe urma voastră binecuvântare, un prinos și o jertfă cu turnare pentru Domnul Dumnezeul vostru ! Sunați din trâmbiță în Sion, gătiți POSTIRI sfinte, prăznuiți sărbătoarea cea pentru toți ! " . Mântuitorul Însuși a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți în pustie , înainte de a începe propovăduirea Evangheliei. El ne-a învățat cum să postim și le-a spus ucenicilor că diavolul nu poate fi izgonit decât cu post și rugăciune : "Iar după ce a intrat în casă, ucenicii Lui L-au întrebat , de o parte : Pentru ce noi n-am putut să-l izgonim ? El le-a zis : Acest neam de demńi cu nimic nu poate ieși , decât numai cu rugăciune și cu post ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.11.2009, 00:58:31
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

hm...postul...

este un "pas"de-ceput,...care purifica organismul de toxine

'pasul"2...infraneaza patimile ca o bariera(numai daca nu ne "inbuibam",ca altfel...vai de noi si de mancarea noastra de post)

"pasul"3 este ..."puntea"ce ne apropie de D-zeu,adica...faptele(iubirea aproapelui,iertarea,milostenia etc)

si de-aici drumul spre mantuire...


Amin
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.11.2009, 01:00:35
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adaug...pasul 3 nu se poate implinii fara primele doua...

doar daca sunt situatii speciale,pe care le "dezleaga"duhovnicul...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.11.2009, 01:08:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu mi se pare in regula sa consideram postul o dieta sau sa cautam beneficii medicale. Ca inseamna ca tot pe ale trupului le cautam, nu? (s-a mai postat pe forum ca postul e bun deoarece carnea e nociva, uleiul este nociv, ca prin post traim mai mult etc... nu cred ca este o abordare crestina.)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.11.2009, 01:18:25
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde de noi cati "pasi "facem catre D-zeu.

Eu am aratat "pasii",pentru a nu crede ca ,daca facem "infranare "de la mancare...gata cu noi ,suntem in Rai...

nu ,...trebuiesc toti "pasii"parcursi,
daca nu...

totul se rezuma ...doar la un regim alimentar
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.11.2009, 01:23:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
Depinde de noi cati "pasi "facem catre D-zeu.

Eu am aratat "pasii",pentru a nu crede ca ,daca facem "infranare "de la mancare...gata cu noi ,suntem in Rai...

nu ,...trebuiesc toti "pasii"parcursi,
daca nu...

totul se rezuma ...doar la un regim alimentar
Care regim alimentar e si el greu si de neinteles pentru unii! Ai mei socotesc ca e suficient sa tina prima si ultima saptamana din post, cand duhovnicul spune ca postul se tine tot! si eu as vrea sa il tin pe tot, dar sa vedem cum fac cu ai mei! fericiti voi care intelegeti sa tineti tot postul! altora le trebuie multa munca de lamurire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.11.2009, 01:42:28
CatalinaA CatalinaA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Eu am considerat mereu postul un exercitiu de vointa, mai mult decat un regim alimentar, pentru ca invatam sa ne abtinem de la lucruri care pot parea foarte atractiva, dar care totusi nu ne sunt benefice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08